не само, не ме писа съсобственик

  • 3 962
  • 44
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 431
Така..
Нека да поговорим без много емоции..
Дамата има 1/2 дял върху имота. Както е известно, в договорите за покупко-продажба и в нотариалните актове се вписва по-малка сума от действително заплатената, за да са по-малки нотариалните такси. Та ако в бъдеще изникне проблем, той ще се решава на основата на въпросната сума, която ще е евентуално актуализирана. Но колкото и да се актуализира, винаги има разминаване между официалната /оценена/ и пазарната/тази за която ще я купи някой/ цена на имотите. Така че "женицата", както я нарекоха тук, а и нейните наследници /между които е и съпругът/  са ощетени априори.

И
Авторката е съсобственик, без значение дали е вписана или не в нотариалния акт.

# 31
  • Мнения: 197
А ти ако си приела фамилията на мъжа си, би трябвало също да си част от "тяхното семейство"  по "тяхната логика". Интересно децата към кое семейство са, като все пак ти си майката.  Ако при мен се случи подобно нещо, с подобно отношение изходът от ситуацията е само един, ама да не го споменавам. Всъщност, до колкото разбирам свекърва ти е съсобственик със съгласието на съпругът ти, за да не може един ден ако се разведете ти да претендираш за имота?  И кога е това "после"? Отговорите не ме интересуват, по-скоро ти си отговори и намери най-правилното за вас решение.

# 32
  • Мнения: 331
Ми... жената е дала 1/3 от сумата, но фигурира като 50% съсобственик. Е т'ва ако не е далавера...
А за прехвърлянето на внуците 'после' - направо не искам да питам кога ще е това 'после' - сигурно като навършат 18 години? И защо изобщо са нужни такива еквилибристики... явно някой много го е страх да не остане прецакан...

# 33
  • Мнения: 515
Бих се чуватвала ужасно на твое място, незнам...

# 34
  • Мнения: 1 172
Коза, аз мисля че е много късно да се обиждаш. Сделката е факт. Ако още тогава не ти е изнасяло, е трябвало да искаш кредит или друг начин да набавите 1/3, но не и като срещу тези пари я правите съсобственик.
Можеш преди да говориш с мъжа си и майка му, да си направиш консултация с адвокат и да си наясно какво може да се направи допълнително, за да се избавиш от притесненията, които имаш сега.

sisi nova, няма нищо обидно в това всеки да се застрахова по някакъв начин. И ти ако вложиш някаква голяма сума, ще искаш да си сигурна, че тя се ползва от детето ти, не от някой друг! Нормално е.

Аз не бих се обидила от такова отношение на свекърите ми - в правото си са да решат как и под каква форма да документират дела си, ако имат такъв. Нека те си се грижат за сина си, той ще се грижи за детето ни.

dan.dim, такива неща де правят за да не може утре синковеца и жена му да продадат жилището и да профукат парите от него. Както и за да защитят интересите си и тези на сина си в случай на развод.

# 35
  • Мнения: 431
кога ще е това 'после' и защо изобщо са нужни такива еквилибристики... не от юридическа, от житейска гледна точка.

Точно защото има и "после". Сега всичко е ОК, но после....може всичко да се случи, но също така може и да не се случи. Понякога хората се опитват да се предпазят от всичко, вкарвайки се по този начин точно в тези ситуации, от които се "застраховат"

# 36
  • Мнения: 2 439
Има един тънък момент, който свеки е пропуснала. Този имот, в който живеете, е семейно жилище по смисъла на СК и не може да се продаде без Съгласието на другия съпруг. Няма значение каква точно е собствеността или съсобствеността. Ако мъжът ти и майка му решат да продадат имота не може без декларация подписана от тебе при нотариус. Ако това е било целта на упражнението, не се е получило.

