Ембрионална етика

  • 3 762
  • 66
  •   1
Отговори
# 45
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
И сега хората спят и с грозни, ерго естественият подбор хич не ги шитва тези гени. Няма да се затрият, не се бойте.
А, ама то естественият подбор не е за красота Simple Smile Той е за по-здрави гени.
Сигурно сте чели, че партньорите се избират по мирис - жените в овулация надушват кои от мъжете са с по-добър генетичен набор от техните собствени и съответно се чувстват сексуално привлечени от тях. Това малко е трудно с всичките му там афтършейви и дезодоранти, но все пак е валидно. А какво пречи на един мъж да е грозен, но с добри гени?

# 46
  • Мнения: 5 877
Ами останах с впечатлението, че всички си представят един апокалипсис от красавци, в който любителките на криви носове (да речем) няма да има какво да забършат Simple Smile

# 47
  • Мнения: 7 114
Когато въпросът опре до здравето на дете, хората сме готови да станем и ортаци с дявола.
По-добре да се не налага проверката как, какво и защо.  Confused

# 48
  • Мнения: 847
Клонирането, подбора на гените на бъдещото дете в семейството, донорството за сериозно етично предизвикателство безспорно ... За мен е неетично да използваш едно човешко същетсво в полза на друго, ако по какъвто и да е начин влошаваш качеството му на живот ... ОК, родителите ще извършат генетичен скрининг и ще позволят подбор на гените с цел да се избегнат някои силно вероятни предвид първото дете здравни проблеми - добре; после родителят ще разреши примерно трансплантация на костен мозък от едното дете на другото - ако е еднократно - добре. Ами ако един път не е достатъчно? ако трябва системни интервенции? ако смисълът на живота на второто дете е да поддържа живота на първото ... В онази серия на CSI точно това беше жестокото - второто дете с години живееше с цел осигуряване медицинските процедури на първото и целият му бит беше организиран около това да могат да се осъщестяват - не може да играе навън, пазят го от инфекции, да не се нарани, щото ще саботира процеса ... , подлага се периодично на сериозни и болезнени медицински манипулации ... Ето това за мен е крайно неетично!

# 49
  • Мнения: 847
Между другото, открих, че и законодателят вече се е произнесъл по тези въпроси: в Закона за здравето -
"Чл. 135. (1) Забранява се използването на техники за асистирана репродукция с цел подбор на пола на потомството, с изключение на случаите, когато трябва да се предотвратят наследствени заболявания, свързани с пола.
(2) Забранява се използването на техники за асистирана репродукция, които целят предаване на генетичната информация само от един индивид в неговото потомство.
(3) Забранява се репродуктивното клониране на хора, включително с цел донорство на органи, тъкани и клетки.
(4) Интервенция, насочена към модифициране на човешкия геном, може да бъде предприета единствено с профилактична или лечебна цел, но не и за въвеждане на модификация в генома на потомството."
Вижте третата и четвъртата алинея - подбраното дете за целите на донорството на брата/сестрата не е клонинг, а и със сигурност се обосновава с профилактика и лечебна цел (чия ли?) - значи излиза, че си е съвсем редно ...

# 50
Не бих "моделирала" бебето си, но бих го скенирала за генетични и други проблеми ако е възможно.
Да, бих родила второ бебе, за да има съвместимост за донорство, ако това дава добри шансове за живот и на двете ми деца и не лишава нито едното от възможността да бъде пълноценен индивид.
Малко след като родих  (с почти фатални за мен последици) и невъзможност да имам повече деца, гледах по телевизията историята на едно семейство, което очакваше второто си дете, за да може то да стане донор на костен мозък за по-голямото си братче или сестриче. Тогава си дадох сметка, че ако недай боже това се случи на мен, аз нямам тази опция, и ми стана много страшно. Това един от страховете ми! Tired
Иначе съм протива хората да си играят на Създатели, но съм и против пълното отричане на опции, които както е писала рони, по-добре да не ни се налага да избираме.

