Отговори
# 30
  • Сърцето ми, завинаги в Истанбул
  • Мнения: 806
Благодаря за превода!   bouquet
И аз като майките от първа старница чета отсявам и прилагам на мойто. Селин яде круша, хляб сама, бисквити. Все неща, от които да не се оцапа много  hahaha, но й давам понякога парченца варени зеленчуци и тя се цапаше до скоро, но започна да ги слага в устата! Карам по истинкт и се оказва, че вървим в правилната посока! Има доста крайни неща в статията, но все пак е много полезна!
Grace m честит успех в храненето!  Joy  baby_neutral

# 31
  • Мнения: 2 478
Не бях чела статията на др.Роси,когато започнах да давам парченца храна на сина ми.Направих го по моя преценка,когато той беше на около 8-9 месеца.Прооявяваше голям интерес към храната,имаше 6-7 зъба и аз реших че е готов.Не срещхах трудностти в това.Но според мен не може да има определена възраст,в която трябва да се започне-детето определя кога.Не ги насилвайте.Ефекта може да е обратен.
И да ви кажа честно-този др.Роси ми е много краен.Аз лично не бих наказвала детето си,затова че на няколко месеца хвърля храна на земята.За него все още всичко е игра.И при това от най-интересните-бебо хвърля-мама дава,и пак,и пак....Има го описано навсякъде,където се разглежда менталното развитие на децата.Но всеки сам решава за себе си.Аз исках само да ви кажа-детето ви ще реши,кога е готово да се храни само,не някаква схема от някакъв др.Роси Simple Smile

# 32
  • Мнения: 2 652
И да ви кажа честно-този др.Роси ми е много краен.Аз лично не бих наказвала детето си,затова че на няколко месеца хвърля храна на земята.За него все още всичко е игра.И при това от най-интересните-бебо хвърля-мама дава,и пак,и пак....Има го описано навсякъде,където се разглежда менталното развитие на децата.Но всеки сам решава за себе си.Аз исках само да ви кажа-детето ви ще реши,кога е готово да се храни само,не някаква схема от някакъв др.Роси Simple Smile

Д-р Роси не е краен, самият той казва "Не се притеснявайте, просто имайте готовност и не насилвайте. Когато малкото е готово, ще го направи."  Аз не виждам нито противоречие, нито крайност, а точно обратното - използва се този етап в развитието, в който бебето слага всичко в устата и иска да подражава на мама на масата.

Колкото до играта с храната, също не виждам противоречие, но се има предвид игра като умение - взима парченцето и го слага в устата, а не хвърляне на храна на земята. Хвърлянето важи за играчки и други предмети, но не и за храна. Никъде не съм видяла, който и да е (включително всички системи за ПЗ), да пише, че да се хвърля храна на пода е игра и е етап от развитието на детето - напротив, всички твърдят, че още от бебе трябва да се научи на правилно отношение към храната. Така че, моят съвет е да се чете добре и да се вниква в написаното.

# 33
  • Мнения: 2 478
Grace m
ти явно се обиди,че квалифицирах др.Роси като краен,но ти наказваш ли детето си,когато пуска храната на земята?
Не съм искала да обидя привържениците на тази схема,но лично за мен,храненето на детето самостоятелно трябва да започне когато детето е готово.А според мен не всички деца са готови,тогава когато др.Роси е определил.
И понеже видях че ти скоро си започнала предлагането на кубчета храна на детето ти,мислиш ли че то ще е готово да се храни с вилица след 1 месец.
Далеч съм от идеята да ви казвам кой как да храни детето си.Просто исках да ви кажа,че децата ви ще решат кога да започнат да ядат самички,а не когато някой така е написал,че трябва.

# 34
  • Мнения: 1 947
   Ама ако не им дадеш възможността да ядат сами, а пъхащ лъжица
след лъжица от безвкусното пюре, те няма да поискат да ядат сами.
А с вилицата моята щерка се обслужва от 11 месечна. А можеше и
по-рано, но не се бях сетила. Вече яде съвсем сама. Аз не позволявам
да се играе с храната - обяснила съм и толкоз! Пък нека да е крайно. Simple Smile

# 35
  • Мнения: 2 652
Няма място за обиди, просто парадоксът е, че твоето твърдение, че трябва да се следва готовността на децата е точно същото, което е заложено и в програмата. Разликата, обаче е, че програмата дава възможност да се открие и разпознае тази готовност, а ти си чакай детето да ти проговори, че иска да се храни само. По този пасивен начин можеш да изпуснеш много други моменти, когато детето е готово и проявява интерес към определено (градивно) умение, но ти не си му осигурила възможността.

