Помогнете ми този път за радиаторите

  • 21 401
  • 22
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 2 952
Как Сийке, зависи и каква е мощността на радиаторите у вас и у комшиите. По принцип топлотехниците смятат броя ребра, и размерите им според изложение, изолация, отопляем обем и тип отопление. У вас и у съдедите еднаква ли е мощността на ребрата? Когато ние слагахме радиатори ми обясниха, че и алуминиевите и стоманените вършат една и съща работа, ако мощността е сметната по правилата. Имало държави, където се ползват традиционно стоманени, както и обратното. Не съм специалист - споделям какво ми казаха, за да направя избора си.

# 16
  • Мнения: 25 633
Мощността на радиаторите се изчислява според мощността на водната риза.  Wink
5 квт риза са 5 квт радиатори. Кой как ще ги разпредели, си е негова работа.
Вкъщи са 3 квт в детската и 2 квт в спалнята. В банята нямаме, няма нужда, топла е.

# 17
  • София
  • Мнения: 2 952
Ако и мощността на радиаторите ви е еднаква и равна на тази на водната риза, не ти остава друго освен да се радваш на по-топлото жилище  Simple Smile

# 18
  • Мнения: 220
Цитат
Мощността на радиаторите се изчислява според мощността на водната риза.

как Сийкеееее, тук си в голЕма заблуда.....  мощността на радиаторите се изчислява - 1-во на база кубатура на отопляемата площ и 2-ро на база изложение, изолация, дограма, съседи....

после като събереш мощността на всички консуматори - радиатори, лири, бойлери... се получава общата необходима мощност и според нея се купува котела или камината с водна риза, като се добавя 10 - 15% мощност в запас....

пишеш, че у вас са "3 квт в детската и 2 квт в спалнята", ама в комшията не пишеш колко са, как са смятани...

в заключение ще кажа, че има едни закони - на физиката... значи топлопроводимостта / ако искаш го наречи топлоотдаването / на алуминия е по-добра от тази на желязото.... другото предимство на алуминия пред желязото е че не ръждясва...

знам, че вие жените не искате много, много да се съобразявате със законите на физиката, но понякога трябва...
п.п. не се заяждам....

# 19
  • Мнения: 5 178
Ние сме със Стражишки стоманени радиатори. Девера са с такива вече 3 зими и няма проблем. Тяхното парно е на газ, и нащо догодина трябва да е такова ..нооо тази година ако е топло климатика, ако е студено малиии дръвца

# 20
  • Мнения: 25 633

Ама го правиш.  Joy
Естествено, че първо се смята кубатурата и т.н., няма сега да описвам целия процес, все пак хората с това си вадят хляба, а аз съм само клиент. А и вкъщи мъжът ми се занимава с тези работи. Писах само за крайния резултат.
За алуминия си прав, че има по-добра топлопроводимост, но това е и неговият недостатък. Бързо се загрява и бързо изстива. Затова всеки си преценява каква работа иска да му вършат радиаторите. Дали да му затоплят бързо стаята за няколко часа, или да му топлят равномерно цяло денонощие да речем.
Няма какво да се лъжем, най-добрите са чугунените. Но са и най-скъпи, освен това и заемат повече място. Затова ние вкъщи се спряхме на стоманените, като компромис между чугуна и алуминия.
А ти си харесвай алуминиевите, кой ти пречи. Но недей да агитираш, че са най-добрите. Не са.

# 21
  • Мнения: 220
чугунени за теб са най-добри, щото не ги вдигаш ти и не се чудиш как да ги закрепиш, за да не паднат някой ден върху детето ти ако някой ден тръгне да ги бута....

# 22
  • Мнения: 25 633
чугунени за теб са най-добри, щото не ги вдигаш ти и не се чудиш как да ги закрепиш, за да не паднат някой ден върху детето ти ако някой ден тръгне да ги бута....



Как така ще паднат???  Shocked Да не са лепени, та да падат?
Навремето старите блокове бяха всички с чугунени радиатори, не съм чула някой да е паднал...  newsm78
Но спирам да пиша по темата. Хем отдавна знам, че жена да спори с мъж на технически теми е равнозначно да спори с радиото...   Joy
Свят широк, пазар - богат, всеки да си шета на акъла!  Peace

Общи условия

Активация на акаунт