Защо е вреден маргарина?

  • 13 549
  • 54
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 25 610
Питайте Гугъл, той всичко знае!  Mr. Green

Рекламираните отрови - транс-мазнини

Продават ли се въобще храни, които стават за ядене на световния и местен пазар? Прочетете за транс изомерите и как държавата не желае да ги контролира, когато има данни, че те са бавна отрова и присъстват в повечето храни по магазините.

Преди много време Procter&Gamble наемат химик, който да направи производството им на свещи за осветление по-евтино, като ползва изкуствени мазнини, а не животински. След време електричеството ги измества от пазара, а Procter&Gamble започват да продават продукта като храна.
Какво е транс изомер? Или транс-мазнина?

Транс изомерите на висшите мастни киселини са мазнини, които се получават при нагряване до висока температура на течни растителни масла в присъствието на катализатори и водород. Този процес в химията се нарича хидрогениране. Колкото по-хидрогенирано е едно масло, толкова по-твърдо ще е на стайна температура. Например течните маргарини са по-малко хидрогенирани и имат по-малко транс изомери от твърдите маргарини.

Повечето от транс-мазнините на пазара за хранителни продукти се намират в недомашно приготвените печени изделия като бисквити, кексове, пасти и торти, вафли, както и маргарини, хамбургери и др. Приготвените в веригите за бързо хранене пържени картофи, тиквички и др. също съдържат сериозни дози транс изомери.

Транс изомерите на висшите мастни киселини са по-вредни за нивата на холестерола от наситените мастни киселини, защото повишават нивата на LDL-холестерола, който е известен като "лош", а понижават тези на HDL-холестерола, който е известен като "добър". За здравословната диета е важно да се намали приема на наситени мазнини, а транс изомерите и частично хидрогенираните масла трябва да се елиминират изцяло.

Вредни ли са транс изомерите?

Има данни, че транс изомерите на мастните киселини могат да причинят запушвания по кръвоносните съдове, да причинят диабет от тип 2, да увеличат трайно кръвното налягане, както и да увеличат сериозно риска от сърдечнo-съдови проблеми.
В наши дни не е известно много за биохимията на транс изомерите и как те повлияват например мозъка на зародишите или на децата. Предполага се, че точно тези вредни мастни киселини имат отношение към затлъстяването, различните метаболитни синдроми и диабета. Известно е, че транс изомерните мазнини, не са безвредни дори в минимални дози.

Тогава защо се ползват в храните?

Много от компаниите производителки на храни ползват хидрогенирани мазнини, вместо олио, поради намаляването на разходите, увеличаването на срока на годност, обогатяването на аромата и вкуса на продуктите.
Принципно употребата на вредни мазнини се толерира от държавите, защото е логино, че големите производители са големи данъкоплатци. В същото време Food and Drug Administration (САЩ) препоръчва да не се консумират продукти, в чието производство са ползвани транс изомери или хидрогенирани мазнини. Тези биполярни послания обаче, не помагат на потребителя, който се лута в магазина, в който почти няма храна, която да не съдържа тези отрови. Има и още по-трагични случаи в които маргарина, който е основно изграден от транс мазнини, се рекламира като здравословна храна обогатена с витамини.

В "Наредба за специфичните изисквания към мазнините за мазане" обн., ДВ, бр. 22 от 15.03.2005 г., в сила от 16.09.2005 г., не се споменава "изомер" или "хидрогенирана мазнина". В България производителите не са задължени да описват на етикетите на продуктите си колко грама транс изомери има в самия продукт и каква част от мазнините ползвани за произвеждане на продукта са такива. Отново се практикува краткосрочно мислене придружено с корупция в законодателната сфера.

Докато за някои храни простата логика или вида им показват, че биха могли да съдържат хидрогенирани мазнини, то за други това не е толкова ясно. Примери са шоколадовите вафли, детските храни от типа "corn flakes" и дори популярните кроасани с пълнеж. За да разберете дали в някоя храна има транс изомери на мастни киселини търсете: "хидрогенирани мазнини", "хидрогенирано растително масло", "частично хидрогенирани мазнини". Друг съвет е да гледате реда на изписване: колкото по-напред стои надписа за такива мазнини, толкова повече вредни мазнини има в продукта.

Колко и в кои храни се съдържат транс изомери на мастните киселини?

Две пролетни ролца в китайски ресторант съдържат около 1,7 грама.
Макдоналдс: Малки картофки - 2,5 грама, средни - 4 и големи - 6 грама.
Макдоналдс: 6 парчета Chicken McNuggets, съдържат 1,5 грама.
Макдоналдс: Big Breakfast - 7 грама, Deluxe Breakfast - 11 грама. (цитираните данни са от сайта на Макдоналдс - http://www.mcdonalds.com)

Доказано е, че най-големи количества транс-изомери има в концентрираните сосове и сухите супи (18,86%), а най-малки в течните мазнини и шоколада (0.00%).

Ресторантите за бързо хранене

Лошите новини продължават и тук. Пържените картофи и панираните продукти се пържат в частично хидрогенирано олио. Дори веригите за бързо хранене да ползват течно олио, понякога картофите частично се пържат от производителя им преди да се замразят и да се предложат на пазара. Пърженето се извършва в хидрогенирано масло. Сандвичите и продуктите печени на скара също съдържат малко количество транс изомери поради маргарина, с който се маже скарата.

