Гениално дете или амбициозни родители?

  • 7 391
  • 105
  •   1
Отговори
# 90
  • Пловдив
  • Мнения: 704
аз виждам дете,което се забавлява, и родители, които го обичат.
не мисля,че е гениално, но е важно оттук-нататък родителите как ще продължат играта.

И друг път съм давала за пример сина ми - на 1г знаеше азбуката,на 2г- 60 марки коли. (голямата ми грешка, за която и до днес съжалявам е,че не съм го снимала, та сега да го гледате на филмче в нета)
Колкото и да съм амбициозна, той ако не ще и не може,аз как да го накарам?
Амбициозност проявих, като прочетох, че Матей на Чандра можел да смята, та си загубих съня и се втурнах да уча и моичкия.
Амбициозен се опита да бъде и баща ми като хвана дребния да го учи да чете на 3г.
И единият, и другият опит се провали, щото детето не искаше.

Сега, на 4г, е забравил половината марки коли и все така не ще да чете.
А тогава, навремето, след колите и научаването и на пътните знаци,започна знамената на държавите.
Остана си с 15-20 броя в актива, щото "амбициозната" му майка не й се занимаваше.
Ето ви другата крайност.

# 91
  • Мнения: 335
В такъв случай, ако приемем, че детето е "гениално", това качество следва да се признае и на 2- годишните деца, които познават буквите и цифрите или различават и показват голям брой животни и не бъркат...

При това дете впечатляващото е не само, че помни. А, че дава доказателства за това.
Забележителна е концентрацията на вниманието, способността на родителите да задържат интереса му на една и съща тема толкова време. Както и неговата готовност да го направи, да  им съдейства.
Комуникацията е интересна тука. Не само какво се случва в малката му главица, а как.

Филмчето е монтирано поне на 2-3 места, т.е. имало е и паузи в диалога между хлапето и таткото и темата се е променяла поне за кратко. Но това не променя факта, че хлапенцето е страхотно и много чаровно сега.

# 92
  • Мнения: 24 467
Концентрирането на вниманието за определено време се свързва по- често с тип темперамент, а не толкова с гениалност. Има гениални хора, които са разхвърляни и се отличават с  обратното- "разконцентрирано внимание"- разпиляно едновременно в няколко насоки или чиято цел се променя често и бързо.

# 93
  • София
  • Мнения: 62 595
Спокойно, това си е дете като всички останали. Дали е гениално или не, може да се каже само след години и ако се наеме някой да наблюдава детето и семейството съвсем безпристрастно. С времето ще се разбере за какво става въпрос. Филмчетата са много впечатляващи, но не бих се наела да давам категорично мнение, защото няма достатъчно данни.
С риск сега някой да ми скочи и да каже, че омаловажавам постиженията на детето и сигурно завиждам, на грешен път е. Старая се да бъда безпристрастна.
Сигурно много майки сега съжаляват, че поради някакви причини не са имали възможност да снимат децата си и да показват техните постижения. Би било чудесно, за да видим, че има много деца, с които ако се работи, постигат страшно много за възрастта си. И като сложим десетки подобни записи, кой знае, може да решим, че е нещо нормално, защото има натрупване на еднотипни данни. Тогава сигурно ще се стигне до извода, че щом много деца могат сходни по сложност неща, значи е нормално за всяко дете.

# 94
  • Мнения: 524
Концентрирането на вниманието за определено време се свързва по- често с тип темперамент, а не толкова с гениалност. Има гениални хора, които са разхвърляни и се отличават с  обратното- "разконцентрирано внимание"- разпиляно едновременно в няколко насоки или чиято цел се променя често и бързо.
Моето дете е точно такова. Не казвам, че е гениално, дори се моля да не е, губи интерес към това което е научил и се концентрира към други цели, понякога безсмислени (според мен). Никога не съм настоявала да учи нещо, сам проявява интерес към нещо и пита. За съжаление не мога да отговарям на всичките му въпроси. От друга страна не се сеща за елементарни неща и честно казано, съм притеснена как ще се справи в 1ви клас.

# 95
  • Мнения: 24 467
Именно за тип темперамент става въпрос в случая, Виза. Племеницата ми скача, и винаги е била такава, от тема на тема много бързо. Пренастройва се веднага. Големият ми син на 1, 5 годинки можеше да гледа един час анимационни филмчета от прожекционния апарат. Способността да се концентрира вниманието за дълго време или да се възприема разнородна информация за същото време не е гениалност, а специфика на темперамента.

