Бременна неомъжена!

  • 6 960
  • 160
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 564
Аз по напред, писах в темата, че сме 'небракувани' и нямаме никакви грижи, но - уви! Натъкнах се на непредвидено препиятствие Sad
Трябва да се връщам на работа и решихме да прехвърлим майчинството ми на бабата - майката на таткото. Но....се оказа, че по незнам си кой си закон, дето НОИ си работат с него, бабата била баба, само ако е майка на съпруга!!!! А ако е майка на таткото на детето (и тати няма брак със мама) НЪЦ!  #2gunfire Не става!!!!
Полудях като разбрах това! Аз от 1.11 трябва да започвам работа и сега се оказва, че по спешност трябва да подписваме - заради поредната простотия в българското законодателство!!! #Cussing out
А си го представяхме по съвсем друг начин, ако един ден решим да сключим брак!!! Sad

# 151
  • Мнения: 24 467
Пълна глуповетина, извинявам се, нямам предвид теб, Bobeto!
Ето КТ: "Чл. 164. (1) След използуване на отпуска поради бременност, раждане или осиновяване, ако детето не е настанено в детско заведение, работничката или служителката има право на допълнителен отпуск за отглеждане на първо, второ и трето дете до навършване на 2-годишната му възраст и 6 месеца за всяко следващо дете.
....(3) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Отпускът по ал. 1 със съгласието на майката (осиновителката) се разрешава на бащата (осиновителя) или на един от техните родители, когато работят по трудово правоотношение."
Ако детето е припознато, родителите на баща му имат същите права, като родителите на майка му.

Ето и извадка от КСО: "Обезщетение при отглеждане на малко дете
Чл. 53. (1) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г.) След изтичането на срока на обезщетението за бременност и раждане през време на допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете на майката (осиновителката) се изплаща месечно парично обезщетение в размер, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г.) Когато допълнителният платен отпуск за отглеждането на малко дете вместо от майката (осиновителката) се ползва от бащата (осиновителя) или от лицето, което е поело отглеждането на детето, се изплаща месечно парично обезщетение в размер, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване. Това обезщетение се изплаща на настойника, когато той ползва отпуска по чл. 167, ал. 2 от Кодекса на труда. "

Тук важи същото правило, като изложеното по- горе.
Отказите на ръководителите отдели /разпорежданията им/  от РУ "СО" се обжалват пред директор РУ"СО", а неговите актове- пред съответния Административен съд. А, забравих, съгл. чл. 120 от КСО при обжалване не се дължи държавна такса, дори за пред съда.

Само дето малко ме съмнява дали мнението, което цитираш, не е на работодателя ти, а не на НОИ.



# 152
  • Мнения: 537
Аз по напред, писах в темата, че сме 'небракувани' и нямаме никакви грижи, но - уви! Натъкнах се на непредвидено препиятствие Sad
Трябва да се връщам на работа и решихме да прехвърлим майчинството ми на бабата - майката на таткото. Но....се оказа, че по незнам си кой си закон, дето НОИ си работат с него, бабата била баба, само ако е майка на съпруга!!!! А ако е майка на таткото на детето (и тати няма брак със мама) НЪЦ!  #2gunfire Не става!!!!
Полудях като разбрах това! Аз от 1.11 трябва да започвам работа и сега се оказва, че по спешност трябва да подписваме - заради поредната простотия в българското законодателство!!! #Cussing out
А си го представяхме по съвсем друг начин, ако един ден решим да сключим брак!!! Sad

Е***и простотията  #2gunfire

# 153
  • Мнения: 297
Проблем за детето - само по отношение на името. Ще имате различни фамилии.
С брак също може да имате различни фамилии с детето. Аз, например, запазих своята фамилия след брака, не ми се искаше да се отричам от семейството си - така възприемам отказа от фамилията на баща ми. За фамилия на детето избрахме тази на съпруга ми, но можеше да бъда както моята, така и комбинация от фамилиите на двамата. Вероятно и в БГ има такава възможност, но по традиция всички си избират фамилията на съпруга за своя и на децата.

