Съвместими ли са кърменето и постенето?

  • 2 073
  • 32
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 738
Здравейте майчета!!!Въпроса ми е дали е възможно да се спазват коледните пости и заедно с това да не лишавам малкото ми момченце от някой витамини и други полезни за него неща???На мен винаги постенето ви действа разтоварващо от към килограми,а имам нужда от това, защото сега се чувствам особено тромава и тежка. smile3518

Ако някоя мама го е правила-какви са й наблюденията върху бебчето и дали някой има по особено мнение по въпроса? thumbsup

# 1
  • Мнения: 9 481
Зависи колко "строги" ще са постите които ще правиш..най-добре ограничи количеството а не качеството на хранене Peace
Уверявам те-от личен опит-кърменето е страхотен регулатор на килограми. Аз лично през бременоста качих 14кг, на 3-ия мес нямаше помен от тях а шестия бах на минус/ от килограмите които  забременях/ при положение че ядях огромни количества сладко и изобщо не съм се ограничавала в храненето.

# 2
  • Мнения: 1 947
   Няма да лишиш бебето от нищо, само гледай да не лишиш
себе си - тоест, пости внимателно и само до Коледа!. Wink

# 3
  • Мнения: 4 401
бях чела ,че  за малки деца,болни хора  БРЕМЕННИ и КЪРМАЧКИ вярата посволява да не спазват постите. някои ги спазват  само последната седмица преди да отидат на църква,но мисля че кърмачките са освободени напълно.Все пак питай  в най близката църква.
Моето мнение /е то си е само мое/ че е опасно  за теб,защото лишаваш организма си от изключително ценни витамини и минерали за дълго време и то в момент  в който има изключително голяма нужда от тях.
Мисля, че не е добре и за бебето ,защото щом не достигат в твоя организъм как да ги има в кърмата ти?А сега именно бебчо има особено голяма нужда от тях защото расте най бързо.Язък че му даваш капки против рахит щом го лишаваш от калций за костите например.Виж какво се съдържа в изкуствените млека ,а казват че кърмата трябва да  е по богата.
И накрая ако вярата  ти е токлова силна и непреодолима,помисли за дохранване или дори за изкуствено хранене.Все пак   не се и съмнявам в това детето ти е над всичко .

# 4
  • Мнения: 1 947
   Ама става дума само за 40 дни все пак... Какво изкуствено хранене? По-спокойно. Simple Smile

# 5
  • Мнения: 4 514
И аз смятам да постя. Не мисля, че детето ми ще страда от това, защото храната ми пак ще бъде разнообразна и ценна - нали ще има много зеленчуци, все пак Wink, освен това ще си ям по колкото пъти на ден на искам, така че не вярвам да имаме проблеми. При мен проблемът е в това, че не мога без сирене и кис. мляко, малко съм зле с калция, затова ще си оставя един ден седмично, в който да консумирам въпросните храни. Иначе постя заради вярата си, не за сваляне на килограми (в началото затова постех и се чувствах перфектно, м/у другото!) - вече съм на минус от бременността и се доближавам до кг, които имах преди да забременея и с първия си син! Mr. Green
Сега отивам да надникна в кои дни можеше да се яде риба. Мммм.... Heart Eyes

# 6
  • София/ Плевен
  • Мнения: 354
И на мен ми се иска да постя, но гледах при Иван Звездев педиатърката, която говореше за хранене на бебето от 6м до 1год. Тя каза, че жените, които кърмят трябва да приемат с 50% повече месо от стандартната седмична доза. Има логика, все пак в месото има незаменими аминокиселини и други важни за растежа на бебето съставки (не претендирам, че разбирам много  Grinning). А и 40 дни са ужасно много време за едно бебе. Все пак в тази възраст те растат с часове (буквално). Бих те посъветвала да говориш с вашия педиатър, поне аз така мисля да направя... А и след като го правиш заради вярата си, и ако Библията позволява кърмачки да не постят, не виждам проблем да пропуснеш една година.

p.s. Сега видях, че бебчето ти е на 7месеца и може би вече си го захранила. В такъв случай предполагам, че то ще си набави всички необходими съставки от месните пюрета (или каквото там ядат бебетата на тази възраст   Laughing. Ние все още сме прекалено малки за да чета за захранване- имаме още 3 месеца време)

# 7
  • Мнения: 1 947
   Бебето ще си получи всичко необходимо с кърмата - на 7 месеца
едва ли яде по 4 пъти на ден. Wink И без месо се живее.
   А само с изкуствено хранене не започвай, защото ще се наруши
лактацията и хоп!, после постите ще са виновни! Така смятам.

