витамин D

  • 3 056
  • 81
  •   1
Отговори
  • Мнения: 52
Здравейте, мамчета,
по колко витамин Д давате на децата си, на нас докторката ни каза първо по 3 капки, а след като наддаде доста през 1-я месец, каза да ги направим по 4! Притеснявам се, защото всички мами с които говорих, дават по една капка, а съм чувала че е токсичен.

# 1
  • Мнения: 353
До сега не съм давала защото е лятно бебе и си набавя необходимото количество витамин Д от слънцето. Сега давам по 1капка Hug

# 2
  • Мнения: 1 674
Ние сме лятно бебе и вит.D даваме от октомври по 2 капки.По съвет на педито.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 1 817
От 20-ия ден по 1 капка Вигантол  Peace .

# 4
  • Мнения: 1 674
да те сега така му казват-вигантол-оил.Навремето преди 12 години,когато раждах баткото давах-диавит(капки)

# 5
  • Мнения: 89
по една капка. мисля, че така пишеше и на упътването - по 1-2 дневно

# 6
  • София
  • Мнения: 170
Давам по 2 капки от както педиатъра дойде за първо посещение, само лятото го бях спряла.

# 7
  • Мнения: 1 155
От както се е родила, това беше март, давам по 1 капка всяка сутрин. Педито ми каза да давам до годинка.

# 8
  • Мнения: 676
Доста ми се виждат 4 капки, най-много се дават по 2 и то през зимния период.

# 9
  • Мнения: 337
Сега давам по 2 капки, а лятото давах по 1. Доста ми се виждат 4 капки

# 10
  • София
  • Мнения: 17 592
Поговори и с друг лекар. Както липсата му, така и предозирането крият сериозни опасности.

# 11
  • Мнения: 9 973
по 2,но рядко Peace

# 12
  • Мнения: 817
Доста ми се виждат 4 капки, най-много се дават по 2 и то през зимния период.
Не е вярно това.Ние дори и лятото давахме по 4(сега също давам по 4)
Лекарят знае най-добре.Ние сме на толкова заради голямата фонтанела.А в началото именно,защото много качваше.Според мен трябва да послушаш педито си.

# 13
  • Мнения: 491
Сега давам по 2 капки, а лятото давах по 1. Доста ми се виждат 4 капки
И аз така правя

# 14
  • Мнения: 195
Ние даваме по 2 капки всяка сутрин.
Мисля, че не трябва да се притесняваш, щом лекаря е преценил! Има случай, при които се предписват и доста повече. Не се тревожи, педиатъра ще проследи състоянието и ще коригира капките, ако има нужда. Peace

# 15
  • Мнения: 2 100
Ние даваме по 2 капки сутрин. С колко много е наддало бебето и колко е било? По принцип това, че е наддало не значи, че трябва да се тъпче с вигантол newsm78

# 16
  • Мнения: 1 483
По 2 капки всяка сутрин.

# 17
  • Мнения: 5 940
Ей, само го забравям този Вигантол. Добре , че ме подсетихте. Като се сетя,два, три пъти седмично,  давам по две капки.

# 18
Ние също наддадохме много първия месец и давах по 3 после ни ги намалиха на 2 и на 1 през лятото.Важно е да се дава и за фонтанелата и против рахит.Слушай педиатъра

# 19
  • Мнения: 1 586
Аз все още му давам по 2 капки Вигантол!

# 20
  • Мнения: 1 477
Давам по 3-4 всяка сутрин по съвет на личната.Все пак тя си знае най-добре...

# 21
  • Мнения: 4 546
давай по толкова, по колкото ти е казала лекарката. ние започнахве с 1 капка. но от бързото наддаване главата му стои мека и ги увеличи на 3 капки. на последната консултация все още му беше мека главата и педи ги увеличи на 4. надявам се вече да има ефект  Praynig

