НЕМСКИТЕ ГИМНАЗИИ В СОФИЯ

  • 50 856
  • 86
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 1 570
Благодаря. А ако детето не учи в нито едно от споменатите училища, може ли да вземе въпросната DSD II в Гьоте Институт? Тя на С1 ли съответства?

# 76
  • София
  • Мнения: 18 048
Благодаря. А ако детето не учи в нито едно от споменатите училища, може ли да вземе въпросната DSD II в Гьоте Институт? Тя на С1 ли съответства?

ДСД 2 се държи само в упомненатите училища, не е  изпит, за който други институции са оторизирани да подготвят и провеждат. Не се допускат и външни лица. Но това не е проблем. Има и други сертификати, които немци/австрийци признават като напълно равностойни.  Примерно DaF, DSH, Großes Sprachdiplom,  ÖSD и някои други - могат да бъдат видяни конкретните изисквания по сайтовете на университетите. Последният упоменат е  обаче  австрийски и в Германия не върви, дори и взет с С1. Немските ги приемат и в Германия, и в Австрия като цяло.  За тях човек може да се яви на доста места,  за ДаФ в София май са оторизиарани ТУ София и Гьоте Институт, за австрийския сертификат - НБУ.

# 77
  • Мнения: X
Благодаря. А ако детето не учи в нито едно от споменатите училища, може ли да вземе въпросната DSD II в Гьоте Институт? Тя на С1 ли съответства?
Само да добавя, че и в 73-то и 35-то не всички деца учат за ДСД, след 8 клас има изпит и в тази програма остават само децата с над определен резултат, останалите пак продължават да учат немски, но по друга програма и не се явяват на ДСД, и не вземат сертификат. Обаче както и Русалка е написала, ако си дадат достатъчно труд, може да се явят на ДаФ и да учат на немски, ако го вземат с определен резултат (за различните унита е различен, но за добрите е мин. 4Х4, т.е. поне 4 на всеки модул, иначе има и такива, които искат общо 16 и минимум 3 на модул (т.е. модул с 5 може да компенсира модул с 3). Има и подготвителни курсове за формата на изпита към Гьоте. Като цяло, важното е да имат желание да учат, ако са извън ДСД, са в същото положение като възпитаниците на всички ЕГ, които не получават документ за езика от гимназията, а се явяват на съответните изпити - така е във всички останали ЕГ освен изброените с немски, които имат спогодба с германското министерство на образованието, и то не за всичките си ученици.

# 78
  • София
  • Мнения: 18 048
В 73-то няма от няколко години  такива ученици, които да не учат за ДСД. Така беше преди. На база изпит май ги разпределят само по групи, движението между които е възможно. В смисъл, че ако покажеш напредък, интерес, покачиш си оценките, можеш да идеш в групата на по-напредналите. Поне така е представена картинката на сайта им, а как стават нещата вътре, нямам идея. Но съм склонна да приема, че е така, понеже  на децата в НЕГ за тазгодишния изпит им бяха изпратили разпечатка с разпределенията на местата в двете изпитни зали в ТУ.  И на двете имаше  имаше ученици и от трите държавни училища, от 73-то бяха  над 100 явилите се сборно,  мотае ми се бройка някъде около 120,  което значи, че  хич не са малко на фона на целия випуск. Предполагам, че на прага на изпита като в НЕГ орязват най-слабите елементи и не ги допускат, но това не значи, че последните не са се готвили за  формата през последните 3 години. Докато в 35-то схемата е с еднократен и финален подборв 9 клас. Няма как дори и да напреднеш, в 12 клас да се явиш на ДСД.

# 79
  • Мнения: X
Русалка, може и да има сега някакви разлики, по наше време системата им беше една и съща. В 35-то от ДСД можеше да отпаднеш, но не и да влезеш  след първоначалния изпит, в 73-то също беше така, сега може и да има промени и в двете. Всъщност, това, че на ДСД е имало много деца от 73 не значи непременно, че са сменили системата, може да значи, че повечето деца покриват нивото след 8 клас за ДСД и си го задържат. Така или иначе, въпросът беше друг.
И без да е учило в ДСД паралелка, всяко дете може да се яви на изпит за сертификат по немски и ако има знания, да защити ниво да учи в Германия, не е нужно да е нито в 35-то, нито в 73-то, нито в НЕГ за целта. Важното е да има къде да добие тези знания.