# 51
  • Мнения: 331
Може да съм твърде крайна, но за мен няма нищо неетично в прогреса на човечеството. Не виждам защо това да искаш да родиш здраво дете (пък било то и чрез някаква намеса впоследствие на забременяването) да е неетично - кой би предпочел детето му да страда, ако може да го избегне предварително? Сигурна съм, че преди време и антибиотиците са се считали за намеса в работите на Майката природа, и изобретяването на протезите например (не знам защо точно това ми хрумва в момента), но днес няма нищо по-естествено от тях, а на моменти са жизнено важни и необходими. Единственият проблем, който аз виждам от това, е прекаленото нарастване на населението на Земята (да живее Томас Малтус! Simple Smile ), колкото и жестоко да звучи това. Може би само от тази гледна точка не си струва да се заиграваме с неща, с които не ни е работа... Виж, това за 'дизайнерските бебета' с жел преследване на чистата красота ми е малко противно, колко по-добре щеше да е да се стремим към преследване на 'чистия ум'...

# 52
  • Мнения: 11 319
Етиката ще се промени тогава, когато нашите глави са готови за това.
Дали ще се стигне до търгашество, пак ще зависи от нашите глави.
Още не сме дорасли за този момент, който обсъждаме.
Затова ни се виждат нещата в най-черни краски.
Изглежда страшно, както навремето са гледали Да Винчи.
Аз съм безскрупулна и бих рискувала да износя донорно бебе, ако е за стволови клетки и костен мозък.
Дизайна не ми е по вкуса - каквото, такова. Рано ни е да се бъркаме в Божиите (природните) дела.

# 53
  • Мнения: 8 999
Да, с удоволствие бих създала нов живот, за да помогна на вече роденото ми, но болно дете. И второто ще го обичам по същия начин, както и първото. И за здравето на второто бих родила трето, което ще обичам не по-малко от първите две. Просто обичам безусловно децата си и бих направила всичко, за да спася живота им, ако се наложи, дори и многодетна майка.

# 54
  • out of space
  • Мнения: 8 573
аз едно нещо не разбрах....донорите като си изпълнят предназначението...какво се случва с тях, умират ли?  Embarassed

# 55
  • Пловдив
  • Мнения: 23 715
Ами останах с впечатлението, че всички си представят един апокалипсис от красавци, в който любителките на криви носове (да речем) няма да има какво да забършат Simple Smile
Аз пък си мисля, че ако в "апокалипсиса от красавци" има един с крив нос, то той ще се вижда много привлекателен на жените. Различното, рядко срещаното винаги е много привлекателно. Естествения отбор го поддържа за да има разнообразие.

# 56
  • Пловдив
  • Мнения: 23 715
аз едно нещо не разбрах....донорите като си изпълнят предназначението...какво се случва с тях, умират ли?  Embarassed
Не, не умират. Растат като всички други деца. Просто са взети стволови клетки или костен мозък. То това не се отразява на детето Grinning

# 57
  • out of space
  • Мнения: 8 573
аз едно нещо не разбрах....донорите като си изпълнят предназначението...какво се случва с тях, умират ли?  Embarassed
Не, не умират. Растат като всички други деца. Просто са взети стволови клетки или костен мозък. То това не се отразява на детето Grinning


Ееее тогава съм ЗА! Не виждам нищо нередно. Нередно вече е моделирането на външен вид.
А отстраняването по този начин на болести ми се вижда гениално.

# 58
  • Мнения: 600
бих родила второ, здраво, дете, за да спася дъщеря си при нужда. пази, боже, да не се налага. не бих избрала цвета на очите и косата, това съвсем не ми е важно. и не бих имала никакви скрупули.

а колкото до скрининга - да, защо да нямаме здрави генетично деца? наистина лилибон много добре го е написала, това не ти осигурява нищо друго. и без това от генномодифицирани храни, аварийки в аец и нефтени петънца вече сме достатъчно ощетени...

# 59
  • Мнения: 847
Ето доколко е законно (а оттам и етично?) - законът казва, не се допуска вземането на органи за трансплантация от лице до 18-годишна възраст. Вземането на тъкани и клетки от лица под 18-годишна възраст се допуска само в случаите, изрично посочени в Закона за трансплантацията. Ето ги: вземане на самовъзстановяващи се тъкани от лица под 18-годишна възраст се извършва само когато трансплантацията е предназначена за родител, съпруг, брат или сестра, син или дъщеря, реципиентът е включен в служебния регистър на Изпълнителната агенция по трансплантация и е издадено разрешение от Етичната комисия по трансплантация.
Така че в случая няма проблем с етиката принципно, но си има частни случаи ... за мен неетично би било, ако на детето донор се причинява системно прекомерно страдание или има някакъв риск, тогава бих имала скрупули, разбира се! Никому не пожелавам такова решение!

Общи условия

Активация на акаунт