Тийнейджърите ІV

  • 18 658
  • 343
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 4 076
    Това за Канада не мога да го повярвам  newsm78.Може би Ксения ще ни каже.
Не мога да повярвам,че ако дадат исканото увеличение на учителите,държавата ще рухне,както вчера се изказа Станишев.Ами да си си намалят заплатите политиците и нар.представители,представителните разходи и луксозните екстри,платени от нашия джоб и току-виж стигнало за учителските заплати.300 лв. не струва дори само това,че държат децата ни прибрани в училище.Да им вдигнат заплатиците,след това контрола върху труда им.А за частните уроци данъците ще ги съберат,когато фризьорите и козметичките започнат да издават касови бележки,т.е. никога.Затова мисля,че или  работиш в училище на държавна заплата,или само на частно.Не да си почиват и зарибяват в училище и да си пазят силите за частната практика.За работното време бих поспорила,защото 6-7 учебни часа с по 30 диванета от най-различна възраст+подготовка за следващия ден и задължителна оперативка си е истинско бойно поле.За 800 лв.някои работят на две места,но други-на сладка държавна софра-само разхождат марковите си костюми.И,уви, те никак не са малко.Смятам,че между учителите и Министерството винаги е имало негласно споразумение-то не им плаща,но си затваря очите пред частните уроци,никаквата работа в час,измъкването на пари от джоба на родителите било за ремонти,или тъпи,но скъпи екскурзии и т.н...С тази стачка учителите нарушават статуквото и Министерството иска да ги смачка показно.

# 286
  • Мнения: 967
Ех Мина, трогна ме. Отдавна не бях чела нещо толкова емоционално. Тъжно е, че децата биват въвлечени в политически игри. Точно сега преди изборите тази стачка има много политически нюанси. Аз се съмнявам, че ще има нулева година, но децата ще са губещите при всички положения. И все пак е добре, човек да се настрои на извънредна ситуация. Ако им съкратят ваканциите, нанагорно ще им дойде. Ще се справят, важно е да знаят, че родителите ги подкрепят.
Мен ми се е случвало, като видя, че дъщеря ми изпушва да я оставя един ден в къщи да се наспи и релаксира. От друга страна се радвам, че когато има например важно контролно даже да е болнава пак отива на училище.

# 287
  • Мнения: 4 380
Това с гласуването разбира се е някакъв майтап. Laughing

сега и аз ще оспамя, но не мога да не отговоря на Мина. Като гледам тук са се събрали майки, които нямат никаква представа как се работи за 150 лв./МЕСЕЦ. Толкова беше моята когато напуснах България. Да отговоря на Мина как се изкарват повече от тази сума НА ЧАС (много повече от 800 месечно Мина) - със същата работа в доста по-облегчен вариант, с куп екстри, собствен кабинет и т.н. само че ...НЕ В БЪЛГАРИЯ.

Срам и позор че съществува подобно заплащане! Да се вдигнат всички бюджетници дано, докога си мислят управниците, че може да се подиграват със собствения народ! И докога ще си пълнят джобовете на гърба на хората? Това държава от ЕС ли е или бедна африканска развиваща се страна? Дори там заплатите в държавния сектор са по-големи. Срам ме е да споменавам пред колежки с африкански произход какви са заплатите за този вид работа у нас. Като стане дума за заплащането на някои професионалисти в България, направо ме е срам да казвам че съм българка. Май няма друг народ, над който така да се подиграват.

Съжалявам за децата ви, които губят ценно време, но ако тази държава не тръгне някога на оправяне, ще бъдат още повече за съжаление. Виновниците за това положение седят по министерствата. Министърът на просветата е много мъдър оратор, но ужасно лош управник. Заел е пасивна позиция в момента чакайки изходът сам да се намери, и както сам каза, какъвто и да бъде той, за него все ще е печеливш. Да ви имам министрите и чудото! ooooh!

# 288
  • София
  • Мнения: 399
Добре,но ние живеем в България и тук средната заплата е 350-400лв.Разбирам,че учителите трябва да са малко по-добре платени,но пък колкото заплатите на двамата родители е прекалено.  newsm78

# 289
  • Мнения: 4 380
Добре,но ние живеем в България и тук средната заплата е 350-400лв.  newsm78

И защо е така? Защото сме велик народ с велика страна? Манията за величие ли ни доведе до просешка тояга? Или робския манталитет? В коя друга страна има специалисти с висше образование с по 200 лв. заплата?

Цитат
Разбирам,че учителите трябва да са малко по-добре платени,но пък колкото заплатите на двамата родители е прекалено.

