Детски влог - къде, как, защо?

  • 10 197
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 249
Не ми стана много ясно- те ти определят месечна вноска ли? И ако не дай си боже ти се случи нещо или просто ти потрябват парите можеш ли да си ги изтеглиш и с какъв процент ще ти ги олихвят? Това ми звучи като един вид застраховка живот-така ли е? Поемат ли и     по-леки трамви-примерно счупена ръка и т.н.?
да-застраховка живот си е,но има и защити при няккви проценти инвалидност-пак ти изплащат нещо-примерно до колкто помня-при счупен пръст на ръка-да речем 3 процента инвалидност-значи 3 % от сумата-нещо такова беше- newsm78-трябва да си прочета подробно офертата
ти си определяш вноската-можеш да я мениш през годините-и можеш да теглиш парите след 2 та година ако ти се наложи-ама имаше процент ,който губиш(като наказателна лихва)-на мен лично най ми допадна това,че ако се случи нещо с тозикойто внася-вноските се поемат-защото 18 години са си много време-аз знам ли ще съм жива ли тогава? а пък детето ми ще получи нещо като стане на 18
нашата застраховка е към ГРАВЕ,номи предлагаха такава и към алианц-ако искаш подробности-мога да си прегледам офертите-имам ги някъде-май и в сайтовете им ги имаше

# 16
  • София
  • Мнения: 1 244
Застраховката си е застраховка  - ако се случи нещо (не дай Боже).
Но ако искаш да заделиш и спестиш пари за друго (образование на пръв помисъл), си е различно.
С акции не всеки може да играе, макар бг-пазара да не е толкова непредвидим като световните фондови борси...
В този смисъл как стои въпроса с инвестиционните и взаимните фондове (когато не е задължително да си на мах осведомен за постоянното състояние и движение на акции и компании)? Там колко е доходността и струва ли си риска, когато става въпрос за пари за детето? А не просто за авоари, които искаш максимално добре да вложиш?

# 17
  • София
  • Мнения: 6 269
Аз работя в банка и според мен детските влогове в България в този момент нямат смисъл. Не можеш да го теглиш, докато детето не стане на 18 год.( или по-рано с разрешение на съда в присъствие на двамата родители!!!). Сети се след 10-15 години колко нищожни ще са парите, които си събрала- инфлацията ще ги е изяла, защото лихвите не са чак толкова високи. По-добре си прави депозит на твое име, за да реагираш бързо, ако ти потрябват пари, пък и ще можеш да си теглиш лихвата в края на всеки период.

Точно по тези причини решихме да не правим детски влог, а депозит в евро за бебо, защото все пак, ако някой ден го закъсаме толкова много (да не се случва де) и се наложи да изтеглим парите, ще е баси разправията.

Идеята ни е малко по малко всеки месец да внасяме и така да се  понатрупат - здраве и живот!

Но, все пак ми се иска по някакъв начин да имам едостъп до тези пари, не да теглим , но ако се наложи по някаква важна причина....

Другото е, чене знам къде лихвите са най-добри, затова реших да питам тус и да обобщим инфото накрая...... Thinking иска ми се направо от заплата да ми ги удържат, най-лесно ще е  Thinking

И нашата идея е същата. Направихме стандартен депозит в ПИБ, лихвата за 12 месеца е 4.5 %, може да се довнася по всяко време, но при теглене на парите преди падеж се губи цялата лихва.

А за сравняване на лихвите позлвах този сайт http://www.moitepari.bg/about/default.aspx

# 18
  • Мнения: 491
Аз също погледнах в този сайт и на-изгодно излиза в ПИБ. Що се отнася до инвестиционните посредници(мисля че за това питаш), лошото е, че ние в България нямаме традиции в този вид инвестиции и малко ни е страх ( и мен също де). Ние пробвахме два пъти- единият път купихме чрез тях акции на банка и за 5 месеца имаме 21% доходност (като се замисля хич не е малко). Вторият ни опит беше с някакви програми на Булбанк-купуваш си пакет акции- комбинираш ги слабо рискови и акции с по-голям риск. Можеш всеки ден да следиш какво става с тях в интернет и да ги продадеш,когато си поискаш. Мисля, че един от най-големите ИП е Елана и те са точно като за хора като нас-дето не се сещат много. Според мен нищо не пречи да опиташ един-два пъти с по-малки суми, за да видиш за какво се отнася-това е бъдещето все пак. Ако не се лъжа (не съм много сигурна) по белият свят почти няма като нашите стандартни депозити, а всеки играе под някаква форма на борсата. Та и ние като батковците!

