Завишени тромбоцити,моля за съвет... :(

  • 187 552
  • 218
  •   2
Отговори
# 195
  • Варна
  • Мнения: 428
Не си в състояние да ми развалиш настроението, не се притеснявай. Изобщо не бих коментирала комплексарските ти изказвания, ако не беше ме възмутило безкрайно твърдението ти "Единственото, което можете да коментирате е ДАЛИ СА ВИ ОБЪРНАЛИ ВНИМАНИЕ, КОЕТО НЯМА НИЩО ОБЩО С ЧИСТО ПРОФЕСИОНАЛНИЯТ ПОДХОД ПРИ РЕШАВАНЕ НА ПРОБЛЕМА ВИ. "

Това за мен е арогантност, която е несъвместима с морала и хуманността на лекар! Който иска безгласни пациенти да стане ветеринар.

Ако бяхме немислещи и послушни пациенти, когато един много зает и търсен хематолог предписа на съпруга ми (тогава с хематокрит 0.67) някакви водорасли, на които той бил дистрибутор, може би щеше да се случи нещо фатално. Така че, не ми се говори за компетентност.

# 196
  • София
  • Мнения: 39 771
Аз да се похваля. Забравих тревогите от преди Коледа. Оказа се, че при Алекс всичко е наред. Все пак мисля началото на февруари да му направя ПКК.

# 197
Не си в състояние да ми развалиш настроението, не се притеснявай. Изобщо не бих коментирала комплексарските ти изказвания, ако не беше ме възмутило безкрайно твърдението ти "Единственото, което можете да коментирате е ДАЛИ СА ВИ ОБЪРНАЛИ ВНИМАНИЕ, КОЕТО НЯМА НИЩО ОБЩО С ЧИСТО ПРОФЕСИОНАЛНИЯТ ПОДХОД ПРИ РЕШАВАНЕ НА ПРОБЛЕМА ВИ. "

Това за мен е арогантност, която е несъвместима с морала и хуманността на лекар! Който иска безгласни пациенти да стане ветеринар.

Ако бяхме немислещи и послушни пациенти, когато един много зает и търсен хематолог предписа на съпруга ми (тогава с хематокрит 0.67) някакви водорасли, на които той бил дистрибутор, може би щеше да се случи нещо фатално. Така че, не ми се говори за компетентност.

За мен нахалство и аргантност е да коментираш нещо, от което не разбираш достатъчно, за да даваш преценки. И това , което съм го написал НАИСТИНА и така. Познавам безкрайно неграмотни лекари, които се държат безкрайно свойски и сервилно с пациентите, а в същност не само че не им помагат, но напротив- докарват ги бързо до края... И обратното- перфектни професионалисти, които са затворени, неконтактни, но вършат чудеса. Те могат и да ви навикат, само да ви погледнат резултатите без да ви кажат и дума, но с действията си могат и да ви спасят живота. Празните приказки без стойност- може да ги срещнете навсякъде.  Колкото до водораслите - да, всяко стадо си има мърша. Аз пък искам да задам този въпрос- не е ли време това общество да осигури на лекарите се стандартът, който им се полага , за да сте сигурни за живота и здравето сии да получавате качествени грижи, а не водорасли? За да падне един лекар толкова ниско нали ви е ясно колко притиснат от живота трябва да е?  А между другото - с тези водорасли чак да убие мъжа ти... Хайде де...

# 198
  • Варна
  • Мнения: 428
И обратното- перфектни професионалисти, които са затворени, неконтактни, но вършат чудеса. Те могат и да ви навикат, само да ви погледнат резултатите без да ви кажат и дума, но с действията си могат и да ви спасят живота.
Тук съм абсолютно съгласна с теб, точно така е, както казваш.
Проблемите в здравеопазването са огромни, лекарите определено нямат нито нормални условия за работа, нито заплащане, отговарящо на отговорността, която носят. Тук две мнения няма.
Проблемът с мършата е до морал според мен, не до заплащане. Лоши специалисти има и в добре платените държави, но там такива хора могат да загубят правата си, аз тук незнам някой да е лишен от права заради некомпетентност.
 

