Дойде ли време за Коледния кейк

  • 3 115
  • 46
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 3 034
много ти благодаря  Hug тази е дори по-лесна от моите и още тази година ще я направя, тоест другия месец, щолена е добре да се опази един месец до Коледа  Mr. Green за ядките - ами аз съм яла скандинавски разни щолени и немски и имаше голямо разнообразие - и лешници, и кедрови ядки, плодовете също бяха различни, в някои повече, в други по-малко, тъй че май е въпрос на традиции и фантазия  Peace аз мисля тази година да го направя по-шарен с тъмни и светли стафиди, бадеми или лешници, сушени вишни, портокала и лимона на корички и още мисля какво друго плодче да сложа (не задължително, де) за разнообразие   chef

# 31
  • Мнения: 3 478
И като стана въпрос за аромати по Коледа, да добавя, че една българска тиква Joyс най-различни плодове вътре и локум да се пекне във фурната, ммммм  chef

Джема вече се е отчела с нейната рецепта за щолен ( щото и за нея щях да питам), ама и това предложение ми запали интереса. Как точно се прави?

# 32
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Аха , аз като на всяко гърне мерудия да кажа, че и тиквата пробвах миналата Коледа, но не я докарах, малко  я пекох, не се стопи локума. Ама то толкова много неща пекох, че фурната работеше почти денонощно.  hahahaТази година пак ще пробвам.

# 33
  • Мнения: 22 867
И като стана въпрос за аромати по Коледа, да добавя, че една българска тиква Joyс най-различни плодове вътре и локум да се пекне във фурната, ммммм  chef

Джема вече се е отчела с нейната рецепта за щолен ( щото и за нея щях да питам), ама и това предложение ми запали интереса. Как точно се прави?

Не е много по темата, но..........понеже имаше въпрос:

За печената тиква

А тук е моята - доста вкусничка беше!

# 34
  • Вече на село
  • Мнения: 569
Аха , аз като на всяко гърне мерудия да кажа, че и тиквата пробвах миналата Коледа, но не я докарах, малко  я пекох, не се стопи локума. Ама то толкова много неща пекох, че фурната работеше почти денонощно.  hahahaТази година пак ще пробвам.


Ооооо, тиквата се пече на слаба фурна поне 4 часа.

# 35
  • Countryside
  • Мнения: 11 632
Аз бях пускала тук рецептата мисля.На втора страница в темата за кекса има снимка на моите 2 щолена и специална форма си купих за него даже. Laughing. Онзи за който говорите сигурно е оригинален немски с готов марципан. Тук няма марципан. В моята рецепта има смао стафиди, бадеми и лимонови и портокалови захаросани корички. обаче е мнофо сполучлив. Рецептата е пак от кукинга. ТАм имаше страхотни отзиви, у дома се хареса много и на работа носих- за 5 мин се унищожи и ме благославяха цял ден. Laughing ТАзи година пак ще чакат да им занеса. За сравнение - бях купувала готов от Метро на Аро- беше гаден. Оригинален немски не съм яла никога, за съжаление. 

Ето я моята рецепта:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=176696.60.new#new
Джемма, благодаря за рецептата   bouquet ще се пробва  Mr. Green
За щолена, вътре в самия кекс (леко сух седи и е поръсен обилно с пудра захар, като всичко немско ), в самото тесто има стафиди, канела, карамфили, ала-бала, та вътре има един тънък слой с пълнеж, който е от смлени бадеми и още нещо май беше марципан, както казва Джемма. Такъв щолен оригинален съм яла в Германия и дори мъкнах тука на родата, ама те хич не се трогнаха и сама си го ядох  hahaha

# 36
  • Мнения: 324
Миналата година го правих /не бях регистрирана още, но взех рецептата оттук/ и вкъщи много се хареса.
Тази година,ако имам време пак ще опитам. Но може би ще го направя малко преди Коледа. Поради факта, че незнам дали ще кърмя тогава, не ми се иска да го напоявам цял месец с алкохол  Crazy А определено не мога да се лишя и да не ям от него.
А пък може и два да забъркам  ooooh! - един в началото на ноември /тъкмо докато имам повече св.време/ и един малък преди Коледа.
Трябва да опитам и щолена, гледам там няма алкохол.