Прекалено е това че толкова време безучастно се примиряваха с положението. Прекалено е това че за толкова време стачка, никой от управниците не го е еня нито за тях, нито за децата. Прекалено е, че това може да става в една европейска страна, която иначе на думи много демократични заслуги може да си приписва.

# 290
  • Мнения: 967
Добре,но ние живеем в България и тук средната заплата е 350-400лв.Разбирам,че учителите трябва да са малко по-добре платени,но пък колкото заплатите на двамата родители е прекалено.  newsm78

Освен ако родителите са шофьори от градския транспорт  Mr. Green.

# 291
  • София
  • Мнения: 900
Това с гласуването разбира се е някакъв майтап. Laughing

сега и аз ще оспамя, но не мога да не отговоря на Мина. Като гледам тук са се събрали майки, които нямат никаква представа как се работи за 150 лв./МЕСЕЦ. Толкова беше моята когато напуснах България. Да отговоря на Мина как се изкарват повече от тази сума НА ЧАС (много повече от 800 месечно Мина) - със същата работа в доста по-облегчен вариант, с куп екстри, собствен кабинет и т.н. само че ...НЕ В БЪЛГАРИЯ.

xenia,
нямаше нужда да ми отговаряш - аз изказвам позицията си, не задавам въпрос!
И защо смяташ, че не зная, колко пари се изкарват в чужбина , с облеКченията и екстрите Wink
Дори и не ти завиждам  Peace
Но както виждаш има огромна разлика между нас, а и между децата ни!
Битието определя съзнанието!!!

ОК ти имаш позиция, възмутена си и т.н.
Да, ама НИЕ ЖИВЕЕМ ТУК!!! А ти избяга НАЛИ!

И аз се срамувам от мижавите заплати, от жалките пенсии,
от смешните детски надбавки, от порочната здравна система ........
И за жалост съм се срамувала, когато съм давала срамни заплати .......
А като няма от къде?!
Но съм тук и се боря! Плащам си данъците и работя качествено,
защото имам самосъзнание!!! И за 150лв. съм работила по същия начин!

п.с.
Това с гласуването разбира се е някакъв майтап. Laughing

Това го зная от учител, преподаващ в Торонто.
Дамата е достатъчно авторитетна и не се шегуваше  Wink

# 292
  • Мнения: 2 724
Спор няма ,заплатите в България са срамно ниски като цяло.
То за това много българи избягаха в чужбина.
Ксения ,много майки имат представа как се работи за 150 лева.
И как се работи на няколко места ,за да  свържат двата края.
И как учители работят петък събота и неделя на пазара, за да оцелеят.
Но и много майки сме наясно как един преподавател преподава материала си в училище и как- на частен урок ,който в най -добрия случай е 10 лева на час ,  които  са необлагаеми.
Има страхотни учители, всеотдайни, които заслужават много повече от 600 лева заплата.
Но има и такива ,и то не са малко за съжаление, които не им е мястото в училище .
Още много примери мога да дам ,но не виждам смисъл.
Мина много добре го е казала.
Да си платят данъците на доходите от частните уроци.
Да се въведе критерий за оценки на труда им.
и да се има предвид заетостта им.
Не може един учител да има 7 редовни часа и още два три/ под формата на СИП да речем/, да получава еднакво заплащане с този, който има 3 -4 часа дневно.
 Според мен мнението на учениците също трябва да се вземе под внимание .
И искам да подчертая накрая ,че аз съм за увеличението на учителските, лекарските и всички бюджетни заплати ,но това не може да стане веднага, с магическа пръчка.
Много хора не си свършиха работата ,за това сме на този хал .