Последна редакция: вт, 13 ное 2007, 22:36 от анна в.

# 8
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Кърмачките, бременните и тежкоболните не са длъжни да постят.

АКо толкова държиш, може да компенсираш с много ядки, бобови храни и подобни, ама пък с ядките има съмнения за алергизиране.
В царевицата също има незаменими аминокиселини.

# 9
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Зависи колко строг пост смяташ да ползваш. Ако мислиш да изключиш не само месото, но и яйцата и млечните, ще трябва добре да обмисляш храненето си. Ако си го правила и преди и си наясно с вегетарианската диета и как се комбинират храните, за да можеш да получаваш пълноценни белтъчини и мазнини, тогава 40 дена пости не представляват проблем нито за кърмачката, нито за кърмачето. Единствено бих те посъветвала да не спираш вноса на мазнини - в този случай строгият пост (без мазнини и дни без хранене) не е никак за препоръчване, защото би се отразил върху бебето.
Малко кратички идеи - белтъчини се набавят от варивата (боб, леща, грах, нахут, бакла), особено комбинациите ориз (кафяв), пълнозърнести зърнени храни и варивата осигуряват пълноценен внос на белтъчини.
Калций се набавя от сусамовия тахан и варивата - таханът набавя и ценни мазнини.
Добри източници на растителни мазнини са суровите ядки - не печени и със сол, а в натуралния си вид.
Можеш сериозно да наблягаш на зеленчуковите ястия - това засища и набавя както калории, така и витамини. Тиквата и туршиите също са ценни храни.
Трябва да продължиш да поемаш течности според желанието ти.
Т.е. - с малко повече внимание и ако поемаш количества храна според апетита си, без да се лишаваш, тогава мисля, че модифицираното постене не би било рисково за теб и за бебето.

# 10
  • София
  • Мнения: 2 658
можеш да си вариш елда тя е много богата на белтъчини и желязо и кото състав е близка до белтъчините на месото.

# 11
  • Мнения: 738
Много ви благодаря за добрите идеи!!! newsm51
Може би не уточних, но аз не съм от "много" вярващите и не го правя по някакво задължение, а просто за свое разтоварване!!! omm
За дните,през които не се яде нищо-тримиренето- изобщо дума не може да става, защото бебчо неможе да кара само на "водна" кърма! #Crazy

# 12
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
О-о, това с разтоварването е за тези, дето цяла година се товарят с пържени меса и мазни сирена, седят пред телевизора или компютъра и не вдигат нищо по-тежко от мишка или дистанционно Wink
Храни се здравословно, това е полезно за теб и бебето, самото кърмене те разтоварва достатъчно.

# 13
  • Мнения: 857
Няма страшно за кърмата ти ,аз 1мес и половина бях само на месо и зеленчуци и нито ми намаля,нито почна да я засища по малко!

# 14
  • Мнения: 738
О-о, това с разтоварването е за тези, дето цяла година се товарят с пържени меса и мазни сирена, седят пред телевизора или компютъра и не вдигат нищо по-тежко от мишка или дистанционно Wink
Храни се здравословно, това е полезно за теб и бебето, самото кърмене те разтоварва достатъчно.

На мен проблема ми е сладкото и особено шоколада!!!Не мога да им устоя!!!

# 15
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
За борбата с шоколада има много начини.
Постенето не вярвам да помогне, ще вземеш да ядеш натурален, който е без мляко и е практически постен, но пък има повече какао и ще е по-натоварващ...
Освен това намалената консумация на месо ми се струва, че води до засилена консумация на шоколад, поне при мен го наблюдавам.
Аз също обичам шоколад  Heart Eyes  Mr. Green
Даже му посветих стих:
Шоколад обичам, и черен, и млечен,
Хапвам го с лъжица, ако е по-течен,
Всякакви обичам, с лешници, с бадеми,
важното е само да са по-големи.
(оспамихме форума  Embarassed)

# 16
  • Мнения: 667
Кърмачките, бременните и тежкоболните не са длъжни да постят.
Вярно е.

Единствено бих те посъветвала да не спираш вноса на мазнини - в този случай строгият пост (без мазнини и дни без хранене) не е никак за препоръчване, защото би се отразил върху бебето.
Рождественският пост е доста по либерален, ако мога така да се изразя. Няма тримерене, няма и дни в които не се разрешава растителни мазнини. Даже от 23.11. до 19.12. се разрешава и риба. Все пак след октомври организмът включва на спестителен огън и всяка мазнина се ползва за зимата.
Хедра, как успя в толкова кратък пост да събереш толкова много полезна информация. Благодаря!

