Множествена склероза

  • 150 193
  • 645
  •   1
Отговори
# 615
Преди две седмици ми направих вторият ЯМР за годината - така че да, Рени, такива хора има. Но моят не беше за потвърждаване на диагнозата, там лумбалната пункция си свърши работата, а да видим как ми се повлиява лечението с Бетаферон. Оплакванията на пациента са само сигнал, те могат да бъдат еднакратен сигнал - единичен пристъп или повече от един пристъпи. Не е задължително постоянно да имаш проявленията на даден симптом, за да си правиш ЯМР и да трябва да те диагностицират. Аз лично нямам никакви оплаквания от както бях в болницата в началото на годината, но това не значи че трябва да изключа идеята че съм болна, нали така?!!!
Когато преглеждах по-ранни съобщения по темата, стана въпрос, че твоя имунолог се е консултирал с доцентката от ВМА относно ваксина, която можела да спре болестта и да ти възстанови миелиновите обвивки на невроните??!!!!!Може ли повече разяснения по въпроса.......защото съм чувала за ремисия, но за спиране или излекуване от МС?!!!Аз съм от хората, които много се интересуват от темата, постоянно чета, запознавам се с доклади от конференции - не знам дали си чула, но до няколко години инжекционната форма на интерфероните ще се замени с хапчета, което е една стъпка напред в борбата с тази болест!!!

# 616
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Мисълта ми е, че за да направиш ЯМР трябва да имаш причина, хората не ходят профилактично на това изследване. То е за потвърждаване на съмненията. При мен съмненията се оказаха фалшива тревога. А това, което се вижда на снимката е, че имам всички шансове да развия МС за вбъдеще. Както вероятно и много други хора. Така мисля аз.
Много се радвам, че има напредък в лечението на тази коварна болест!
Това ми обясни доц. Манев... Ваксината спира развитието на болестта, а нервната система се самовъзстановява, макар че процесът е много бавен. Аз така го разбирам, че това води до излекуване. А може и просто да ми се иска да е така Confused

# 617
Рени, знаеш ли колко ми се иска да вярвам, че някой ден ще има лекарство, което да излекува болния от множествена склероза?!!!Правила съм консултации с най-големите светила в тази област - и от Св.Наум и от ВМА, има още път да се извърви преди да се намери панацея за нашата болест. Но важното е да имаме надежда, позитивно мислене и правилното отношение към болестта!

# 618
  • Linz
  • Мнения: 11 619
От цялата история покрай моята МС, научих много неща, не само за заболяването. Но най-важното, което запомних са думите на доц. Манев- положителните мисли имат оздравително действие, докато отрицателните мисли разболяват. Няма по-добра терапия и профилактика от позитивните емоции!!!

# 619
  • home!sweet home!
  • Мнения: 506
От цялата история покрай моята МС, научих много неща, не само за заболяването. Но най-важното, което запомних са думите на доц. Манев- положителните мисли имат оздравително действие, докато отрицателните мисли разболяват. Няма по-добра терапия и профилактика от позитивните емоции!!!


Ренииииииииии, поздравявам те за последния ти пост   bouquet

Малко офф: Бихте ли ми обяснили защо едни твърдят, че ЯМР е най-точното изследване за МС, а други, че това е лумбалната пункция? И лично за моя случай питам, защо след като не ми откриха нито лезии, нито каквото и да било отклонение в мозъка и врата с ЯМР, една млада невроложка настояваше да си направя пункция? Недоумявам  newsm78

# 620
  • Linz
  • Мнения: 11 619
fanta Hug
Предполагам, че невроложката ти допуска, че може да имаш лезии с малък размер, които ако не се хванат от подходящ ъгъл, не се виждат на снимката. Ти имаш ли оплаквания, които биха могли да са от МС?

# 621
fanta, веднага ще ти отговоря защо е ЛУМБАЛНА ПУНКЦИЯ - защото при ЯМР може да има противоречиво разчитане на резултатите, говорим за ЯМР без контраст, когато е направено с контраст, може да ти индикира дали има активен процес. При ЛУМБАЛНАТА ПУНКЦИЯ няма противоречие в резултатите и те са категорични. Най-оптималният вариант е ЯМР с контраст и при колебания, да се направи лумбална.
Моят съвет - второ и дори трето лекарско мнение на доказан специалист невролог.

# 622
  • home!sweet home!
  • Мнения: 506
Не, нямам оплаквания! Нали съм ви разказвала за проблемите ми докато бях бременна. Това датира от преди точно 3 години! Имах пареза на едното око, получи ми се след път, бях в 8 месец! Бях и с прееклампсия! Явно съм дигнала кръвното и се е получил спазъм или нещо такова. ЯМр-то не показа нищичко и се оправих с кавинтон и невробекс буквално за една седмица! Съмнениата бяха за микроинсулт, тумор или МС. Нито едно не се доказа, нито пък имаше някакво съмнение от снимката! А и три години не съм имала никакви оплаквания. Аз страдах от паническо разтройство и за мен тази пареза си бече чисто и просто хистеричен симптом! Ако имаше нещо за три години все нещо щях да забележа - главоболие или друго. Както и да е - Рени е права за положителното мислене и аз се предавам в ръцете на Бога и вярвам., че съм в отлично здраве!

# 623
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Гледай си живота и не си търси болести Hug

# 624
  • home!sweet home!
  • Мнения: 506
Аз не помня дали моят беше с контраст, как се слага той? Помна, че стоях с тумбака по гръб повече от 30 минути. Беше ужасно, не можех да дишам  ooooh!
Снимката ми беше от всички възможни ъгли на главния и гръбначния мозък - като чаршав е, още си я пазя, ама ще взема да я изхвърля, че само ми навява гадни спомени!

# 625
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Контраста се слага венозно. Щом не помниш, значи е без. Пази я, но я скрий някъде да не я гледаш.

# 626
  • Мнения: 27 524
Рени, как си? Има ли резултати от изследванията, които спомена, че правиш? Появявало ли ти се е нещо ново с очите или не? Майка ти поуспокои ли се? Hug

# 627
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Блонди, благодаря ти, че се интересуваш. Резултатите от изследванията ми като цяло са добри. Има някои показатели, на които трябва да обърна внимание и ще ги повторя (някои- потретя).
С очите нямам никакви проблеми, откакто пия съдоразширяващи препарати.
Майка ми е чула от нейна колежка с МС, че имало някакви китайски гъби, които възстановяват миелиновата обвивка на мозъка и ми е поръчала. Пия и антиоксиданти (витамини, минерали и един билков сироп). Холограма също ми даде една рецепта и като има възможност ще я изпълня. Мисля, че на този етап това е достатъчно.

# 628
  • Burgas, Bulgaria
  • Мнения: 3 567
Миличка радвам се че си добре -желая ти от сърце да прекараш една незабравима Коледа с хората които обичаш.Пази си вярата и оптимизма направо страшно ти се радвам като те чета всеки път си толкова позитивно настроена направо   bouquet  bouquet  bouquet

# 629
  • Мнения: 27 524
Радвам се, дано всичко да е наред и все пак да се окаже сгрешена диагноза  Hug

Общи условия

Активация на акаунт