# 22
  • Мнения: 187
Давам сутрин по 2 капки Вигантол от 20 ден.

# 23
  • Мнения: 1 896
Не давам, лекарят ми не го препоръчва.
4 капки наистина са доста.

# 24
  • Мнения: 2 829
Никога не съм давала Вигантол, въпреки, че малкия наддаваше доста първите месеци (справка подписа ми). Ако се разтърсиш, че намериш доста информация за Вит. Д, за дозирането и за това колко слънце е необходимо за да си го набави детенце и без капки Вигантол. Прочети също и брошурата, където си пише каква е дозата и до какво води предозирането. Потърси и друго лекарско мнение. Стандартната доза е 1-2 капки на ден, 4 капки са двойна доза!

# 25
  • Мнения: 476
Не съм давала изобщо.

# 26
  • Мнения: 134
не слушай никой от форума лекарката си знае работата , ние всеки месец бяхме на различно количество .роден е април и найстина през летния период заразди слънцето се дава по-малко но сега е различно още повече че е наддал много ,заради опастност от рахит се дават повече ,заради фонданелата зависи..........при всички деца е различно така че слушай лекарката ако все пак се притесняваш потърси втори педиатър

# 27
  • Мнения: 2 960
Аз все още му давам по 2 капки Вигантол!
Peace само летните месеци юли и август не съм давала.от септември пак по препоръка на джипито давам по два броя за героя

# 28
  • там където ме зове сърцето!!!
  • Мнения: 2 092
Моят син е роден януари и му давах само около 2 месеца по 2 капки!!!

# 29
  • Мнения: 2 011
аз също давам по 4 капки,педито ги увеличи,защото отляво главичката е по-мека.И при нас имаше бурно наддаване първите 3 месеца.Слушай си лекаря,в много случаи нуждата от вит.Д е спорна,но аз не се наемам сама да решавам и да навредя на детето си,правейки се на компетентна  Peace

# 30
  • София - Дианабад
  • Мнения: 656
Преди са предписвали на всички деца до 3 годинки по 2 капки - само през лятото са ги спирали.
Сега е по преценка на педиатъра - според наддаването на тегло, големината на фонтанелата и други неща. Това ни го обясни нашата педиатърка.
Ние взимахме по 2 и после по 1 капка, после ги спряхме. Но има дечица, на които може би им е нужно повече. Би трябвало педиатърът да знае най-добре.

# 31
  • София-Велинград
  • Мнения: 1 310
И на  двете си деца съм давала само по една капка и до до пролетта.

# 32
  • Мнения: 686
Давала съм най-много по две.Дъщеря ми е лятно бебе и фонтанелата и зарастваше многа бързо.
Ако има някакви съмнения за рахит може и да изпише по-голяма доза,но искай и второ мнение за капките.

# 33
  • Плевен
  • Мнения: 1 357
По 2 капки всяка сутрин.

И аз така

# 34
  • Мнения: 983
Моите са близнаци и фонтанелите им бяха доста големи. Имаше период, в които давах по 10 плюс Калциев Глюконът Лактат. После минах на 6, а сега съм на 4.

# 35
  • Варна
  • Мнения: 1 817
Поговори и с друг лекар. Както липсата му, така и предозирането крият сериозни опасности.


Открих листовката в .PDF формат. Пише при кои случаи може да се приемат до 30 капки. Обикновено лекарите изписват по голяма доза, когато детето е с повече килограми (презстраховка
).

Не смятам, че 4 капки са супер голямо количество, но въпреки всичко консултирай се и с друг лекар за твое успокоение   bouquet

http://doctorbg.calderra.com/data/File/V/Vigantol-Oil.pdf

Последна редакция: пт, 07 дек 2007, 01:06 от ikoseva

# 36
  • Мнения: 1 195
 от 28-мия ден давам по 2 капки 15мин преди хранене сутрин

# 37
  • равна Тракия
  • Мнения: 101
Не съм давала.Тук не се препоръчва.

# 38
  • Мнения: 2 631
не слушай никой от форума лекарката си знае работата , ние всеки месец бяхме на различно количество .роден е април и найстина през летния период заразди слънцето се дава по-малко но сега е различно още повече че е наддал много ,заради опастност от рахит се дават повече ,заради фонданелата зависи..........при всички деца е различно така че слушай лекарката ако все пак се притесняваш потърси втори педиатър

