Отново сьм вьzмутена

  • 2 859
  • 46
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 3 611
...А на 5 и половина според мен е твърде рано за училище. Аз съм на мнение че децата трябва пълноценно да си изживеят детството.



И аz сьм на това мнение, ама както каzа някой по_ горе, щом сме им в страната, трябва да се сьобраzяваме с порядките им. не, че ще имаме и друг иzбор.
Все пак ще тьрсим "вратичка".




# 31
  • Мнения: 1 630
Arrows  в Белгия могат а почнат от 2,5
от 6  е задължително
има планове да го направят задължително от 5
дори и сега 90% от 5 годишните ходят на училище

Четох наскоро статистики, показващи силна зависимост между  възрастта на тръгване на училище и успеха в училище след това
колкото по-рано тръгнат, толкова по-лесно се справят в големите класове

Специално препоръчват ранното тръгване за деца, на които в къщи им се говори на различен от училищния език

Теб, какво те притеснява ?

Тук поне се забавляват доста в училище

# 32
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Ако училището е като тук, то няма място за притеснение. Холандчетата тръгват на 4 ( масово, въпреки че е задължително от 5 ), но повече учене ( писане и четене ) почва чак, когато са на 7. Аз сравнявам първите класове с детската градина ( дори в България в детските градини много наблягат на сериозни занимания ).

# 33
  • Мнения: 934
Arrows, аз мисля, че където се тръгва по-рано на училище, заниманията са съобразени с възрастта на децата, има повече игри, забавления, изобщо - навлиза се по-плавно в учебния материал в течение на няколко години. Не е като в България, където има рязка граница между детска градина и училище. Просто не може да се сравнява.
Нямам поглед върху немската образователна система, но не вярвам да е направена с цел тормоз над децата. Не можеш ли да посетиш няколко училища, да видиш за какво става дума? Сигурна съм, че не е страшно.
И друго - няма ли да се отрази зле на самочувствието на детето да остане в детската градина с деца, по-малки от него с цяла година? Ако всички други деца тръгват на училище, а той - не?
Не е ли по-добре да изкарате годината, и ако накрая учителките преценят, че наистина не е готов, да му мислите тогава.

# 34
  • Мнения: 11 316
Ароус, това е виц!
В нашата провинция децата навършили до 30 юни 6 г почват училище и то след като минават през януари преглед при училищната лекарка, която преценява дали детето е достатъчно зряло за възрастта си и дали владее на достатъчно ниво езика.
Хич не му се връзвай на тоз чичка.
Има си закони!
На прегледа на доктора непременно му изиграйте театър, ако трябва. Не директора, а доктора казва дали детето може да тръгне на училище.
Дъщеря ми е родена на края на юни и вися на косъм тръгването и, така че си има начини, ако искаш да го забавиш.
Ние сме в Заарланд.
Успех в начинанието! Peace

# 35
  • Мнения: 1 584
В Баден-Вюртемберг ако детето до началото на септември навършва 6г тръгва същата година. Лятната ваканция е 2.5 месеца - тази година беше от 26.7 - 08.09. Първолаците започват 1 седмица по-късно.

А в първи клас не е ли "ученето" под формата на игри повече  Thinking

Една позната ми разправяше как някаква майка 1 месец преди края на 1ви клас прехвърлила детето си във втори. И то "завършило" така 1ви и 2ри клас заедно, без да може да чете. Сигурна съм, че не ме лъже - детето е било съученичка на едно от нейните деца. Но такива своеволия, че и директорите да позволят,..хм....

# 36
  • Мнения: 3 611

Не е виц, Вечерница, не е  Sad
Но ако е така, че доктора да каже готово ли е или не детето zа училище, то в момента даже няма да има и нужда да играем театьр _ Янис почти не раzбира немски, а пьк вьобще не го говори. Да zнаеш кога се минава при доктора zа тоzи тест?

# 37
  • Мнения: 1 526
Дааа, и при нас е така. Дъщеря ми има късмет, че е родена на 11.01 и така тръгна на у-ще на 6 г.7 м. Ако се беше родила 11 дена по- рано щеше да тръгне на 5г.6 м.
А и според тукашните критерий още от пред училищната трябва да са подготвени, да познават и пишат цялата азбука, имената си и кратки думички. Да делят думите на срички и от първият ден ги затрупаха с домашни.
Децата, които не говорят езика също тръгват с останалите и в последствие трябва да ги догонват. Ако имат затруднения им прикрепват персонална учителка за няколко часа седмично.

