Кампания "Анти СПИН" - бихте ли се изследвали?

  • 5 274
  • 104
  •   1
Отговори
  • Мнения: 192
Бихте ли отишни в някой от кабинетите за анонимно изследване?
Или мислите че нямате повод за това?

Сега чух по новините че кампанията стартира от днес и всички кабинети са отворени за анонимно и безплатно тестване.

# 1
  • Мнения: 1 008
Преди бих го направила- сега не (имам бебе на 5 месеца),така че с таткото сме правили всички изследвания за изминалата година.

# 2
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Не виждам смисъл.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 826
Не.Нямам повод за това. Peace

# 4
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Не.Нямам повод за това. Peace
Правила съм си преди да родя,но сега няма да имам възможност.Хубаво е човек да си прави изследвания-повод без повод-не се знае каква изненада ни е подготвила съдбата. Simple Smile

# 5
  • Мнения: 686
Съвсем скоро се изследвах.На бременните(като мен) им се правят такива изследвания и не само за спин,а и за други такива болести,отделно една камара други изследвания.
Задължителни са и дори са безплатни за бременните.

# 6
  • Мнения: 323
Бих,но няма смисъл. Simple Smile

# 7
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
тц. спя спокойно ... за сега.

# 8
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Бих и то не анонимно.
Досега съм си правила 3 пъти тестове с пълни кръвни изследвания, всички видове хепатит и прочие. Не защото имам причина, а защото съм голяма паника и много ме е шубе от такива "екстри".
2 пъти съм правила по време на бременост и 1 път преди това по желание.

# 9
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
Аз СЪМ се изследвала.
Не знам как тези, които казват,че няма смисъл, могат да бъдат толкова категорични. Rolling Eyes

# 10
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
И аз това се питам? newsm78 Crazy

# 11
  • Мнения: 4 841
Все пак да не забравяме, мили напълно и безусловно моногамни дами, че вирусът се предава не само и единствено по полов път, а и по кръвен такъв.
Помислете - зъболекар, взимане на кръв, маникюр, някои видове козметични процедури, престой в болница (дори и по време на раждане)...

Мисля, че правенето на профилактични изследвания за СПИН поне веднъж годишно е въпрос на лична здравна култура, както посещението при зъболекаря и гинеколога.

# 12
  • Мнения: 51
Все пак да не забравяме, мили напълно и безусловно моногамни дами, че вирусът се предава не само и единствено по полов път, а и по кръвен такъв.
Помислете - зъболекар, взимане на кръв, маникюр, някои видове козметични процедури, престой в болница (дори и по време на раждане)...

Мисля, че правенето на профилактични изследвания за СПИН поне веднъж годишно е въпрос на лична здравна култура, както посещението при зъболекаря и гинеколога.
Абсолютно съм съгласна, това не е срамно, вирусът наистина не се предава само по полов път, и за собствено спокойствие може да се прави, все пак все се случва да ви боцкат с игли или нещо подобно, човек никога не може да е сигурен.
Ние си правихме за сватбата, въпреки че знаехме, че не е задължително, заедно сме от 5 години, не че имахме съмнения, просто така, и без това ходихме на васерман, беше по моя инициатива и мъжът ми го прие съвсем нормално. ( беше март месец)
Бих си направила пак след една две години, дори и да не е безплатно, струваше 9 лв., мисля че не е недостъпно.

# 13
  • Мнения: 2 092
Подкрепям на 100% горния пост,а тези които имат друго виждане,просто затвърждават моето мнение,че българина няма здравна култура!

# 14
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Не виждам смисъл, защото:
1. Няма къде да се заразя. Когато ми взимат кръв го правят с игли за еднократна употреба.
2. Какъв е смисълът ако знам, че имам СПИН? Скоро се изследвах за множествена склероза- е, отриха ми. Хиляди пъти съжалих, че съм направила изследването.

# 15
  • Мнения: 4 965
Не.Нямам повод за това. Peace
Правила съм си преди да родя,но сега няма да имам възможност.Хубаво е човек да си прави изследвания-повод без повод-не се знае каква изненада ни е подготвила съдбата. Simple Smile

Само дето се надявам да намеря възмовност и да се изследвам.
Всичко е възможно (и секцио родих, и на зъболекар ходя, и кръв са ми вземали междувременно, и т.н.).

# 16
  • Мнения: 22 870
Да,всяка година си правя всички видове изследвания-СПИН,хепатит,хламиди си пускам на 2-3 години.

# 17
  • Мнения: 282
Има ли списък на тези кабинети?
Бих се изследвала ,защото имам дете и, ако съм болна, мога да го заразя
Мисля, че няма нужда от друг мотив!

# 18
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Бих се изследвала ,защото имам дете и, ако съм болна, мога да го заразя
Ако не внимаваш с много болести можеш да го заразиш- може да си носител без да си болна.

# 19
  • Мнения: 4 965
...
Бих се изследвала ,защото имам дете и, ако съм болна, мога да го заразя
...

Това е доста трудно всъщност. Naughty

# 20
  • Мнения: 2 759
                    Някой няма ли да пусне линк с инфото (да си го копна у спинската темичка)   bouquet? По темата - поне веднъж годишно гледам да си правя.