# 37
  • Мнения: 331
Като е искала да я питат, ако искат да го продават, да си беше станала съсобственик с 1/20 част да речем... или дори с 1/3, колкото е дала реално. Малко ми е странно това - а защо да не го продадат, ако искат? Тя нали им дава парите, за да им услужи, а не за да им усложнява живота? Ако ще помагаш на някого, трябва ли да искаш непременно нещо в замяна? Съжалявам, ама аз не ги разбирам така нещата...

# 38
  • Мнения: 46 518
силвана, дали е изповядан на реалната цена или на данъчна оценка само гадаем, нищо не се знае, но ако свекърва й почине сега и решат да продадат имота, наследниците ще имат право на 50% от продажната цена, нали? Трябвало е да й пишат 1/3, не 50%  Stop

# 39
  • Мнения: 47 987
ха ха, аз съм на 25 и още чакам баба ми- свекървата съсобственик и баща ми д ами препишат нещо, ама явно няма да е втоя живот  Wink
ще препише на децата, ама на кукуво лято

# 40
  • Мнения: 1 008
Зарежи обидите и си опечи нещата. На твое място бих и върнала парите, а тя да препише частта на децата ти( за да не стане късно и да трябва да се разправяш с неините деца). Мъжа ти би те разбрал, защото това ще го направите заради вашето семейство, не за тяхното.

# 41
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
Дано никога не ти се случва това, което се случи на моя братовчедка в същата ситуация. При нея също свекърва и беше съсобственик заедно с мъжът и, имаше и такива уговорки да се прехвърли някога делът и на името на децата. Обаче миналата година свекървата внезапно почина. Месец след това, дали от преживения стрес или от нещо друго, мъжът и внезапно получи инфаркт и също почина. Седмица след това, двамата му братя заведоха дело за някакви идални части, наследствени дялове и т.н. и съдът реши да им бъдат изплатени. Понеже братовчедка ми е учителка, много ясно, че няма от къде да вземе тези пари, нито пък може да плаща на адвокати да я вадят от ситуацията, при условие, че има и 2 деца за гледане. Положението е пълна каша и жената се чуди какво да прави. Не могат да я изгонят от жилището докато децата и навършат 18г., но пък тя трябвало да плаща наем Shocked на наследниците. Законът предвижда и някаква опция за продажба на жилището и изплащане на делът на наследниците. Да, ама апартаментът е малък, двустаен и като изплати каквото и поискат, нищо не може да купи с останалите пари.  Тотална каша. На всичкото отгоре, жената няма никакви пари да се оправя с положението, а както всички знаем, живеем в БГ, където връзките и парите са всичко. Сега е успяла да намери някакъв купувач, защото наследниците упражняват луд тормоз срещу нея и си искат парите; как ще се справи жената после, не е ясно.  Това, че е ремонтирала и поддържала жилището толкова години, не оказа никакво значение.
Така че, извода е - никакво вземане - даване с роднини, ама никога Naughty След това, на което се нагледах, няма начин някога да приема да вляза в такава ситуация.
Ако свекърва ти е почтена в намеренията си, помоли я да прехвърли делът си на децата ти, ама не някога, а сега.

# 42
  • Мнения: 192
Господ ще ги накаже тия...изроди...

# 43
  • София
  • Мнения: 1 105
А това не е ли поправимо? В смисъл не може ли свекървата да прехвърли своя дял на сина си? Или както някой беше написал, те да изплатят своя дял на свекървата и това да стане тяхно? Иначе като цяло ситуацията е гадна, да!

# 44
  • Мнения: 238
а мъжът ти вижда ли нещо нередно в ситуацията?

Не, не вижда, така се правело в тяхното семейство, после тя щяла да си прехвърли дела на децата ни.

Егати врътките само и само да прекараме снахата!  Twisted Evil То бива бива по подразбиране да мислиш, че е взела сина ти за да се разведе след време и да му вземе апартаментчето ама това на нищо не прилича!  Shocked
Добре, че от никой не чакам такава "помощ" и само на себе си се надяваме Peace

Общи условия

Активация на акаунт