Учителска стачка

  • 31 700
  • 1 080
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 700
До вчера подкрепях и съм се разписала. Вече НЕ я подкрепям. Чашата преля. Всяка жаба трябва да си знае гьола.

# 46
  • Мнения: 475
Браво Комбо Алба , Соларис много точно сте го казали.  bouquet

# 47
  • Мнения: 343

Съгласна съм,че всеки трябва да получава адекватно заплащане на труда си.Друг е въпроса за сбърканата скала,по която се изчислява "квалификацията" на труда във различните сфери.
Не споря,че образованието е особено важен фактор,но силно се съмнявам,че дори и да направят учителските заплати - министерски,ще се подобри качеството.Грънци.
И да...смятам,че лекарите много повече заслужават такива заплати от даскалите.

Напълно си права. Ако учителите получават 600 лева, лекарите трябва да получават поне 800-900. И правителството точно от това го е страх. Защото вместо да си свърши работата и да им подсигури нормални условия за работа, гледа да мине метър и от това потърпевши са не само лекари и учители, но и всички останали, на които им се налага да си плащат от собствените продънени джобове за образователни и медицински услуги, които би трябвало да се поемат от държавата, но не се получава така и една от причините за това са именно несъответстващите на квалификацията и полагания труд заплати на лекари и учители.

# 48
  • Мнения: 343
До вчера подкрепях и съм се разписала. Вече НЕ я подкрепям. Чашата преля. Всяка жаба трябва да си знае гьола.

И с какви параметри е учителският гьол, ако смея да запитам?

# 49
  • Мнения: 853
Подкрепям напълно учителите,не съм учител нито работя в системата,но майка ми преди да замине за чужбина беше дълги години учител по математика и знам колко труд и любов влабаше в работата си ,крайно време  е трудът на учителите да се оцени достойно Naughty

# 50
  • Мнения: 911
Не съм учител, но подкрепям стачката на учителите,защото е важно хората да са удовлетворени и спокойни, че труда им е оценен добре.

Не одобрявам манипулациите на правителството и медиите. Не приемам безотговорното поведение на правителството.

# 51
  • Мнения: 1 043
Не подкрепям стачката им, особено след вчера  Naughty

# 52
  • Мнения: 234
Подкрепям исканията им,но не съм съгласна с начина,по който се опитват да ги постигнат.Отначало бях съгласна с това,което вършеха,но те направо се отнесоха във времето.Що не стачкуваха ефективно лятото,когато няма да провалят годината на децата ни.Ами я си представете всички шофьори от градския транспорт да бяха стачкували 4 седмици/че може и повече/.Да спрат да ходят на работа.Дали учителите/пък и другите хора/ биха ги подкрепяли и биха били съгласни с това,което вършат.А да не говорим какво би станало,ако лекарите излязат по митинги без да си вършат работата.Ами ако всеки реши да действа така...
Уж са интелигентни,пък като ги видиш как скачат като диваци....какъв респект очакват после от учениците тези хора.
А това,че всички трябва да надигнем глави и да се борим за едно достойно заплащане на труда ни няма как да се получи в частния сектор.Там като нещо не ти изнася,те пращат директно в къщи без да му мислят много.

# 53
  • Мнения: 822
От това,което дочувам (не от прочетеното...Съгласна съм с Лиляна,че изписаното в повечето медии е тенденциозно),оставам с впечатлението,че разногласията са не между синдикати и стачкуващи,а между учителите от София+някои по-скъпи за живот градове и другите стачкуващи...
Нормално е,вторите да са съгласни с предложеното увеличение,а за първите то да не е достатъчно.Не е ли възможно,точно това различие да се покрие от общините без училищата да минават изцяло на общински бюджет?
Поне такава е информацията,която имам от учители в моя роден град...Не зная,доколко е вярно...Моето бившо училище е на общински бюджет и доколкото зная,там не стачкуват...

# 54
  • Пловдив
  • Мнения: 14 065
В много от отговорите виждам "подкрепях, но вече не". Какво се е изменило? Исканията са същите, просто се държи на тях . Какво е основанието в началото да се подкрепят, а с течение на времето - не. Първото нещо, което ми идва в ума е, че няма кой да гледа децата толкова време и са виновни учителите с техните искания. А някой не мисли ли, че ако правителството ги беше изпълнило стачката отдавна щеше да е прекратена и всички да са в училище?