Моето лично мнение е, че отказването от бащината фамилия не е отричане от семейството на родителите ми. А това по-скоро е приемане на новото ми положение - семейна, т.е. аз вече имам свое собствено семейство, това, което аз съм създала. Аз приех фамилията на съпруга си, не запазих фамилията на баща си. Но аз винаги ще принадлежа към семейството на родителите си. Също така обаче, ще имам и мое собствено семейство, с друга фамилия, която ще носят и децата ми.

# 154
  • Мнения: 564
Пълна глуповетина, извинявам се, нямам предвид теб, Bobeto!

Само дето малко ме съмнява дали мнението, което цитираш, не е на работодателя ти, а не на НОИ.

Мдааа.. така се и оказа... Т а значи всичко тръгна от там , 'свекър' ми отишал в НОИ да попита какво-що трябва като документи и там рекли и отсекли, че щом не сме женени- не става!!! И аз им се вързах! Щом от извора го твърдят  Thinking Тези дни говорих с разни 'вещи в занаята' и те ми казаха, че никъде в никой закон не се цитира 'съпруг/съпруга' . Сутринта отидох в НОИ (106-та стая, където ме пратиха от информация за тоз въпрос) и чичкото там пак най-убедено ме отряза, че не може. Вдигнах им един скандал, казах му да ми покаже кой е тоя закон, той въртя, сука, каза, че те така го тълкували!!! ooooh! И накрая си направи труда да се обади на юристите им и какво??! Оказа се, ЧЕ НЯМА НИКАКЪВ ПРОБЛЕМ!!!! Ами ако аз безрезервно им вярвам на тез малоумни служители???!!!! Че не си мърдат пръста да проверят за какво иде реч??  Просто съм бясна  #2gunfire

Но радвам се, че в крайна сметка се изясниха нещата.

# 155
  • Мнения: 564
Judy,  благодаря ти за разяснението. За съжаление бях склонна да им повярвам, защото бях питала първо тук (само, че в подфорума) и една мама също твърдеше, че не може - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=227595.0
 А аз хич не разбирам от тез неща Sad

# 156
  • Мнения: 24 467
Моля, преди да предприемеш нещо ПИТАЙ СПЕЦИАЛИСТ, а не просто друга майка и този специалист да не е представител на другата страна /напр. работодател, държавна или друга институция/.
Това важи не само за правните съвети.

# 157
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Чакаме второ и още не сме се женили  Peace
Няма и да се подпишем, принципно желаем брак но само и единствено в църква и докато това не стане възможнодецата ни ще са "незаконни"  Mr. Green

# 158
  • София
  • Мнения: 5 079
Един подпис не прави любовта вечна и безметежна. Всичко си опира до характерите и взаимното желание на двама души да я съхранят и поддържат жива. що се отнася до децата, в България вече всичко е законорегламентирано, така че и рожбите, родени по време на брак, а и извън него да имат еднакви права.
Какво мислят хората да не ти пука изобщо! Всичко е в сърцето ти, както чувстваш нещата, така ще постъпиш. Ако се омъжиш един ден, нека да бъде заради вас, заради любовта ви, а не заради децата...

# 159
  • софия
  • Мнения: 56
Аз също съм неомъжена.С приятеля ми сме заедно от 6г.Когато разбрахме,че ще имаме бебе първоначално мислехме дасе оженим,но после почнаха ремонти и аз реших,че не искам сега сватба.Според мен няма никакво значение.Знам само ,че при изписването се носи някаква бележка при нотариус за заверка.

# 160
  • София
  • Мнения: 752
Оженихме се когато дъщеря ни стана на 4 месеца. Иначе си живеехме на семейни начала и никога не ме е притеснявал факта че не сме женени...направихме го ей така заради традицията и купона

Общи условия

Активация на акаунт