# 21
  • Мнения: 611
Винаги съм искала и може тази год. да се възползвам Peace, въпреки че ме е и малко шубе, не че има причина но и аз не знам newsm78

# 22
  • Мнения: 476
Вече се изследвах през бременността!  Peace

# 23
  • София
  • Мнения: 2 530
Аз се изследвах миналия месец. По време на стоматологична операция, зъболекарката се ободе в иглата и двечките на другия ден отидохме в центъра по вирусология. СПИН теста става веднага, за минути. Аз пожелах да ме изследват и за хепатит А,Б и С, просто ми предложиха и така и така бях дала кръв се съгласих. Изследването е абсолютно анонимно, а резултатите се получават по телефона. В крайна сметка лекарката се успокои, както и аз.

# 24
  • Мнения: 2 759
...По време на стоматологична операция, зъболекарката се ободе в иглата и двечките на другия ден отидохме в центъра по вирусология...
                    Все пак добре е да се знае, че трябва да минат към три месеца, за да ви 'хване' теста. Мисля, че задължително трябва да повторите  Peace.

# 25
  • Popovo
  • Мнения: 571
В началото на бременността си правих всички изследвания, не виждам смисъл пак да правя.

# 26
  • София
  • Мнения: 1 109
Аз също си правих и при двете ми бременности. Но не виждам защо трябва да се изследвам профилактично един път в годината.На гинеколог се ходи,защото ако нещо недай боже има,ще е по-лесно лечението.Но за СПИН все още няма такова.

# 27
  • Мнения: X
Според инфото, което имам...не виждам никакъв смисъл от "профилактичните" изследвания за спин, които си правите. Чувала съм веднъж по телевизора и веднъж четох в една листовка, че ако човек се зарази със вируса на спин, са нужни минимум ( съжалявам но незнам точно колко бяха месеца), за да се "улови" той чрез изследване. Мисля че бяха от 4 до 6 месеца. Така че......ако имате съмнителен полов конкат, явно съмнителна многократна употреба на игли и т.н. - да, тогава има смисъл изледването. Но ако смятате, че може да се заразите от престой в болницата или маникюр , които посещавате често, не виждам как преценяте , точно в кой момент може да бъде реално излесдването. Инфото ми е от преди 1 година, когато беше нашумяла пак някаква кампания, може би в периода на деня на заболяването....Ако сега има нови методи, които хващат веднага вируса в организма - моля да ме извините , не съм се стара да науча повече от тогава. В тази връзка мисля, че ако знанията ми са верни, най-удачно е просто да внимаваме с хигиената и здравето си, както и тези на хората, които ни заобикалят.

# 28
  • Мнения: 2 759
...В тази връзка мисля, че ...най-удачно е просто да внимаваме с хигиената и здравето си, както и тези на хората, които ни заобикалят.
                     Това - задължително. Но все пак двете неща не се изключват.

# 29
  • Мнения: 1 612
По принцип бих, но скоро съм си правила (по принуда - изкарвах документи за осиновяване).
А иначе вече не ми е нужно.

# 30
  • София
  • Мнения: 38 476
Почти няма смисъл от тази тема в този форум.
Имаше подобна тема през лятото и естествено 90% от майките казаха че са се изследвали заради бременноста.

# 31
  • Мнения: 2 759
Почти няма смисъл от тази тема в този форум. Имаше подобна тема през лятото...
                  Хубаво е да се напомня редовно за тези изследвания. Дори само няколко човека да се сетят и да си направят - пак има смисъл. Чудя се либийските майки дали са подозирали за СПИН-а на децата, та са се изследвали и как изобщо са разбрали... При условие, че там безразборните контакти са кът, не знам как стои въпроса с хомосексуалистите и наркотиците, но предполагам, че ако има такива са някакъв минимум, а и другите рискови фактори са много по-малко...

# 32
  • Мнения: 4 841
Учудвам се от някои изказвания, наистина. Какво значи - Ами то така и така няма лечение, по-добре да не знам  #Crazy #Crazy #Crazy

То и от гъбички например не се умира, защо да не ги "сеем" по басейните...
Здравната КУЛТУРА е неизменна част от общата такава. Човек трябва да е отговорен към себе си и към околните.

# 33
  • Linz
  • Мнения: 11 619
То и от гъбички например не се умира, защо да не ги "сеем" по басейните...
Гъбичките създават дискомфорт и се лекуват.
Но една диагноза на нелечима болест може да те срине психически, а от там и физически.

Здравната КУЛТУРА е неизменна част от общата такава. Човек трябва да е отговорен към себе си и към околните.
Това несъмнено е така.

# 34
  • Мнения: 2 759
...Но една диагноза на нелечима болест може да те срине психически, а от там и физически...
                   А мисълта, че си заразил любим човек поради безотговорност как би те карала да се чувстваш?

