цвета на очите

  • 2 707
  • 55
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 019
не се промениха

# 31
  • София
  • Мнения: 2 846
И аз знам, че кафявият ген е доминантен, но... баща ми е с кафяви очи, а майка ми със сини. Аз и големият ми брат сме със зелени, а малкият ми брат е със сиво-сини. При това само единият от дядовците ми е със сини очи, всички останали са с кафеви. Не знам как е възможно това. В училище не съм учила генетика и досега това ми е мистерия.

Ето как. Кафявият ген условно го кръщаваме А, а синият - а. ( Понеже кафявият е доминантен буквата е главна) Вариантите за очи са АА (тъмни), Аа (тъмни) и аа (светли). Ако двамата тъмнооки родители имат Аа (Аа+Аа) от тях може да се родят следните варианти: АА (тъмни), Аа (тъмни) и аа(светли) - нали разбираш защо - всеки един от родителите предава един от гените. А тъй като светлооките родители и двамата със сигурност са с аа, от тях може да се получи само аа. Ясно ли е?

# 32
  • Мнения: 46 536
На София бяха твърдо сини до към 3 г. сега сякаш зеленеят.
Аз и баща й сме с кафяви  Simple Smile

# 33
  • Варна
  • Мнения: 558
Клер, благодаря ти за разяснението! Абсолютно ясно ми стана. Значи баща ми трябва да има малко а освен голямото А. Интересно ми е, защото и тримата сме със светли очи. Винаги се е получавала комбинацията аа.

# 34
  • На морето!
  • Мнения: 5 764
Клер,страхотно обяснение си дала.Аз съм с пъстри,таткото с кафеви,а Симеон със сиво-зелени да момента.Дано не потъмнеят  PraynigСпоред калкулатора,който сте постнали шанса да е със светли или тъмни е 50/50.

# 35
  • София
  • Мнения: 4 590
До скоро очите на Ники доста синееха, но от известно време започнаха да тъмнеят. Confused Все още не мога да кажа какъв цвят са, защото на някои моменти ми изглеждат зеленикави, на други - кафяви. Rolling Eyes Аз съм със сини, баща му с кафяви. Искаше ми са да са сини като моите, ама май няма да са.
Според калкулатора излизат 16,6% за сини, 16,6% за зелени и 66.6 за кафяви. Ще видим какви ще излязат в крайна сметка. Grinning

# 36
  • Мнения: 566
очите му са сини и такива останаха след като спрях да кърмя. аз съм с тъмно кафяви, а баща му - с пъстри
омръзна ми да обеснявам на невежи хора "кой е със сини очи"

# 37
  • Мнения: 3 804
аз съм с зелени,мъжа ми с кафеви-като в нашия род вси4ки са с сини или зелени о4и имам само една пра баба с кафеви.от страна на мъжа ми има с сини,зелени и кафеви о4и
голямата се роди с сини о4и-сега е с зелени като моите
средната беше с зелени които станаха пъстри,а сега в пуберитета пак запо4ват да позеленяват
малката е с тъмно кафеви о4и-по тъмни от на баща си

# 38
  • Мнения: 3 069
Вики се роди със сини очи.
Бяха малко мътни, но до края на третия месец добиха окончателния син цвят.

# 39
  • Мнения: 983
На моите бебки още в началото си бяха светло сини и бистри и за сега такива си стоят. Ако са му мътни могат да се променят, но има много деца , на които очите са им се променяли след годинка.

# 40
  • Мнения: 343

Единственото, което знам със сигурност, че ако майката и бащата са синеоки, детето няма начин да е с друг цвят на очите, освен син.
И това не е вярно.

Не е напълно изключено от двама синеоки родители да се роди дете с тъмни очи  /както и от двама бели - негърче/, но вероятността е много малка. В 99% от случаите виновник за тази "генетична аномалия" е съседа. Wink

# 41
  • Мнения: 2 726
На моята дъщеричка бяха светло сини,спрях да я кърмя на 1месец и половина,но чак към 1 годинка придобиха окончателния си цвят-светло кафяви.

# 42
  • Мнения: 891
Рени се роди с много светло сини очи.  Hug Не съм я кърмила.
Понеже и майка ми и сестра ми имат такива светли очи се надявах, че и нейните може да останат такива, но се промениха постепенно и сега са тъмни.

# 43
  • София
  • Мнения: 7 097
на кърмените бебета цвета им става окончателен едва след като се отбият

Хайде стига с тези митове и легенди...
Очите на дъщеря ми са сини и още от раждането си личеше, че са такива.

# 44
  • София
  • Мнения: 5 079
Бяха мътни, но си личеше, че ще станат тъмни (като на татито!), а аз съм със сини.  Flutter

Общи условия

Активация на акаунт