# 199
  • Мнения: 26
Такаааа.. Накратко и просто за вашето заболяване. Повишените тромбоцити може да се разделят на две основни групи: 1. Вторични (при тях има първично друго заболяване- инфекция, неоплазма) 2. Първична тромбоцитемия (синоними: есенциална, идиопатична), при която ПРИЧИНА НЕ СЕ УСТАНОВЯВА.
Ако тромбоцитите са над 1000, най-вероятно се касае за есенциална, но въпреки всичко, независимо от бройката, първоначално се провеждат изследвания, които целят да се изключат всички останали причини. След като се изключат се провежда ТРЕПАНОБИОПСИЯ ( а не както коментирате горе пункция), по -принцип е добре да се направи и цитогенетичен анализ, но това не е 100% необходимост. Ако хистологичното изследване покаже, че това е диагнозата (защото и при други хематологични заболявания  първоначално има ръст на тромбоцитите), тогава се касае за НЕЛEЧИМО ЗАБОЛЯВАНЕ!!!! На съвременният етап медицината не го лекува, А САМО СЕ КОНТРОЛИРА БРОЯТ НА ТРОМБОЦИТИТЕ, И ТО КОГАТО ТОВА СЕ НАЛАГА, а това се съобразява в зависимост от рисковите фактори при конкретния пациент. Това става с лекарства, които водят до намаляване на Тр. брой, НО СИ ИМАТ СВОИТЕ СТРАНИЧНИ ЕФЕКТИ!!!! В ТОЗИ СЛУЧАЙ ОБАЧЕ ВИЕ НЕ ИЗБИРАТЕ МЕЖДУ НЕЩО ДОБРО И НЕЩО ЛОШО, А МЕЖДУ ДВЕ ЗЛИНИ- ПО-МАЛКАТА!!! В случая - когато имате рискови фактори (възраст над 60 год., предишна история за тромбоза или хеморагия, Тр. брой над 1000 и др.) вие започвате прием на медикамент, за да намалите риска си и то най-вече от тормобози (в мозъка тромбозата се нарича инсулт, а в сърцето -инфаркт и т.н.). Т.е.- за да не ви застигне инфаркт  или инсулт от вашата НЕЛEЧИМА болест, приемате лекарства КОИТО ИМАТ СТРАНИЧНИ ЕФЕКТИ!!! И когато започнете да се оплаквате от този или онзи страничен ефект трябва да сте напълно наясно каква е алтернативата. Най- често лечението се извършва с Хидрея, Интерферон , а иначе българските пациенти могат само да си мечтаят са Анагрелида, който осведомената Yee набързо оплю. В сравнение с Хидреята и интерферона, Анагрелидът има доста по-изчистен фекет и по-малко и по-безопасни странични действия.  Цената на това лечение е между 1500 и 2000 лв. на месец, в зависимост от дозата.
Това е накратко.  На сайта на лекарствената агенция можете да си направите справка за страничните ефекти на отделните медикаменти и да имате пълната свобода да избирате между техните странични действия и инфаркта, инсулта и купчина още страхотии, от които да ви настръхне косата. При желание- мога да продължа да изброявам, защото съм се нагледал на ужасии. Освен това ЦИТОРЕДУКТИВНАТА ТЕРАПИЯ МОЖЕ  ДА ЗАБАВИ, НО НЕ И ДА СПРЕ ПРОГРЕСИЯТА НА БОЛЕСТТТА, КОЯТО С ТЕЧЕНИЕ НА ВРЕМЕТО СЕ ПРОМЕНЯ И НАПРЕДВА, КАТО ВОДИ ДО НЕОБРАТИМИ ПРОМЕНИ В КОСТНИЯ МОЗЪК И НЕГОВАТА ФУНКЦИЯ!!! Последствията са общо-взето НЕПРЕДОТВРАТИМИ!!!
Та това е истината за вашето заболяване. Надявам се да съм бил достатъчно ясен и сега да знаете поне къде сте вие и какво да правите. ако имате да питате още нещо- моля! когато има време и въпросът си заслужава - може да отговоря!