А на въпроса ти - не, не съм я наказвала още, просто защото не си е играла с храната досега. А и тук думата наказание звучи малко пресилено - просто спираш храненето в момента, в който започне да пуска храната. Отношението към храната е фундаментално, не е просто да направи някаква си беля. Иначе, часовете на масата са едни от най-приятните ни моменти, малката е много доволна от себе си и ясно си личи доволното й изражение, когато изяде всичките си парченца сама. А за вилицата предстои в най-скоро време, така че ще дам отчет по-нататък. 

# 36
  • София
  • Мнения: 5 191
Анна, моля те ,разкажи тук подробности около този момент!

# 37
  • Мнения: 1 947
   Кой точно момент? Аз не съм добър пример в захранването -
при нас нещата стават много бавно и трудно и почти на самотек.

# 38
  • Мнения: 2 652
Моментът с вилицата.

# 39
  • Мнения: 1 947
  Ами то е малко смешно началото - лятото спечелихме един детски комплект
за хранене и виличката беше със заоблени връхчета, съвсем безопасна и
започнах да буча парченцата с нея и да и ги подавам в устата, а тя, естествено,
посегна да вземе вилицата и така. После я сменихме с нормална малка виличка,
а сега яде с голяма, защото държи да не я подценяваме. Simple Smile Отначало нямаше сила
да си бучи сама, а само гонеше парченцата по масата и затова аз ги бучех и
подавах вилицата. Също така и слагах вилицата в ръката и обхващах с моята
ръка и и показах как да набучва парченца. След известно време стана по-силна
и се научи сама.

# 40
  • Мнения: 2 829
Искам да ви разкажа за моя опит със самостоятелното хранене на сина ми.
Научи се сам да се храни с лъжица и вилица още на 11 месеца. За му давах лъжичка в ръката и слагах купичката с храната му пред него. Той се опитваше да загребе и да лапне и постепенно успяваше все по-добре да го прави. И аз започнах да го оставям да се храни сам и след като се умори му давах остатъка аз. По същия начин и с вилицата-на 11 месеца не успяваше сам да забучи храната, но му доставяше огромно удоволствие аз да му забуча и да му подам.
Януари месец се наложи да ходя по цял ден на работа и го оставях на баба му да го храни на обяд. И след половин месец установих, че малкия вече не умее да се храни сам, като седнем на масата започва да иска да му подаваме разни неща, инати се, хвърля храна по земята, абе, свикнал като седне на масата бабата да му дава разни предмети, да му пее песнички, да си играе с него и да му дава в устата.
Започнах да се прибирам вкъщи за обяд, и сега, около 2 седмици по-късно Алекс пак си държи лъжицата сам, храни се без да хвърля, спря да реве и да иска да му подаваме всичко, което му хрумне. Научи се сам да си забожда парченца с вилицата. И всикчо това без да го наказвам, без да му се карам, без да го оставям да реве-само с обясняване, търпение и показване.

# 41
  • Мнения: 3 695
Мерси за интересната статия!  Hug
Непременно ще приложа някои от похватите, макар  и на дърти години.  Laughing

# 42
  • Мнения: 2 478
Моят син също се храни сам доколкото му е възможно.И лъжицата поднася към устата си,и на виличката набучва,но проблема е че гризе и приборите.Колкото и да са пластмасови,се притеснявам че може да се нарани.Никога не си хвърля лъжицата на земята.Изпуска само парченца храна,които яде с ръка.Но аз му давам нови и той става все по-добър в умението си да слага всичко в устата.

# 43
  • София
  • Мнения: 372
Подновявам темата, защото мисля че ще е полезно да се прочете и назад
"То ще се заеме с храненето отново по-късно, някъде към втората си годинка." - значи ли че до тогава ще е само на кърма?  newsm78
"Неприемането на  течности, освен от гърдата, до 15-месечна възраст предотвратява преждевременното отбиване" - вие не давате ли вода и течни храни?
нека споделят мамите с дълъг опит в кърменето  Hug

# 44
  • Мнения: 247
Благодаря за превода.   bouquet Връщам се да прочета коментарите.

Последна редакция: чт, 22 яну 2009, 23:04 от afinora

Общи условия

Активация на акаунт