# 293
  • Мнения: 25 744
Не искам да се заяждам, но много моля да ми кажете кой и как пресметна, че в България имало по 4 учители на 1 дете, особено като се има предвид, че текат непрекъснати съкращения, а и в Бюрото по труда има заявени 12 000 незаети   учителски места?  newsm78
Моята сметка е проста - ако синът ми изучава 15 предмета примерно, по тях му преподават 15 различни учителя. От тази гледна точка на 1 дете преподават 15 човека. Но! Един учител преподава средно на 2 випуска по 100 деца да ги сложим - стават 200. Т.е. 1 учител на 200 деца. Как ги измъдриха въпросните 4:1, така и не ми става ясно. Е, ако се прибавят всички, които работят в сферата на образованието, но нямат нищо общо с преподаване, може и да ги докарат...  Whistling
Съмнявам се в Австрия да има паралелки с над 25 деца, много се съмнявам, защото това противоречи на всякакви теории. За над 30 пък да не говорим!
Малък пример - преди години синът ми ходеше на английски в Езикова школа. Там броят на децата в група се менеше според това, кое в каква смяна е в училище - някои училища учеха само първа, други - и втора смяна. Та се случваше така, че един месец бяха 15-18 деца в група, другия - само 5. Е, качеството на работата беше съвсем, съвсем различно в двата случая, няма нужда да споменавам кога беше по-добро, нали? Един и същи учител (прекрасен!), едни и същи деца (умни и нахъсени), а резултатът се менеше според броя им.
Е, аз не искам такова калпаво образование за детето си. И вместо да съкращават учители, да бъдат така добри да осигурят на децата ни адекватни условия на труд. Също и да се дадат на учителите инструменти, с които да си осигурят дисциплината в час, ако ще и да се върнат старото положение с поведението. Да имат право да гонят от час, да имат право да изключват, да има глоби за несериозни и безхаберни родители. Да има стройна, ясна система на образование, където отделните дисциплини и класове да са взаимосвързани, а не да си противоречат... И много, много неща още искам, включително и това учителите да получат статута на държавни служители. А после нека да ги изпитват, подбират и оценяват както щат. Кадърните и това ще преживеят.
А, как щях да забравя! Със закон да се забрани в МОН да работят хора с по-малко от 15 години преподавателски стаж. Също и в РИО. Всяка година експертите да имат по 1 месец командировка в избрано случайно училище, където да претворяват на практика идеите, които им хрумват в останалото време. Т.е. - да се убедят сами кон боб яде ли. И чак тогава да си въвеждат прозренията в практиката.
Да се засили ролята на родителското настоятелство, което да играе главна роля при назначаването на директора и учителите.
Имам и още идеи, но на първо време ви стига толкова.  Mr. Green

# 294
  • Мнения: 967
Как' Сийке, мисля, че речта беше не за Австрия, а за Англия. Ама не си мислете, че в Западна Европа, образованието е на ниво.
Специално за Австрия мога да пея песен за лошото образование. Това беше и причината мойта щерка да я отпиша втори клас от това чудо на образователната система и да отиде във Френския лицей.
Та в първи клас бяха 28 деца. Верно, чудна база и негладуващи учители откъм заплата, но...децата не можеха да четат още до Нова година, до края на първи клас не бяха взели още всички букви Shocked. Занимаваха се да смятат до 20 без преминаване на десетицата и пишеха с печатни букви  #Cussing out. Под мотото: само да не ги стресираме малките, те си пееха песнички, рисуваха, лепяха, абе ужас.

Познавам и хора завършили гимназии там, лично аз като бях студентка забелязах  нищожните (клонящи към 0) им познания по математика. Като следвах тук, едвам връзах едвам 3ка на изпита по математика, обаче там професора толкова се трогна от "обхватните" ми познания по математика, че получих 6+.  newsm78. Голямо блещене беше.

Сега забелязвам, че другите деца от нашия вход, които ходят на тукашни държавни училища нямат кой знае какви пропуски в общата култура. Естествено от наше време, доста е спаднало нивото, но пък като сравнявам с Австрия, тукашните деца са си гении сравнение с австрийските.

Има още за какво да се борим тук в България, образованието е позападнало, базата е ужасна и се нуждае от много средства, но всичко е в наши ръце и е важно, че се интересуваме и стремим.
Част от хората на запад все още вярват, че обучението не е приоритет, там малцинството инвестират в образованието на децата си, но за сметка на това си карат новите коли. Често е имало коментари за мен, като: "Не мога да го разбера това - плащаш частно училище на детето, а ти самата караш трошка на 10 години". Ами кво да правя, по-добре ли е детето да е трошка след 10 години и да не е изчело и 10 книги (средно австрийците четат по 1 книга годишно !!!!)
Може и да имат 1 учител на 1 дете и 1 учител на 100 деца, ама да ги научи на нещо е важното!

