Детето ми е много плахо и лесно ранимо.....

  • 2 964
  • 42
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 668
Каквото и да правиш, с който и психолог да го говориш може да промениш начина му на поведение, но не и характера му.
Казвам ти го от личен опит.

# 31
  • Мнения: 412
Момичета, книжката можете да изтеглите оттук:

http://www.truden.com/download-file-915.html

"Изкуството да бъдеш родител", д-р Фицхю Додсън
Страхотно бързо се зарибих да я чета, написана е много достъпно и забавно. По принцип не съ фен на такива книги, но тази определено ще я прочета.
Каквото и да правиш, с който и психолог да го говориш може да промениш начина му на поведение, но не и характера му.
Казвам ти го от личен опит.
не искам да променям характера му, искам само да е малко по-самоуверен

# 32
  • Мнения: 934
Все ми се струва и на мен, че не е хубаво да му казваш как другото дете е 'лошо'. Нали допреди малко са си играли, уж са приятелчета... Повечето деца на тази възраст не са точно малки ангелчета. Всяко прави по нещо лошо в даден момент. Ако на всички им лепнеш етикета 'лоши', ти му отрязваш възможността за нормален контакт с тях, и му изграждаш манталитет на жертва.

 Когато детенце го ухапе, той плаче от болка, но и от обида, защото не го е очаквал от някой, когото харесва и с когото играе. И от това, че хубавата им игра и удоволствието от нея е приключило така неочаквано и болезнено.
Вероятно вътре в себе си (след като се успокои, разбира се) ще поиска нещата да се поправят и да продължат да играят. Обаче, като му кажеш, че другото дете е лошо, ти му отнемаш възможността да продължи играта. Значи, не само е ухапан и го боли, но е станало непоправимо зло, игра повече няма и няма да има, светът е пълен с лоши деца, а той е жертва!

Не е ли по-добре да го успокоиш набързо, да му кажеш, че другото дете още не се е научило, че така не се прави, да го помолиш да се извини (ако мине номера) и да ги занимаеш с нещо друго?

# 33
  • Мнения: 625
И моето дете е много чувствително,аз също.Винаги съм го учила да е добър,да не се бие и т.н. и така доскоро.Когато се появи обаче някое дете по-буйно и го дръпне той не може да се защити,а само се разплаква,гушка ме и иска да си тръгваме.Баща му много се ядоса и му каза така:"удрят ли и ти удряй",наистина живота е много сложен и в този свят е по-лесно да оцелееш,ако си от другите.Е,синът ми последва примера на баща си и сега цяла седмица учителката му от детската градина се оплаква,че бие едно дете.А това е едно мъничко и сладко детенце,което изобщо не може да се защитава,та се наложи дълго да обяснявам,чче това не е правилно.Неговата версия е,че и него го бият,но той понеже е плах се наема само  на мъника.А сега ми кажете какво да правя?

# 34
  • Мнения: 412
mama Veni, ето затова говорех и аз - за тънката линия между това да стане побойник или да е жертва на такива. Не знам и какво да ти кажа. Но изтегли си книжката, която ritka ми изпрати. Мисля, че можеш да почерпиш някакви идеи. Упсех!
Шемет, децата не бяха приятелчета. Другото дете дойде, ухапа го и тръгна, без нищо.

# 35
  • по Пътеката
  • Мнения: 180
 Но казвайки,че всеки ,който го нарани е"лош",не даваш втори шанс.На едното и другото дете.Опитах се да кажа,че от една постъпка/в случая ухапването/,не бих генерализирала.А има хиляди причини едно дете да нарани друго,но не мисля,че в основата е "лошотията".
А и създаваме на детето модел..автоматично.Ако утре аз ухапя ,ставам ли автоматично "лош"?За мен не...,поведението в момента -да,но в никакъв случай-човека.
Аз говорейки на детето си за света,не го идеализирам.Но искам детето ми да знае,че всеки има право на втори шанс.От децата до възрастните.И че света е такъв,какъвто го направиш.

# 36
  • Мнения: 412
Но казвайки,че всеки ,който го нарани е"лош",не даваш втори шанс.На едното и другото дете.Опитах се да кажа,че от една постъпка/в случая ухапването/,не бих генерализирала.А има хиляди причини едно дете да нарани друго,но не мисля,че в основата е "лошотията".
А и създаваме на детето модел..автоматично.Ако утре аз ухапя ,ставам ли автоматично "лош"?За мен не...,поведението в момента -да,но в никакъв случай-човека.
Аз говорейки на детето си за света,не го идеализирам.Но искам детето ми да знае,че всеки има право на втори шанс.От децата до възрастните.И че света е такъв,какъвто го направиш.


Ти не би....Аз бих.......Въпрос на мнение....Това с втория шанс е най-голямата ми грешка на мен, във всяко едно отношение, така че ................не ми се нрави.

# 37
  • по Пътеката
  • Мнения: 180
Да ,права си.Всеки решава за себе си.
Успех,каквото и да решиш.

# 38
  • Мнения: 412
Благодаря! Успех и на всички вас.

# 39
  • Мнения: 4 668
Не мога да се съглася , че няма лоши деца  Confused
Аз също съм казвала на моето дете , че детето , което го е блъснало е лошо и така не се постъпва . Достатъчно голям е , за да ме разбере .

# 40
  • Мнения: 412
Олекна ми, че не съм само аз,която мисли че света не е изтъкан само от доброта. Twisted Evil

# 41
  • Мнения: 902
Ако него го бият го оставям да отвръща, колкото и да ми е неприятно. За съжаление, разбиранията на родителите са мнооого различни и колкото и да е в разрез с моите, все пак по-добре да 'оцелява' от малък  Rolling Eyes.
дали Thinking не мисля

# 42
  • Мнения: 1 547
Mixture, детето няма нужда нито от психолог, нито от преживяване на тотална промяна! Има деца интровертни, задълбочени, които опознават света чрез наблюдение, а не чрез действие - може твоето да е от тях. Не обичат шумотевица, детска глъч, не обичат да са център на внимание, предпочитат да стоят встрани, по-уверени са в контактите с възрастни, агресията ги смущава и плаши. Това, разбира се, са само някои произволни характеристики. Такива деца се чувстват сигурни в семейството си, затова е много важно родителите да са спокойни и дружелюбни, и да прекарват колкото е възможно повече време с тях. Често пъти детските градини и ясли са противопоказни - детето не иска и не може да се адаптира. Идеално занимание за този тип човечета са книгите, индивидуалните спортове и изкуството - хубаво е да се поощряват в тази посока отрано.

Не се тревожи - ако гореописаното се отнася до някаква степен и за твоето дете, и ако не го насилваш да се държи като "другите", след пуберитета му ще останеш изненадана, колко много е научило за себе си и хората, и колко ефективно общува със света.

Последна редакция: чт, 29 ное 2007, 09:39 от crazy chick

Общи условия

Активация на акаунт