Бихте ли посетили психотерапевт?

  • 2 565
  • 61
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 750
Вече стана дума в една тема, че в работата на психиатри, психолози и въобще специалисти по душевното състояние на човек, имало доста хляб. Реших да проверя до колко вярно е това твърдение. Въпросът е простичък: Бихте ли отишли на психотерапевт? И по каква причина - заради сериозен здравословен проблем, за консултация или от любопитство?

Интересно ми е да разбера дали съвременните хора се притесяват от този род специалисти? Дали все още ги свързват само с лудницата? Вашите наблюдения какви са? Вие самите притеснявате ли се?

Моят отговор е - да, бих отишла на психотерапевт. Ходила съм. Не се притеснявам от този факт. Беше ми интересно и полезно. Даже понякога ми се иска да отида пак, просто да си поговоря с някой, който ме разбира.

# 1
  • Мнения: 1 671
Да.
Вече съм ходила, беше свързано с професионалните ми задължения.
Наистина е интересно.
Не смятам, че психичното здраве е по-маловажно.

# 2
  • Мнения: 2 229
Да, бих отишла, би ми било интересно, досега не съм ходила. Simple Smile

Какво имаш предвид под "да отидеш заради здравословен проблем"? newsm78

# 3
  • Мнения: 605
Да.

Засега съм посещавала веднъж психолог, заради поведението на голямата ми дъщеря. Честно казано, това което ми каза беше почти същото, като това, до което и аз бях стигнала като разсъждения и извод, след прочитане на няколко книги за отглеждането и възпитанието на децата и от теми във форума. Не повторих може би точно заради това, че не ми даде нова за мен информация и причини за въпросното поведение. Или пък аз съм била свръхинформирана  Laughing

# 4
  • София
  • Мнения: 13 206
О да! Дори съм на път! Wink

# 5
  • София
  • Мнения: 1 750
Какво имаш предвид под "да отидеш заради здравословен проблем"? newsm78

Има случаи, в които човек изпитва физическа болка (от задушаване например), но след редица прегледи и изследвания се установява, че проблемът е не на физическо, а на психическо ниво. Тогава се налага преглед при психотерапевт или психиатър. Има и случаи, при които е възможно да се преодолеят физически болки, чрез психологически техники.

# 6
  • Мнения: 803
Бих отишла, да. Досега не съм посещавала такъв специалист, може би защото не съм имала достатъчно сериозни причини, за да го правя. А може би съм и малко скептична от гледна точка на това, че не съм убедена, че в БГ има достатъчно добри специалисти.
Но пък и не съм проучвала сериозно.
Бих потърсила помощ от психотерапевт, ако изпадна в някоя сериозна депресия или имам голям емоционален проблем.

# 7
  • София
  • Мнения: 5 289
Да ходила съм като ученичка,мисля че ми беше полезно,разтоварващо и определено ми подейства добре.
По принцип бих отишла,ако имам проблем с главата,нервите или психиката си. Wink

# 8
  • Шотландия
  • Мнения: 2 855
Да. Ходила съм преди време, макар че те тогава не се наричаха така. Помогна ми да осъзная, че се чувствам нещастна заради решенията, които съм взимала и мога да променя сама това. Имало е и случаи, когато съм се оправяла сама. Горещо препоръчвам да се посети специалист, когато човек се чуди дали да го направи. Спестява време, понякога години...

# 9
  • Мнения: 3 611
Не се притеснявам, бих отишла.
Радвам се, че все още (да се надявам и никога), не съм имала нужда да ходя на такъв доктор.

# 10
  • София
  • Мнения: 15 465
Ако беше без пари, съм първа.

# 11
  • Мнения: 3 423
Бихте, не бихте, по-интересно ми е
да знам защо бихте или не бихте...

# 12
  • Мнения: 677
Какво прави психотерапевта?

# 13
  • Мнения: 3 423
Какво прави психотерапевта?
Ми кво може да прави, не си ли гледал
филми с Ричард Гиър, примерно. Бърка
в душите с говняна клечка. Или Брус Уилис.