# 55
  • Мнения: 475
Добре де нали протеста беше ,че учител взема 250 лв. и това е унизително ето тега ви дават 650 да ама не . Сега каква е гаранцията ,че ако ви предложат 800 ще ви удволетворят.

# 56
  • Мнения: 911
В много от отговорите виждам "подкрепях, но вече не". Какво се е изменило? Исканията са същите, просто се държи на тях . Какво е основанието в началото да се подкрепят, а с течение на времето - не. Първото нещо, което ми идва в ума е, че няма кой да гледа децата толкова време и са виновни учителите с техните искания. А някой не мисли ли, че ако правителството ги беше изпълнило стачката отдавна щеше да е прекратена и всички да са в училище?

Подкрепям Peace

# 57
  • Мнения: 3 740
В много от отговорите виждам "подкрепях, но вече не". Какво се е изменило? Исканията са същите, просто се държи на тях . Какво е основанието в началото да се подкрепят, а с течение на времето - не.

Вещи, отговорила съм.
Нали стачката не беше само за заплати, а за реформа?

Бяха постигнати няколко много важни, ключови споразумения
- образованието - национален приоритет
- повишена издръжка на 1 ученик
- финансово самоуправление на училищата чрез делегирани бюджети
ТОВА е реформа във финансирането на образованието. Оттук нататък училищната общност решава кой учител заслужава повече, а кой - по-малко пари. По какви критерии, е отделен въпрос, който заслужава отделно широко обществено обсъждане, но не и докато децата не се върнат в училище.
Вчера синдикалните лидери казаха, че са постигнали съгласие с правителството по 15 от 17-те си искания.

# 58
  • София
  • Мнения: 1 529
От много време не вярвам на лъжите на медиите .Истината е някъде по средата.Време е и двата лагера да си надвият на ината. Подкрепям учителите,но съм наясно каква анархия ще настъпи в училище.В средния курс и без това не им се ходи много много на училище.Учителят преди всичко предизвиква интерес към знанието.Малките ученици имат големи очаквания.Нека жаждата за знания не секва... Peace

# 59
  • Мнения: 831
Подкрепям, но вече смятам, че не се отразява добре на децата, че не са в класните стаи. Бях учител и действително заплащането е ужасно ниско за психическото, емоционалното и дори физическо изхабяване, на което са подложени учителите. Със собствени средства съм подобрявала учебния процес - дискове, табла, ксерокопия на текстове за моя сметка, със брутна заплата 255 лева, защото нямам много стаж.
Да, трябва да има деференцирано заплащане, но трябва да има и правила за учениците, да имат купища задължения, които ако нарушат, да бъдат наказвани по някакъв начин. Сега учениците си въобразяват, че имат предимно права. Родителите им много често ги подкрепят, защото децата играят "двойна" роля - в къщи слушат и се оправдават, а в училище са пълни "зверове". избиват емоциите си - като отвързани са и знаят някакси, че нищо не можеш да им напревиш.
Знам, че е извън темата конкретно, но смятам, че трябва да се промени самата система, да се подберат кадърните учители, колкото са останали - все още има. Аз лично се отказах да работя в системата - с 2 деца и наем в София, чисти 220 лева някакси не ми достигат.
Темата е дълга и широка и трябва да се реши веднъж завинаги!!! Освен да се увеличат залатите и да се направи подбор на учителите, трябва да се въведат правила за вътрешния ред, които да не позволяват на учениците да правят каквото си искат в час. говоря го от опит, защото едно от децата, които учех беше довело баща си да говори с мен, защо съм го бутнала, след като по време на часа синчето му се опита да се сбие с другите момчета зад гърба ми, т.е. перед дъската. Бащата изката 2 часа в училище, след което ми зададе въпрос "как  ги издържате, аз ако съм на ваше място да съм ги изхвърлил през прозовеца". и говорим за училище в центъра на столицата.....
Ох, улях се май, ама много се развълнувах! Извинете!

Общи условия

Активация на акаунт