Да поразсъждаваме върху следния казус?

  • 3 872
  • 80
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 25 731
Защо пък те вбесяват? Защо са "безумни" исканията им? Защо не ти харесват учителите? С какво трябва да се отличават "новите кадри", за да заслужат одобрението ти? Какво не ти харесва в "интелигентите" като Белинда?

Защото имала близка в РИО.  Mr. Green
Познай какво е отношението им към учителите, заради които всъщност съществуват и РИО. Познай пък какво е отношението на онези от МОН, които и през крив макарон не са виждали ученик и училище! Търтеи и тунеядци!  Sick

# 31
  • Стара Загора
  • Мнения: 72

Защо учителите трябва да имат вина за това, че РОДИТЕЛИТЕ, СОЦИАЛНАТА/извънучилищна/ СРЕДА и КУП ДРУГ ФАКТОРИ демотвират децата, не осъществяват достатъчен контрол върху живота им и ПРЕХВЪРЛЯТ ОТГОВОРНОСТТА и ОЧАКВАТ ОТ УЧИТЕЛИТЕ ДА БЪДАТ И ВЪЗПИТАТЕЛИ, И РОДИТЕЛИ, И ОБРАЗОВАТЕЛИ на НАШИТЕ деца.  Как пък все учителите са виновни за слабия успех, неадекватното поведение, отсъствията и  пороците на НАШИТЕ ДЕЦА .... Аман.
 Всеки много разбира.
Ами учителите са виновни, да. И те трябва да бъдат и възпитатели и образователи на нашите деца, да.
И точно затова трябва да има контрол в училищата. Всички родители са различни хора. Някои са планирали да имат дете, други - не. Някои искат да възпитат своето дете като разумен и отговорен човек, други - не. И затова има училища. За да може децата и на отговорния и на не чак толкова отговорния родител да имат що годе еднакъв старт в живота и що годе еднакви ценностни системи. За да могат да съжителстват един с друг без големи проблеми. Дисциплината също трябва да се учи в клас. Там всеки ученик има конкретни задължения и трябва да понесе последствията от изпълнението или неизпълнението им. И учителите трябва да изискат от работодателите да имат възможност за адекватно поощряване и наказване на поверените им деца.

На мен не ми харесва това слагане на учителите под общ знаменател, както е в момента. И за да получават по-големи заплати, трябва коренна промяна в системата на образованието. Трябва учителите да имат стимул за професионално развитие (и непрофесионалните преподаватели да бъдат уволнявани, примерно) .


Цитат
родителите би трябвало да кажат - няма да пращаме децата си на училище, ако не се направи дължимото към българското образование - и като качество, и като условия!
Ама не го правят!

Това не вярвам скоро да стане.

Последна редакция: пт, 28 сеп 2007, 16:16 от Tisho_P

# 32
  • Мнения: 288
  А пък за Регионалните инспекторати да разкажа типична случка. Значи-първо там трябва да имаш връзки, за да те приемат на работа в което и да е училище в града. Странно, обаче наистина има много желаещи-предимно млади кадри, които още не са се опарили и дето се вика искат "да си вземат петте лева" за това, дето са учили. След това трябва да имаш и близък директор.
  Та значи кандидатства си моя позната по етапния ред, конкурсът естествено е само оглед, и след позвъняване и казват"одобреният кандидат не сте вие". Решава жената да разгледа документите на одобрения, да разбере с какво я превъзхожда , но не било разрешено, нямала право и т.н. Разбира все пак, че приетият е с педагогика от Свободния университет, където подготовката е ужас, а тя е с филология и други екстри. Отива в РИО да се жалва, вдига патардия и познайте, инспекторката и заявява, че докато тя е инспектор кракът на търсещата правата си личност няма да стъпи в нито едно училище в областта.
  Прави са хората, които мислят, че само с вдигане на заплатите няма да се оправят проблемите-нови директори трябват, нови правила, нови инспектори, нови министри. Но кой каквото и да приказва, сегашните заплати са обидно ниски за труда, който полагат учителите.

# 33
  • Мнения: 822
Нови министри! А на сегашния:
  smile3513

# 34
  • Мнения: 3 091
това, което ми прави най-силно вЧепатление у сегашния министър е неговата арогантност и цинизъм! просто няма равен!