и Алекс е роден април, давала съм точно един месец по 1 капка, въпреки, че наддаваше супер много - с по 1 кг средно всеки месец, а в началото и с по 1.5 кг. 4 капки са много откъдето и да погледнеш, а и живеем в страна, където слънце не липсва дори и зимата  Peace

# 39
  • Мнения: 4 621
Яна се роди края на май месец и по съвет на педиатъра лятото не съм давала Витамин Д. Зимата давах по 1 капка сутрин Peace

# 40
  • Мнения: 1 440
Педиатърът определя дозата на Вигантола!!!

# 41
  • Мнения: 728
Давам по 2капки.

# 42
  • Мнения: 3 929
Моето дете се роди през октомври, наддаваше доста добре, давах му само по 2 капки в началото, после минах само на по 1 към 6-я месец и преди 1 год спрях да му давам, че му се беше затворила фонтанелата.

# 43
  • Мнения: 13
ние даваме по 2 капки сутрин на гладно

# 44
  • Мнения: 24 467
Давах само първия месец. Бебето ми е пролетно /майско/, роди се през 2006 г. и изобщо нямаше смисъл от такава профилактика. Освен това в АМ си има достатъчно витамин Д и калций, които, в комбинация с хубавото ежедневно слънцепечене просто правят излишно изкуственото витаминизиране.

# 45
  • Мнения: 313
Давах по една капка Вигантол от 40-тия ден.

# 46
  • Мнения: 2 910
От 2-рия месец давах по 2 капки вигантол.

# 47
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Мислех да давам Вигантол, обаче разбрах, че това е продукт, с животински произход(вече не помня кой ми го каза) и реших да не давам.Повече разходки на слънце(дори през зимата има достатъчно слънце) и бебчо няма да има проблеми с витамин Д

# 48
  • Мнения: 70
  Аз давах само първият месец до средата на втория, по две капки. После дойде лято и ги спряхме. Сега изобщо не и давам защото фонтанелата ни е почти затворена още от раждането и докторката каза, че няма нужда от вит. Д. Повече излизане и така.

# 49
  • Мнения: 2 746
Давам по 2 капки по съвет на лекарката ни.За 1 месец беше наддала 1.300 кг и ни определиха като затлъстели  Mr. Green затова пием по 2 капки.

# 50
  • Мнения: 65
  В момента сме на 4 капки, защото се оказа , че главата ни е " мека"/ отзад на тила при натиск костите поддават леко, което не би трабвало да се случва/, преди това бяхмя ня две. Освен че е зимен сезон, трябва да се вземе в предвид и състоянието на детенцето. Това се преценява от педиатър.
 Довери се на своя лекар! Успех!

# 51
  • Мнения: 1 264
Миналата зима сме стигали до 5-6 капки, въпреки, че не наддаваше много. Докторите си знаят работата. Аз нямах доверие на педито, че и при друг го заведох, но мненията съвпаднаха.  Laughing

# 52
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
http://www.zdrave.bg/?c=n&id=2840

# 53
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
Давах по 1 капка до 7я месец/зимно бебе бяхме/.

# 54
  • На морето!
  • Мнения: 5 756
давам по 2 по препоръка на педи Peace

# 55
  • София
  • Мнения: 6 011
Здравейте, мамчета,
по колко витамин Д давате на децата си, на нас докторката ни каза първо по 3 капки, а след като наддаде доста през 1-я месец, каза да ги направим по 4! Притеснявам се, защото всички мами с които говорих, дават по една капка, а съм чувала че е токсичен.
Дозата не бива да ти я определяме ние, а точно педиатъра. Все пак преглежда детето и дозата е индивидуална, завси от много неща. Нашата педиатърка винаги преглеждаше фонтанелите. Давах му по 2 капки, на 7-ия месец фонтанелата му се затвори и ни го спряха.