# 35
  • Linz
  • Мнения: 11 619
...Но една диагноза на нелечима болест може да те срине психически, а от там и физически...
                   А мисълта, че си заразил любим човек поради безотговорност как би те карала да се чувстваш?
Няма начин. Вече писах защо. Винаги съм била много предпазлива- възрастния човек е носител на всякакви вируси и бактерии, които ако попаднат в друг организъм (особено детски) може да намерят благоприятна среда.
Например преди няколко дена (случайно!) ме изследваха за вируса Ебщайн-Бар. Дори не го бях чувала, сигурно и ти не си. Оказа се, че антителата ми са 20 пъти над нормата без да съм болна. Просто съм заразоносител.

# 36
  • Мнения: 2 759
...Например преди няколко дена (случайно!) ме изследваха за вируса Ебщайн-Бар. Дори не го бях чувала, сигурно и ти не си. Оказа се, че антителата ми са 20 пъти над нормата без да съм болна. Просто съм заразоносител.
                   Не съм. Лекува ли се? Предпочиташ да знаеш или предпочиташ да не знаеш? Не че не мога да си отговоря сама, след като си се изследвала...

# 37
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Няма как да знам всички вируси и бактерии по всяко време на които съм носител. Не е и необхимо- спазвам елементарните хигиенни правила.

# 38
  • София
  • Мнения: 44 100
ами преди 2,5 като забременях бях ок.....мисля, че за периода няма от къде да дойде промяната...

# 39
  • Мнения: 2 759
                    Изследвах се тази сутрин. Пу за мене  Peace!

# 40
  • в илюзия
  • Мнения: 1 306
Преди -незнам, но сега ми правиха изследването заради неродената беба. Peace

# 41
# 42
  • Мнения: 5 478
Онзи ден във факултета, където уча дойдоха някакви хора да ни говорят за СПИН-а и предлагаха да си направим тест. Та, направих си и аз, де. Ще живея.

# 43
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
Сега чух по новините че кампанията стартира от днес и всички кабинети са отворени за анонимно и безплатно тестване.
КАБКИС - кабинет за анонимно и безплатно консултиране и изследване за СПИН - работят нон стоп в големите градиве - не само днес ...

Да изследвала съм се два пъти ... и смятам отново да го направя скоро ....
Не толкова заради възникнали съмнения в съпруга /но и двамата сме имали предишни безрасъдни връзки .../, колкото заради татусите ...

# 44
  • София
  • Мнения: 408
На този етап нямам основание да го правя

# 45
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Два пъти съм се изследвала - по време на двете бременности. Не смятам да се изследвам без причина. Не искам да знам ако съм болна или носител. Нищо не мога да направя за да променя диагнозата а пък рискувам да се срина психически и да спра да съм пълноценна съпруга и майка.  Околните така или иначе ги пазя да не ги пръскам с кръв като се порежа, гледам да не ги хапя и драскам, а мъжа ми сигурно вече съм го заразила.

# 46
  • София
  • Мнения: 1 732
Мисля, че все още хората масово смятат, че СПИН се предава САМО по полов път => е "срамна болест".
И видиш ли, ако аз спя само с мъжа си, то няма смисъл да се изследвам.

А къде остава въпросът: само с мен ли спи той?

Сега сигурно ще ми кажете нещо за доверието и т.н., но дори да оставим това настрана,
има още много начини, по които се пренася ХИВ-вирусът и никой от нас не  е застрахован.

По темата: изследвала съм се. Преди да се събера с настоящото момче, направихме пакетни изследвания -
и той, и аз. А за да сме напълно коректни пред себе си, би трябвало да си правим и всяка година.
Откъде да знам дали зъболекарката ми например си е изварила добре инструментите,
аз дето ходя буквално всяка седмица да ми ровят в устата?

Такива ми ти работи.
Една Awareness кампания няма да ни дойде зле, че ние българите традиционно сме коне с капаци
по подобни въпроси.....

# 47
  • Мнения: 5 539
Вчера си направих тест за СПИН като част от тази кампания. Пред микробуса в центъра на Бургас, където правиха изследването, се бяхме събрали по равно майки с колички и ученички Laughing

# 48
  • Мнения: 14 654
Не, причината не е, че имам ниска здравна култура, а че тези ежегодни изследвания са предназначени най-вече за определени рискови групи. Най- често заразяванията стават по полов път, макар всички да знаем, че е възможно и по кръвен. Но това е такъв незначителен процент, че не си заслужава човек да хвърчи да се изследва за хепатит и спин след всяко посещение при зъболекар- това не е здравна култура а параноя.

# 49
  • Мнения: 2 759
...Но това е такъв незначителен процент, че не си заслужава човек да хвърчи да се изследва...
                    Янечек, и най-незначителния процент престава да е такъв, когато в него влезе скъп човек. Тогава вече всичко си заслужава. Тогава всеки става отговорен. Но ако трябва всеки да мине по този път, за да стане по-отговорен, то цената няма ли да са твърде много похабени животи?

                    А за тест за всяка раничка никой не говори.

# 50
  • Мнения: 14 654
                    А за тест за всяка раничка никой не говори.
Точно за това говорите повечето. Имам усещането, че някои са отишли да се изследват, за да се похвалят после колко висока е здравната им култура.

