Бихте ли се установили в чужбина със семейството си ?

  • 17 212
  • 342
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 176
...с тази разлика че:
1. в Канада едва ли някоя "учителка" в детската градина ще даде на децата по 1 хапче лексотан, че да не вилнеят много и
2. дори и да го направи, ще има мигновени последствия (за учителката).

# 286
  • Мнения: 1 199
Ето го отговорът...
Цитат
В бг знам че са евтини повечето градини, но в Канада не е така, по-скоро е лукс да можеш да работиш, защото детската градина за две деца може да надвиши средната работна заплата.

Тук детската градина за двете деца ми струва незначителна част от заплатата ми (която не е по-голяма от средната за София) Simple Smile

А, зависи. В Квебек (в който е Монреал) има субсидирани детски градини, които за един ден струват 7 долара, при условие че МИНИМАЛНАТА надница за един час работа е 8 долара Simple Smile

# 287
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Пак не е много малко... Доколкото знам и храна за децата не осигуряват.

# 288
  • Мнения: 2 270
Не бих се установила в чужбина! Този избор стоеше пред семейството ми, но бяхме единодушни!

# 289
  • Мнения: 2 035
Да, ние бихме се установили в чужбина...отдавна мечтаем за Сиатъл....дано мечтата ни се сбъдне!
А ако е в Европа ми се иска да живея в Барселона.

Последна редакция: пн, 10 дек 2007, 15:15 от val_stef

# 290
  • София
  • Мнения: 7 097
Живяла съм в чужбина, по-точно опитах да живея, но не успях да се адаптирам и се върнах.
До скоро не исках и да чуя повече за живот в друга страна, но вече се уморих от тази неуредена и измислена държава, в която живеем и съм склонна да преосмисля нещата.

# 291
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 873
... По темата: аз дойдох тук заради съпруга ми, той е дошъл заради по-добра професионална реализация. Ако питат мен аз съм готова утре да стегна багажа за България.
Ти успя ли да се реалиzираш някак си професионално? Смяташ ли,  че ако успееш ще си пронмениш становището? А смяташ ли, че хората са длъжни да приемат всички дипломи по света zа чиста монета и да приzнават всеки с хартишка  zа лекар?
Не съм казала , че някой трябва да приема дипломите за чиста монета. Далеч съм от тази мисъл. Лично за мен, за 11 месеца които съм тук, взех 6 модула по моята специалност и сега съм в процес на сертификация. И работа си търся само в моята сфера, защото просто там съм хвърлила много време и пари да се квалифицирам.
А съм готова да си стегна багажа за България, защото поне за сега там се чувствам по-добре. Казват , че първите две- три години всеки се чувствал така. Не знам дали е вшрно, ще поживеем, ще видим.

# 292
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Ето го отговорът...
Цитат
В бг знам че са евтини повечето градини, но в Канада не е така, по-скоро е лукс да можеш да работиш, защото детската градина за две деца може да надвиши средната работна заплата.

Тук детската градина за двете деца ми струва незначителна част от заплатата ми (която не е по-голяма от средната за София) Simple Smile

А, зависи. В Квебек (в който е Монреал) има субсидирани детски градини, които за един ден струват 7 долара, при условие че МИНИМАЛНАТА надница за един час работа е 8 долара Simple Smile
Канада не е Квебек, в останалите провинции субсидирани детски градини има само за хора с много нисък доход, едвам преживяващи. В Торонто трудно се намира градина под 850 на месец, в квартала в който живея средната цена е 1000-1100, за Монтесори -1500. Ако детето е под 1.5 години е още по-скъпо. Това за храната обаче не е вярно Confused. Хранят ги или на кейтъринг или градината си има собствена готвачка.  Водят ги по музеи зоол. градини, екскурзии, идват клоуни, рожденните им дни и разни празненства ме карат да си спомням с тъга за нашето бедняшко социалистическо детство Sad. Имат толкова много книги, играчки, занимавки и глезотии че направо не ми се вярва понякога, като видя нова джаджа.
На 5 деца най-много има една учителка, това оскъпява нещата, трудът тук се заплаща добре  Grinning. Това ми напомня и че няма на кой да дадеш два лева на час и да ти чисти, докато ти се занимаваш с по-възвишен труд Simple Smile.
Разбира се цената на градините, тока, бензина и размера на детските не трябва да определя къде искаш да живееш, в крайна сметка не сме само едни потребители, други работи ни движат. Според мен ако няма да има драстична смяна на стандарта не си струва, нещата се изравниха почти. Цените са същите, в Бг даже ми се стори по-скъпо, заплатите започват да се изравняват, щом в Сф има заплати 2000-4000 нето и нагоре  Rolling Eyes. След данъци, заеми, наеми и тн.н и тук не остава много. Да, добре квалифицирани и реализирани лекари и др. специалисти могат да напреднат доста, но за приравняване, трупане на опит и тн. трябва да се отпишат първите 4-5 (оптимистично) години.
Мисля че авторката пита за други причини да се остане newsm78. Или замине  Peace.