Печените храни

Най-голямо количество хидрогенирани мазнини се ползват в изработката на торти, кексове, баници, Donuts. Например един Donut съдържа около 5 грама транс изомери на мастни киселини.

В бисквитите продавани в търговската мрежа се съдържат доста от вредните мазнини, с изключение на по-качествените, при които се ползва истинско масло. Бисквитите или кроасаните с пълнеж съдържат около 2 грама транс изомери на мазнините.

При чипсовете и солетите положението е подобно. Малко пликче картофен чипс съдържа около 3.2 грама транс изомери на мастни киселини.

Какво ни остава тогава?

Намалете приема на транс изомери на мастните киселини, следете за съдържанието на купуваните от вас продукти. Ако забележите надписа "хидрогенирани мазнини" - бойкотирайте производителя като просто не купувате. Друг метод е обществен натиск срещу производителите, защото е ясно, че държавата няма да участва в процеса за защита на гражданите.

 
http://www.yoga108.info/meditation_yoga/trans_maznini.html

# 16
  • Близо до гората...
  • Мнения: 496
Здравните проблеми се дължат на съдържащите се в маргарините т.нар. транс-изомери на мастните киселини. Те затрудняват биосинтезата (производството от организма) на арахидоновата мастна киселина (имаща отношение към растежа), както и метаболизма на другите мастни киселини. Намаляват чувствителността на клетките спрямо инсулина. Увеличават риска от сърдечно-съдови заболявания. Специалистите по хранене и диететика алармират растящи деца и юноши да избягват или ограничават консумацията на маргарини.

# 17
явно не съм слушала внимателно в чаовете по химия  Embarassed

# 18
  • Мнения: 25 610
Хъ, току-що прочетох някъде, че маргарин можело да се произведе и от въглищаCrazy

# 19
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Хъ, току-що прочетох някъде, че маргарин можело да се произведе и от въглищаCrazy

Да, всеки си пише каквото си поиска ....


Това, според мен, също не е истина ...

Преди много време Procter&Gamble наемат химик, който да направи производството им на свещи за осветление по-евтино, като ползва изкуствени мазнини, а не животински. След време електричеството ги измества от пазара, а Procter&Gamble започват да продават продукта като храна.

# 20
  • Мнения: 3 216
МАле утрепахте ме с тая информация ooooh! За това никога нямаше и да помисля. ПОвече няма да купя маргарин

# 21
  • Мнения: 3 376
И аз спрях да купувам отдавна....

Някъде из форума една мама беше споделила,че цвета на суровия маргарин преди да го втвърдят бил кафяво-зеленикъв  Sick

# 22
  • Мнения: 2 386
И аз помня от химичката ни, че е петролен продукт, но се срамувах да не се изложа с неточна информация.. Whistling
Да, и цветът е нещо такова.

# 23
  • Мнения: 3 760
Естествено, че е петролен продукт!  Shocked

Всички производители на маргарин, признават, че ако транс-изомеризирането и частичното хидрогенизиране на мазнините бяха открити сега - никога нямаше да бъдат одобрени и допуснати до употреба.

Държа да подчертая, че голяма част от уж, кравето масло (дори и някои немски марки) е с добавки на промишлен маргарин (почти суров петролен продукт). Четете ситния шрифт! Например в Билла, кравето масло с марка Клевър е с 40% съдържание на маргарин  #Crazy

В няколко теми съм писала защо не давам на детето пълномаслени кисели млека (въпреки че до 2-3 годишна възраст е задължително  да получава повече животински мазнини):  повечето производители (български, за другите нямам информация) процедират по следния начин: маслото се избива от млякото в максимална степен. След това от обезмасленото мляко се правят следващите продукти - кисело мляко, сирена, кашкавал..., като маслеността се вдига до изискуемите 2, 3,6 и т.н. %-ти чрез добавяне на промишлен маргарин....
Да ви е сладко  Laughing

# 24
  • Мнения: 1 942
И в двете описания на маргарина постнати по-горе си пише че се произвежда от топлинно преработени животински или растително мазнини. Къде е петрола продължавам да се чудя?  newsm78

# 25
  • Мнения: 25 610
Бе, то и на водката не пише, че е от нефт, но спиртът в промишлени количества се получава от петрол, доколкото знам.  Mr. Green

# 26
  • Мнения: 516
Истерясвате, дами!

# 27
  • София
  • Мнения: 62 595
Ами, то нищо не остана за ядене и да е купено. Уж избягваме всякакви маргаринени и Е-та, но в замяна на това се скъсвам от готвене. Като забогатея достатъчно много, ще си наема готвачка (но сигурно пък нея ще я гледам колко си мие ръцете и продуктите).

# 28
  • София
  • Мнения: 38 489
Бе, то и на водката не пише, че е от нефт, но спиртът в промишлени количества се получава от петрол, доколкото знам.  Mr. Green

Извинявайте, но наистина истерясахте.
В "Как се прави" по "Дискавъри" даваха как се прави спирт за алкохол - от царевица или други зърнени култури.  От нефт се правят много неща, но не и спирт!

Едно време са се използвали петролни продукти за обработка на царевицата, от която се извлича една от растителните мазнини в маргарина. Но сега вече не се използват.

# 29
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Няма нефт в маргарина, хора ... не бъдете наивни ...от нефта се прави пластмаса, но не и маргарин

Общи условия

Активация на акаунт