# 14
  • Шотландия
  • Мнения: 2 855
Бихте, не бихте, по-интересно ми е
да знам защо бихте или не бихте...
И на нас ни е интересно, ти защо би или не би, ама си мълчииииш, не каазвааааш  Laughing

# 15
  • Шотландия
  • Мнения: 2 855
Какво прави психотерапевта?
Ми кво може да прави, не си ли гледал
филми с Ричард Гиър, примерно. Бърка
в душите с говняна клечка. Или Брус Уилис.
Това ме подсети за Anger Management (гледам, превели го като "Психаротерапия")с онзи изрод Джак Никълсън  Joy

# 16
  • Мнения: 677
Че аз през вечер си говоря с някой барман или барманка. Че и пия междувременно.

# 17
  • Мнения: 212
По-добре направо психиатър... Психотерапевта не е лекар все пак..

# 18
  • Мнения: 212
Че аз през вечер си говоря с някой барман или барманка. Че и пия междувременно.
Не е същото. Друго си е да плащаш тлъста сума на психотерапевт...

# 19
  • Мнения: 3 423
Някои посещават попове с подобна цел.
Други се обаждат на майките си.
Трети обогатяват Дом и Семейство.
Четвърти си намират любовница.

Не знам кой вариант е най-удачен.

# 20
  • Мнения: 13
Бих, ако ми даде гаранция, че ще ми помогне  #Crazy

# 21
  • София
  • Мнения: 1 750
Психотерапевта не е лекар все пак..

Доколкото знам е.

Някои посещават попове с подобна цел.
Други се обаждат на майките си.
Трети обогатяват Дом и Семейство.
Четвърти си намират любовница.
Не знам кой вариант е най-удачен.

А пети ходят на врачки...
Най-удачен вариант няма. Всеки преценява според възможностите и желанията си.

Бих, ако ми даде гаранция, че ще ми помогне

Едва ли някой може да даде такива гаранции.

# 22
  • Мнения: 13
Бих, ако ми даде гаранция, че ще ми помогне
Едва ли някой може да даде такива гаранции.
Всъщност едва ли някой може да ми помогне  Wink

# 23
  • Мнения: 103
Първа опция, да, бих отишъл.
При психотерапевт (психолог), не при психиатър. Психиатърът като медицинско лице би било много по-веоятно да ми изпише веднага някакви лекарства, не, мерси. Но при човек, който може да ти помогне да погледнеш нещата под друг ъгъл, да, бих отишъл.
Към момента доходите ми не го позволяват.

# 24
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Да, бих. Но не за да го ползвам за слушател и да си разкажа житие и битие, както е по филмите. А за да чуя някакви обяснения, някакви насоки, нещо казано от специалист. Не очаквам решение на проблем, а само поглед от друг ъгъл.

# 25
  • Мнения: 4 585




А каква е разликата между психиатър, психолог, психотерапевт и психоаналитик?

# 26
  • Мнения: 103
Психиатърът е завършил хуманна медицина, лекар е, психиатрията е специализация.
Психологът не е задължително медицинско лице.
Психоанализата е просто клон на психотерапията, една от школите, може би първата (Фройд), да кажат специалистите-психолози.
Психотерапия предполагам може да използва и психологът, и психиатърът, но само втория може да изписва лекарства.
Аз така знам, може и да греша, искам да прочета и мнението на специалисти в бранша.

# 27
  • Мнения: 389
Да, бих отишла. Дори доскоро сериозно го обмислях, имах много натрупан гняв, който нямаше как да изразя и не се побирах в кожата си. А на мен само ми дай да подтискам чувства ... щях да гръмна накрая като бойлер.

В крайна сметка отстраних причината за тези чувства и вече се чувствам по-добре. Психологът ще изчака.

Да ви питам и аз нещо - според вас могат ли някои прекарани заболявания да отключат психични проблеми? Менингит например?