# 51
  • Мнения: 2 759
                    А за тест за всяка раничка никой не говори.
Точно за това говорите повечето. Имам усещането, че някои са отишли да се изследват, за да се похвалят после колко висока е здравната им култура.
                   Говорим за тестването точно като част от здравната култура. Дори да сме абсолютни егоисти, и да не ни пука за останалите, остава въпроса с ранната диагностика и започване на поддържаща терапия. Същото е като с цитонамазката, мамографските прегледи и т.н.т. Странно, никой не пише, че не иска да знае, ако има рак. Може би защото не се смята за срамно да имаш рак, за разлика от спин и хепатит? И последното, което не разбирам: тестовете са безплатни, анонимни, и са готови за пет минутки. Защо хората не желаят да си правят? Не им коства нищо, а може да спаси живот.

# 52
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Защо хората не желаят да си правят? Не им коства нищо, а може да спаси живот.
Аз написах защо. Другите, които отговориха отрицателно- също.
Не знам за какво спасяване на живот говориш, но ако не знаеш, че имаш неизлечима болест поне можеш да изживееш пълноценно оставащото ти време. Но ако знаеш, че ти остава малко- това може да те срине психически и физически и да си съкратиш още живота.

# 53
  • София, Борово
  • Мнения: 1 773
ОТ както съм бременна имам 3 теста за спин. Всеки лекар при който отида държи да ми ги пуска- за 6 месеца 3 пъти съм изследвана.

# 54
  • Мнения: 2 374
не мисля че имам повод

# 55
  • Варна/UK
  • Мнения: 1 008
ДА!!! Правила съм го два пъти. И за мен основание за това е не само половите контакти, но и посещенията ни при зъболекар, ваксини. Никога не можем да бъдем сигурни в стерилните инструменти. Не че нямам доверие на лекарите, но всеки може да допусне грешки.

# 56
  • Мнения: 1 058
Да бих си направила.

# 57
  • София
  • Мнения: 3 838
Откакто прочетох за теорията на проф. П. Дюсбърг и СПИН-дисидентството, станах много скептична относно всичко, свързано с тази болест. То дори не е доказано, че HIV вирусът има нещо общо със СПИН. Така че всеки има право да си вярва в каквото си иска, но аз част от тази истерия няма да стана.

# 58
  • Мнения: 2 759
...То дори не е доказано, че HIV вирусът има нещо общо със СПИН...
                     Абе аз четох, че няма доказателства, че по нашите ширини съществува явлението 'пролетна умора', но това не значи, че всичките ми познати лъжат  Stop.

# 59
  • София
  • Мнения: 3 838
Материали има много, за който му се чете, някои ги има и преведени. И филм има направен, "Другата страна на СПИН". Но не се учудвам, че повечето хора не са чували за това, за него не се говори така масово. СПИН все пак продължава да бъде печеливша индустрия. Не може да преобърне общественото мнение и още по-малко да се пребори с интересите на толкова фармацевтични компании. Все пак зад явлението "СПИН" се крие хляб за много хора, наливат се милиарди в безплодни до момента изследвания.

http://www.virusmyth.com/aids/index/pduesberg.htm

Хората просто са приели за дадено по условие, че СПИН има, и още по-лошо,че има и лечение."Блажени са вярващите".И през ум дори не им минава да се усъмнят, въпреки приложените статии, сайтове, интервюта и прочие. Вярно е, че трябва да се прочетат, ама какво по-лесно от това да разправяш с какво са ти напълнили главата медиите, докато си пил кафе.

Последна редакция: чт, 27 мар 2008, 01:20 от Serpentine

# 60
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 793
Не смятам да се изследвам. Не ходя по други мъже, а съпругът ми всяка година дарява кръв и там му правят изследването задължително. Така че има контрол Laughing

# 61
  • Мнения: 474
Ходила съм и ще ходя, работата ми го изисква - акушерка съм....  Peace

# 62
  • Мнения: 2 759
...Хората просто са приели за дадено по условие, че СПИН има, ... Вярно е, че трябва да се прочетат, ама какво по-лесно от това да разправяш с какво са ти напълнили главата медиите, докато си пил кафе.
                      Оки, обясни ми с прости думи от какво умират хората, за които се твърди, че умират от СПИН. И защо според теб (или според някоя статия) това е задължително изследване при бременност?

# 63
  • Мнения: 274
Аз съм кръводарител и поне два пъти годишно така или иначе ме изследват.
Пък по чужди мъже не ходя. А ако мъжа ми ходи по жени, съм убедена, че е достатъчно благоразумен да използва презервативи.

