Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 6 част

  • 23 249
  • 324
  •   1
Отговори
# 315
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте!
Имам един въпрос и ще съм ви много благодарна,ако ми отговорите.
Дъщеря ми е на 1 година и 5 месеца.Направих грешката да прекратя майчинството си и да се върна на работа и сега искам да се върна отново в майчинство.Осъзнах,че това време прекарано с детето ми никога и никой няма да ми го върне.
Към кого да се обърна?Към работодателя ми ли?Може ли да ми откаже да се върна в майчинство?Има ли той такова право?
Благодаря!
Отпускът по чл. 164 КТ е лично право на всяка работничка или служителка, майка или осиновителка на дете, ненавършило 2-годишна възраст. Следователно ползването му не зависи от одобрението на работодателя, а последният е длъжен да го разреши на работничката или служителката при поискване от нейна страна.
Редът за ползване на отпуска по чл. 164, ал. 1 КТ е определен с разпоредбата на чл. 46, ал. 1 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските. Съгласно тази разпоредба отпускът за отглеждане на дете до двегодишна възраст по чл. 164, ал. 1 КТ се ползва въз основа на писмено заявление от майката. Работодателя е длъжен да разреши отпуска от деня, посочен в заявлението. Към заявлението се прилага декларация от майката, че детето не е настанено в детско заведение и че майката не е дала съгласие по чл. 164, ал. 3 КТ отпускът да бъде ползван от бащата или от някой от техните родители.
Работодателят не може да отказва ползването на отпуска, в случай че майката е отправила до него писмено заявление по чл. 46 НРВПО и в него е фиксирала деня, от който смята да започне реалното ползване на този отпуск, тъй като това е нейно субективно право.  Peace

# 316
  • Мнения: 86
Здравейте може ли да ми кажете нещо повече за новата възможност, майката да се върне на работа след изтичането на тези 315 дни и да си наеме детегледачка от Агенцията за социално подпомагане. Вярно ли е че майката получава процент от майчинството и че детегледачката получава обезщетението, което е 220лв, като държавата поема осигуровките? newsm78
Благодаря ви за отговора предварително но тотално съм объркана и само чувам слухове от тук от там  Embarassed

# 317
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте може ли да ми кажете нещо повече за новата възможност, майката да се върне на работа след изтичането на тези 315 дни и да си наеме детегледачка от Агенцията за социално подпомагане. Вярно ли е че майката получава процент от майчинството и че детегледачката получава обезщетението, което е 220лв, като държавата поема осигуровките? newsm78
Благодаря ви за отговора предварително но тотално съм объркана и само чувам слухове от тук от там  Embarassed

Програмата се казва "В подкрепа на майчинството"
Да обясня някои от основните неща в програмата.
Имате право да се включите в програмата, ако
1)имате право на обезщетение за отглеждане на малко дете (тоест след изтичане на 315-те дни, до навършване на 2 години на детето)
2) имате право на 50 % от това обезщетение, тоест вече сте започнали работа, но детето ви е под 2 години
3) Детето ви е на възраст между 2 и 3 години и вие работите.

Документите, които трябва да представите в Дирекция Социално Подпомагане (които се явяват работодател за детегледачката) са:
1) ако детето ви е под 2 години - удостоверение от НОИ или от работодател
2) ако детето е между 2 и 3 години - служебна бележка, че работите

Детегледачката ще получава минималната работна заплата, върху която Агенция социално подпомагане ще заплаща всички дължими осигуровки, болнични, платен годишен отпуск,  като на нормален трудов договор. Чисто детегледачката ще получава около 170лв.

Тези, които вече ползват програмата, в момента в който детето им навърши 2 години могат да подпишат анекс към договора, за да го удължат до 3 години.

