За обръщението към свекървата

  • 18 961
  • 189
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 761
Тук по холандско думата за свекърва буквално се превежда "чиста майка"...
Аз не викам на свекитата никак.То и без друго само покрай детето общуваме,направо им казвам бабо и дядо,понеже все става дума за малкия.Те са с около 50 години по-стари от мен, майко и татко не мога да им кажа-никак не ми се струва естествено-много сме различни-друг език, друга култура,друг живот,друго поколение...Слава Богу, не се налага да живеем заедно и няма как да общуваме по принуда.

# 16
  • Мнения: 3 376
Ами сега върви и поговори с нея и и кажи това,което пишеш тук на нас.И се разберете двете,то се видя,че читав съвет няма как да ти дадем.

# 17
  • Мнения: 146
поговори с нея,наистина е добър варянт Hug

# 18
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Може свеки - на галено. 
Peace

# 19
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
Не се впрягай толкова - явно жената се опитва да го дава по-ларж (щом си е траяла толкова време), ама същевременно я чопли  да не изглежда смешна в очите на хората. На тези години едва ли ще пребориш този й страх, но се опитай да не задълбаваш противоречието и да подходиш по-ведро към ситуацията - "маман", "мадам", "прекрасна сеньора", "слънце ясно" и т.н. (редувани) ми се виждат добър компромис.

# 20
  • Мнения: X
Тъпо е да и казваш лелъо, незнам защо си я наричала така до сега, естествено, че ще и се подиграват. Щом неможеш да и кажеш "майко"., просто не и казвай никак. Аз не наричам по никакъв начин свекърва си, преди брака ни също и казвах леля, но след това вече беше неуместно и понеже немога да се изкривя в друго, просто не и казвам никак, а пред хората когато говоря за нея казвам " свекърва ми".

# 21
  • Мнения: 165
Мен също ми е неудобно да казвам на бъдещата свекърва "лельо", само по име също ми е тъпо, за "мамо" дума да не става, за това при мен е така:
Ако имам да и казвам нещо отивам до нея и туп, туп по рамото и и го казвам   Joy
А ако говоря за нея казвам: "На ... майка му". И така избягвам момента да я наричам както и да било.

# 22
  • Мнения: 4 668
Аз и казвам по име . А ако и малкият е наблизо казвам - " Марти , баба ти ... еди какво си "  Laughing

# 23
  • Мнения: 1 919
и аз имам такъв проблем и никак не я наричам...много е тъпо ама немога да и кажа МАЙКО newsm78

# 24
  • Мнения: 127
На път съм да стана свекърва----не искам да ми казва МАЙКО--не съм и майка Naughtyне съм я раждала и гледала.
Аз още не съм казала майко на свекървата.
А като видя оная реклама на тв за каймата--ТИ майко лъжеш ли ме мене или не newsm78малеее пощурявам.Иде ме през тв да и натреса прав наказателен.

# 25
  • Мнения: 19
Добре че моята свекърва държеше да я наричам по име .............................

# 26
  • Мнения: 1 731
Каквото и да ти кажем тука като съвет ,ти най-добре си знаеш каква е ситуацията и човека насреща .И решението ще си го вземеш ти .Но според мен лельо си е доста тъпо така да се каже .Леля ти е жената в магазина ,тая в книжарницата ама жената дето е отгледала мъжа ти ?Незнам .Аз ако съм не бих го приела .
От първия ден в който се видяхме със свекърва ми ,аз почнах да и казвам "Мами".Така я наричаха всички приятели на мъжа ми ,защото им е като втора майка .Събирали са се у тях(мъжа ми е едно дете ),готвила им е и им се радвала от сърце.
Тази същата жена двете ми бременности ги изкара все едно че тя беше бременна.Толкова обич и уважение ми е засвидетелствала ,че не "майко",а светица трябва да и кажа.Обичам я много и всичко ,което имаме дължа го на нея.Безброй пъти е ставала да успокои бебето ,когато ревне посреднощ ,за да мога аз да поспя,переше в ранни зори ,за да може после да ни направи закуска .На всички казва че има 4 деца ,в това число и аз.Така че ако поне малко я уважаваш ,седни и си поговори с нея ,заради това че е майка на мъжа ти и баба на детето ти ,може да стигнете до разумно решение и никой да не страда от цялата работа.
  bouquet

# 27
  • Мнения: 249
Аз бих и викала по име. Чисто и просто. Преди да се оженя винаги казвах,4 е на свекърва ми един ден майко няма да кажа. Е, слу4и се така,4е се ожених извън БГ, така 4е не съм имала проблеми от този сорт. В пове4ето страни мисля снахите се обръ6тат към свекървите си по име. Ако тя се обиди да 4ува собственото си име - тогава ве4е не знам какъв и е проблема. 

# 28
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
Абе и аз се точех за висок стил в комуникацията със свекърите, ама мъжът ми ме изненада в гръб като застреля нашите с "мамо" и "татко" още преди брака (за тях изненадата беше по-голяма, в интерес на истината).  При това го употребяваше и в присъствие на родителите си, а те гледаха жално, та се прежалих и аз около месец след сватбата, заради едната солидарност Laughing.

# 29
  • София
  • Мнения: 1 456
Абе я да те питам? Тя пред хората "снахо" ли ти вика или по име?
Щото и ти по статут си снаха, ама не искаш  да ти  вика снахо предполагам.
Според мен както сте си свикнали така си й викай!Като се сърди да се сърди. Ще й мине. Mr. Green
Радвам се, че го нямам този проблем.Тази дето е титулувана да бъде свекърва изобщо се не се сеща за нас. Когато ми се налагаше да се обръщам към нея използвах името й - без умалителни или гальовни интерпретации.
Всичко обаче е строго специфично и зависи от взаимоотношенията ви. В никакъв случай обаче не се насилвай да й викаш нещо , което не ти е приятно.

Общи условия

Активация на акаунт