# 28
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Психолозите не са лекари и нямат общо с медицинските специалности. Което не значи, че не минават през екстензивно и изтощително обучение, при това се подлагат и себе си на психоанализа, за да знаят през какво ще минат пациентите им. Добре подготвен психолог може наистина да помогне на човек в криза и да разреши кризисни ситуации (визирам тези, които работят за полицията примерно).
Доколкото знам, задачата им е да ти помогнат да намериш собственото си решение. Т.е. който очаква да иде на психолог и там да му кажат какво да направи, за да си разреши проблема, е много далеч от това, което ще получи реално и може да е много разочарован.
Това е и причината да се колебая в отговора дали бих отишла на психолог. Просто познавам себе си достатъчно добре и съм наясно с мотивите за постъпките ми (дори и тези, които човек обикновено не си признава пред себе си), така че за момента съм в доста стабилно психическо състояние и няма какво да получа от такава консултация. В кризисните ми ситуации се обръщам към приятелите ми с изричното предупреждение, че имам нужда от някой, който да ме слуша, за да си излея всичко, което ми е на душата. Като го направя и вече съм празна от емоции, лесно взимам собствените си решения - актът на говорене пред някого ми помага да анализирам в движение, просто докато обяснявам какъв е проблема и защо е проблем, намирам и решението. Мисля, че това е целта и на психолозите - но за момента приятелите ми не ми взимат 30лв на час Mr. Green
Има ситуации обаче, в които помощ от психолог е почти неизбежна - напр. депресиите, насилие, или както в момента едната ми приятелка ходи на психолог заради дългогодишен стерилитет, което се отразява жестоко на психиката Cry Да не се случва на никого да му се налага поради такива причини да посещава специалисти... но пък е хубаво, че има хора, които могат да помогнат в тези ситуации.
Иначе понякога ми се е искало да отида на консултация заради родителските дилеми - училища за родители са необходими далеч не само за бременните... даже с порастването на децата са все по-нужни. С удоволствие бих посещавала такъв курс, където се учат техники за общуване и реакция спрямо децата - даже наскоро ми попадна инфо за такива курсове и се чудя дали мога да ги вместя в програмата...

# 29
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Да ви питам и аз нещо - според вас могат ли някои прекарани заболявания да отключат психични проблеми? Менингит например?
Менингитът може да предизвика мозъчни изменения, които да доведат до проблеми, приличащи на психичните - но това е мозъчно увреждане, т.е. проблемът е в компетенцията на невролози, не на психолози - няма да мине само с разговори.
Иначе психични проблеми (особено ако има наследствени) най-често се отключват около пубертета, бременност или кризи в живота.

# 30
  • Мнения: 4 555
Да, бих. Ако ме тресне следродилната депресия.
Определено смятам да си запиша телефона на някой по-добър и да го използвам в случай на нужда.

# 31
Бих да.... дори си мисля да потърся скоро Simple Smile

# 32
  • Мнения: 2 407
Да,ако имам проблем,не виждам нищо лошо да се консултирам.

# 33
  • Мнения: 2 897
Някои посещават попове с подобна цел.
Други се обаждат на майките си.
Трети обогатяват Дом и Семейство.
Четвърти си намират любовница.

Не знам кой вариант е най-удачен.

Май този на Сопраното Thinking

# 34
  • Мнения: 2 237
Посещавах психотерапевт през 2-3 месеца.Състоянието ми го изискваше.Сега съм добре и скоро не съм ходила,дано не се и наложи.
Няма нищо срамно в това.

# 35
# 36
  • Мнения: 3 423
Добре, де, всички говорите за пари.
Медицинската каса не плаща ли, ако
имате направление от личния лекар?
В Угърчин, например, става работата.
Три пъти ходи човек пробно с направление
при психолог, после психологът пише писмо
до касата и обяснява, че въпросният човек
наистина има нужда от терапия и се почва.
Познавам няколко души, които са се възползвали.
Едната заради тежка травма от раздяла с гадже.
Друга заради депресии, трета заради страхове...

# 37
  • Мнения: 516
Тцъ- аз си имам Деница за тази цел. Много добре изслушва и не дава излишни съвети. Peace

# 38
  • София
  • Мнения: 1 750
Да, бих. Но не за да го ползвам за слушател и да си разкажа житие и битие, както е по филмите. А за да чуя някакви обяснения, някакви насоки, нещо казано от специалист. Не очаквам решение на проблем, а само поглед от друг ъгъл.

По-вероятно е да те накара ти сама да стигнеш до обясненията. Психотерапевтът не ти дава готови решения. Той не си ти. Само помага сама да стигнеш да идеи, заключения или решения. Поне на мен това ми каза лекарят, при който ходех.

Хедра, права си за това, че почти нищо ново за себе си не научих от психотерапевта, но пък ми беше полезна срещата с него, повече отколкото с приятелки. Приятелите имат свое мнение, субективно най-често, докато един добър психотерапевт се старае да няма отношение, а само да насочва твоето вътрешно пътуване и откриване на причини и т.н.