# 17
  • Мнения: 873
Шоколад обичам, и черен, и млечен,
Хапвам го с лъжица, ако е по-течен,
Всякакви обичам, с лешници, с бадеми,
важното е само да са по-големи.
(оспамихме форума  Embarassed)
smile3501
а към авторката-смисълът на поста не е в разтоварването и отслабването Naughtyтака че по-добре си намери подходяща диета Peace

# 18
  • Мнения: X
Хедра, както винаги е дала най-изчерпателното инфо.   bouquet
Коледният пост не е така строг, както Великденския, така че няма тримене, нито растителните мазнини са забранени. В събота и неделя се позволява риба и вино в последните седмици, така че се понася леко. Успех!

 

# 19
  • Мнения: 738
  bouquet на всички!!!Ще пиша по Коледа относно този казус и ще видим резултатите!!! newsm51

# 20
  • Мнения: 103
съжалявам, че се намесвам така, но как успявате да кърмите и да сваляте кг. от както сме си дошли от болницата за 4 месеца сам качила 5-6 кг и общо имам да свалям 10. изглеждам по-налята и подута отколкото през бременността.
от страх да не намалее кармата си папкам и имам чувстовото, че и стомаха ми се разшири.
а сега зимата когато няма толкова плодове и и зеленчуци и разходки и движение не знам какво ще правя.
мами как успявате, какво ядете и пиете?

# 21
  • Мнения: 1 178
Чудесна тема!  Grinning Аз кърмя, но ще постя.  Peace Не ям месо от 2 години, така че остава да изключа само млечните. Не мисля, че  има проблем, ако се подходи разумно и се ядат достатъчно ядки, плодове, мед и бобови.   bouquet
НА всички желая здраве и успех!

# 22
  • Мнения: 1 517
и аз започнах да постя, но не смея да изключа напълно млечните. Успех на всички, които са решени да кърмят и да постят!   bouquet

# 23
  • Мнения: 1 178
В първите 2 месеца когато се роди бебчо бях изключила млечните по препоръка на гастроентеролог. Нямаше проблем тогава. НО пак казвам, че трябва да се храним умно Simple Smile Не просто да спрем това и онова Simple Smile
Задължително през деня ям овесени ядки, стафиди, мед, някакви сурови ядки около 50 гр.( тиквено семе, бадеми), плодове през 5 мин. Laughing, готвя си крем супички, че вечер огладнявам зверски от студа и ако не хапна горещо пощурявам  Crazy За десерт хапвам суров сусамов тахан с мед на филийка Simple Smile МНого харесвам хляба "Слънце-Луна", но в района го няма... Купувам си един с орехи на "Млин" Разград, супер вкусен ми е. Също така не мога и без 100-ина гр. маслини, от най-големите и твърди, мамутски маслинки!
 Mr. Green Айде отчетох се!  Joy

# 24
  • Мнения: 629
Хедра както винаги е дала кратка, но съществена и пълноценна информация. Според мен обаче щом по канон кърмачките и бременните са освободени от пост...ами сигурно има защо.
И между другото "пост" съвсем не означава "диета"  Grinning

# 25
  • Мнения: 3 550
Спирах да постя само по време на блеменността. Кърмих докато малкият стана на 2,3 г. Не ми е известно кърменето да е оправдание за непостене. Ако ти е тежко, трудно и ти идва нанагорно, говори с твоя изповедник дали можеш да облекчиш по някакъв начин поста. Но и Рождественският пост е доста лек. Сигурно знаеш, че през цялото време можеш да ядеш риба и др. морски животни без сряда и петък. А сигурно в крайна сметка целта ти е и да се причастиш. Не се лишавай. Успех ти желая! А също леки и душеспасителни пости!

# 26
  • София
  • Мнения: 1 252
За бременни и кърмачки се спазва т.н. "бял пост". Спира се само месото, а млечни продукти и яйца са разрешени.
А пост без изповед и причастие си е гола диета, чиято единствена цел е да се свалят няколко килограма. Постът е нещо много по-сериозно. Постът лекува душата и свалените килограми са бонус.

