Кисело зеле

  • 28 009
  • 77
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 7 091
В България като бяхме, помагах на нашите и слагахме заедно, тук откакто сме си правим сами, даже вече от доста време сме го сложили, за да може да стане за Коледа ( най-късно края на октомври го слагам за целта), но и при нас е доста студено, така че става по-бавно.
В началото като дойдохме тука повечето българи ме уверяваха, как тук бидони за кисело зеле не се продават ( интересно кисело зеле обаче има да се продава в магазина  Laughing), но след 1 месец търсене успях да си намеря и бидон, и си направихме.
Много ни се възмущаваха от българска страна ( там където бяхме имаше към 50-тина семейства българи, от които аз не съм чула друг да прави зеле), как може да се занимаваме с това да правим кисело зеле, защото го смятаха за просташко, но интересно, че никой не е отказал да яде, че даже и за още питаха.  Joy Ама това са странични неща Simple Smile
Ето това е моята рецепта, която знам от нашите и която много години сме правили:

На 100 литра вода се слагат 1.800 до 2 кг морска сол( едра, не смляна!)

И това е цялата философия Smile Ако се прави по-малко количество- просто си изчислява колко точно вода си сложил и се преценява колко да е солта.
Самата технология- купува се зелето. Гледат се зелките да не са наранени или да не изглеждат твърде стари. След като се купи зелето аз препоръчвам да се среже една зелка за да се видите колко е сбито и колко е сочно. ПО принцип минимум 6 дни ( максимум ) зелето се оставя да престои на хладно място ( трябва да е открито, не в торби или върху торби за да не мухляса!). След това зелките се обелват до бяло, изрязва се в кръг около кочана, но не до долу на самия кочан( така че да се образува като на печените ябълки- кладенче за солта в "дупето" на зелката Wink ). След това се правят два перпендикулярни разреза през основата на зелето, като  е хубаво да не се стига твърде навътре, за да не се пръсне зелката при престояването( това се прави за да поеме по-бързо солта и да се накисне и навътре.
Измива се бидончето хубаво, измиват се и зелките, и се нареждат плътно една до друга ( аз лично половинки слагам чак отгоре), като преди да се пъхнат в бидона се напълва кладенчето на кочана с морска сол. Така докато се наредят всички зелки. Трябва да намерите с какво да ги притиснете ( аз лично ползвам една голяма пластмасова купа, която се опира във вътрешния ръб и по този начин притиска зелето надолу( може да ползваш и пластмасови бутилки с вода ( пълни с вода и затворени) за да тежат отгоре. Имайте предвид, че това, което слагате отгоре за притискане трявба да е от подходящ материал за престояване на хранителни продукти( вкл. и самия бидон)!
Започвате да наливате вода ( мерите с някакъв съд). Като напълните така, че да се покрият хубаво зелките и сте изчислили точно колко вместимост има водата ( и разбира се сте записали колко сол сте сложили в зелките до момента), ако има нужда от добавяне на сол, просто я поръсвате отгоре. Тя е тежка и ще падне на дъното. Притискате зелките и затваряте капака. Първата седмица зелето се претачва( преточва, как се пише идея нямам  Embarassed) всеки ден, втората седмица- през два дни.
Оттам нататък до края на първия месец, ако се сетите веднъж седмично-добре, ако не не е проблем.
 Зелето е готово в момента, когато като се извади цяла зелка тя е станала прозрачна ( попила е добре водата) и не стои на петна. При нас става обикновено не по-рано от месец и половина- два, но тук е доста студено както споменах.
Ако видите, че започват да зеленеят зелките- на зелето му е топло и задължително трябва да се извади на  по-студено иначе ще се развали. Peace

# 76
  • Мнения: 1 541
Мамо Цоц, намери ли точната рецепта???Ако не, да питам майка ми, че тя прави такова сладникаво зеле.

# 77
Но ме интересува рецепта за едно специфично кисело зеле...Реже се в тенджера, после се слега нещо(вкл. май и захар) и до 10-ина дни имаш едно сладко, хрупкаво зеле...Много е вкусно

Здравейте, М.Цоцоланке. Имам една рецепта  за сладко кисело зеле.Моето семейство също много го обича и аз го правя често когато има хубави бели ,сочни зелки/не "пластмасовите"/.
10 кг бяло зеле едро нарязано ,
5 кг моркови нарязано на тънки филии по дължина
0,400 люти червени чушлета/ако не понасяте люто сложете сладки, но за препоръчване е да се сложи поне малко люто/ .
2л оцет,1кг захар,морска сол / винаги я слагам на око и вкус - горе долу около 0,100-0,200/.
Захарта  и солта се разтваря не пълно в оцета-на студено ,с тази марина се залива зеленчуковата смес и всичко се омесва в голям съд.Захлупва се с капак оставя се на хладно и всеки ден се премешва с голяма лъжица.За 3-4 дни е готово .
Като за проба може да го направите   само от 1 кг зеле и сътветните пропорции за да проверите дали е това ,което търсите.
Дано ви хареса.

Общи условия

Активация на акаунт