Последна редакция: чт, 10 яну 2019, 21:54 от Анонимен

# 80
  • София
  • Мнения: 18 048
Аз нагоре точно това написах, няма проблем и човек да не е в ДСД Simple Smile.  Опции за сертификат за имащите знания - дал Господ. Но за да сме прецизни все пак, уточних, че в момента ситауацията в 73-то и 35-то се различава.

Последна редакция: чт, 10 яну 2019, 21:56 от пенсионирана русалка

# 81
  • Мнения: X
Не знам дали е така, мисля, че в 73-то са около 150 деца във випуск, ако 120 са били на ДСД, значи, има едни 20%, които не учат ДСД. Така или иначе, не е толкова важно, може и всички там да учат в ДСД, не знам.

# 82
  • София
  • Мнения: 18 048
В НЕГ всичките 5 паралелки са ДСД, няма разделения, няма групи, няма нищо (не визирам двете лайстунг паралелки, те са друга губерния). 5 парелелки по 26-27-28 деца, това прави към 140 деца. А на изпита се явиха доста по-малко, също около 120. Има недопуснати накрая, има и просто незаинтересовани да се явят, понеже си имат взет ДаФ.  Та така и със 73-то. Отделно  там не се знае колко е випускът, трябва да се провери дали тазгодишните зрелостници са от набор с 5 паралелки или от такъв с 4. Там се редуват, една година така, другата -  иначе..

# 83
  • Мнения: 1 541
Здравейте, да разбирам ли, че други училища със засилено изучаване на немски език освен 91, 73 и 35-то няма?

# 84
  • София
  • Мнения: 18 048
Има, но не подготвят за ДСД2. Не може да се обобщава, понеже  всяко от тези други си е различно (например в 31-во има  подготовка за ДСД1, а в 12-то няма), но все пак като цяло в сравнение с упоменатите 3  се учат по-малко или никаквине предмети на немски и няма немски преподаватели. Такива са наппимер 18-то, 31-во, 12-то.

# 85
  • София
  • Мнения: 1 397
Добре де, какъв е смисълът и ползата да си Лайстункскласе, ако можеш да кандидатстваш в немски и австрийски университети и с ДСД? Някакво предимство ли ти дава това? И не е ли по - вероятно успехът на българската диплома да е по - висок от немската при положение, че все пак на чужд език е по - трудно? Извинявам се, ако въпросите ми звучат глупаво, но не можах да схвана разликата.

# 86
  • София
  • Мнения: 18 048
Добре де, какъв е смисълът и ползата да си Лайстункскласе, ако можеш да кандидатстваш в немски и австрийски университети и с ДСД? Някакво предимство ли ти дава това? И не е ли по - вероятно успехът на българската диплома да е по - висок от немската при положение, че все пак на чужд език е по - трудно? Извинявам се, ако въпросите ми звучат глупаво, но не можах да схвана разликата.
Този въпрос многократно е коментиран в темата за НЕГ.Безспорни бонуси тези паралелки даваха във времето преди приемането ни в ЕС, понеже завършилите ги имаха статут при кандидатстване на Bildungsinländer, тоест на немци.След това вече нещата се промениха и към днешна дата хората имат различни доводи за/против.Ще упомена плюсове, тъй като за тях питаш:
-повече немски преподаватели
- познаване на немската система на обучение и оценяване, а оттам и по-лесно адаптиране в немски университети
-участие в повече проекти/разменни програми.
Но доста хора в 10-11-12 клас се местят в другите паралелки, във випуска на моите девойки знам за 5 аз, тоест 1/10, може и други да има.Причини всякакви може да има -едни заради по-висока диплома, други заради нежелание да държат немски матури, трети заради друго профилиране и необходимост от познаване на терминологията на бг във връзка с планове за следване тук, четвърти заради факта, че не са се чувствали на място..Всичко е мноооооого индивидуално.

Общи условия

Активация на акаунт