бебета с много 'родни' езици

  • 9 089
  • 112
  •   1
Отговори
# 15
  • далечно
  • Мнения: 1 029
дали да не вземем да си спретнем един клуб на мамите с 3-езични бебоци - ей така, да споделяме ежедневни случки и обща обмяна на опит? Все пак различно е от бебетата с 2 езика, каквито са повечето слънчица в чужбинската тема. какво мислите?

# 16
  • Belgium - BG
  • Мнения: 238
Я каква чудесна идея, ама да видим кой ще се наеме с осьществяването Sunglasses Аз си признавам че много не ме бива по тази част, но обещавам да се включа с писането

Ние в момента си имаме гости - баба и дядо от Португалия и за последните 5-6 дни забелязах че София е научила наколко нови думички от тях. Но си ги казва заедна с холадските 2-3 думи които знае. Та те горките са се ошашавили с нея.За мен е лесно - аз знам всичките езици които звучат около нея и разбирам всякакви думи, но за другите ще е трудно

# 17
  • далечно
  • Мнения: 1 029
А може просто да си пишем в темата, ама както виждам само Новаа се интересува  newsm78 , та може и да не съберем кворум  Laughing А ако има интерес - ще го измислим организационно

Мартин си тананика песничките от яслата на някакъв бебешки език (не звучи като италиански  hahaha), иначе на много неща съкращава на унгарски. На български засега само 'мама', 'дай дай', 'да да' (за вода) и няколко подобни прозводни (мама е определено на българским на унгарски си има И затова различна дума  Crossing Arms)

# 18
И аз да се присъединя кам клуба на триезичните.Още преди няколко дни исках да пиша, но не остана време и ето сега намирам темата чак на 3та стр. Sad
Нашият тати е от Австралия, аз от България, а живеем в Гърция. В кащи говорим на английски(мъжа ми не знае много б/ски), когато съм сама с децата им говоря на б/ски, а наван в зажисимост от компанията използваме и трите езика. баткото доста закасня с проговарянето, чак след 3тата годинка, но никога не сме имали притеснения - нали все пак учи 3 езика, сега е почти на 4 и си говори и 3те езика, а малкия ми син(може би защото слуша от батко) още на годинка започна да казва думички, а сега, почти на 2 години, вече казва и изречения. Използват най-много английския, но има дни в които големия ми говори само на гръцки.  ShockedНякъде бях чела, че независимо от езика който се говори в къщи, децата наи -добре усвояват езика който се говори на вън, май ще излезе вярно....

# 19
  • далечно
  • Мнения: 1 029
jen13, много се радвам че се включи  Hug ти май си старшия тук, щом баткото е почти на 4.

Моят син казва думички, ама май предимно на унгарски - или поне така звучат с изключение на двойната употреба на думата 'баба', която на унгарски значи бебе - та за него и бабите и бебетата са 'баба' засега  hahaha . Сега малко не ходи на ясла, тъй като го подбраха вирусите, та не е много в италианско-говоряща среда. 

# 20
  • далечно
  • Мнения: 1 029
novaa, как е португало-холандския на София  Peace ? а с българския как е?

# 21
на гръцки пък баба е баща, а думата "не"означава да, но не се баркат, явно разграничават езиците. проблема ми сега е на коя азбука да ги уча, английското abc го знаят от песничката, но ми се иска бтакото да научи и гр. преди да трагне на у-ще, а за балгарската по нататък, че иначе множко ще му дойде...

# 22
  • далечно
  • Мнения: 1 029
аз се оформям като привърженик всеки да учи бебе на собствения си език. Джен, баткото на гръцко у-ще ли ходи или на англо-говорящо? защо си решила да оставиш писането на бг за по-нататък? то ясно че или гръцкия или английския писмен ще полира в у-ще, ами ако после няма хъс за нова азбука? не те нападам, просто се интересувам от мотивите ти   bouquet.  Ама и неговата не е лесна - 3 езика, 3 азбуки  ooooh! , ние поне сме с 2

# 23
  • Мнения: 214
3дравейте. и ние се присъединяваме към 3-е3и4ните. А3 - българка, таткото - италиянец от австриийското малцинство, и живеем във Виена. А3 и бабата, която гледа нашето съкровиЩе Софиа говорим на бг, с таткото се говори на немски. Таткото доста го мър3и да сменя е3иците и рядко говори на Софиа на италиянски Twisted Evil, 3акоето много го мъмря. Нали е с италиянско поданство, а да не 3нае след време и дума итал.
4удя се как да я нау4а на итал. думи4ки бе3 да тормо3я таткото.  newsm78 Някой има ли идея?