# 64
  • Мнения: 474
...Хората просто са приели за дадено по условие, че СПИН има, ... Вярно е, че трябва да се прочетат, ама какво по-лесно от това да разправяш с какво са ти напълнили главата медиите, докато си пил кафе.
                      Оки, обясни ми с прости думи от какво умират хората, за които се твърди, че умират от СПИН. И защо според теб (или според някоя статия) това е задължително изследване при бременност?
Извинявай, че се намесвам и аз.... могат да умрат и от най-леките за здравите хора инфекции. Болните от СПИН нямат никаква имунна система....  Изследването на СПИН не е задължително изследване....по време на бременността е препоръчително, защото ако майката се окаже болна или носител все още има някакъв шанс, чрез поддържащо лечение да се роди здраво бебе.... още един път съжалявам за намесата  Embarassed /ама пусто, не се стърпях/

# 65
  • София
  • Мнения: 3 838
...Хората просто са приели за дадено по условие, че СПИН има, ... Вярно е, че трябва да се прочетат, ама какво по-лесно от това да разправяш с какво са ти напълнили главата медиите, докато си пил кафе.
                      Оки, обясни ми с прости думи от какво умират хората, за които се твърди, че умират от СПИН. И защо според теб (или според някоя статия) това е задължително изследване при бременност?

Не е задължително изследване при бременност. Желателно е. И точно при бременност вероятността да се отчете лъжливо положителен тест е огромна. Иначе с прости думи не знам дали може да се обясни каквото и да било, това все още е доста неизследвана територия. Но не агитирам никого, просто обяснявам защо аз няма да си направя такова изследване, ако ще и президентът да дойде да ме задължи. За който се интересува, материали има предостатъчно.
Хората, за които се твърди, че умират от СПИН, умират от различни проявления - туберкулоза например. Да се твърди, че няма СПИН, не е коректно. Некоректно е да се твърди, че съществува връзка между вируса ХИВ и СПИН, тъй като такава не е доказана. Тъй като не съм медицинско лице, ще ти дам линк към едно интервю с вирусоложката Ирина Сазонова, преведено е на български, понеже виждам, че само ти се заинтересува, ще потърся и още материали, ето го.
Това пък е списък на СПИН-дисидентите, т.е. хората, които отричат вирусната теория за СПИН - никак не са малко, над 2000 учени и академици:
http://aras.ab.ca/rethinkers.php

http://aras.ab.ca/aidsquotes.htm

http://www.virusmyth.com/

http://www.duesberg.com/

Последна редакция: чт, 27 мар 2008, 16:51 от Serpentine

# 66
  • Мнения: 2 759
...Хората просто са приели за дадено по условие, че СПИН има, ... Вярно е, че трябва да се прочетат, ама какво по-лесно от това да разправяш с какво са ти напълнили главата медиите, докато си пил кафе.
... Да се твърди, че няма СПИН, не е коректно...
                       Добре, благодаря. Специално ти благодаря за линковете - сега нямам време, но довечера ще ги разгледам внимателно - темата определено ме интересува   bouquet.

# 67
  • София
  • Мнения: 3 838
Ето тук също е дискутирана темата подробно и има преведени много интервюта и статии.

# 68
  • Мнения: 2 723
Бих, но преди 10 дена ми правиха задължително такова заради раждането.
Така че си знам, че нямам СПИН.
Засега...

# 69
  • София
  • Мнения: 903
Да, защо не. Още преди около 3 години посетих един такъв кабинет за анонимно изследване и си направих тест за СПИН.  Бих го направила и сега- ей, така, профилактично, въпреки че нямам основания да се притеснявам, поне така мисля. Според мен човек трябва да знае от какво е болен, за да може навреме да се лекува.

# 70
  • Мнения: 4 447
Изследвах се преди година. Преди да родя. От тогава до сега нЕма начин да съм се разболяла..

 Praynig Praynig

 Mr. Green

# 71
  • Somewhere...over the rainbow - where troubles melt like lemon drops
  • Мнения: 2 667
Пропускам си го покрай ушите някак, а е добре да го направя.

# 72
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Аз се изследвах последно есента - бременност.

# 73
  • Мнения: 2 759
Бих, но преди 10 дена ми правиха задължително такова заради раждането.
                      Явно не е било задължително  Mr. Green.

# 74
Не бих се изследвала. Принципно всяко боцкане се води рисково, я СПИН, я хепатит, изобщо каквото и да е там, от което кожата ни предпазва. Намирам за нецелесъобразно да рискувам да се заразя от нещо, само за да се тествам дали преди това не съм била болна от него или нещо друго. Самата лаборатория вероятно се посещава от достатъчно хора, имащи съмнение за СПИН, а колкото до спазването на правилата, щом има човешки фактор, винаги има възможност да се обърка нещо. Предпочитам да не рискувам, да спазвам правилата за безопасен секс, които пазят както мен, така и партньора ми. Въпреки че е отречен от църквата.

Колкото до другите лаборатории, сега е момента да направя антиреклама на Цибалаб - на жената пред мен и взимаха кръв точно за СПИН тест, а лаборантката дори не благоволи да си смени ръкавиците, трябваше аз да я накарам.

В училище ни изнасяха лекции за СПИН, вярно е че много неща са се променили, но едно остана непроменено - вируса на СПИН прониква във всички клетки на тялото - пот, слюнка, изобщо всички. Въпросът със заразяването вече зависел от концентрацията - най-голяма била в кръвта и в семенната течност, та затова било рисково попадане на кръв от заразен или семенна течност.

