САМО за РЕЦЕПТИ за машина за хляб

  • 1 043 386
  • 736
  •   5
Отговори
# 540
  • Мнения: X
За повече въпроси заповядай тук. Темата е точно и само за рецепти, харесай си нещо в грамове. Когато пише печене на хляб 1 кг, имат предвид теглото на продуктите, а не готовия хляб.

# 541
  • София
  • Мнения: 7 897
МНОГО МОЛЯ, ЗАДАВАЙТЕ СИ ВЪПРОСИТЕ И СИ ПРАВЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ В ДРУГАТА ТЕМА!

Тази тук е само и единствено за рецепти, без коментари и обсъждания.

# 542
  • Мнения: 46
Правя едни кифлички напоследък и гледам се услаждат на колеги и комшии. Днес набрах и разпечатах рецептата за колежките, та викам да я пусна и тук.

Пресявам 700 гр. брашно ("София мел", "Топаз мел", "Емона-02" или каквото и да е друго силно брашно). От него ползвам и за замесването на маята.
Разделям 1 яйце - жълтъка в чашка, белтъка в купичка.
При жълтъка слагам малко прясно мляко на око (15 гр.) и щипка сол. Завивам в пликче и прибирам в хладилника.
При белтъка доливам мляко, като общото им тегло да е 385-395гр. без да ги разбивам.
В дебелостенна стъклена чаша сипвам гореща вода за да я затопля за няколко минути. След като излея водата, слагам лъжица от пресятото брашно, натрошавам 21гр. мая и сипвам още една лъжица брашно.
При маята слагам щипка захар и разбивам с лъжица да стане на трохи сместа. Слагам още една лъжица от брашното, разбърквам внимателно и веднага наливам малко от млякото. Оставям да се "накипне". Слагам чашата на топло.
В казанчето на хлебопекарната слагам 50гр. краве масло и я включвам на печене САМО за 2 минути и после оставям маслото да се стопи (на ИЗКЛЮЧЕНА хлебопекарна).
Разбивам маята да стане на хомогенна гъста лепкава каша. След това на малки порции добавям с разбъркване от млякото, така че гъстотата да стане като гъста боза.
Добавям при млякото 1/2 чаена лъжичка сол и 140гр. захар. Бъркам докато се разтвори захарта. Млякото трябва само леко да се затопли (25-25*С), колкото да не е студено като от хладилник.
През това време маята трябва да шупне и да се навдигне, разбърквам я добре, че да не излезе от чашата.
Прибавям при млякото една ванилия и половин ампула аромат ром, разбърквам и изсипвам в кошничката на хлебопекарната (естествено съм извадил кошничката от машината).
Внимателно насипвам в кошничката пресятото брашно, като в кладенче, без да има контакт с млякото на дъното, слагам шупналата мая. Слагам кошничката в машината.
Пускам "експресна програма" която меси 15 минути и втасва 20 минути като през цялото време подгрява тестото, внимавам да я изключа преди да започне да пече.
Пускам програма "тесто за макарони" която меси 15 минути без да подгрява. При това месене непрекъснато капя по малко олио върху тестото. Заминават около 40гр. олио.
Изсипвам тестото от кошничката и го разделям на 10 еднакви топки. Топките разтилам на елипси (или триъгълници ако искам да са по-красиви кифличките) и в тях завивам плънката (локум, мармалад и т.н.)
От това клипче научих тайната, как да не ми изтича мармалада от кифлите - в началото на завиването се прави херметичен контейнер с мармалада около който контейнер се навива останалата част от тестото.
Нареждам в тава/и постлана/и с хартия за печене и ги оставям при температура 23-30 градуса да втасват за около 60-30 минути.
Разбивам със силиконова четка жълтъка и млякото, мажа с тях кифличките и ги поръсвам с едра захар.
Пека в предварително нагрята до 170*С фурна докато придобият подходящ цвят. Слагам ги на скара на около 1см от пода на фурната. Печенето отнема около 20 минути.
Изваждам ги и ги оставям да изстинат добре за няколко часа, след което ги слагам в пликчета.