# 27
  • София
  • Мнения: 6 268
И аз се записвам към постещите кърмачки. Честно казано ми е малко трудничко, защото съм пристрастена към киселото мляко и сирената. За сега наблягам на постни манджички, зеле, моркови на салата, лютеница с хляб и сухар (което не е много добре, защото значително  увеличих консумацията на хляб, но иначе огладнявам много бързо  Confused ), а сладкото гледам да заместя с плодове. Междудргото вчера гледах 2 вида Корни, които според мен стават за постите, какво ще кажете? Че все пак хептен без сладичко се не издържа  Rolling Eyes

# 28
  • под дъгата
  • Мнения: 630
На мен винаги постенето ви действа разтоварващо от към килограми,а имам нужда от това, защото сега се чувствам особено тромава и тежка. smile3518
Да ме прощава авторката, но е грехота да се третира поста като диета, смисълът на постите е съвсем различен.
По темата - лично за мен са несъвместими, не бих могла, а и нямам време да си изградя така балансиран режим на хранене с толкова ограничен ресурс, особено зимата, което от своя страна ще рефлектира върху качеството  Wink Заради това не постя, а принципно го правя. Никога, обаче с цел слабеене.
п.п. Имай предвид, че в последствие, връщайки се към обичайния начин на хранене, много бързо се възвръщат килограмите, затова по добре си харесай някаква диета
  Peace

# 29
  • Мнения: 1 178
 
И аз се записвам към постещите кърмачки. Честно казано ми е малко трудничко, защото съм пристрастена към киселото мляко и сирената. За сега наблягам на постни манджички, зеле, моркови на салата, лютеница с хляб и сухар (което не е много добре, защото значително  увеличих консумацията на хляб, но иначе огладнявам много бързо  Confused ), а сладкото гледам да заместя с плодове. Междудргото вчера гледах 2 вида Корни, които според мен стават за постите, какво ще кажете? Че все пак хептен без сладичко се не издържа  Rolling Eyes
Аз ям сусамки, сусамов тахан с мед - по-вкусно е от течен шоколад  Laughing Червеното Корни и едно с лешници стават. Има и постни меденки. И черен шоколад ( гледайте да не е с краве масло, а с какаово) Mr. Green

# 30
  • София
  • Мнения: 6 268
И аз се записвам към постещите кърмачки. Честно казано ми е малко трудничко, защото съм пристрастена към киселото мляко и сирената. За сега наблягам на постни манджички, зеле, моркови на салата, лютеница с хляб и сухар (което не е много добре, защото значително  увеличих консумацията на хляб, но иначе огладнявам много бързо  Confused ), а сладкото гледам да заместя с плодове. Междудргото вчера гледах 2 вида Корни, които според мен стават за постите, какво ще кажете? Че все пак хептен без сладичко се не издържа  Rolling Eyes
Аз ям сусамки, сусамов тахан с мед - по-вкусно е от течен шоколад  Laughing Червеното Корни и едно с лешници стават. Има и постни меденки. И черен шоколад ( гледайте да не е с краве масло, а с какаово) Mr. Green

 Peace Точно тези Корни-та имах предвид, те и без това са единствените, които харесвам.

# 31
  • София
  • Мнения: 6 675
съжалявам, че се намесвам така, но как успявате да кърмите и да сваляте кг. от както сме си дошли от болницата за 4 месеца сам качила 5-6 кг и общо имам да свалям 10. изглеждам по-налята и подута отколкото през бременността.
от страх да не намалее кармата си папкам и имам чувстовото, че и стомаха ми се разшири.
а сега зимата когато няма толкова плодове и и зеленчуци и разходки и движение не знам какво ще правя.
мами как успявате, какво ядете и пиете?
Яж по-здравословни храни - месо (пиле, заек, въобще по-бели меса), риба, плодове и зеленчуци, овесени ядки или мюсли, пълнозърнест хляб, млечни (но прясното мляко с мярка). От тях не би трябвало да пълнееш. Пълнее се от сладкиши, бял хляб, шоколад, мазни меса като свинското, колбаси, т.н. И през зимата може да се разхождате с бебето поне час-два, това е достатъчно, ако го правиш всеки ден.
Към авторката - смисъла на постите наистина не е диетичен, по-добре е да спазваш режима, който съм написала по-горе, но е важно да си последователна (знам, че е трудно  Wink).

# 32
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Абсолютно съвместими са Peace
Поздравявам ВИ за идеята Peace

Общи условия

Активация на акаунт