# 38
  • Мнения: 11 316

Не е виц, Вечерница, не е  Sad
Но ако е така, че доктора да каже готово ли е или не детето zа училище, то в момента даже няма да има и нужда да играем театьр _ Янис почти не раzбира немски, а пьк вьобще не го говори. Да zнаеш кога се минава при доктора zа тоzи тест?
При нас го мина през януари в годината, в която трябваше да тръгне на училище.
Трябва да получиш писмо от самия училищен лекар кога ти е назначил час за среща.
Правят тестове за разпознаване на цветовете, за логическа връзка между отделни картинки и разни други подобни. Следи се дали разбира какво го питаш, дали отговаря смислено и тн.
Без този атест детето не може да бъде записано в първи клас!
А в първи клас не е ли "ученето" под формата на игри повече  Thinking


Де да беше така.
Ние случихме на една бясна учителка, която им преподаде буквите още първите три месеца, почнаха веднага след това да пишат ченгелчета и лулички, да четат като луди, да смятат до 20, да правят рецитали, да учат песнички. Луда работа!!! Crazy
Имаха дори оценки - разни цветни печати и лепенки  ooooh!
За игри - забрави. Дори се е случвало заради вдигане на много шум да им спре и часа по физкултура Twisted Evil

# 39
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Не знам как точно се процедира в Германия, но съм била свидетелка по време на стажовете си на много деца, записани в първа група, които не знаеха и една дума холандски. След два месеца бърбореха почти перфектно. Поне тук знаенето на езика, азбука, писане не са критерии за започване на училище, а и както вече написах се набляга предимно на игри, песни и комуникация.

# 40
  • Germany
  • Мнения: 224
а аз искам да пусна сина си малко по-рано, понеже никак не сам доволна от градината. нищо не правят там и само си губят времето.всеки се опитва да ме убеди 4е колкото по-късно, толкова по-добре.. не знам обаче дали е така. тук парви клас тръгват навуршилите 6г до 31 август, а тои е роден на 4. септември. и на градина без малко да не трагне заради тея 4 дни, но имахме късмет и се намери място в една дале4на.и не до там добра, както се оказа в последствие...а сега пак заради тея 4 дни е определен за 2009г и ще е на 7г без 4 дни....ако искаме да тръгне по-рано, знам 4е трябва да мине през тоя тест и да решат дали е готов или не. а на  навършени 7г са задължени да тръгнат на училище. та не знам. тепърва ни предстои да питаме на място кое как е.

# 41
  • Мнения: 11 316
Калина, възможно е, но това ще реши пак училищния лекар!
В класа на щерката имат дете, родено през август (писах, че приемат родени до края на юни) и тъй като издържало теста, го пуснаха. Тръгването на училище е било по настояване на самото дете!

# 42
  • Germany
  • Мнения: 224
Вечерница, ти като имаш вече ученичка, я кажи как се определя у4илишето, ти ли си го избираш и записваш детето или те ти изпращат писмо кога и къде?

# 43
  • Мнения: 11 316
Началните училища са по райони, както общинските детски градини.
Доколкото си спомням, ми пратиха от шуламта едно писмо, кога е родителската среща за запознаване с учителите. След тази родителска среща, ми пратиха пак от шуламта документите за попълване и ги изпратих пак на тях. След това получих писмо от училищния лекар за преглед, след като мина прегледа и установиха, че е "годна" за училище, получих известие за среща със записване на място от училището.
Там получихме и списък с учебните помагала.
Ако детето искате да бъде записано от частно училище - примерно Монтесори или Валдорф, то при приемането на детето там, от тези училища се задължават да пращат отписвателно писмо до районното начално училище.
Това е при нас. Нямам идея дали има разлика по другите провинции.

# 44
  • Germany
  • Мнения: 224
Данке. просто се чудех в някое училище ли трябва да питаме или направо в шуламта (за по-ранното тръгване)

Общи условия

Активация на акаунт