Как правите картофено пюре?

  • 6 852
  • 57
  •   1
Отговори
# 15
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Аз варя картофите обелени, на пара в тенджерата под налягане- 7 мин. Пасирам ги горещи с прясно мляко, масло и сол на вкус. Става много хубаво.

# 16
  • област Софийска
  • Мнения: 1 719
В обелките е проблемът ти. Трябва да ги вариш обелени. Wink

# 17
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Варя ги обелени и нарязани на кубчета . Изхвърлям водата , в която са врели и горещи ги намачквам . Оставям да отдъхнат от жегата и чуквам едно яйце - бъркам с дървена бъркалка енергично . Слагам бучка масло или маргарин , сол . Понякога , ако не съм удовлетворена от пухкавостта дзънвам с пасатора на миксера , но съм забелязала , че стават малко като клей . Това пюре , с яйцето е  пухкаво и вкусно и на следващия ден . Винаги слагам прясно домашно яйце !

# 18
  • Мнения: 3 360
Мойто винаги става страхотно !
Беля и режа картофите на кубчета , варя , изцеждам водата , мачкам хубаво с уреда за пюре , стоплям мляко и прибавям като бия с тел, прибавям масло и сол на финала !

И аз така .Понякога добавям и малко оцет и черен пипер на вкус Wink

# 19
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
  И аз ги варя обелени и нарязани,после ги намачквам докато са топли,слагам маслото,солта,после и млякото.Става страхотно. Peace

# 20
  • Мнения: 1 804
За да стане пюрето пухкаво аз правя следното:Варя картофите обелени и в много малко вода(колкото да ги покрие)+1 с.л. олио(по-бързо се сваряват и става по-вкусно пюрето) и сол на вкус.Когато се сварят картофите ги мачкам с вилица или уреда за мачкане на пюре(едно такова с дупки...прилича на дупчена лъжица,но с дръжката по средата.....ама че обяснение  hahaha дано сте ме разбрали)Водата в която са вряли картофите използвам за разреждане+малко прясно мляко,прибавям масло и евентуално сол,ако е необходимо.Откакто се научих така нямам провал с пюрето.

И аз го правя точно така, само че изхвърлям водата в която са се варили  - даже за да не остане дори мъничко понякога изваждам картофите в друг съд с решетачна лъжица преди да добавя маслото и млякото!

Винаги, ама наистина винаги става страхотно! Simple Smile

# 21
  • Мнения: 5 001
За да стане пюрето пухкаво аз правя следното:Варя картофите обелени и в много малко вода(колкото да ги покрие)+1 с.л. олио(по-бързо се сваряват и става по-вкусно пюрето) и сол на вкус.Когато се сварят картофите ги мачкам с вилица или уреда за мачкане на пюре(едно такова с дупки...прилича на дупчена лъжица,но с дръжката по средата.....ама че обяснение  hahaha дано сте ме разбрали)Водата в която са вряли картофите използвам за разреждане+малко прясно мляко,прибавям масло и евентуално сол,ако е необходимо.Откакто се научих така нямам провал с пюрето.

И аз го правя точно така, само че изхвърлям водата в която са се варили  - даже за да не остане дори мъничко понякога изваждам картофите в друг съд с решетачна лъжица преди да добавя маслото и млякото!

Винаги, ама наистина винаги става страхотно! Simple Smile
Ами аз не изхвърлам водата,за да използвам витамините или минералите които са отишли там(когато се варят картофите с обелките те си се запазват в тях.Единствено това е причината...

# 22
  • Варна
  • Мнения: 2 378
Аз вече взимам готово. Харесва ни, може би ако имам повече време, ще го правя... Embarassed

# 23
Дали ги вариш с кората или не няма значение, същото и за мачкането и пасирането. Така както казваш за консистенцията мисля, че проблемът ти е недостатъчно прясно мляко. След като ги намачкаш  пробвай да сложиш повечко отколкото слагаш сега - за да е меко и пухкаво пюрето си трябва доста млечице. Да не те притеснява, ако изглежда, че няма да попие, ако след като е попило всичкото прясно мляко изглежда суховато и твърдо - слагай смело още. Съжалявам, че не мога да дам точна мярка, ама винаги го правя на око Simple Smile

Освен това маслото е задължително. След като си разбъркала картофите с топлото мляко слагаш запържено масълце. Много ВАЖНО е да е запържено - придава си страхотен аромат и задължително да е истинско масло (личи си по аромата при запържването. Не се лъжи да си взимаш евтини масла - по-добре няколко лева повече, но поне да е истинско.

# 24
  • Мнения: 58
И аз предварително беля картофите и ги нарязвам на много малки кубчета. Слагам го да се варят, след което махам водата. Намачквам ги с вилица, слагам няколко супени лъжици маргарин и след това моята тайна: слагам по-малко мляко, като след всеки път бъркам с лъжица енергично. Тази процедура я повтарям 3-4 пъти. Чак тогава добавям малко сол и черен пипер. Пюрето става много пухкаво!

# 25
  • София
  • Мнения: 3 679
Варя картофите обелени,нарязани на кубчета в не много вода- колкото да ги покрие
Изваждам ги и ги намачквам с уреда с дупките Crazy,като добавям маслото и малко от водата ,в която съм ги варила/3-4 л-ци/,след това постепенно изсипвам млякото до желаната гъстота,овкусявам с чер пипер и сол
 Peace

# 26
  • Мнения: 3 830
Аз го правя като за бебе.Варя картофите обелени и нарязани на едро в тенджерата под налягане/като "фъсне" и след 2-3 минути я отварям/, изваждам катрофите и ги намачквам още горещи с оная джиджавка с дупките, добавям малко от водата в която са врели, малко олио и малко сол.При мъж , които не вкусва нищо животинско, няма друга рецепта за картофено пюре.

И аз подобно го правя, но добавям и малко прясно мляко Peace

# 27
  • у нас
  • Мнения: 443
Мойто винаги става страхотно !
Беля и режа картофите на кубчета , варя , изцеждам водата , мачкам хубаво с уреда за пюре , стоплям мляко и прибавям като бия с тел, прибавям масло и сол на финала !

И аз така .Понякога добавям и малко оцет и черен пипер на вкус Wink
това е точната рецепта, правя поне един път седмично и няма провал,даже синът ми я прави(той е студент  живее в др. град, и не може без пюре)

# 28
  • Мнения: 4 380
Става ти гумено защото вариш картофите небелени, затова. Катофите се белят, слагат се в студена вода, която се слага на котлона да загрява постепенно. В никакъв случай по друг начин. Ако не ги обелиш, картофът задържа в себе си нишестето, от което и става слепването. Ако ги пускаш в гореща вода, картофът се вари отвън навътре образувайки коричка на повърхността, която отново препятства излизането на нишестето.


И разбира се никакви пасатори или миксери.

# 29
  • София
  • Мнения: 3 090
И аз имах проблем с пюрето. Мислех си, че като варя картофите небелени, запазвам витамините. И още - слагах доста прясно мляко, уж за да е по-вкусно. Илюзии! Прочетох някъде, че картофите трябва да се варят нарязани, както Ксениа е казала, в малко вода. И от тази вода се добавя в пюрето, +мляко и масло. От многото прясно мляко също става лепкаво. Откакто го правя така - няма проблем!

Общи условия

Активация на акаунт