# 295
  • София
  • Мнения: 943
Цитат на: Как`Сийка
Със закон да се забрани в МОН да работят хора с по-малко от 15 години преподавателски стаж. Също и в РИО. Всяка година експертите да имат по 1 месец командировка в избрано случайно училище, където да претворяват на практика идеите, които им хрумват в останалото време.:

Поздравявам те  Peace Hug Hug

# 296
  • БГ
  • Мнения: 354

Е, аз не искам такова калпаво образование за детето си. И вместо да съкращават учители, да бъдат така добри да осигурят на децата ни адекватни условия на труд. Също и да се дадат на учителите инструменти, с които да си осигурят дисциплината в час, ако ще и да се върнат старото положение с поведението. Да имат право да гонят от час, да имат право да изключват, да има глоби за несериозни и безхаберни родители. Да има стройна, ясна система на образование, където отделните дисциплини и класове да са взаимосвързани, а не да си противоречат... И много, много неща още искам, включително и това учителите да получат статута на държавни служители. А после нека да ги изпитват, подбират и оценяват както щат. Кадърните и това ще преживеят.
  bouquet Напълно съм съгласна.
Давам пример с гимназията на дъщерята когато отиде в 8 клас на първата родителска среща казаха, че бележки за извиняване на отсъствия се приемат само занесени от родител , независимо дали са от лекар или от друго място.На следващата година правилото отпадна защото имало много"недоволни родители" че трабвало да ходят до у-ще и т.н. и децата взеха да си намират фалшиви бележки, да си ги носят и моята щерка и тя да не изостане.След като разбрах за това и след оправдания от тийнката че всички го правели, говорих с класната и помолих да не се приемат извинителни бележки от моето дете или когато я няма в училище да ми пусне сигнал по мобилния,е госпожата не остана много доволна, но имаше ефект от усилията и от двете страни.

# 297
  • Мнения: 1 685
До три седмици НЯМА опастност от нулева година,
но после би станало страшно 

 ooooh!В тази връзка в училището на моя син стачката/активна/ навършва "критичната" трета седмица TiredСега като слушам новините-не са стигнали до никакво споразумение и новата седмица/вече четвърта/ ще продължи по същия начин. #Cussing outНаправо не ми се мисли за варианта анулиране SickИначе пуберите са във възторг и в стихията си по компютрите,кафетата и улиците. Mr. GreenЕдно нещо обаче не ми е ясно-ако се обяви "нулева година",децата ще щуреят,ще завършат една година по-стари Mr. Greenама те хич не го и осъзнават/с изключение на кандидат гимназистите и абитуриентите/обаче на въпроса ми-какво ще правят учителите през тази "нулева" година-ще излязат в неплатен отпуск или като по време на летните ваканции ще ходят за по час два в у-ще и ще получават заплати за това 1 година Thinking newsm78

# 298
  • близо до София
  • Мнения: 1 988
Нямам представа. Но не мисля че ще се осмелят да се стигне чак до анулиране. Някак не ми се вярва. То може и това да е целта, да се вдигнем ние на стачка родителите. То и да не им я анулират ще се наложи много материал да взимат наведнъж, а моя син нито е отличник, нито някакъв вундеркинг, направо страх ме хваща.

# 299
  • Мнения: 461
....................................

 ooooh!В тази връзка в училището на моя син стачката/активна/ навършва "критичната" трета седмица TiredСега като слушам новините-не са стигнали до никакво споразумение и новата седмица/вече четвърта/ ще продължи по същия начин. #Cussing outНаправо не ми се мисли за варианта анулиране SickИначе пуберите са във възторг и в стихията си по компютрите,кафетата и улиците. Mr. GreenЕдно нещо обаче не ми е ясно-ако се обяви "нулева година",децата ще щуреят,ще завършат една година по-стари Mr. Greenама те хич не го и осъзнават/с изключение на кандидат гимназистите и абитуриентите/обаче на въпроса ми-какво ще правят учителите през тази "нулева" година-ще излязат в неплатен отпуск или като по време на летните ваканции ще ходят за по час два в у-ще и ще получават заплати за това 1 година Thinking newsm78

Това може да го копнеш и в темата за подкрепящите учителската стачка, ако искаш в името на децата ни публично да те изядат с парцалите  Mr. Green Wink

Цял живот ще те споменавам с възторг за геройството, в името на така дефицитния човешки морал. Crazy

Там от два дни назидателно ми внушават, че учителите не били детегледачки, че някой трябвало да бъде засегнат от стачката, без значение на каква цена, за да обърнат внимание на учителите.
Като гледам какво става за три седмици, накрая и учениците няма да им обръщат внимание.
Моята вече не си спомня имената на две от госпожите в училище и едва си спомни за третата, за която питах - добре, че имаме по съвпадение общи фамилии.
Ако стачката продължи още толкова време, със сигурност, ще се наложи на родителите масово да се бръкнат за частни уроци по  учебните предмети, поради забравени основни знания.

Може пък това да е целта на стачката -  увеличена заплата + частни уроци за учителите от всички класове. newsm78.








Общи условия

Активация на акаунт