Ако имате въпроси питайте.  Hug

Ето линк към старата тема:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=228450.0
Освен това при включване в програмата майката не получава процент от майчинството.
(3) (Доп. - ДВ, бр. 68 от 2006 г.) Обезщетението по ал. 1 и 2 не се изплаща, ако детето е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка, както и при отглеждането му от безработно лице по програмата "В подкрепа на майчинството"
Може да погледнеш и в тази тема http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=269263.0

# 318
  • Мнения: 5
здравейте ,моля ви кажете ми какво да направя и към кои да се обърна?Работодателката ми не ми изплати майчинството за 2месеца и 10дни.на 10февруари ми свърши майчинството и тя ме накара от 11.02да пусна отпуска платена 44 дни.от декември до днес не сам получавала майчинство попитах е кога ще ми го изплати каза че осигуровките за тези 44 дни отпуска са много високи над 150лев..наистина ли са толкова високи осигуровките по време на отпуск.БЛАГОДАРЯ Ви предварително и дано да съм се изразила правилно да ме разберете.

# 319
  • София
  • Мнения: 1 352
здравейте ,моля ви кажете ми какво да направя и към кои да се обърна?Работодателката ми не ми изплати майчинството за 2месеца и 10дни.на 10февруари ми свърши майчинството и тя ме накара от 11.02да пусна отпуска платена 44 дни.от декември до днес не сам получавала майчинство попитах е кога ще ми го изплати каза че осигуровките за тези 44 дни отпуска са много високи над 150лев..наистина ли са толкова високи осигуровките по време на отпуск.БЛАГОДАРЯ Ви предварително и дано да съм се изразила правилно да ме разберете.

Парите, който работодателя изплаща за случаите преди 01.01.2007 г. за обезщетенията за бременност и майчинство се теглят от НОИ. Така, че той не ги дава от себе си, а те идват от НОИ. И най вероятно той ги е изтеглил, но незнам защо не ти ги е изплатил, може би за да си покрие осигуровките. За да ти кажа какви са осигуровките за сметка на работодателя, трябва да знам каква ти е била брутната заплата, за последния месец в който си изработила най- малко 10 дни.

# 320
  • Мнения: 679
Искам да напусна работа по чл.328, ал.(2), т.12 "при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор". Счетоводителката ми каза, че трябва да се напише конкретна причина за обективната невъзможност, но тя няма идея какво може да напише. Каква причина би могла да се изтъкне?
Благодаря ви за вниманието!

# 321
 Здравейте бъдещи и настоящи мами. Имам един въпрос и искам да се обърна за помощ към вас.
Случаят е следния: имам дъщеря и в момента съм в отпуск по майчинство, 315 дни изтичат на 15 юни тази година и искам след това да прехвърля майчинството до 2 години на детето на майка ми или на баща ми. Проблемът обаче е, че трябва доколкото знам да са на трудов договор. Баща ми е пенсионер, а майка ми беше съкратена на 11 февруари и в момента е на борсата. Та искам да попитам има ли изискване за да и прехвърля майчинството да е работила  на тр договор определен срок от време преди прехвърлянето или може да започне някъде за една две седмици примерно и веднага да излезе по майчинство? Благодаря ви прдварително.

# 322
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 825
Щом майка ти е на борсата, проучи нещата да я наемеш като детегледачка по програмата "В помощ на майчинството". Така държавата ще плаща на нея тези пари който би ти плащала на теб като майчинство, но ще й плаща и осигуровките за времето докато гледа детето - тоест трупа стаж.
Това е само идея.
За другото не съм съвсем сигурна.
Дано друг да се включи с компетентно мнение.

# 323
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте бъдещи и настоящи мами. Имам един въпрос и искам да се обърна за помощ към вас.
Случаят е следния: имам дъщеря и в момента съм в отпуск по майчинство, 315 дни изтичат на 15 юни тази година и искам след това да прехвърля майчинството до 2 години на детето на майка ми или на баща ми. Проблемът обаче е, че трябва доколкото знам да са на трудов договор. Баща ми е пенсионер, а майка ми беше съкратена на 11 февруари и в момента е на борсата. Та искам да попитам има ли изискване за да и прехвърля майчинството да е работила  на тр договор определен срок от време преди прехвърлянето или може да започне някъде за една две седмици примерно и веднага да излезе по майчинство? Благодаря ви прдварително.

Трябва да има поне един отработен ден преди да излезе в майчинство

# 324

Общи условия

Активация на акаунт