Не знам дали касата поема такъв преглед, аз лично ходех без направление. Но не съм давала 30 лв., това и за мен би било много.

# 39
  • Мнения: 2 723
Ходила съм.
Не боли.

# 40
  • Мнения: 494
Споредмен всички,в днешно време ,имат нужда от такъв.Ходила съм.Пак ще ходя.

# 41
  • Мнения: 3 521
Бих, ако имам нужда, до сега не съм ходила.  Peace

# 42
  • Мнения: 8 999
Едва ли, ако наистина имам нужда от такава помощ, ще го осъзная и ще съм в състояние сама да взема решение дали да отида или не. А да ми направи анализ защо ме е страх от някои неща, просто няма смисъл - аз съм се самоанализирала достатъчно и съм наясно с причините за всичко, което се случва с мен. Съвети от сорта "да имам позитивна нагласа, да се самоконтролирам, да се стегна и т.н." мога и сама да си дам, лошото е че няма кой да ги изпълнява.

# 43
  • Мнения: 1 163
Бих,даже съм пробвала веднъж когато родих първата си дъщеря,докато разбрахме какво ми е ме влачиха на всякакви лекари та и на такъв.

# 44
  • Мнения: 1 299
Не, не бих. Семейството и приятелите ми са моят психотерапевт

# 45
  • Мнения: 2 818
Да, бих посетила, но досега имам само един почти неуспешен опит в тийнеджърска възраст.
По принцип аз самата си се анализирам постоянно и гледам да ми е ясно коя емоция от где е дошла и определена мисъл защо ми е хрумнала. Но не винаги съм с "чист" ум, за да се самоанализирам. В такива случаи бих посетила. Само че не го правя  Rolling Eyes Може би защото "замъглението  ми минава относително бързо и не стигам до външна помощ.

# 46
  • постоянно
  • Мнения: 7 123
Бих , но ще ми е жал за доктора. Mr. Green
Вили

# 47
  • Мнения: 4 585
Добре, де, всички говорите за пари.
Медицинската каса не плаща ли, ако
имате направление от личния лекар?
В Угърчин, например, става работата.
Три пъти ходи човек пробно с направление
при психолог, после психологът пише писмо
до касата и обяснява, че въпросният човек
наистина има нужда от терапия и се почва.
Познавам няколко души, които са се възползвали.
Едната заради тежка травма от раздяла с гадже.
Друга заради депресии, трета заради страхове...
Това е в твоя Угърчин, не в нашия. В моя Угърчин депресирани има и на
лечение в психиатричния диспансер - с пребиваване и преспиване.
Знаеш ли, че при всеко издадено направление на джипито му бягат едни 8 лева.
Точто за тия 8лв. ставаше въпрос например, когато джипито беше залепил
жена на врата с каноколит, и й казал, че няма нужда да ходи при друг лекар.
8 лв в моя Угърчин са много пари - дузина кебапчета или дузина бири, 4 кутии Средец.

# 48
не не бих отишла на психотерапевт
защото ако научи  всичко което ми е в главата
после той трябва да иде на психотерапевт  Mr. Green

# 49
  • Мнения: 871
По-скоро не, има кръчми и приятели за тая работа Mr. Green Mr. Green

# 50
  • Мнения: 1 503
Да бих.

# 51
  • Мнения: 4 176
Не.
 Моля се да мисля все така. Praynig

# 52
  • Мнения: 4 451
Определено бих. Не виждам нищо лошо в това.

# 53
  • Мнения: 399
Бих,дори си мисля,че вече имам нужда...  Crazy

# 54
  • Мнения: 43
Вече е наложително.

# 55
  • Мнения: 2 697
А каква е разликата между психиатър, психолог, психотерапевт и психоаналитик?

Ще се самоцитирам от една тема със същото питане отпреди година:

Психолог - лице с висше психологическо образование. Висшето образование по психология е много широко, т.е. то включва дисциплини от спортна психология до психология на труда, затова и завършвайки тази специалност, специалистът не е подготвен да бъде специално психотерапевт. Психолозите имат нужда от допълнителна квалификация (магистратура, следдипломно обучение), за да работят в специфична област - Човешки ресурси, психотерапия, детска психология и пр. Областите, в които може да се профилира един психолог са много - психотерапията е само една от тях.