# 19
  • София
  • Мнения: 1 244
Точно това имах предвид.
Нямаме засега възможност да пробваме (та ние тепърва изплащаме кредити, кога ли ще сме от другата страна  ooooh! )
Но си мисля, че един такъв борсов посредник, който борави с малки портфейли и целта му е да носи сносна лихва, а не да залага на карта, би трябвало да е един добър вариант. Още повече щом казваш, че можеш да си "избираш" степента на риск. Но все   пак до това бих прибегнала за лични финанси. А идеята на детския влог (според моите лични разбирания, естествено) е да си направиш нещо като касичка и да цъцкаш в нея... Все пак говорим за нещо дългосрочно. Ако междувременно "забогатея" от борсата (говорим теоретично), то и детето ще намаже със сигурност  Mr. Green

# 20
  • Мнения: 491
Тогава мога да ти пропоръчам ПИБ Малечко-Палечко в евро ( 3 год.- 7.25% год.лихва). Но трябва да се съобразиш с възрастта на детето, понеже са 3 год., да не би като стане на 18 год. и иска да си го тегли да му остават още 2 години до падеж. Ако го изтеглиш предварително няма да ти олихви за последния започнал период. Има и детска спестовна книжка-внасяш и теглиш когато искаш (с въпросното разрешение обаче) и с лихва до края на годината 5% годишна и за останалия срок 4% год.
Имай впредвид,че ако не теглиш на падеж от стандартните депозити за сумата над 5000 евро (дай боже да събереш много пъти по толкова!) има такса. От спестовна книжка теглиш до 5000 евро без такса по всяко време(там няма падеж). За това пък може да теглиш всеки ден по 5000 евро.

# 21
  • Мнения: 2 249
аз лично имам акции от тук  www.tbiam.bg
и за сега съм много доволна-заложих на най-рисковия фонд от възможни 4 след дълго проучане и за 3 месеца има покачане от 4 лв на акция(не съм смятала колко процента е това-но когато купих юли акцията струвше 18.45 лв а сега е 23.39-сами сметнете при някаква сума колко е доходността-естествено има и спадове-при моя прериод бяха в началото-затова това е добра инвестиция за пари,които не биха ти потрябвали спешно-тоест не се налага точно другата сдмца да теглиш,когато има спад-като цяло тенденцията е да вървят нагоре-там има всички движения на сайта от както е създаден фонда Peace-пък и ако решиш да теглиш-нне губиш лихви-дано обясних правилно Rolling Eyes

# 22
  • Мнения: 9 109
Vok, bouquet  за инфото.
На малкият е в ДСК (ужасна банка),искам да ги изтегля защото лихвата е мизерна.
Сега се чудя колко дни ще ми трябват за да ги изтегля.... Close


сега ще обясня как направихме ние, за да не ходим до Съд, молби прочие бюрокрация. ПОсъветва ни самата служителка от ДСКасата.  Паричките се прехвърлят по карта - детска, тийн и не знам какви още бяха, като е достатъчно присъствието на единия родител.  Без никакви такси, без ходене с подаване ноа молба до съд, без двама родители. Стана точно за 20 мин. + още 10 за получаването на картата.
Така посъветвах и моя приятелка, която направи "операцията" преди 10-на дни само.
Пробвайте, щом в ДСКаса Стара Загора може, значи и другаде ще.

# 23
  • Мнения: 491
Тийн карта ако детето е над 14 год. мисля, а детска май имат само ДСК. Тя е с ограничение за теглене-  около 10 лв.на ден или ти и задаваш лимит. Въпроса е колко лихва има по тази карта, пък и нали идеята е да ги спестяваш, а не да ги тегли детето когато си поиска. Отделен е въпросът колко едно дете може да осъзнае, че тези пари не ги дава банката, а мама и тати.

# 24
  • Мнения: 9 109
Отговорих конкретно за питането да се прескочат процедурите по ходене до съд, подаване на молби, двама родители накуп и тн което си е доста време.
Няма лихва. Може да са 10лв на ден, но пак е начин да прескочиш бюрокрация. И точно за ДСК става въпрос  - за справка - цитираното от мен мнение.

# 25
  • Русе
  • Мнения: 7 794
Детето ми сега е на 4 години.
Това за картата е добро решение.Но аз искам да ги изтегля изцяло и да ги прехвърля в друга банка.Ако трябва да тегля по 10 лв. на ден (сметката е в евро ),ще ми трябват няколко години всекидневно теглене.
Коментирах споделеното тук с моя съпруг и засега решихме да се жертваме и да пробваме да изтеглим парите.След това да попитам в някои инвестиционен фонд и да ги завъртя.Пък после да ги сложа на детски влог от който ще мога да ги тегля без разрешение.Винаги ще има по-добра оферта от сегашната.
По принцип събираме парите за образование.А ако инфлацията ги "изяде",все ще има за някоя стара кола или нещо от сорта.
За съжаление тази и другата година няма да мога да му внасям парички затова варианта с ИФ е добра.
Нещо което мога да посъветвам другите:от както се е родил малкия съм казала на всички роднини подаръците да са в пари.Парите веднага в сметката му.За него е все тая дали му дават пари или играчка.Сега практикуваме така:евтина китайска играчка и другото пак в брой.Така  той щастлив и аз щастлива че сметката се пълни.

# 26
  • Мнения: 141
Аз съм направила про - влог  в Про кредит банк за три години като можеш да теглиш и да внасяш по всяко време само че парите се олихвяват в зависимост от това колко време не си теглил ако  ги опазиш само 1 година се олихвяват на 3 процента при 2 години на 5 процента а ако устискаш до 3 години на 7 процента а ние сме направили така че и детските да се превеждат там.Влога сме го правили миналата година и ако някой се е заинтересувал ще е добре да провери дали са същите лихвите.

Общи условия

Активация на акаунт