Учителска стачка

  • 31 718
  • 1 080
  •   1
Отговори
# 60
  • Варна
  • Мнения: 672
Гласувах с предпоследната опция- НЕ подкрепям, Не съм учител, НЕ работя в системата !  Peace
За мен стачкуващите просто прекалиха. Искат нещо, постигат го, и сега разбраха , че може и повече да поискат. Чисто изнудване е. А на правителството не им пука, 'щото те си живеят добре. Но ако всички го подкарат по логиката на учителите, какво ще се получи? Thinking
 

# 61
  • Мнения: 47 998
подкрепях, но вече не

# 62
  • Мнения: 2 700
До вчера подкрепях и съм се разписала. Вече НЕ я подкрепям. Чашата преля. Всяка жаба трябва да си знае гьола.
И с какви параметри е учителският гьол, ако смея да запитам?


От една страна са реалните възможности (не съм икономист и възприемам като чиста монета обясненията на специалистите), от друга са обективните реалности - не може непедагогически персонал да взима повече от редица други професии. Както и не може  един учител да взима повече от доцент, професор и т.н. Просто има някаква йерархия, която трябва да бъде следвана. Заплата от 650 лева за педагогическия персонал ми се вижда реална, тъй като както вече многократно е дъвкано, учителите ползват дълги отпуски, премии и т.н. Навсякъде по света свободата е обратнопропорционална на заплащането.  

# 63
  • София
  • Мнения: 23
Подкрепям напълно учителите. Знаете ли, че цените в Германия като абсолютна стойност са по-ниски от тези в България и жилищата там са с по-ниски цени. Тази спекула, която цари в страната ни не би трябвало да се търпи!

# 64
  • в семейството
  • Мнения: 404
Мисля си, че учителите позволиха на синдикатите да трупат дивиденти на свой гръб  Cry! А дали те(синдикатите) не работят по "задание"?  newsm78  И каква е тая Янка Такева! Малко май трябва да се осведомим за "положението" на синдикалните лидери?
Съгласна съм, че не може учителите да са с ниски заплати още повече ако трябва да ги сравняваме със сегашните заплати на шофьорите. И за да не остана неразбрана искам да поясня, че не съм против тези заплати на шофьорите, а че заплатите на учителите трябва да са съизмерими с тяхните  Peace

# 65
  • Мнения: 4 841
При условие, че лидерите на двата основни синдиката са в Лисабон и в Израел, а г-жа Такева преговаря с ГЕРБ да стане зам.кмет по образованието и я е грижа само за собственото й бъдеще, не виждам защо трябва да се обвинява премиера, че е оттеглил министрите от преговорите. С кого да преговарят?
Тъжното в цялата работа е, че учителите ги е повече грижа за заплатата на чистачките, отколкото за същността на образованието и бъдещето на поверените им деца. Ами да махнат чистачките, да се въведат едновремешните дежурства и дежурните да почистват класните стаи, прилежащата им част от коридора и част от двора - аз поне нямам нищо против детето ми да се труди за чистотата на средата, в която прекарва времето си. Преди години като бях ученичка, по време на "съботниците" и прозорци съм мила в училище, и тоалетни съм търкала - и да, има ефект - като си го чистил, пазиш повече. Ега ти сериозния проблем станаха тия чистачки...

# 66
  • Пловдив
  • Мнения: 1 567
Гласувах с предпоследната опция- НЕ подкрепям, Не съм учител, НЕ работя в системата !  Peace
За мен стачкуващите просто прекалиха. Искат нещо, постигат го, и сега разбраха , че може и повече да поискат. Чисто изнудване е. А на правителството не им пука, 'щото те си живеят добре. Но ако всички го подкарат по логиката на учителите, какво ще се получи? Thinking
 
Peace
И как да ги подкрепя като говорителя на Единния национален стачен комитет даде едно изявление, а само часове след това да се отметна от думите си.  За каква манипулация на медиите говорят тук като лично Николай Николов каза в сряда:  „ … Обединихме се около разбирането, че в едно съвсем конкретно бъдеще трябва да започне нарастване на заплатата, за да стигнем онзи минимум, който бяхме определили от 650 лв., повтарям, минимумът от 650 лв. средна работна заплата за педагогическите кадри и същия процент на нарастване за непедагогическите кадри. Установихме, че това може да стане в съответни етапи от 1 октомври, 1 януари, 1 юли, но аз не бих се учудил, ако правителството реши да ни изненада и да реши да промени началните пропорции …”
Казал, че и повторил - не ми излгежда на недоразбрал какво са се договорили. Как само два часа след това вече искат друго?!

# 67
  • София
  • Мнения: 23
И какви са тия 650 лева брутна заплата и то от средата на другата година. Хайде моля ви се та това е нелепо особено с тази инфлация, но както всички ние добре знаем нещото, което българинът прави перфектно това е да търпи и да дърпа чергата към себе си Simple Smile

# 68
  • Мнения: 2 956
Не съм учител и не работя в системата. Подкрепям стачката. Както и бих подкрепила друга такава на работещите в бюджетната сфера. Безобразно ниските заплати и липсата на мотивация за работа трябва да изчезнат. Наистина излиза през носа и на деца и родители...но друг начин да обърнат внимание явно няма. Не,че и така им пука много на властимеющите.
Хората,които стачкуват са доста, да не кажа много по-образовани и добри специалисти от днес завършващите образование. И как един специалист работил 10-15-20год в дадена област ще взима 2 и дори 3 пъти по-малко пари от някой,който ония ден е завършил , още пелтечи и незнае къде аджеба му е мястото в света.

# 69
  • София
  • Мнения: 942
Подкрепям стачката, не съм учител.

Крайно време е образованието и науката да придобият заслужения си социален статут, ако не искаме да сме конкуренти на страните от третия свят  Twisted Evil

# 70
  • София
  • Мнения: 2 958
"Не подкрепям, не съм учител и не работя в системата" . С тази опция гласувах.
В началото и аз се подписах в подкрепа.
Кабо Алма е права.
Ще се въздържа от повече коментар.

# 71
  • Варна
  • Мнения: 672
Е, в крайна сметка инфлацията засяга цялата страна! Мисля, че има хора, които вземат по-малко от учителите. Последните просто се възползват от това, че са на държавна работа. А тези, които работят в частни фирми? Дреме му на шефа на частната фирма, че стачкува негов служител.....като не му изнася, да се маха..... Sick

# 72
  • Мнения: 2 829
Браво Комбо Алба , Соларис много точно сте го казали.  bouquet



 Peace Peace Peace

# 73
  • Мнения: 436
Подкрепях, но вече не! Увлякоха се!

# 74
  • Мнения: 2 401
Нашето семейство - люти привърженици на държавното основно и средно образование, от днес търсим частно училище за сина си.  Не можем да позволим  интелектуална гавра с бъдещето на децата си. Ясно е как съм гласувала.

Общи условия

Активация на акаунт