Списък с продуктите:
700гр. брашно
21гр. прясна мая
1бр. яйце
390гр. мляко + 15гр. за мазане
1/2 чаена лъжичка сол
140гр. захар
50гр. краве масло
40гр. олио
1бр. ванилия
1/2 ампула аромат ром
250гр. шипков мармалад
едра захар за поръсване

Последна редакция: вт, 14 окт 2014, 16:47 от -ral4o-

# 543
  • Мнения: 109
Здравейте на всички!ИСкам да помоля ако някой има хлебопекарна Аляска ВМ2600 да сподели колко мл. е мерителната чашка,защото изгубих моята и не ми се получават рецептите  Cry

# 544
# 545
  • Мнения: 319
Здравейте, да се включа и аз с три рецепти за хлебчета, всичките ги правя редовно в нас, дано да съм ви полезна  Simple Smile

Рецепта 1-ви вид за 750гр.:
За този хляб мога да кажа, че става класически бял, голям, мек хляб, с по-твърда коричка, точно като тези от фурните на село  Wink
270мл. топла вода
500гр. брашно
1 пакетче суха мая
1ч.л сол
1ч.л захар
10 мл. олио

Рецепта 2-ри вид за 750гр.:
(Този хляб става по-мекичък, по-трудно се реже с нож, защото е като дунапренче, мноого мек, дори коричката му не е толкова твърда, макар това да не е точното описание де и малко по-малък изглежда:)
250мл. топла вода
1 1/2 с.л олио
1 ч.л захар
455гр. брашно
1ч.л сол
9гр прясна мая или 1ч.л суха( понякога слагам и маалко повече суха)

Рецепта 3-ти вид за1 кг. хляб:
(Този става хубав, голям, бухнал хляб, също мек, но с нож се реже по-лесно от горната рецепта т.е могат да се оформят хубави филиики)
300мл. топла вода
620гр. брашно
1 пакетче суха мая
50 мл. зехтин
1с.л захар
1ч.л сол
Всички продукти слагам в последователност- първо течните, после сухите съставки, маята най-отгоре.

Последна редакция: нд, 02 ное 2014, 01:37 от svedi

# 546
  • Мнения: 107
Искам да попитам,ако някой има марка Sapir с две бъркалки са сподели опита си и рецептите си.Благодаря Simple Smile

# 547
  • Мнения: 51
здравейте,понеже съм на работа в момента и не мога да изчета темата,моля някой да ми каже изпитана рецепта за черен ръжен хляб,купих си ръжено брашно ,но само с него нищо не се получи newsm78 newsm78

# 548
  • Мнения: X
Поне 1 част трябва да има бяло брашно . Само с ръжено брашно хляба няма да е бухнал и ще е влажен. Количеството на маята при пълнозърнести хлябове е добре да се увеличи.
  Най -добре е 3 части бяло брашно + 1 част ръжено .
 Правя пълнозърнест хляб с айрян и става чудесен.
  Моята безотказна рецепта за хляб е / и други съм пробвала ,но само тази ми допада и се убеждавам винаги ,че с други нямам такъв успех /
  100мл кисело мляко / сипвам в мерителната чаша /
 150мл топла вода ,
50мл олио
 1/4 кубче прясна мая /моята е от Лидл -с нея провал не съм имала /  +50мл топла вода за активиране + 1чаена лъж. захар.
 4 чаени чаши брашно
 при теб 1 чаена чаша пълнозърнесто /може и 2 чаени чаши бяло + 1чаена чаша типово +1 чаена пълнозърнесто/
 чашата е от 200мл
 Винаги наблюдавам замесването защото брашната са различни и понякога се налага да се добави малко брашно - за да се получи хубава топка и да не се лепи по стените.
 Пека на програма за пълнозърнест хляб.
 Добавям ядки след сигнала.
 

 1 супена лъжица захар ,и 3/4 до 1 суп.лъж. сол

# 549
  • Мнения: 51
Поне 1 част трябва да има бяло брашно . Само с ръжено брашно хляба няма да е бухнал и ще е влажен. Количеството на маята при пълнозърнести хлябове е добре да се увеличи.
  Най -добре е 3 части бяло брашно + 1 част ръжено .
 Правя пълнозърнест хляб с айрян и става чудесен.
  Моята безотказна рецепта за хляб е / и други съм пробвала ,но само тази ми допада и се убеждавам винаги ,че с други нямам такъв успех /
  100мл кисело мляко / сипвам в мерителната чаша /
 150мл топла вода ,
50мл олио
 1/4 кубче прясна мая /моята е от Лидл -с нея провал не съм имала /  +50мл топла вода за активиране + 1чаена лъж. захар.
 4 чаени чаши брашно
 при теб 1 чаена чаша пълнозърнесто /може и 2 чаени чаши бяло + 1чаена чаша типово +1 чаена пълнозърнесто/
 чашата е от 200мл
 Винаги наблюдавам замесването защото брашната са различни и понякога се налага да се добави малко брашно - за да се получи хубава топка и да не се лепи по стените.
 Пека на програма за пълнозърнест хляб.
 Добавям ядки след сигнала.
 