само да ви разкажа една случка: на деня на будителите 2005 г. при награждаване на учени от БАН, той имаше приветствено слово... Настана невероятен смях, когато г-н Вълчев изрази съмнение, че ще може да каже нещо смислено пред аудиторията от академици и учени!

той и досега нищо смислено не казва... ама е министър

# 35
  • Мнения: 967
Да, новите кадри ще ги привлечем точно с блестящите възнаграждения в сферата Tired Направо ще си счупят краката да кандидатстват...
Колкото и да ти е чудно и сега има доста кандидати, които искат да я работят тази професия, при сегашните условия.Имам близка, която работи в Регионалния Инспекторат на МОН, това което съм написала не са голи приказки.
 За съм да им се увеличат заплатите, но не толкова колкото те искат.Пък и начинът не ми харесва.
Не знам кои учители се редят на опашка за място... може би това, което беше писано по-горе за историците наистина е така, не знам. Знам само, че моя приятелка започна разбота като учител по английски в столичен техникум не само без английска филология, но и без ангийска езикова гимназия  Rolling Eyes Момичето е завършило френска гимназия, където е учила и английски като втори език, а сега учи право. Английски знае от езикова школа, където аз лично и преподавах преди няколко години - наистина стигна до ниво Advanced, но каквото и да е ниво от школа, не е достатъчно, за да си преподавател според мен. Та момичето беше назначено, не защото ес връзки или нещо такова, а защото мястото стоя свободно повече от 2мес. и директорката се била видяла в чудо как учениците ще завършат годината и кой ще им оформи успеха, та била много доволна и на човек с диплома от езиковашкла, стига да има кой да преподава... и това не са бебета, които учат азбуката, ученици 11-12клас... Но кажете ми кой нормален човек, който знае английски на високо ниво ще работи за 300лв в София - никой!

# 36
  • Мнения: 3 091
Майка ми е преподавател в езикова гимназия. казвала ми е, че имат голямо текучество на чужденците, които трябва да преподават майчиния си език... една от причините е мизерните заплати! някои държави плащат заплати от бюджета си на такива преподаватели в чужбина, но други не...

Смешни стават тези, които са против увеличаването на учителските заплати! В крайна сметка нашите деца ще бъдат учени от бедни и демотивирани хора, без самочувствие и без възможност да си поддържат знанията на ниво! 300 лв. не стигат за купуване на книги или Интернет.

# 37
  • Мнения: 1 942
Аз също подкрепям учителите. Ако заплатите са по-високи ще има търсене на професията и специалността в университетите. Ако има търсене на професията ще може да се прави подбор и избиране на по-добри специалисти. Например учителите по езици и информатика са кът, защото с преводи във фирми ще изкарат двойно повече.

Не съм съгласна с изказванията, че учителите ТРЯБВА да възпитават вместо родителите, обществото, средата и т.н.  Ама именно родителите искат на тяхното дете да не се поставят наказания, да не се гони от час, да не се държат с него по-строго отколкото с другите без да си дават сметка, че детето им е изпуснато от самите тях. как искате децата да имат респект от учителите си когато у дома ги наричат "изкуфяли даскаля" и разни подобни? Учителите сега нямат никакви средства за контрол върху децата, дори от час не могат да ги изгонят като наказание за безобразно поведение, няма намаляне на поведение, нищо няма вече. Могат да си пишат само забележки безкрай на които подхилкващи се родители да се подписват ... За мен това е поредното "ДРУГИТЕ СА ДЛЪЖНИ, АМА АЗ НЕ!"   

# 38
  • Мнения: 1 111
Как`Сийка, тц, на грешен път си.Като казах близка имам предвид човек с когото общувам, а не такъв с който съм свързана по какъвто и да е начин.Еййй, страшни сте!
 Силвето, много се смах с това "изкуфяли даскаля".Голяма част наистина са такива, сори!Обаче пред децата не бих го казала.Имам предубеждения към членовете на това съсловие.И за гледачки на децата търся такива дето въобще нямат нищо общо с професията учител.

Последна редакция: пт, 28 сеп 2007, 16:57 от Ji

# 39
  • Мнения: 984
"образователи" - нова дума?!
Джи, не ти прави чест да се съмняваш в нечий интелект. Всеки, по същата логика, може да се усъмни в твоя. Peace

# 40
  • Мнения: 1 111
 Естествено.
Това не ме притеснява, никак.

# 41
  • София
  • Мнения: 23
родителите би трябвало да кажат - няма да пращаме децата си на училище, ако не се направи дължимото към българското образование - и като качество, и като условия!
Ама не го правят!

