презиме без -ов, или защо чиновникът е по-висш от закона?

  • 9 220
  • 89
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 756
РЕШЕНИЕ № 882 ОТ 21.VI.1994 Г. ПО Г. Д. № 365/84 Г. II Г. О.

БАЩИНОТО ИМЕ НА НОВОРОДЕНОТО СЕ ВПИСВА В АКТА ЗА РАЖДАНЕ С НАСТАВКАТА - ОВ, -ЕВ, - ОВА, -ЕВА СЪОБРАЗНО ПОЛА НА ДЕТЕТО. ИЗКЛЮЧЕНИЕ ОТ ТОВА ПРАВИЛО СЕ ДОПУСКА САМО КОГАТО СОБСТВЕНОТО ИМЕ НА БАЩАТА НЕ ПОЗВОЛЯВА ПОСТАВЯНЕТО НА ТЕЗИ НАСТАВКИ ИЛИ КОГАТО ТЕ ПРОТИВОРЕЧАТ ПО ИМЕННИТЕ ТРАДИЦИИ НА БЪЛГАРСКИЯ НАРОД.
ПРОМЯНАТА НА ИМЕТО, В Т. Ч. И НА БАЩИНОТО ИМЕ, СЕ ДОПУСКА САМО КОГАТО ТО Е ОСМИВАЩО, ОПОЗОРЯВАЩО, ОБЩЕСТВЕНО НЕУДОБНО ИЛИ КОГАТО ДРУГИ ОБСТОЯТЕЛСТВА НАЛАГАТ ТОВА.
ЗИБГЧл. 6
ЗИБГЧл. 15 вземи да прочетеш това решение , ако имаш време , покажи и го и на адвоката си у, който би трябвало да е наясно , че дори да жалите няма да го променят , защото не знам какви доказателства за осмиване ще намериш за пред съда и не си давай парите напразно. По отношение свобода на избора съм за , но все пак трябва да се спазват и някои ограничения , които ни налагат законите -иначе , когато поискаш ти защита от закона , ще ти е гадно че другите не са го спазили. Не мога да проумея защо тази промяна на презиме е толкова съществена за теб. Да ти е живо и здраво детенцето и да му се радвате!

# 76
  • Мнения: 4 451
Разбирам чудесно желанието ви. Има закон, според който нямате право да го осъществите. Не разбирам, обаче защо той се прилага избирателно - за едни може, за други не?! Така, че имаш право да се ядосваш. Но и според мен  -ов не променя съществено нещата. Да во е живо и здраво детенце, пък останалото не е толкова важно.

# 77
  • София
  • Мнения: 10 332
На двайсет и кусур години си променях два пъти презимето - един път ме написаха с презиме Марк Анри Жерар  Mr. Green + фамилия Вианей-Лио! Отказах се и се върнах към старото си име, чрез дело, естествено. Стана много лесно, само трябваше да се разкарвам няколко пъти, защото два пъти на делото не присъстваше прокурор. Мотивът ми пред съдията беше - така ми е по-приятно. Подейства.
Май е много субективна преценката на съдиите.

Последна редакция: ср, 19 дек 2007, 19:28 от мама Зайка

# 78
  • Мнения: 756
не се обиждай мамо Зайке-явно си впечатлила съдията  а и имената звучат наистина много секси-защо човека да не разреши човек да ги носи с досойнство-НЕ СЕ ЗАЯЖДАМ,ХАРЕСВАМ ИМЕНАТА

# 79
  • София
  • Мнения: 10 332
Ъ? Нещо не разбрах.  newsm78
Марк Анри Жерар са първите три лични имена на баща ми. Секси ли ти звучат?  Twisted Evil

# 80
  • варна
  • Мнения: 1 395
 Сега се замислих, в закона пише за -ов и -ова, но нашата фамилия е  с окончание -ски. Дали е проблем момиче да се запише примерно Ана Македонски, а не Ана Македонска.

# 81
  • София, Павлово
  • Мнения: 35
Много интересно, защо в Б-я въобще се пишат някои закони като не се спазват? Аз си мислех, че вече можеш да си кръстиш детето както си искаш. Като казах на жената, която ми попълваше събщението за бебето, че искам да е без -ов, тя ми каза, че можело да им го върнат от общината, защото неможело така..  Shocked  но все пак ми се издаде акта както искахме. И сега от axel_chiara   разбрах, че не се е променил закона, а просто някъде се спазва, другаде не..

# 82
  • Мнения: 72
И аз исках дъщеря ми да е Александра Станислав Сариева - в родилното ми го приеха,но изрично ме предупредиха че в общената няма да го приемат така!Като отидох да си взема вече готовият акт за раждане ми обясних че има наредба за българските имена и така немогат да я запишат!Незнам защо при едни може а при други не! Sad

# 83
  • Мнения: 756
наистина звучи много секси и готино това име мамо Зайке - предупредих те да не се обиждаш , на мен лично ми харесва

# 84
  • Мнения: 756
това че някъде се спазва , а другаде не е абсолютно вярно , НО  има имена , които българската граматика не позволява да се добави наставката -ов или -ова , поради което и съществуват имена като Кадин и т.н/ цитирам това име , защото него забелязах в темата / .По отношение на наставката -ски, -ска за нея важи горното за -ов , -ова

# 85
  • Мнения: 756
извинявай , че ти се меся в личното пространство / към авторката на темата / , но можеш ли да споделиш какви точно доказтелства представи пред съдията като основание за промяна на името . Ако желаеш мога да изпратя материали по отношение на тази процедура -пиши на лични , ако ти  е по -удобно

# 86
  • Мнения: 223
Все повече деца познавам без "ов" и "ова" в презимето си. Изобщо не виждам какъв е проблемът. И защо за едни е незаконно и не може да си запишат децата така, а за други може?! И след като мъж може да се прекръсти на Манчестър Юнайтед пак в България, не знам с какво едно "ов" да не се пише в презимето може толкова да се навреди на закона, който е видно, че така или иначе не се спазва. Явно някои са късметлии, други каръци както за много други неща в така добре "уреденото" ни битие.

# 87
  • Мнения: 63
Моята дъщеря също е без -ов. В родилното не ми направиха никакъв проблем.А и така е много по-благозвучно името й. Wink

# 88
  • Мнения: 104
Синът ми се роди през септември и тогава го записах, както исках без -ов. В общината се опъваха, даже казаха "Само турците си пишат децата без -ов" - много тъпо обяснение. Предупредиха ме, както е и по закон, че всичките ми деца трябва да са с еднакви бащини имена. На което аз казах - ок и така се приключи.

Момичето има право да се сърди на системата, след като тя не прилага еднакви правила за всички. След като е направила компромис за нас...защо да не направи и за нея. Логичен въпрос, не мислите ли? Или трябва да има железни правила или...трябва да се правят компромиси. Иначе ми мирише на нарушаване на правата.  Peace

# 89
  • Мнения: 3 069
Дано не го приемете като заяждане, но искам да попитам - защо без -ов????

Има имена на които никак невърви да се слага -ов.
Сина ми е Олег и никак добре няма да звучи за неговото дете Олегов или Олегова.
Друго име за което се сещам е Юрий...
Би трябвало да има компромисно решение.

Общи условия

Активация на акаунт