Последна редакция: вт, 13 яну 2009, 22:15 от Realll

# 200
  • Мнения: 965
Realll  от написаното мога да кажа че се притенсих още повечеи отчаях  Cry.............
Аз съм на 26г и докторката ,която 1ва забеляза завишените тромбоцити се очуди, че на такава възраст го има това заболяване,каза ми че по принцип пациенти над 50-60г се случва такова нещо...?
Какво е вашето мнение за заболяването и възрастта????
Според вас мога ли да забременея с това заболяване и ако да има ли риск?
Благодаря предварително

# 201
  • Мнения: 26
Сecitooo , съжалявам, но моята работа не е да успокоявам, а
да изнасям безпристрастно  и в разбираем
за вас вид наличната до момента информация. Успокояват ви останалите, които
четет статии по интернет и от висотата на знанията си се произнасят за компетентността
на лекарите. Но хайде стига с "пипера". Сега, по принцип прогресията
е бавна и те чакат години живот, които при контрол на рисковите фактори
(конкретно при теб- най-вече тромбоцитния брой) на болестта може да не ти
създава проблеми. Колко дълъг ще е този период
общо-взето е индивидуално. Неприятното е, че лекарствата са такива, че
пречат на бременността, а пък и съществува тенденция по време на бременност Тр.
да се повишават. Това означава , че тези лекарства трябва да се спрат и e възможно да се
премине на инжекции- индиректни антикоагуланти, под стриктен контрол на лекар.
Бременността и раждането са по-принцип с по-висок риск и изискват по-интензивен
контрол  в зависимост от показателите.
Т.е. - отговорът ми е : възможно е, но при по-често наблюдение. А иначе всеки
от нас, който не боледува е просто е един голям късметлия, и трябва да си го
знае. За съжаление го осъзнават само болните хора,които дори с доходите на Бил
Гейтс не могат да си купят здраве. С две думи: още си млада , със сравнително
малък риск и не е необходимоо да мислиш постоянно за това, че си болна. Следвай
съветите, които ти дават колегите и се радвай на простите, хубави неща в
живота, които ти поднася ДНЕШНИЯТ ден. Това е.

# 202
  • Мнения: 27
Здравейте на всички:)!

Радвам се много, че Realll взема участие в този форум. Написаното от Вас, Realll, определено ми даде голяма яснота по въпроса. И  въпросите на Cecitooo до голяма степен бяха като моите, но имам един друг въпрос. Сега Тр. са ми около 1200 и всяка вечер вземам Тромбо АSS. От трепанобиопсията стана ясно, че имам хиперплазия на мегакариоцитите, а от генетичното изследване в София, че съм носител на мутацията JAK2. Друг показател, който ми е доста над нормата е CA125, но той мисля, че няма общо с тромбоцитемията. Та въпросът ми е - при тези обстоятелства мога ли да съм спокойна с аспирина или трябва да се замисля и за друго лечение?  И относно бременността - колкото по-рано забременее човек, толкова по-добе ли е или не е от такова значение? На 25 години съм, не пуша, с нормално тегло съм. Мисля, че водя и здравословен начин на живот, но не спортувам. Чувствам се добре.
Предварително благодаря за отговора!

Yee, здрасти! Как си? Как е съпругът ти и малкото сладурче?  love001

# 203
  • Мнения: 26
Соред мен е време да се замислите за циторедуктивно лечение. В момента по университетските болници върви проучване, в рамките на което имате шанс да започнете лечение с Анагрелид. Шансът е 50:50 , но си заслужава да се опита.  Колкото до JAK2 мутацията -това има ли я или я няма поне за сега не променя терапевтичното поведение. Все още се натрупват данни за нейното значение и за евентуалното лечение, което може да изисква. Туморните маркери нямат значение за поставяне на диагноза, тъй като доста от тях (конкретния- също) са неспецифични, така че имат значение само при  доказано онкологично заболяване за проследяване на ефекта от лечението и евентуално за ранно установяване на рецидиви.  Бременността изисква доста опит в лечението на тези заболявания и сблизко следене от опитен лекар. Пак казвам- циторедуктивното лечение се спира, защото лекарствата оказват влияние върху развитието на плода и се избират алтернативни подходи за предотвратяване на евентуални тромбози.