Последна редакция: ср, 12 дек 2007, 06:54 от eli_c

# 293
  • софия
  • Мнения: 636
не. мога да отида където искам, но се чувствам най-добре там където са хората,които обичам - родителите, приятелите, колегите ми. С тях споделям болка и радост. А и съм постигнала тавана на кариерата си на 30. Имам отлична за БГ заплата, хубаво семейство, дъщеря, за която да се грижа, още две живат и здраве в скоро време. Така че да тръгвам от нула някъде само за да кажа че живея в чужбина - мерси.  не мога да си представя мене да ме командват някакви хора, които ще ме считат за второ качество човек само защото съм от БГ. Не ми е по вкуса да пусна питомното и да хукна по дивото на 30г. За всяка лудост има възраст - моята на този етап е да имам три дъщери  bouquetС Божията помощ имам една, с другите също мисля, че ще се справя Peace

# 294
  • София
  • Мнения: 5 074
 Не бих, добре ми е тук. И на мен и на семейството ми. Имах Колега преди време. Та той казваше - защо да ходя по други страни, като и в нашата можем да си направим чужбина. Имаше предвид професионална реализация, кариера, заплащане. Беше прав Laughing

# 295
  • Мнения: 141
... Така че да тръгвам от нула някъде само за да кажа че живея в чужбина - мерси.  не мога да си представя мене да ме командват някакви хора, които ще ме считат за второ качество човек само защото съм от БГ. ...

 newsm78  newsm78  newsm78 невероятна  мисъл, с много смисъл  ooooh! ooooh! ooooh!

# 296
  • Мнения: 176
А и съм постигнала тавана на кариерата си на 30.

Мен ме заинтригува този коментар...  newsm78 Аз също съм почти на 30 и ако знаех че съм стигнала тавана на кариерата си - демек, няма накъде повече да се развивам професионално - честно казано, щях да се замисля сериозно за смяна на кариера...

Ми че какво ще правиш останалите 30 години през които ходиш на работа - ще тъпчеш на едно място?

А за това че като си българин в чужбина те третират като второ качество човек си в грешка. Как те третират зависи изцяло от теб, самочувствието ти и това как се преставяш пред другите.  Peace

# 297
  • Мнения: 3 674
Ако има перспектива за  добра работа и за двама ни, да разбра се че бихме се установили. Независимо къде е!

# 298
  • Мнения: 650
А и съм постигнала тавана на кариерата си на 30.

Мен ме заинтригува този коментар...  newsm78 Аз също съм почти на 30 и ако знаех че съм стигнала тавана на кариерата си - демек, няма накъде повече да се развивам професионално - честно казано, щях да се замисля сериозно за смяна на кариера...

Ми че какво ще правиш останалите 30 години през които ходиш на работа - ще тъпчеш на едно място?

А за това че като си българин в чужбина те третират като второ качество човек си в грешка. Как те третират зависи изцяло от теб, самочувствието ти и това как се преставяш пред другите.  Peace

Модел, артистка, певица? Какво друго би могло да бъде, Трънче Laughing И аз съм любопитна-на мен летвата ли ми е високо или на другите ниско Laughing

# 299
  • Мнения: 3 674
Някой по-долу писа че третирали българите като второ качество хора! Третират  като второ качество ако ти сам се третираш като такъв. Никъде не съм срещала подобно отношение. Naughty  Важно е как човек се чувства в чужбина...като бежанец и емигрант и отритнат ....или като човек който иска да постигне нещо и може да го докаже , независимо къде е. Трудно е ,но не и невъзможно!  Wink  Човек трябва да вярва в себе си да не се страхува да рискува.Тогава идва  и успеха!

Общи условия

Активация на акаунт