Как да разбера-колики или гевезене?

  • 4 056
  • 44
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 230
...Това ми е втора дъщеря, а с първата дали защото е много темпераментна или защото аз много я разглезих, но имах страхотни поблеми да я науча да заспива НЕ на ръце като поотрасна към 8-мия , деветия месец . Не искам да казвам колко съм плакала с нея докато заспи в леглото сама, а не на ръце....детето просто свикава , че трябва да заспива на ръце и ако не е така пищи все едно е дошъл края на света, поне с нас беше така.
....
Има го и този момент. Като свикне по един начин, ще си иска така без промяна.
Но проблемът не е в заспиването на ръце!Влади винаги е заспивал на ръце. Или люшкан в бебешката количка, когато аз съм избесняла и въобще не мога да си послушам съветите Embarassed. Направило ми е впечатление следното, когато аз съм спокойна Влади заспива бързо и без нерви. Но ако нещо ми е криво, а уви това ми се случва често, приспиването става кошмар. И друго покрай приспиването - ритуалът се оказа много важен  - всяка вечер едно и също: баня, обличане на пижама, миене на зъбки, мазане с Дентиноск(ако се налага) - той го знае като "гелчето", после гуш от мама и песничка за лека нощ. Днес заспа преди песента.

# 31
  • София
  • Мнения: 1 230
За да си спокойна посъветвай се с педиатъра. Нека отхвърлите всички възможни болежки. Но на тази възраст коликите са нещо нормално. Но и също така може да влизате в "стачка", слагай го на гърда всеки път щом заплаче. Не знам откога сте така, може просто да си е до детето, някой бебета са спокойни, други ревливи. Дъщеря ми беше някъде по средата. Винаги съм я гушкала, научих се да домакинствам с една ръка, не мисля че съм я разглезила, защото сега на 1,4м не ми дава да я гушкам, дори и когато реве, защото се е ударила. Имаме ритуал, когато дойде време за заспиване и винаги заспива гушната и я люлея леко. Този ритуал е откакто се е родила. От време на време не иска да спи гушната, а ми сочи леглото и казва "Там", оставям я, облягам се на стената и чакам докато заспи. Явно вече се опитва да се "отбива" от гушкането, ама все още й е приятно.

# 32
  • София
  • Мнения: 17 592
Пробвай с някои капки или чайчета за колики. И ако пак плаче - ами, гушкай го. Всеми го и не го носи, ами седни някъде, с нагушено бебе...

А ти сигурна ли си, че не е гладно или жадно?

# 33
  • Мнения: 68
Джиджа и при нас понякога е така и за плача винаги има някаква причина. Забелязах, че през деня, когато го мъчат коликите (за коликите давам инфакол-по 1 капкомер преди храна) не иска да спи в хоризонтално положение, защото връща мляко и много се уригва (явно му става гадно) и аз го слагам в шезлонга леко повдигнат и така си кротува. А вечер пък иска да си спи в леглото и заспива съвсем сам веднага, дори и след нощните хранения. При нас нощта според него започва в 18 и приключва в 5 сутринта. А има и моменти, в които си иска мама, баща му го гушка, но той пищи-вземам го аз и млъква.Наблюдавай детето внимателно, за да разбереш на какво се дължи дискомфортът.

# 34
  • Мнения: 2 723
Много е малък за гевезене, гушкайте си го  Hug
И аз така мисля

# 35
  • Мнения: 148
Дали е колики или не, жал те е даго оставиш да плаче и правиш всичко възможно да го успокоиш - гушкаш го малкото човече, пееш песнички, друсаш го и през всичкото това време се шашкаш и се питаш защо всъщност плаче. Така стоят нещата при повечето от нас - майките.
Според мен дали ще го свикнеш на ръце или не си зависи до голяма степен от самото дете. На майките на кротките деца им е по-лесничко да кажат на майките на плачещите , че са си свикнали децата на ръце. Мое мнение.
А иначе, ако имаш сърце, остави го да плаче миличкото.При нас положението беше същото. Стигнахме чак дотам, че до една годинка вечер я разхождах моята принцеса из коридора по половин час, за да заспи. През останалото време също беше все на ръце.Момента, в който я сложихме в паяка, беше истинско облекчение за мен. И ако сега трябва да си отговоря на въпроса, дали бих направила същото /носенето на ръце/, сигурно бих. Аз нямах сърце да оставя детето си да плаче.
Ще видим на второто как ще е, живот и здраве : )
 

# 36
  • Мнения: 96
Много добре те разбирам и ние бяхме в началото така. После открих, че ако след хранене го оригна и след това се приспиваме има по - добър ефект.
Но другите мами също са прави на 40 дни - няма как да е глезене. То горкото все още не знае къде се намира. Пробвай да легнете заедно на леглото и ти да го тупаш по дупето или да го клатиш, зависи на бебо какво ще му хареса. Така то ще усеща че си до него, а в същотото време няма да го носиш на ръце. А и още нещо ако го носиш на ръце легнало / в класическата бебешка поза/ може просто да не му харесва. Борис ощр от самото начало даде много ясно да разберем, че това лежане на ръце няма да стане. Така че още от малък беше гушкан на рамо./ дано да съм ти обяснила добре / Hug

# 37
  • Варна
  • Мнения: 1 917
Мисля, че някой майки нападнаха твърде остро момичето, което пита  Cry. Недейте така, момичета, може би вие много бързо сте усещали нуждите на вашите бебета, но аз помня, на мен колко ми бе трудно да се ориентирам първите месеци. Нали затова е този форум да питаме, да споделяме , да се информираме. Нали затова пита Джиджа.
Иначе и аз мисля да си гушкаш бебето. Пробвай да го сложиш на твоя корем и гърди, а главичката му на рамото ти, седни на удобен стол или фотьойл, облегни се назад удобно и виж дали ще заспи. Ако са колики също помага. Моят Марти много често спеше така (а аз на компютъра  Embarassed). Тогава все ми беше нервно, че ми изостава къщната работа, а сега как искам тези моменти да се върнат. И при теб ще е така, наслаждавай се сега.