това е присъщо за френското общество! даже гърците са по-обединени и по-активни
Hug Точно това мисля и аз. Радвам се, че има и други които са За задружно общество, а дали така мислят 99% от населението на страната ни Simple Smile

# 42
  • Мнения: 332
Чета, чета, теми много отворени за тази стачка.....
И се питам, без да искам да обидя никой - как си мислите, че учителите могат да ви превъзпитат децата, като на голяма част от учениците им липсват първите 7 години (и по-точно първите 5), които са основно отговорност на родителите. Независимо дали са на детска градина, и там, пак са наша отговорност.  Няколко цитата,ученици от по-горните класове, нагло заявяват в лицето на учители "абе я си гледай работата, за кво да уча, наш'те ще ми купят диплома". Друг пример - "аз имам джобни за един ден , колкото твоята заплата, каква си ти, та да внимавам в часът ти" и т.н. Че и малките не им отстъпват, но от там нямам цитати. Е толкоз за 'равния' старт - да на някой не им лиспват първите години, на други им.

Да учителите са възпитатели, учителите трябва да насочват децата в правилната посока.....и много го правят, други просто седят и чакат да мине поредния срок. Първите в един момент ще теглят една дълга и сочна на всичко и всички в образователната система, и ще си намерят по-доходна работа, за да могат да си отгледат собствените деца, а не други да се опитват да го унижават, или ще се пенсионират. А другите, понеже за нищо не ги бива, ще седят и ще си взимат мизерната заплата и даже няма да правят опит да възпитават и учат децата ни......и така докато всички станат от 2рия вид.
ТА, вдигането на заплатите, косвено , след време ще подобри качеството на обучение. Но и ние като родители, трябва да учим децата на уважение към учителите, а не обратното.....
И найстина проблема не много комплексен, но мисля, че и ние ако искаме някои хубав ден да се броим към гражданските общества, трябва да застанем зад тях. А след увеличение на заплатите, да искаме и качество на обучението, и ако нещо не ни харесва в методите на обучение на даден учител, да дадем гласност на това недоволство - директор, испекторат и т.н. Където също би трябвало да има хора на място.

Дано някой ден цялата образователна система ни е като хората, да си даваме децата с кеф на училище. Но затова и ние трябва да се погрижим, затова и заставам зад учителите, а не да сме верни на поговорката "не е важно на мен да ми е добре, важно е на Вуте да му е зле"

# 43
  • Сливен
  • Мнения: 1 022

....Сега обаче директорите имат недостиг на учители и назначават и куцо и саката дето се казва, само и само да има кой да влза в часовете на децата. И да беше работодател ако ще трябва да плащаш на асистента си по 200лв какъв асистент ще си вземеш - вишист с езици и опит или за 200лв. ще си щастлива ако си намериш някой глупак със средно образование

 Joy  Joy Joy Joy
Мислех да не пиша повече в теми за учителската стачка, но това просто ме умори ...
И къде моля, го видяхте този недостиг?
ПУЦ-ове под път и над път. Учители на килограм ...
Когато пазарът/независимо кой/ е пренаситен с някаква стока - на нея й пада цената.
Пазарът на труда в конкретния случай е толкова пренаситен, че цената на учителския труд е нормално да е ниска.

# 44
  • Мнения: 6 167
Учителите се въртят в един омагьосан кръг - полулизъм и страх от пазара.
Министерството не управлява парите както трябва и резултата го виждаме. Няма воля и за реформа. Какво стана с прословутия проект за модернизиране на средното образование, финансиран от Световната банка? май само компютрите останаха ooooh! От друга страна, колкото и пари да се наливат в този пробит чувал, нищо няма да се промени без децентрализация, промяна на с-мата за финансиране. Това означава и много, много изстинали места.
Това, разбира се, не изнася на гилдията, която ще продължава да настоява за 25 лева за всички от 'солидарност" и това ще се повтаря през няколко години до пълния провал.
В крайна сметка всеки разбира нещо различно под 'сериозни мерки".


Последна редакция: пт, 28 сеп 2007, 23:29 от Lennie

Общи условия

Активация на акаунт