Кога проговори вашето отроче???

  • 5 345
  • 40
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 297
Струва ми се, че това не е проблем за притеснение. Виждала съм и други дечица по същия начин - на такава възраст , а малко неща казват или просто звуци издават. Предполагам, че казва поне "мама", "баба" или нещо от този род. Ако се притесняваш посъветвай се с педиатъра. Лекарите са срещали всякакви случаи и най-точно ще ти кажат дали това е нормално.

# 31
  • Мнения: 4 362
Моята дъщеря е на година и половина почти,знае думички като "дай/да/папа/тати,баба,мама,дядя/искам....
Изненадва ме понякога,примерно вчера си игра с едно шише и каза "дай капачката",много правилно,но мноооого рядко се случва  Tired
Като иска да ми покаже нещо ме дърпа за ръката,а аз питам къде иска да отидем,да ми каже с думички ,а тя слага ръка на устичката си и я клати в отговор на "Не"....
Засега контактува със жестове или ако пее,песните и са така "Лала,ла ла ла ла...."
Откакто е на ясла ми се струва,че повече се опитва да говори  Rolling Eyes

# 32
  • Мнения: 1 426
Моят син започна да бърбори на около годинка всякакви срички, а после след няколко месеца млъкна абсолютно, даже и не мучеше... И така -  почти до 3 годинки! Бях се шашнала. А повод да проговори беше следната случка:
Той ставаше сутрин рано, изхлузваше се от кревата и кротко си играеше, докато се събудя. Една събота обаче, спя си аз, усещам, че ме дърпа. Аз се опитвам в просъница да се обърна на другата страна, той ме дръпна по-яко, докато ме събуди, и каза съвсем ясно и отчетливо: "Мамо, ела, дъжд вали!" - а навън едно ярко слънце. Аз се надигнах, зяпнах го опулено, а той пак ме задърпа и пак вика същото. Оказа се, че съседите отгоре направили наводнение и в антрето от целия таван наистина с пълна сила дъжд вали!
Е оттука като се отвори на приказване, та още не млъква  Laughing

# 33
  • София
  • Мнения: 7 097
Правиш грешката да сравняваш децата.
Калина проговори на 1 и 11 м.

# 34
  • Мнения: 117
Моят син също нищо не казва, а е на 2г. и 3 м. Това, разбира се, започва да ме притеснавя, защото на неговата възраст трябва да казва думички като мама, тати, баба и др. Единствено мучи и ъ-ъ-ъ-ъ-ъ, единствените думички които казва са хайде и коте. Вярно, че има още време до 3 г., но съм решила да отида при специалист.

# 35
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 313
Няма значение кое кога е проговорило. Нати е права- децата не бива да се сравняват.

# 36
  • Мнения: 8 917
Гери до година и половина говореше разни думички и точно за една седмица проговори - започна да повтаря всичко и оттогава не млъква Crazy Не се притеснявай - когато с почувства убедено в себе си, само ще проговори. По книгите се споменават т.нар.пасивен и активен речник на детето. Пасивният - то разбира, но все още не проговаря, не се отпуска да го прави. И когато натрупа в достатъчно количество "пасивен речник" преминава към "активният" - т.е. непрестанното бърборене, с което никой не се е разминал Mr. Green Peace

# 37
  • Мнения: 589
Няма значение кое кога е проговорило. Нати е права- децата не бива да се сравняват.
  Убедена съм, че няма майка, която да не сравнява детето си с останалите деца! Всички го правим! Сравняваме цвета на косите им, на очите им, тена на кожата им и т. н. Няма майка, която да не е чела книжки, списания и статии в нета за това как се развива нейното бебче в корема и, кога започва да се обръща, да се усмихва, да седи или да ходи. Всички знаем, че има известна индивидуалност в развитието, което зависи от наследственост, среда и условия в което е поставено детето. Но все пак има някакви поставени рамки за всеки етап, с които се съобразяваме и ние и педиатрите. Неслучайно казват, че детето трябва да проговори до към 3-годишна възрас, в противен случай се нуждае от помощ. Не съм пуснала тази тема от невежество, нито пък за да се надлъгваме и да се надпреварваме чие дете ще проговори първо. Това е безмислено. Определено смятам, че е по-лесно да общуваш с малчоган, който говори. Непрекъснатото "мучене"; " ъ-кане" и пищене, когато се усмелиш да не разбираш изнервя и майката и детето! Форума е за да си помагаме, да се подкрепяме и да споделяме опит и идеи.
  Благодаря на всички майки, които споделиха как насърчават бебоците да общуват!   bouquet Моя пухчо в момента е болничък и доста си мрънка и поплаква, но определено в последната седмица има някакъв напредък  newsm78

# 38
  • София
  • Мнения: 4 294
И двете малко преди да навършат 2 годинки.

За информация - аз  съм проговорила след 3 годишна възраст  Peace

Последна редакция: ср, 10 окт 2007, 16:32 от Дудинка

# 39
  • Мнения: 620
Дъщеря ми проговори изведнъж, след 2 години и 3-4 месеца и за няколко седмици вече говореше като голям човек. Може и да е оказало значение това, че е расла в двуезична среда, но племеничката ми (в същата двуезична среда) е проговорила на годинка и два месеца. И двете са вече на по 7-8 години, умни и нормално развити деца.
А аз упорито съм мълчала до две години и половина, когато майка ми е заварила да рецитирам пред огледалото наизуст едно от стихчетата (мислейки, че никой не ме вижда), които майка ми е чела непрекъснато, отчаяна, че не обелвам И ДУМИЧКА. Инат! След тая случка съм била млъкнала пак за няколко месеца.

# 40
  • Мнения: 589

А аз упорито съм мълчала до две години и половина, когато майка ми е заварила да рецитирам пред огледалото наизуст едно от стихчетата (мислейки, че никой не ме вижда), които майка ми е чела непрекъснато, отчаяна, че не обелвам И ДУМИЧКА. Инат! След тая случка съм била млъкнала пак за няколко месеца.
Е, това наистина е голям инат! Grinning Като знам сина ми колко е своенравен и как трудно му налагам правила ... #Crazy

Общи условия

Активация на акаунт