# 75
  • София
  • Мнения: 3 838
Бих, но преди 10 дена ми правиха задължително такова заради раждането.
                      Явно не е било задължително  Mr. Green.

Мда, който е казал, че е задължително, или е излъгал, или не е бил достатъчно информиран. Никой не може да те задължи да си направиш подобно нещо. Само васерманът е задължителен.

В училище ни изнасяха лекции за СПИН, вярно е че много неща са се променили, но едно остана непроменено - вируса на СПИН прониква във всички клетки на тялото - пот, слюнка, изобщо всички. Въпросът със заразяването вече зависел от концентрацията - най-голяма била в кръвта и в семенната течност, та затова било рисково попадане на кръв от заразен или семенна течност.

И при нас идваха, разни полуграмотни деца на нашата възраст, които през повечето време говореха откровени глупости. Факт е, че СПИН-активистите провеждат агресивни и шумни кампании, докато за СПИН-дисидентството, нещо, което е добре познато навън, нашите медии не са и чували.

# 76
  • Мнения: 2 759
...Мда, който е казал, че е задължително, или е излъгал, или не е бил достатъчно информиран. Никой не може да те задължи да си направиш подобно нещо. Само васерманът е задължителен...
                      Честно казано, убедена бях, че е задължителен. Винаги съм знаела, че е така. А защо да не може някой да ме задължи?

# 77
  • Мнения: 2 723
                      Явно не е било задължително  Mr. Green.

Абе какво значи не е задължително?
Не са ме питали искаш ли?
Не съм плащала, влиза в пакета изследвания.

Серпентинке, ти кога за последно си си правила изследвания за раждане?

# 78
  • София
  • Мнения: 3 838
И без да съм си правила тестове за раждане, знам кои тестове са задължителни и кои не. Не живея в гората все пак. Тези тестове са анонимни и доброволни. Имаше предложение да ги направят задължителни, но засега все още не са. Наскоро коментирахме подобен казус и при сключване на брак дали е задължително, оказа се, че не е. Ако някой се опитва да ме задължава да правя подобно нещо, ми нарушава правата. Още повече, че никой няма право да знае за ХИВ-статуса ми. Дори личния ми лекар не съм длъжна да информирам, дали съм ХИВ-позитивна или не. Между задължително и пожелателно има разлика от земята до небето.
Иначе всеки си има право да се изследва за каквото иска. Ако набедят някоя бременна за ХИВ-позитивна, най-много да я натъпчат с куп токсични медикаменти и да увредят и нея, и бебето.
Иначе и лична карта не е редно да ми искат хора, които не са служители на МВР, но си искат хората и си присвояват чужди правомощия. Знайте си правата, за да не ви правят на луди.

Последна редакция: чт, 27 мар 2008, 19:06 от Serpentine

# 79

В училище ни изнасяха лекции за СПИН, вярно е че много неща са се променили, но едно остана непроменено - вируса на СПИН прониква във всички клетки на тялото - пот, слюнка, изобщо всички. Въпросът със заразяването вече зависел от концентрацията - най-голяма била в кръвта и в семенната течност, та затова било рисково попадане на кръв от заразен или семенна течност.

И при нас идваха, разни полуграмотни деца на нашата възраст, които през повечето време говореха откровени глупости. Факт е, че СПИН-активистите провеждат агресивни и шумни кампании, докато за СПИН-дисидентството, нещо, което е добре познато навън, нашите медии не са и чували.

О не, нашето беше по някаква пилотна програма, още в далечната 198... година, лекциите се изнасяха от сексолози, изобщо бяха на ниво откъдето и да погледнеш.

# 80
  • Мнения: 172
В училище ни изнасяха лекции за СПИН, вярно е че много неща са се променили, но едно остана непроменено - вируса на СПИН прониква във всички клетки на тялото - пот, слюнка, изобщо всички. Въпросът със заразяването вече зависел от концентрацията - най-голяма била в кръвта и в семенната течност, та затова било рисково попадане на кръв от заразен или семенна течност.
Ще ме прощаваш, но това е глупост. Чудя се да се смея ли или да плача.

Вярно е, че тест за СПИН задължителен няма.
Дори при бременните. Много разсъждават... особено.
Към момента разпространението на болестта в България не е голямо.
Обаче се отбелязва нарастване на заразените. Очаква се бум. 

# 81
  • Мнения: 2 759
                     Какво ще рече това? Смятат, че имаме ниска здравна култура или предвиждат нещо друго  newsm78? Много любопитно ми стана, обаче едва ли някой знае...

# 82
  • София
  • Мнения: 3 838
Да, това за потта и слюнката изобщо не е вярно, отречено е дори от най-заклетите СПИН активисти. Течностите са - кръв, сперма, вагинален секрет.

                     Какво ще рече това? Смятат, че имаме ниска здравна култура или предвиждат нещо друго  newsm78? Много любопитно ми стана, обаче едва ли някой знае...