# 38
  • Мнения: 4 621
За дете на един месец не може да става дума за гевезене и навици Wink
Peace

# 39
  • София
  • Мнения: 5 079
За мен бебе на 1 месец не може да "свиква на ръце", да се "гевези" или да се глези... И ми е адски непонятен тоя стремеж към такова ранно "превъзпитание" или "дисциплина"... Гушкайте си рожбите, бе мамчета, бъдете щастливи че имат нужда от вас, сега нито тежат, нито е кой знае колко трудно да започнете да разпознавате нуждите и характерите им. Това е инстинкт! И е най - естественото нещо за едно бебе - да търси топлина и любов! 9 месеца не е било лише но от близостта на мама, незнам защо всяка майка бърза като се роди бебчето й, да го откъсне от себе си и да го "свиква" да се бори само със студения, голям и неразбираем, на моменти - плашещ свят ... Sad Много ми е жалка тая логика.

# 40
  • У дома... някъде
  • Мнения: 2 367
И какво ако се "гевези" както ти го наричаш няма да го вземеш ли бебето newsm78?Коликите се разпознават много ясно-след хранене обикновенно,свива крачета и проплаква по-особенно.Слагай го по коремче на теб и се люлейте докато се успокои Hug

# 41
  • Мнения: 884
Не знам-сега този рев може и да не е от гевезене, но бебетата твърде бързо свикват с разнасянето на ръце. Моят сен беше така-ревеше  постоянно, чудех се как въобще живее с 4-5 часа сън на денонощие, и ние какво-разнасяме си го на ръце...Голяма беля, това продължи твърде дълго, повече от година. Сега мисля да пробвам  други методи, може би слинг, а може и да го оставям да си мрънка, докато мога аз да го изтрая...пък ме наречете жестока, ама то моето от разнасяне на ръце ни в количка, ни в паяк е стояло...Оправиха го в яслата-тръгна на 1 година, след няколко месеца направо се беше "дисциплинирало"-оказа се, че просто сама съм си го разглезила, и за това сега съм на тази позиция относно носенето на ръце!

# 42
  • Мнения: 581
Когато синыт ми беше сывсем малык след много чудене взех за себе си следното решение - ако бебето ми плачеше значи има някаква нужда и независимо каква е тя (дали колики, дали понеже му е скучно, дали го е страх от нещо дали от незнайно какво за мен) аз го взимах на рыце, носех го и го успокоявах и му говорех.  Rolling Eyes Hug Heart EyesТака дори и да не знаех какво му е, се надявах че дори самото ми присыствие му действа добре (току виж и разбрал че мама иска да помогне, нищо че не знае как). Реших че като е сывсем малык той действа най-вече инстиктивно и да почна да го вызпитавам не би имало смисыл. При нас едва кым 6-7 месец той започна да нахитрява и тогава вече моежеше да стане дума за "привикване" или " оттучване". И мен много ме беше страх да не го "разглезя". обаче в момента в който пропылзя и можеше сам да задоволява донякыде нуждата от развлечения, не можех да го удыржа.  #2gunfireСега борбата е да го взема в рыце за да го облека например  Rolling Eyes. Това не означава че сым бягала през глава при всяко мрынкане - просто не сым го оставяла с вызпитателна цел да плаче.

# 43
  • Мнения: 2 100
Незнам защо си мислите, че не правим това, което ме съветвате. И го гушкаме, и се смеем с него, и плачем с него, и лежи върху мен, спи върху мен, разнасяме го, играем си с него, след хранене го оригвам и т.н. Явно това ме прави "много жестока" майка! Точно защото почти постоянно е в ръцете ни затова зададох въпроса дали свиква. Има логика нали? И по горе писах какво искам да кажа под гевезене.
Никой няма право да казва на една майка, че е лоша майка, още по-малко жестока!
И ще помоля без повече нападки!
На мамите, отговорили ми по темата, благодаря!
Емем, да, и криза на растежа имаше тези дни, но отмина. И аз помислих, че е това, но реакциите му ми се сториха по различни от миналата криза на растежа-повече плачка и не иска да спи.
Maxin, ще се посъветвам с педиатър! Дори като успее да заспи, не спи спокойно Sad

Поста е малко неподреден, но се надявам да е ясен!

# 44
  • Мнения: 230
....ама то моето от разнасяне на ръце ни в количка, ни в паяк е стояло...Оправиха го в яслата-тръгна на 1 година, след няколко месеца направо се беше "дисциплинирало"-оказа се, че просто сама съм си го разглезила, и за това сега съм на тази позиция относно носенето на ръце!
Всяко дете е различно. Влади е дондуркано и глезено бебе. Никакъв проблем да седи в количка или кошара. В разумни граници все пак - примерно 3 часова разходка или половин час самостоятелна игра в кошарата.

Джиджа, извинявай че все цитирам и изглежда че "споря". Мисля си, че колкото повече мнения има и различни примери, ще се получи по-пълна и може би по-полезна картинка. Старая се да не давам оценки, а само "данни".

Общи условия

Активация на акаунт