# 56
  • Мнения: 999
Давах на голямата, а и от вчера давам и на малката по две капки преди първото хранене.

# 57
  • Мнения: 117
Давам по 2 капки по съвет на лекарката ни.За 1 месец беше наддала 1.300 кг и ни определиха като затлъстели  Mr. Green затова пием по 2 капки.

И на нас ни казаха, че сме дебели при 1,300 наддаване за месец  hahaha Шокирах се.. Иначе ние вигантола взимаме по 2 капки от началото на 2-ри месец, само че на нас ни каза педиатърката да го накапвам върху езика преди къпане вечер.. рев...

# 58
  • Русе
  • Мнения: 2 354
да 3 мес й давах по 1 капка, оттогава- по нито една

# 59
  • Мнения: 54
ние в началото  по 1 капка,а сега по 2( фонтанелата ни е още голяма)

# 60
АЗ давам по 5, а по едно време давах и по 8

# 61
  • Пловдив
  • Мнения: 556
Аз давам по 8 ,защото малкия развива рахит от бързото наддаване.

# 62
  • Мнения: X
Изобщо не съм давала на каката.На малкия давах по две капки, но давах Деавит, тъй като в него има и вит. А, който укрепва лигавиците.
И двамата са родени на 30.12, т.е. зимни бебета са.Фонтанелите им се затвориха около втората година и на двамата.

# 63
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
....
И двамата са родени на 30.12.....

Ех, че готинооооо.

# 64
  • София
  • Мнения: 44 098
Давах по 2 и то не много редовно.
Роди се ноември, дадвах до към април..

# 65
  • София
  • Мнения: 1 244
Явно е и до педиатър. На мойта и била големшка фонтанелата, но доки каза да не увеличавам количеството от 2 капки дневно. Всъщност точно каза "фонтанелата е големичка, но костите (на черепа) са твърди, така че всичко е наред". А през лятото изобщо не давах.
4 капки са си доста, а осем...  Shocked

# 66
  • София
  • Мнения: 5 719
2 капки всяка сутрин преди папане Peace

# 67
  • Мнения: 4 546
8 са за лечение на рахит, а не за профилактика.

# 68
  • София
  • Мнения: 1 244
ясно
Но и да не му хрумне на някой да ускорява процеса.... Simple Smile

# 69
  • Мнения: 24 467
http://www.tialoto.bg/article.php?id=2109
http://www.biberonbg.com/info/vitamind.htm
""...днес е известно че оптималният начин за добиване на витамин Д от бебетата не е чрез гастроинтестиналния тракт, който позволява да се погълнат токсични количества. По-скоро кожата е човешкият орган, предназначен при наличие на достатъчно слънчева светлина да синтезира витамин Д в потенциално големи количества и едновременно с това да не позволи абсорбцията на повече от количеството което тялото може безопасно да използва и складира."

"По време на лактацията: добавянето на витамин Д към храната на майката и/или излагането и на слънце ще увеличат нивата на витамин Д в кърмата и. Стига майката да няма недостиг на витамин Д, кърмата и ще има точно необходимото количество витамин Д. Бебетата обаче са „проектирани” да получават само малка част от нужния им витамин Д от кърмата, а остатъка – от слънчевата светлина."

http://www.mamaibebe.com/?id=308

Информация има и взаимно изключваща се. Аз предпочитам изкуствени добавки да давам и на децата и на нас, възрастните, само при доказана необходимост от тях. Когато какава няма най- добрата профилактика е  природосъобразно хранене и двигателна активност, чистата околна среда.

# 70
  • На тиха улица
  • Мнения: 902
Участъковия педиатър ми каза да давам на Маги по една капка след 20-ия ден, а микропедиатърката от ТК, която я пое при раждане ми каза след като навърши един месец.Аз и го давам от два дни по една капка, сутрин, на гладно.После давам биберона.

