Учителска стачка 4 (Aftermath)

  • 6 487
  • 165
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 4 586

Уф, ми що седиш тука - ходи в Гърция. Не е ли пак типично по български - да си плюеш в купичката? Гъркиня ли си, туркиня ли си, каква си, че си толкова различна?
Споко ве! Аз поканих мамите от странство, да разкажат как протичат стачките
в емропските държеви. И какво е отношението на европейците към стачкуващите.
До тук се видя, че навсякъде е различно от нас.
Да се поучим на обноски, да се цивилизоваме.

# 61
  • Мнения: 3 740
Предодавателите предават съответния списък на преподавателя по Информатика, (който предварително е преминал обучение осъществено от министерството) и той обновява страниците. Така няма нужда 40 човека да се ръчкат на училищния компютър (ще ви спестя мнението, което ще приемете като заяждане).

Естествено знам, че учителите няма да съберат пари да купят устройства за пръстова индентификация, но допускам, че имат повече информация по този въпрос от нас родителите.


По въпроса за електронния дневник - много е важно как се води. В нашето училище има електронен дневник, но той е под опеката на 1 човек, който веднъж в месеца въвежда информацията. От това няма никакъв смисъл - какво като науча, че детето ми е отсъствало преди месец, важното е да го науча в деня, в който отсъства. Освен това, като станат грешки при въвеждането на информацията, след 1 месец тя не подлежи на коригиране - синовете ми така имаха отсъствия за дни, в които със сигурност знам, че са били на училище, но няма как да се промени вече фиксираната информация. Класната вдига рамене, защото не тя прави корекциите, а този, който ги прави, вдига рамене, защото такава била подадената информация. И нищо не може да се докаже.
Така че електронният дневник има смисъл, единствено ако дава своевременна и актуална информация.

За пръстовите отпечатъци - в 31 СУЧЕМ миналата година въведоха такава система. И знаете ли кой нададе вой срещу нея? Родителите, естествено. Не можело лични данни, като пръстовите отпечатъци на децата, да се използват така. Стигнаха до някакъв компромис - който иска, включва децата си в системата, който не иска - не. Но това са полвинчати мерки. Какво стана в края на краищата, не знам. Но и в това няма особен смисъл - хубаво, детето ми стига до училище, слага пръст в четеца (или както се казва), врътва се и скитосва 6 часа по улиците. А аз си мисля, че учи. След месец или два разбирам, че не.

Според мен първата стъпка е заграждане на територията на училището и строг пропусквателен режим - ученици и учители влизат в 7.30 и излизат в 13.30 (или в колкото им свършват часовете). Това е работното им време и през него те нямат право да напускат територията на училището - там ядат, там почиват. Така винаги ще е ясно детето на училище ли е или не (щом не е - веднага смс на родителя), какво яде (защото може да се контролира асортимента на училищния бюфет) и ще е сигурно, че няма да попадне в неподходяща компания по време на свободния час в съседното кафене.
Следващата, логично произтичаща стъпка е - никакви свободни часове. Така и така учениците са принудени да са на територията на училището - винаги има някой учител, който в този момент няма час - той поема класа. Това, разбира се, му се заплаща допълнително. Няма нужда да преподава математика, ако е историк - достатъчно е да заведе децата в библиотеката да почетат 1 час или да поговорят за нещо, което им е интересно. Важното е да не са на самотек.

Знам, че това звучи утопично на фона на разрухата в училище, но нали за това си говорим - какво искаме да се промени. А поне тези неща не биха стрували безкрайно много пари.

Пак се отплеснах, но, какво да се прави, болна тема.

# 62
  • София-Лагера
  • Мнения: 2 662
Цитат
След първата седмица стачка ни извикаха на родителска среща -
Ти си единствена отишла на родителска среща. #CrazyДаже не ми се вярва.
На нас ни казваха.
''Гледайте новините и ще разберете''.

# 63
  • София
  • Мнения: 62 595
Аз също бих била против за пръстови отпечатъци. Особено на децата ми.

# 64
  • Мнения: 545
тъпо е, грозно, и е признак за безсилие. или че някой има излишни пари за харчене.

Аз също бих била против за пръстови отпечатъци. Особено на децата ми.

# 65
  • Мнения: 545
... поучете се ... в края на краищата гафовете си бяха учителски. иначе, 'благодарим' ти за организацията, само моли хората да казват кой ги е пратил. че така наистина излиза, че си е тяхна инициатива.

еди
ПС само да не почнеш да подскачаш, гаф е мека и безкрайно тактична дума.