# 24
  • Мнения: 343
добре че открих тази тема....
много ми е на мисъл, александър е почти на 2 години и много говори, но нищо смислено ... расте с бг и немски. освен това след една година тръгва на детска градина с чешки Rolling Eyes не знам ще се справи ли с 3 езика? кой ще му куца най много, май бг???? ще помогнат ли летни престои от по месец два при баба в бг за да научи бг език?

# 25
  • далечно
  • Мнения: 1 029
здравейте, deiana и sviti!

sviti, не знам дали ще ти помогна, ама до таткото опира работата с вашия италиански: в Будапеща познавах едно семейство с бг татко, който явно го е мързяло някога да се занимава с децата и да им говори на бг и сега (вече тинейджърки) и дума бг не разбираха. Koгато се решил, вече било късно, децата поразнали, живеят в унгарска среда и не искат още един език. А таткото ви от Зюд Тирол ли е? ееех, че хубаво място.

deiana, доколкото съм чела двуезичните деца проговарят често доста по-късно, за нашите с по три езика - какво да кажем...Мисля че ще му куца езика, който най-малко практикува - щом ще е в чешка среда, а се предполага че ти му говориш на бг, предполагам немския ще му е по-пасивен. Иначе както чета е въпрос на време и трите езика да си 'дойдат на мястото'. естествено престоите в бг ще са от полза, ама не само на тях да разчитате...все пак замисли се ако не практикуваш редовно един език...

пишете и по-ежедневни случки, ако/когато имате време, ще се радвам темата да е жива и да научаваме една от друга неща  Hug

# 26
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
I az много се притеснявах, че 3 езика ще му дойдат много на сина ми, но за радост той ме опроверга. Аз съм българка омъжена за арабин и в Емирствата английския е наравно с арабския по разпространение.С баща му говорим английски в къщи. Аз му говоря на английски, майка ми, която е с нас на български и баща му на арабски. Много добре си ги разделя и говори с всеки от нас на 3-те езика. Почна да брои и да показва числата до 10, няколко цвята и букви. Дори да го питаме един след друг той отговаря на всеки правилно на различните езици.
Децата ни са достатъчно умни. Стига да им дадем шанс да ни го докажат Simple Smile

# 27
  • Мнения: 214
Mерси Loreley 3а бър3ия отговор. И а3 се опасявам от това, което описа, 3атова и търся на4ини да привикна Софиа оЩе отсега на итал.Тук във Виена е трудно да се намери детска градина или детски групи на итал. Освен итал. телеви3ия в къЩи (естествено детски филм4ета) не мога ниЩо друго да и предложа.
А ина4е ти по3на - таткото е от алдо адиже/Зюд Тирол, наистина е и3клю4ително красиво място и препоръ4вам на всеки да посети то3и район.
mariabutti колко голям е сина ти? Моята Софиа все оЩе няма те3и постижения.

# 28
  • далечно
  • Мнения: 1 029
svitti, ама не бързай - твоята бебка е още малка, Мартин е с половин година по-голям, а си фьфли и ломоти по бебешки (ама постоянно  bowuu). И ние кой какво разбрал и интерпретирал, на какъв език ... абе знаете. купон  Joy

Иначе през лятото в бг бяхме пътуващия цирк - постоянно ни караха разни роднини и познати да демонстрираме как Мартин разбира и двата езика: покажи краченце/ушенце/нос и т.н. на български и после на унгарски и то горкото показва  Joy ...милион пъти...

mariabutti, мерси за споделения опит   bouquet   а кога проговори Зайед? избърза ли с някой език или паралелно си почна на три езика..?

# 29
  • далечно
  • Мнения: 1 029
всъщност само с 3 месеца е по-голям, ама им е рано още...нямат и 2...

Общи условия

Активация на акаунт