Че ни е ниска здравната култура - ниска е. Наскоро обаче излязоха публикации, че в глобален аспект броят на реално заразените е доста надценен и трябва да се коригира. Иначе в България към момента регистрираните са около 800, като повечето от тях са мъже, особено новооткритите. А казват, че е два пъти по-лесно жена да се зарази от мъж, отколкото мъж от жена. Едното ми противоречи на другото. И в глобален мащаб мисля, че засегнатите мъже са доста повече от жените.

# 83
Да, това за потта и слюнката изобщо не е вярно, отречено е дори от най-заклетите СПИН активисти. Течностите са - кръв, сперма, вагинален секрет.

                     Какво ще рече това? Смятат, че имаме ниска здравна култура или предвиждат нещо друго  newsm78? Много любопитно ми стана, обаче едва ли някой знае...

Че ни е ниска здравната култура - ниска е. Наскоро обаче излязоха публикации, че в глобален аспект броят на реално заразените е доста надценен и трябва да се коригира. Иначе в България към момента регистрираните са около 800, като повечето от тях са мъже, особено новооткритите. А казват, че е два пъти по-лесно жена да се зарази от мъж, отколкото мъж от жена. Едното ми противоречи на другото. И в глобален мащаб мисля, че засегнатите мъже са доста повече от жените.
Ти вероятно си медицинско лице?
Защото така твърдо отричаш неща, които съм чувала и от медици... Thinking

Не ставай смешна, обявявайки нещо за глупост преди да си направила усилие да попрочетеш нещо повече от официлните реклани брошурки.

# 84
  • София
  • Мнения: 3 838
Ако се отнася за мен тази забележка, защото не става ясно дали е към мен или към Italia, върни се малко по-назад в темата и хвърли едно око на линковете, които съм дала. Те са не просто различни от официалните брошурки, не просто съм си дала труда да ги чета и коментирам и да ги споделя пред толкова хора, те са си направо апокрифна и революционна литература. Направила съм си труда да я потърся и публикувам. Дала съм линкове към трудове на Дюсбърг, Сазонова - тези имена говорят ли ти нещо? И определено е доста по-интересна от това, което са ви разказвали сексолозите в училище.

Последна редакция: чт, 27 мар 2008, 21:25 от Serpentine

# 85
  • Мнения: 2 723
И без да съм си правила тестове за раждане, знам кои тестове са задължителни и кои не. Не живея в гората все пак. ....
 Знайте си правата, за да не ви правят на луди.

Ние живеещите в гората, които правят на луди  hahaha
Ти май се обърка нещо ooooh!

Научи се да спориш, момиче. Назидателният тон не е начинът и така не убеждаваш никого, само темата става неприятна Sick

# 86
  • София
  • Мнения: 62 595
Като раждах децата ми правиха всички изследвания, вкл. за спин. По други поводи ми се е налагало да правя пълни кръвни изследвания. Оттогава не съм променила начина си на живот и нямам причина пак да си правя точно това изследване.

# 87
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 630
Добре, че е форумът, та да разбера как съм си изгубила 4 години от живота да гоня Михаля...  Laughing

По темата - изследвала съм се много пъти и ще продължавам да се изследвам.
За мен СПИН е реална болест, с реално заразени хора и с реална вирусна ДНК.

...върни се малко по-назад в темата и хвърли едно око на линковете, които съм дала. Те са не просто различни от официалните брошурки, не просто съм си дала труда да ги чета и коментирам и да ги споделя пред толкова хора, те са си направо апокрифна и революционна литература. Направила съм си труда да я потърся и публикувам. Дала съм линкове към трудове на Дюсбърг, Сазонова - тези имена говорят ли ти нещо?

Прегледах дадените линкове. Забелязах, че в повечето е цитирана информация от 80-те и 90-те години, а оттогава насам доста вода е изтекла. Както и доста неща са извадени от контекста (визирам сайтовете на aras и препрактата към "Шоуто на Слави").
Ще си позволя да не се съглася с определението "апокрифна" литература, отнасящо се за публикациите на П. Дюсбърг. Видях, че има статии в известни списания в областта на медицината и билогията, с голям импакт-фактор - Lancet, PNAS, Journal of Biological Chemistry. За мен това не е апокрифна литература, разпространявана изпод палтото на шепа просветени... дори и да не приемам неговите идеи.  Peace

# 88
  • Варна
  • Мнения: 1 817
Вече се тествах по време на бременността  Peace . Обаче докато си чаках резултата ........  Praynig беше кошмарно.. Crazy

# 89
  • Мнения: 172
Не знам дали съм ти смешна, +-, но "официалните рекламни брошури", които ми препоръчваш ме разсмяха искрено. Ще се наложи да изчакам декември, защото тогава все ще се намери кой да ми бутне такава в ръцете. Обещавам, че внимателно ще я почета и прилежно сгъната ще държа в нощното си шкафче до следващия декември (в случай че информацията ще е по-новичка ще я заменя).
Медици има много - педиатри, ендокринолози, кардиолози... Лаборантката, която си оплюла също е медицинско лице...
Ако тази информация ти е дадена от "медик" бих се радвала да споделиш кой е. И кой е тоя луд, дето му е дал дипломата.
Ще се опитам да ти го обясня максимално простичко, пък дано разбереш.
Вирусът на СПИН е претенциозен. Представи си го като принцеса.
Както принцесата не може да спи върху грахово зрънце без да получи синини, така и този вирус не може да оцелее в каква да е среда.
Той е капризен. Допускаш ли, че нещо елементарничко ще те срине!? 