Уф, ми що седиш тука - ходи в Гърция. Не е ли пак типично по български - да си плюеш в купичката? Гъркиня ли си, туркиня ли си, каква си, че си толкова различна?
Споко ве! Аз поканих мамите от странство, да разкажат как протичат стачките
в емропските държеви. И какво е отношението на европейците към стачкуващите.
До тук се видя, че навсякъде е различно от нас.
Да се поучим на обноски, да се цивилизоваме.

# 66
  • София
  • Мнения: 62 595
тъпо е, грозно, и е признак за безсилие. или че някой има излишни пари за харчене.

Аз също бих била против за пръстови отпечатъци. Особено на децата ми.

1. Отпечатъците са лични данни, които не може да се искат при всеки повод. Децата се ползват със специален статут, защото са малолетни или непълнолетни и родителите отговарят за тях.
2. Едва ли е наложително да се прави това за училищата. Достатъчно е да има добра охрана. Повече съм съгласна да се сложат охранителни камери и да има жива охрана.
3. Да, може да се сметне и до голяма степен за безсилие да се опазят децата от едно училище при положение, че най-добре и евтино е охраната да си върши работата.

# 67
  • Мнения: 656
Това беше изключително подробно!   bouquet
За съжаление фермана, дето го бях написала отлетя като времето за регистрацията ми...

В общи линии - благодаря за споделеното мнение и опит. Ти си в кухнята и виждаш как изглеждат нещата. Някакво конкретно предложение за електронния дневник? Има ли начин обновяването му да става веднъж седмично?

Това за двора на училището наистина е утопия. Но може да се нададе вой (може и стачка) за премахване на заведенията лицензирани за продажба на алкохол и цигари в близост до училището. Или поне отнемане на въпросния лиценз. Има някаква подобна наредба (освен забраната за продажба на алкохол и цигари на лица под 18 години), имате конкретни заведения около училищата със съответните документи, има и градоустройствен план.

# 68
  • Мнения: 656
Да, лични данни са. Като такива ще съществуват и в новите документи за самоличност, разбира се за лица над 18 години.
Добрата охрана няма да ми прати съобщение на мобилния, че детето ми е пристигнало в училище.
Добрата охрана в училище също е утопия... поне в момента... При биещи се ученици охраната само се обръща на другата страна... От 5 инсталирани камери в училище първия месец са счупени 4 от тях (и добрата охрана не е опазила дори това), естествено няма кой да ги поддържа.
Аз също съм за добра охрана.

ПС - да сложат тогава система за разпознаване по биометричните данни...

# 69
  • София
  • Мнения: 62 595
Моля, някой, ако знае да каже има ли такива системи с пръстови отпечатъци и други биометрични данни в някое училище, независимо къде по света, независимо дали е държавно или частно!

# 70
  • Мнения: 545
НЕдобрата охрана, не. но добрият учител ще се свърже с теб.

еди.
ПС системите за пръстови отпечатъци са или зверски скъпи или лесно се подминават. нали не би искала някой да успее да скрие за часове наред отсъствието на детето ти? после системата виновна и готово. ако ще разчитаме на техника да замести хората, направо да изгоним учителите, да запазим 10тина от тях да направят по един добър мултимедиен учебник и ... ще решим всички проблеми бързо и категорично. не че това не е бъдещето, но дайте да не си мислим, че с техника ще си решим проблеми, които въобще не са в техниката.

колкото до думичките 'електронен нещоси' и си представям дневника направен с печатна платка, а на нея електронни лампи или диодчета/транзисторчета и тук-таме по някой трансформатор. такъв 'електорнен дневник' всъщност е гръмко име за една елементарна уеб базирана таблица. доста по-проста от това, в което пишем в момента.

самият хартиен дневник е една доста проста таблица....

а и не разбрах, проблемите са от това че дневниците са на хартия ли? ;/

Да, лични данни са. Като такива ще съществуват и в новите документи за самоличност, разбира се за лица над 18 години.
Добрата охрана няма да ми прати съобщение на мобилния, че детето ми е пристигнало в училище.
Добрата охрана в училище също е утопия... поне в момента... При биещи се ученици охраната само се обръща на другата страна... От 5 инсталирани камери в училище първия месец са счупени 4 от тях (и добрата охрана не е опазила дори това), естествено няма кой да ги поддържа.
Аз също съм за добра охрана.

ПС - да сложат тогава система за разпознаване по биометричните данни...

Последна редакция: чт, 08 ное 2007, 18:39 от T3-M4

# 71
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Все се надявам да 4уя от някой пишещ  у4ител ,4е тази ста4ка по този на4ин не беше успешна.
И ,4е са сгрешили.