 1 супена лъжица захар ,и 3/4 до 1 суп.лъж. сол
благодаря ти

# 550
  • Мнения: 7 779
Искам да попитам,ако някой има марка Sapir с две бъркалки са сподели опита си и рецептите си.Благодаря Simple Smile
аз искам да припомня, че тази тема е САМО за публикуване на рецепти.  за въпроси и отговори моля , заповядайте в другата тема   bouquet

# 551
  • София
  • Мнения: 9 928
В машината става и содена питка. Ако не ви се чака маята:
450 г. брашно
1 кофичка кисело мляко
1 ч.л. сода бикарбонат
1 ч.л. сол

Содата се разбърква в киселото мляко.
Брашното и солта се разбъркват предварително. Веднага се добавя сместа от кисело мляко и сода. Меси се 5 минути (за да не прекъсне реакцията между содата и киселината не се меси по-продължително). Пече се.

Колко време печеш и дали може снимков материал? Откога чакам някой да пише точно за содена питка в машина Simple Smile.
Нагажда се количеството брашно (добавя се брашно или вода) ако е необходимо. По принцип ползвам грахам и не знам с друго брашно количеството дали ще е точно същото. Пека 1 час на средно изпичане. Съжалявам, но снимки нямам и в скоро време няма да правя такава питка. Напоследък правя само хляб от трици, за който съм дала рецепта по-рано. В режим на отслабване съм - затова.

Може ли да предложите рецепта за содена питка, без мляко и яйца (може и с яйце) - откривам само с мляко и яйца...
Програмата предвидена за содена питка е с печене 77мин - не е ли много няма как да видя дали е изпечено, понеже горната кора не се изпича както тази по стените.
това са програмите ми:
http://pichost.name/images/2014/12/22/DSC03279.jpg

# 552
  • Мнения: 3 410
Няма никакъв смисъл да се пече содена питка в хлебопекарна, тя не иска много месене , а машината доста си я върти насам натам.
Просто си разбъркай в една купа брашно 500 гр, 1 сл захар, 1 чл сол, 1 бакпулвер, направи кладенче в средата и чукни 1 яйце,2 сл олио , содата 1 чл погасена с малко оцет или лимонов сок, и водичка 1 чч и разбъркай с вилица, накрая поомеси за 2 мин с ръка, остави го да почине няколко мин и печи в загрята на 170 гр фурна за тридесет минути

# 553
  • Мнения: 265
Ще споделя с вас една рецепта на питка, която на мен и моето семейство ни е любима. Основната рецепта взех от блогът на Мариета, но поради липса на време и наличието на хлебопекарна в къщи, леко измених рецептата.

Продукти:
700 г брашно
10 г суха мая
150 г кисело мляко
150 мл вода
3 яйца/отделете единия жълтък за намазване/
60 г краве масло /разтопено/
1 с.л. сол
1с.л. захар


Поставям продуктите в хлебопекарната в следната последователност: вода и кис. мляко (леко затоплени)►яйцата (на стайна t)►сол►захар►брашно►мая. Включвам на програма за месене и когато се оформи тестото (за 4-5 мин), добавям разтопеното масло на тънка струя. След като свърши програмата, прехвърлям в намазнена тава Ф26, леко премесвам тестото и го разделям на топки, като най-голямата поставям по средата. Завивам с кърпа и питката втасва повторно 30 мин. Намазвам с жълтък отгоре и посипвам със семена. Пека питката около 40-45 мин на 175 гр в предварително загрята фурна с вентилатор на 200 гр (по средата на печенето завивам с фолио). След като я извадя поръсвам с вода и завивам с кърпа.
Питката става много вкусна, пухкава и на конци.

Последна редакция: ср, 31 дек 2014, 15:49 от ٭ColorMe٭

# 554
  • Мнения: 69
След мноооото опити и нагаждане на грамажите се оформи ето тази рецепта за уникален пълнозърнест хляб. Мерителната лъжица е на хлебопекарната.


430 мл хладка вода
олио колкото да залея бъркалките
400 гр. пълнозърнесто брашно ( може смес от 200гр. ръжено и 200 гр. пълнозърн.), но не само ръжено
1с.л захар( може и кафява)  - слага се в единият край и се покрива с брашно.
2 ч.л. сол  - слага се в др. край и също се зарива с брашно
2 ч.л. суха мая( ползвам на Д-р Йоткер) - слага се в кладенче в средата и се зарива с брашно
След сигнала за добавки слагам тиквено семе, мак и ленено семе.

Глася хлебопекарната на най-слабо опечен хляб, грамаж 1000г,програма за пълнозърнест хляб(10). Хлебопекарната ми е Moulinex 6000. И следва ето това Simple Smile  

Ето резултат:
Вчера направих този хлаб и се получи клисав и лепкав, с една дума нищо не стана.

Общи условия

Активация на акаунт