Serpentine, права си, че все още броят на мъжете превишава този на жените. Но това не означава, че не се отчита повишение на ХИВ позитивните жени (както в цял свят, така и у нас). И за общата бройка си права.
В Източна Европа темпът на развитие е най-бърз.
За България до средата на деветдесетте са се регистрирали около 30 годишно, а сега са над 100.

И да, съвсем спокойно можем да говорим за липса на здравна култура.
Колкото и да не ми се иска една голяма част от населението няма елементарно образование.

# 90
Последният, който ми го каза, беше докторант клетъчна биология.
Поне за мен това е достоверен източник.

# 91
  • Мнения: 172
Биологът е биолог.
Но дори и за биолог не става.
Нека напише и представи
пред ВАК, че ХИВ можеш да
си отнесеш от плюнка.
Най-много да го наплюят.

Не се излагай повече.
Не пиши и от кой имаш тази информация,
защото го злепоставяш много сериозно.

# 92
  • Мнения: 583
Аха,правих си за 2 години 5 пъти...по стечение на обстоятелствата.Първият път спешно трябваше да дам кръв,после в началото на бременността ,задължително се правят такива изследвания.....и после няколко пъти трябваше да правя репортаж за кампанията...пък те тестовете анонимни..няма кой да се боде...оператора снима ,мен ме бодат....Е...нямам де,но и нямам рисково поведение!Иначе кампанията ..повече беше популярна ,като че ли....сред тези които са сигурни,че не са носители на спин!

# 93
  • Мнения: X
Да,бих се изследвала Peace

# 94
  • софия
  • Мнения: 636
Не виждам защо да ходя в кабинети по анонимно изследване. Досега съм се изследвала два пъти доброволно и без повод за това. Просто по съвест - преди да се омъжа и като забременях. Това са изследвания, които принципно се изискват, но никой не си ги прави - хората просто си казват - че защо като не съм болен. Аз мисля, че от време на време човек е длъжен да се изследва - за свое спокойствие и за това, защото когато човек има семейство трябва да бъде отговорен към себе си и към хората, които разчитат на него.

# 95
Е, добре де, мен ме интересува, къде мога да си наравя такива изследвания? Само в съответното ХЕИ на даден град ли? И до колко резултатите са достоверни? В т.нар. РИОКОЗ ли равят и изследвания не само за ХИВ, а и за Хепатит? И за двете ли се чака 10 минути?

# 96
  • Мнения: 550
гост, може да прочетеш темата, преди да питаш, дала съм линк с кабинетите... там са безплатни и анонимни, само за ХИВ. ако искаш кръвни изследвания може да си ги пуснеш във всяка лаборатория срещу съответната сума.

# 97
  • Варна
  • Мнения: 478
А някой знае ли как можем да разберем къде се правят тези тестове за съответния град?                                                                                                                                                             Съжалявам сега видях адресите за градовете.А до кога продължава безплатната кампания.

# 98
  • Мнения: 1 029
изследвала съм се няколко пъти.И пак бих се изследвала Peace

# 99
  • Мнения: 550
А до кога продължава безплатната кампания.
кабинетите си функционират целогодишно.

# 100
На мен ми се налага да си правя,заради работата,всеки 2 години(работя в чужбина)...Но ако не се налагаше ,не бих,защото съм с постоянен партньор.Такива изследвания са нужни само,ако имаш допир до чужда кръв или ако често си с различни партньори без презерватив... Hug

# 101
  • Мнения: 2 759
...Такива изследвания са нужни само,ако имаш допир до чужда кръв или ако често си с различни партньори без презерватив...
                  Вярно е, ако не си от хората, които ходят на зъболекар, не даваш кръв за изследвания, не си се татуирал, пробивал и още към милион неща...

# 102
  • Мнения: 363
изследвах се
нямам СПИН

# 103
  • Мнения: 236
Явно е, че СПИН продължава да се смята за "срамна" болест.
Затова и повечето държат да кажат, че нямат "повод" да се иследват, т.е. спят с един партньор.
За съжаление моногамната връзка не е гаранция, че няма да се заразим.

Serpentine, права си, че все още броят на мъжете превишава този на жените.

Броят не регистрираните мъже превишава този на жените. Колко са серопозитивните жение изобщо не се знае. Има цели страни и региони, където жените по религиозни причини не се изследват. Освен това 9 от 10 носители си живеят спокойно без изобщо да подозират този факт.




# 104
  • Мнения: 953
Правих си такова изследване миналата година заради бременността.
Не  правя безразборен секс, така че е излишно да се тествам пак и тази година.

Общи условия

Активация на акаунт