ПП: забравих да кажа, че клинично проучване не значи че някой си прави експерименти с вас. Това е начинът по цял свят да се трупат непрекъснато данни за използваните лекарства, както и да се сравняват ефектите им. Конкретно в това проучване се сравнява ефектите на Анагрелид и Хидрея, като се наблюдава сърдечната функция. Организаторите на тези проучвания са фирми, които предоставят напълно безплатно медикаментите на включилите се в тези програми за наблюдение пациенти. За съжаление в БГ най-често това е единственият начин пациент да получи модерно и скъпо лечение. Това става с доброволно участие, от което можете да се оттеглите във всеки един момент.

Последна редакция: вт, 27 яну 2009, 15:23 от Realll

# 204
с вашите обяснения ме шашнахте нацяло
обяснете ми или  ми даите линк  за есенциялната тромбоцитемия (трябва ми повече информация за заболяването ми)
и най накрая ми кажете има ли лечение тази болест или не..?
а и кажете като сте голям специалист каде може да се намери адекватно лечение на болеста в България
защото се наслушах на всякакви диагнози от специалисти(ваши колеги -професори,доктори,доценти) !!!!!!!!!!
предварително благодаря

# 205
  • Мнения: 27
Blagodarq mnogo za otgowora Reall. Nqmam kirilica i zatowa 6te pi6a na latinica. Jiveq ot 9 meseca v Ispania i nqma kak da se probwam za tazi programa v universitetskite bolnici. Predi nqkolko dni bqh na hematolog i lekarkata me posawetwa sy6toto- da zapo4nem le4enie s Anagrelid. Ne znam dali 6te moga da se sdobiq s nego, tyj kato o6te imam malko problemi s dikomentite. No tq kaza, 4e ima na4in. Pak kup isledwaniq i analizi, no kakwo da se prawi....

# 206
  • Мнения: 1 427
Може ли и аз да се обърна с въпрос към Reall:
Дъщеря ми е на 6 месеца и резултата от ПКК е:
PLT 540
MCV 84
Всичко друго е в средните стойности. Хемоглобин 108.
Имам ли причина за притеснение при тези резултати? Все още не съм ходила при педито,консултацията ни е след седмица.

# 207
  • Мнения: 26
Здравейте E.L.
Ако прочетете темата внимателно, ще видите , че нискостепенно завишение на тромбоцитите може да се получи вторично, при доста други заболявания. По принцип цитираната от Вас стойност не буди тревога. Ако има някъде възпалителен процес добре е да поотзвучи и да се повтори кръвната картина след време. Ако има проблем Ви съветвам да се обърнете към ДЕТСКИ хематолог. Аз лично не си позволявам да преглеждам и давам съвет за деца, защото тази квалифиация по принцип се различава в някои основни моменти от моята. Бих го направил само за близко дете, което ми е постоянно пред очите, но не бих дал съвет по мрежата- просто в този случай не би било отговорно към самата Вас. Пожелавам Ви бързо преодоляване на причината за безпокойство и успех!  Simple Smile

# 208
  • Мнения: 1 427
Realll   bouquet
Педиатърката каза,че не е тревожно,щом другите показания са в норма. Често се срещало,даде обяснение защо,но аз не го запомних-нещо свързано с усилен растеж и метаболизъм.

# 209
  • Мнения: 26
Ето E.L., виждате ли... Ние ,лекарите, учим по много и добиваме квалификация в една определена област от медицината, която иначе отдавна вече не е във възможностите на един-единствен човек. Преди около  само някакви си педсет години целият учебник по вътрешни болести е бил около 300 страници. Сега това е само уводът в моите учебници по Хематология, а хематологията е само една от над десетте специалности, включени като цяло в ГОЛЕМИТЕ Вътрешни Болести. Ето затова съм на мнение, че човек трябва да дава съвет само тогава , когато е добре подготвен и със съвета си няма да навреди, дори да го прави с най-чудесните намерения на света. Пожелавам Ви всичко най-добро и да не се сещате за лекари въобще... newsm10

Общи условия

Активация на акаунт