# 37
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

За щолена, вътре в самия кекс (леко сух седи и е поръсен обилно с пудра захар, като всичко немско ), в самото тесто има стафиди, канела, карамфили, ала-бала, та вътре има един тънък слой с пълнеж, който е от смлени бадеми и още нещо май беше марципан, както казва Джемма. Такъв щолен оригинален съм яла в Германия и дори мъкнах тука на родата, ама те хич не се трогнаха и сама си го ядох  hahaha

щоленът не е много сух, по-скоро е мазничък като всичко немско Wink
има с пълнеж от марципан (аз този ям), но има и без.

като най-вкусен се счита Дрезденския щолен, цената му също е много хубава Crazy
има разни постни варианти с по-малко захар и масло, ноооо нямат нищо общо с хубавия щолен.

тук вече ги продават Party

# 38
  • Countryside
  • Мнения: 11 632
тук вече ги продават Party
Да, така е има в метро и била, дори си е оригинален немски  Mr. Green
Ами мазничък е, но седи сух в смисъл не е мек, като кекс , в смисъл все пак седи 2 месеца, отлежава  Mr. Green
Не знаех , че дрезденския е най-хубав, а и там не съм ходила, само до Кьолн, Бон и Берлин  Blush
Поне разнищих тайната на пълнежа на щолена  Mr. Green - а сега някой да каже как се прави този пълнеж и ще го черпя  Mr. Green

# 39
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Поне разнищих тайната на пълнежа на щолена  Mr. Green - а сега някой да каже как се прави този пълнеж и ще го черпя  Mr. Green

искаш марципан да си направиш?
тук се продава готов. предполагам, че има прозводствена тайна.
Любекският марципан е най-вкусния.

ето ти рецепта за суров марципа, т.е. този дето се слага в щолена:

200 гр. сурови бадеми с кожичката
200 гр. пудра захар
1 с.л. ром, коняк

бадемите се попарват за кратко и се обелват. подсушават се добре и се мелят фино, така че бадемовото масло да се вижда.
добавя се алкохолът и пудрата захар.
меси се докато се образува топка и се отделя напълно от стените на съда. ако е необходимо се добавя още пудра захар.

бадемите трябва да са сладки, за специфичният вкус се добавят и малко горчиви бадеми, около 2% от общото количество бадеми.

не съм правила марципан, защото ми излиза по-евтино да си купя готов.

успех Peace

# 40
  • Countryside
  • Мнения: 11 632
не съм правила марципан, защото ми излиза по-евтино да си купя готов.

Ами тука като няма, да ходя до немско заради единия марципан  Thinking мдам, може да се пробвам тези дни да забъркам пробен, ако не е хубав ще го ядем веднага, ако е хубав ще го оставя да отлежи  Thinking
Мерси за рецептата asyalein   bouquet

# 41
  • София
  • Мнения: 607
Направих го Ангийският Коледен кекс - много се хареса у нас на всички. Но понеже нямах такава висока форма го пекох в 2 по-малки. Стана чудесен, много ароматен и доста хора опитаха от него.  Peace  Peace

Тази година отново ще го направя!!! Благодаря на Джемма   bouquet   bouquet

# 42
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Камамбер, марципанът трябва да е като пластелин.
като правиш марципан май ще е най-добре да счукаш бадемите. хвани някой мъж да ти помага и да бъхта докато се получи фина маса. не трябва да има бучки или по-едри парченца, всичко трябва да е гладко.
може и с пасатор да пробваш.

после правиш едно червейче от него и го слагаш в единия край на щолена и после навиваш.
фактически марципанът трябва да се пада по-средата и в долната част.

# 43
  • Мнения: 491
И аз го правих в две по-малки форми (за кекс). Хареса се, но тази година ми се иска да го направя в оригиналната форма.

# 44
  • Countryside
  • Мнения: 11 632
Камамбер, марципанът трябва да е като пластелин.
като правиш марципан май ще е най-добре да счукаш бадемите. хвани някой мъж да ти помага и да бъхта докато се получи фина маса. не трябва да има бучки или по-едри парченца, всичко трябва да е гладко.
може и с пасатор да пробваш.

Да, така е стои кремообразен пълнежа и като ми казаха немците, че вътре са смлени бадеми и захар не повярвах Blush
Ами ще хвана милото да бъхта хаванчето, той и без това обича да помага в кухнята, да не се чувства изолиран hahaha

Общи условия

Активация на акаунт