Ипотечен кредит - в лева или в евро

  • 7 827
  • 50
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 426
Здравейте,и на нас ни предстои да теглим заем и ни посъветваха да изтеглим в швейцарски франкове,тъй като лихвите са най ниски при този вид заеми и при тази валута няма големи колебания в курса,а ако банката не предлага този вид валутен заем,то той да бъде в евро,заради понататъщна инфлация.

а казаха ли ви, че в близките 20г не се очакват големи колебания на швейцарския франк. Като вземат да дават такива умни съвети, кредитните инспектори направо ми идва да........., преди всичко на него му плащат за да защитава интересите на банката, аслед това твоите. той самия не е виждал кривата на франка за последните 20г., съвети ще дава.
теглети си кредита в лева или евро, няма значение зависи от конкретните условия по-договора, лева е за предпочитане. Основно правило е като имаш заем, да е във валута която най-бързо се обезценява. А докато влезнем в еврозоната бая време ще мине и я камилата я камиларя тогава.

# 16
# 17
  • Мнения: 479
Във валутата, в която си получавате заплатата.
м/у другото този валутен борд почва да става доста съмнителен, ако продължат тези темпове на инфлация нищо 4удно борда да го предоговорят 1 евро за 3-4 лв. какво пречи?

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Във валутата, в която си получавате заплатата.
м/у другото този валутен борд почва да става доста съмнителен, ако продължат тези темпове на инфлация нищо 4удно борда да го предоговорят 1 евро за 3-4 лв. какво пречи?
Това не е нещо което зависи примерно от правителството. Идеята на борда е е точно това, да не мърда лева.
Иначе и ние ще теглим такъв заем и смятам да е в евро. Доходите на мъжа ми, които са по-сериозни и относително постоянни са в евро, вноските за апартамента са също в евро. Въпреки това много се надявам лева да се държи, че иначе няма да ни зарадва дори факта че кредитите ни са се обазценили.

# 19
  • Мнения: 107
ние теглихме кредит в евро, защото лихвата в лева е  по- висока

# 20
  • Мнения: 701
Аз съм за лева!

# 21
  • Мнения: 329
Аз се колебах между швейцарския франк и лева, но вече съвсем се обърках, а и не съм финансист.

# 22
  • Мнения: 485
Ние изтеглихме от ДСК-в лева,така ни посъветва кредитната,послушахме я въпреки ,че лихвите са по-големи,дано да е за добро! #Crazy

# 23
  • Мнения: 668
и ние ще теглим сега от булбанк.допитахме се до 3-ма и всички казват в лева да теглим?

# 24
  • Мнения: 647
Не мога да реша как е по-изгодно , но искам да вметна ( копирам го от споразумението на БНБ с Мин.съвет ):
1) запазване режима на паричен съвет до влизане в еврозоната при
съществуващото равнище на фиксиран валутен курс на българския лев в
съотношение 1.95583 лева за едно евро;
....
4) въвеждане на еврото като национална парична единица от момента
на влизане в еврозоната
.
Как го тълкувате вие? До влизането в еврозоната курса е 1.95583 , а като влезем какво се случвас курса ???? Става например 4.11 лв за евро. И по този начин като се преизчислят кредитите в лева : например останали са ти да връщаш 10 000 лева и си си ги смятал , че са около 5100 евро след преизчисление на курса излиза , че имаш да връщаш 21000 лева. Естествено и заплатите ще са в евро , но тенденцията доходите да догонват със закъснение цените - в случая вноските по кредита е ясна .
Моля ако греша някой да ме поправи , че не съм икономист  ooooh!

# 25
  • Мнения: 668
Значи мила от 3 дни разпитваме познати занимаващи се с кредити и такива които са теглили над 40000лв.Няма нищо общо с твойта логика krasian  Peace!В Румъния в момента е точно както описваш евро спрямо леите им.1 лея  се равнява на 3,80 към курса на еврото!!Валутата им се е обезценила,като ако е в нашия случай лев-евро 4 към 1 както го описваш и както се говори че ще стане кредита ти няма да се увеличи а ще се намали като сума.За това в момента по банките яко смъкват и процента за теглене в евро!Ако искаш разпитай пак,но аз по надеждни източници от тези хора едва ли ще намеря.Единия от тях е теглил 100 и не е от тия дето се прецакват,но ако имаш друга информация ще следя

# 26
  • София
  • Мнения: 4 041
Krasian зависи в каква валута ти е кредита. Ако към момента на влизане в еврозоната се приравни 1 евро=4 лева( лелеее,ужас!) и имаш кредит 10000лева, то той ще стане 2500Е. Ако,обаче, имаш кредит 5000Е, което дотогава е било 10000 лв. , то той ще стане с равностойност 20000лв. Всъщност последното е безсмислено,защото лев вече няма да има и всички цени ще са в евро.  Crossing Arms
Ние затова теглихме заем в лева, с надежда като приравняваме към евро да спечелим. Това са само предположения, защото може да се приравни по курса в момента 1:2 и тогава ще си останем само с по-високите лихви,които сме плащали.  Mr. Green

# 27
# 28
  • Мнения: 171
Вероятността да стане 1:4 никак не е за подценяване.
Аз смятам, че в лева е по-изгодно.
Що се касае за скритата инфлация то тя засяга всички кредити, в смисъл банката вдига процентите спрямо официалната инфлация. всички знаем обаче, че тя не е реалната.

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 4 132
Като авторка на темата да си кажа - в крайна сметка теглихме в лева от Булбанк  Peace

Общи условия

Активация на акаунт