# 96
  • Мнения: 524
RadostinaHZ, не искам да ти скачам. Laughing  Кавгите са излишни, тук просто си разсъждаваме. Дори стискам палци на Лили да НЕ е гениална, защото гениалните рядко постигат успехи в живота. Преди време гледах филм за деца - гении, изводът беше, че те са пълни с всякаква информация, но тя не им е нужна за нищо и обикновено се провалят с гръм и трясък в живота. Но това е потенциал, от който може да излезе нещо.   Peace

# 97
  • София
  • Мнения: 62 595
Имах предвид принципно, а не конкретен човек. Винаги в подобни теми се намира някой да каже, че не приемаме чуждата гениалност, защото нашите деца не са гениални.

# 98
  • Мнения: 335
... не толкова с гениалност... 

Отворете медицинските картони на децата и вижте критериите за "стандарт", за ниво на развитие, съответстващо на  възрастта, тъй както се е наложило за "нормално" според наблюденията на докторите за десетки години.

Когато някой те впечатли, то е точно, защото не е в "стандарта".
Сега това дете е такова.

Пък, ако някой толкова държи на думички като "гениалност" и не ще да се пуска от тях, да не забравя, че Гений хич не се връзва буквалистки с едно малко дете, при това - момиченце.

# 99
  • Мнения: 524
Права си - гениално или не, това са нашите деца и това е прекрасно. За мен не е нужно детето ми да е гениално, за да го обичам, но се радвам когато видя такива деца.   bouquet

# 100
  • Мнения: 1 588
Между другото, прави ли ви впечатление, че все таткото пита Лили за държавите? Както и в това филмче:
http://www.youtube.com/watch?v=KU4KKX3NDqs
и в другите филмчета от същия автор пак таткото е активната страна...


# 101
  • Мнения: 24 467
Не виждам нещо по- различно от вече изразеното: "Приемам, че става въпрос за памет, развита в по- голяма степен от тази, при средно статистическото дете. "- нали точно такова схващане застъпвам. Същото се отнася и до концентрацията на вниманието- спецификите са толкова по- ясни, колкото отделянето от общия стандарт е по- голямо.
Просто тези специфики и "гениалността", като термин са различни неща.
Между другото в медицнските картони на децата, поне на моите, няма залегнати такива показатели, там се набляга на физическото развитие.
Че конкретното дете не е "средностатистическо" по този показател не прочетох някой да е оспорил.

# 102
  • Мнения: 335
Че конкретното дете не е "средностатистическо" по този показател не прочетох някой да е оспорил.

"Гениите" са гении най-често по един "показател".

Нормално е в медицинските картони да няма графа "гениалност".
Как лекари и родители щяха да се гледат иначе по детските консултациите.  Laughing


Права си - гениално или не, това са нашите деца и това е прекрасно. За мен не е нужно детето ми да е гениално, за да го обичам, но се радвам когато видя такива деца.   bouquet

Ако хората разфасоваха любовта си според физическите или психическите способности на децата, щяха да са кантари в бакалия.
Това, че се радваме на всички деца - и на нашите, и на чуждите, е показател само за собствената ни нормалност.

# 103
  • Мнения: 24 467
Не аз повдигам въпроса за медицинските картони. Писах го в отговор.
Гениалност, за мен, е способността на човека да разрешава сложни ситуации, да открие нещо ново, което никой до момента не е открил, способност да се създава творчество, да се решават сложни задачи, изискващи мислене и творчество също. Просто с термините често се спекулира. Четох вчера за фолкепиваца с гениален глас- божке, че то в ученическа вързаст във всеки клас ще се открие поне по едно дете с по- хубав глас от нейния.  Laughing
Има случаи с хора с феноменална памет, които могат да запомнят наизуст цели пасажи от книги или дори цели произведения. За тях не се говори като за гениални, а като за хора с феноменална памет.
Ето нещо за разведряване в тази насока:
http://www.inrne.bas.bg/wop/ARCHIVE/wop_2_2001/07Mitrani.htm


# 104
  • Мнения: 14 654
Просто с термините често се спекулира.
Да. Видях, че доста клипчета с деца, които показват някакви дейности са озглавени "Baby Genius" Simple Smile Имаше едно дете, което си играе със синтезатор, естествено не свиреше, а удряше клавишите, но пък и то е наречено гений от родителите си. Лили изглежда я снимат от малка, майката и подаваше някаква свирка и тя духваше в нея- пак показател за гениалност според някои.
За тези, които ще сметнат, че не оценявам способностите на Лили уточнявам, че не е така, нито казвам, че не е гений, само че е рано да се каже.

Общи условия

Активация на акаунт