За грешка - да, сгрешихме, че не го направихме по-рано и не отстранихме още в началото синдикалните лидери. Още и че трябваше да продължим още малко.
Аз в моя град не съм чула нито един упрек от родител. Дори напротив, подкрепят ме и ми благодарят, че ги научихме на много неща.
За себе си съм направила един извод за подкрепящи и не подкрепящи, но ще го запазя за себе си засега.

# 72
  • Мнения: 545
а какво мислиш за детските градини и 'малките класове'? за Ямбол и по принцип.
иначе, вярвам ти, най-малкото защото при вас е нямало такива изцепки, като в любимата столица.

Все се надявам да 4уя от някой пишещ  у4ител ,4е тази ста4ка по този на4ин не беше успешна.
И ,4е са сгрешили.

За грешка - да, сгрешихме, че не го направихме по-рано и не отстранихме още в началото синдикалните лидери. Още и че трябваше да продължим още малко.
Аз в моя град не съм чула нито един упрек от родител. Дори напротив, подкрепят ме и ми благодарят, че ги научихме на много неща.
За себе си съм направила един извод за подкрепящи и не подкрепящи, но ще го запазя за себе си засега.

# 73
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
В Ямбол детските градини стачкуваха само три дни. А училищата 100% от всички класове.
За малките класове(синът ми е в трети) мисля, че всичко е наред. Познавам програмата и не губят нищо. За мен не беше проблем да водя детето си с мен на училище или да го оставя на баба му, с която много се обичат и търсят.

# 74
  • Мнения: 335
Пръстови отпечатъци, електронни дневници...
...Ами ДНК-проби, ами допинг-контрола, ами сканиране на ирисите, чип на тила...

Потрес някакъв!
"1984" (ама не българската, ами на Оруел), Биг Брадър, екшън, оси на злото (родители-учители), нов световен училищен ред, борба с тероризма (къде пак вчера имаше масово убийство в класна стая)...

Хубаво, че в тази тема вече списват само 2-3 дежурни анализатора със задълбочените си дисекции на учителските отрицателни новообразувания в българското училище.
Хубаво, че са все 30- (или надолу) годишни: все някога могат да се заинтересуват как въобще е могло да съществува българското училище и без тях преди 20-30 години. Пък и да възпитава далеч по образовани деца, дето днес масово си прилагат знанията по научни институти в странство.

Нейсе, нали ми е последно писмо тука,  да кажа градивното си предложение:

Да се върне като начало Букварчето и Сметанката каквито са си били десетилетия наред - чак до зората на Великата демократическа революция.
Така да се направи и с останалите учебници по точните, природо-математични науки.
Да се изхвърли целият боклук - тоновете "нови учебници", напечатани единствено заради милионите от бюджета, разпределени между "когото трябва" по тяхното измисляне и отпечатване.
(Да се обесят виновните за целия криминален жанр "Учебници и учебна документация"... - ще бъде малко крайно, няма да го предлагам)

Каквото ново и разтърсващо се е случило в света на науките да бъде допечатано в приложения от по 20-ина страници и онагледено с научно-популярни филми, които буквално сгъстяват безбрежното иначе интернет-пространство. Ако ще страница по страница да отварят в нета всяка тема за новите открития от сериозни и компетентни сайтове, пак ще им стигне (че ще им е и много) цялата безумна допълнителна година - 12 клас, дето им я сложиха (по едно време и 13 клас май бяха изобретили).

За тестовете е ясно - да се практикуват само от тези, на които родителите и законът разрешават да участват в игри на късмета.
За матурите също - не разбрах какво им беше на едновремешните - държаха ги май всички с успех от "добър" надолу (вкл.)

ПП Ако има гневни родители с ученически спомени за "мат'риала" от края на 70-те и 80-те, ще е любопитно да споделят кои точно уроци в математиката, физиката, химията и т.н. (да изключим литературата и историята - в коментарната й част, фактологията и там не се е променила) наложиха написването на цял гараж тирове с глупости, маскирани като "учебници", които днес изкривяват гръбнаците на невръстните ни деца, за мозъците им - да не говорим.

Ако има такива със спомени за медицинската профилактика в училище, за училищните лекари (мед. сестри) и зъболекари, за железните с графици и внимание целогодишни прегледи - също да споделят.
То от цялото битие на вчерашното българското училище, само последното да го имаше в този вид в някоя друга държава, пък по някое време да поискат да им го вземат, щеше да има революции. Пък за правото на недоволство, когато се скапва целенасочено цялата система - да не говорим.


Дано не заключиха темата, докато си изпиша мнението  Laughing. Стана си наистина като за последно.

Последна редакция: чт, 08 ное 2007, 19:24 от Холограма

Общи условия

Активация на акаунт