# 71
  • София
  • Мнения: 12
По 2 капки всяка сутрин

# 72
  • Мнения: 2 336
На мен лекарката ми каза сутрин, ама 15 мин преди ядене. Аз като нова мама идея нямам как ще стане да дам капките и да чакам 15 мин. Да го държа гладен 15 мин - представям си какъв вой ще е...
Я кажете как ги давате вие...

# 73
  • Мнения: 724
От 20-ят ден по две капки и продължавам да ги давам.

# 74
  • Мнения: 1 986
Давам по 2 капки, но понякога забравям.

# 75
  • Burgas
  • Мнения: 201
2 капки всяка сутрин преди папане Peace
и ние така Peace

# 76
  • Мнения: 127
Не давам! Давала съм само 4 сутрини и като видях, че повръща ама яко от него и го спрях. На педито не съм казала. Вит Д май само в БГ се дава  Rolling Eyes

# 77
  • София
  • Мнения: 1 244
Не е вярно, че само в бг се дава!
Не е фатално да не се дава, ако разходките са достатъчно, използва се всеки лъч слънце (през зимата), а през лятото направо май не е нужно. Но ако бебето расте много бързо (тук май има спор, дали става дума за кг. или за см.) е добре да се дава. Витамин е, не е токсичен, дори да приемем, че не помага много-много, със сигурност не вреди!
А за даването на гладно съм чувала две теории - да се усвои по-добре или да не го повърне бебето (ако е след хранене). Категорично не е нужно да се чака 15 мин, освен това няма абсолютно никакво значение дали се дава рано сутрин, на обед, вечер...или когато се сетиш.
Има и друго нещо - бебето поема вит Д и по други начини (кърма, АМ, храна), слънчевата светлина обаче подпомага абсорбирането му (или както там се казва).

# 78
  • Мнения: 2 242
не съм давала и на двете си деца, предпочитам да се съобразявам с долното  Wink

Излагане на слънчева светлина нужно за произвеждане на достатъчно витамин Д*
Група  -  Облекло  - Мин. седмично  - Средно мин. дневно
 
1.Бебета под 6 месеца, бяла раса, 39°9'N ширина - Напълно облечени без шапка -  120 мин/седм. (2 часа) -  17.1 мин/дн.
                                                                                - Само по памперс - 30 мин/седм. (0.5 часа) -  4.3 мин/дн.
 

Хранителни източници на витамин Д
Храна  - Витамин Д в IU -  µg
Масло от дроб на треска, 1 с.л. -  1360 - 34
Риби и морски дарове: 
Червена сьомга, консерва 100гр -  530 - 13,3
Атлантическа сьомга, готвена , 120гр  -  360 - 9
Скумрия, готвена, 120гр -  345 - 8,6
Сардини, консерва в олио, 120гр -  270 - 6,8
Риба-тон, лека, консерва 120гр -  236 - 5,9
Мляко с добавен витамин Д, 250 гр. -  90-98 - 2,45
Маргарин с добавен витамин Д, 1 с.л. -  60 - 1,5
Телешки черен дроб, готвен, 3 1/2 oz -  30 - 0,75
Жълтък, готвен, 1 голям -  25 - 0,62
Кърма, 1 литър -  20-60 - 0,5-1,5
Кисело мляко, 1 чаша -  4 - 0,1

# 79
на нас педиатъра ни каза че няма нужда да давам, защото фунтанелата ни се прибирала много добре, но аз все пек започнах да давам по 1 капка на ден,още не сме почнали с разходките, затова го почнах,но смятам да го спра като почнем да излизаме редовно

# 80
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
От началото и аз давах по 3 капки-след това педито го увеличи на 4 капки именно защото много качваше и не сме имали проблем.Давах и по 4 до 1 годинка сега само по 1-2

# 81
  • София
  • Мнения: 1 522
Моето бебче е зимно и от началото на втория месец пием по 2 капки на ден.

Общи условия

Активация на акаунт