Психиатър - специалист с висше медицинско образование (6 г.) и специализация по психиатрия (5 г.). Психиатрите се занимават основно с лечение на психиката както с лекарства и други биологични методи, така и с психотерапия. Важно е да се знае, че психотерапията все още не е застъпена много добре в обучението на психиатрите и голяма част от тях се чувстват по-сигурни да лекуват основно чрез медикаменти. Не всеки психиатър е психотерапевт.

Психотерапевт - човек с висше психологическо или психиатрично образование (в много западни страни в психотерапия могат да се обучават и други специалисти - примерно социални работници), който е преминал обучение по психотерапия (психотерапия = лечение на психиката) . Психотерапиите в съвременния свят са много видове и доколкото е нужно да се задълбочиш в една терапия, за да я практикуваш, обикновено психотерапевтите работят с ограничен вид психотерапии. Психотерапията най-общо се дели на центрирана върху мислите, центрирана върху емоциите и центрирана върху поведението. Т.е всяка една психотерапия отделя повече внимание на един от тези елементи на човешката психика - мислене, емоции, поведение. Психоанализата е вид психотерапия, въведена в науката от Зигмунд Фройд и е центрирана върху емоциите. Когнитивно-поведенческата терапия, която бе спомената в темата, е фокусирана, от своя страна върху мислите (когнициите) и поведението. Хипнозата също е вид психотерапевтичен метод.
Едно важно уточнение - психотерапевт не се става, както бе споменато в темата, с четене на малко повече книжки. Психотерапевт не може да стане всеки психолог или психиатър, необходими са определени личностови характеристики и специфично дългогодишно обучение с много анализ на собствените психични преживявания. Пътят към придобиването на психотерапевтични знания и умения е продължителен и не е никак лек.

Психоаналитик
- психолог или психиатър, преминал през обучение в психоаналитична терапия. Формирането в психоанализа е продължително, изисква много самоанализ, скъпо е. Затова и услугите на тези специалисти обикновено са значително по-скъпи от тези на другите психотерапевти. Доколкото не съм запозната с цената на сесия в България, не знам доколко тази цена е различна от цената при други специалисти, но като цяло психоанализата е много скъпа терапия. При сериозни проблеми, когато е нужен един дълбинен анализ и цялостна промяна в личността, психоанализата е изключително препоръчителна. Основни методи на психоанализата са тълкуване на сънища, свободни асоциации и по-рядко хипноза. Психоанализата е и най-експлоатираната терапия в холивудските филми със задължителни атрибути кушетка, терапевт тип "наставник" и хипноза с люлеещ се предмет примерно Simple Smile

Общо взето, надявам се да внеса някаква яснота с тия пространни обяснения Wink


# 56
  • Мнения: 2 353
  Веднъж бях, бих отишла пак ако имах каса свободно време. Беше много приятно, но установих, че съм забравила да говоря. В общи линии ме посъветва да го давам по-споко.

# 57
  • София
  • Мнения: 2 623
Разбира се, че бих !
Даже си мисля, че е наложително вече  Crazy
Толкова съм нервна и на моменти тотално
изключвам, че никак зле няма да ми дойде
една терапия  Hug

# 58
  • Мнения: 76
Да бих. newsm10
Даже мисля, че е желателно, грижите около палавото ми и своенравно детенце направо ме побъркват #Crazy.
Опитвам се да запазя спокойствие, но напоследък не се въздържам и съм започнала много да викам, абе като не ми издържат нервите направо крещя  smile3511. Така че една или повече терапийки ще ми се отразят добре! Blush

# 59
  • Мнения: X
Да бих. Имам прекалено много страхове и душевни терзания, които в някои момент ме обсебват до толкова, че ми пречат да съществувам адекватно!

# 60
Някои посещават попове с подобна цел.
Други се обаждат на майките си.
Трети обогатяват Дом и Семейство.
Четвърти си намират любовница.

Не знам кой вариант е най-удачен.

четвърти много ясно ти луда ли си, бе

# 61
Някои посещават попове с подобна цел.
Други се обаждат на майките си.
Трети обогатяват Дом и Семейство.
Четвърти си намират любовница.

Не знам кой вариант е най-удачен.

четвърти много ясно ти луда ли си, бе

 smile3521

Общи условия

Активация на акаунт