Работите ли на 4ерно?

  • 4 270
  • 75
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 3 521
за протокола : както по_назад съм написала, в Италия, при горния пример, за деца и мъж : ниЩо. ако си достигнал пенсионна възраст, тогава да.

Да пробвам дали съм те разбрала правилно - в Италия в случай на смърт на единия родител детето не получава помощ до навършване на пълнолетие? А частната пенсионна застраховка му осигурява някакъв приход?

# 61
  • Мнения: 392
Винаги когато има възможност работя и на черно, основно обаче на бяло. На черно съм работила като фотограф, а сега правя ремонт на дрехи в къщи. Осигуровките си вървят с пълна пара, а паричките от черното  са си чиста печалба.

# 62
  • Мнения: 176
Изчетох внимателно всичко и така и не разбрах защо спорите, при положение че живеете в различни държави... Нормално е да има такива различия в мненията при положение условията и държавните политики са толкова различни.  Thinking

По темата, и аз като другите Американски момичета не мисля че би било изгодно да се работи на черно тук - просто дохода ми няма как да стигне този който имам сега, с квалифицирана работа. Друг е въпроса че здравна застраховка на частно е безумно скъпо, докато с работодател ми струва $24 на месец за мен и съпруга ми.

За съжаление нашите федерални данъци отиват точно за война и много малко друго. (Ето го тук разпределението.)  Има не малко хора които отказват да плащат данъци именно за това - всяка година си попълват формичките на данъчните, но вместо чек прикачват писмо в което е обяснено "Моралните ми принципи не позволяват да спонсорирам насилие и военни действия."  Без майтап - лично съм разговаряла с такива, единия беше професор по Литература в много престижен универститет. Други хора пък нарочно си държат годишния доход под облагаемия за годината - говорих с един човек който с тази цел работи само 3-4 месеца в годината. (Не му е зле, впрочем.) Такива хора правят компромиси на които аз, примерно, не съм готова.

Колкото до щатските данъци, май зависи от щата. Бих била безкрайно щастлива ако парите ми отиваха за поддръжка на паркове и добри училища, но поне в НЙ отиват предимно за социални помощи на бедните в гетото... За пример, Сентрал Парк до 1970те е бил в полу-разрушено състояние, докато не са направили частен фонд и с дарения от обикновени граждани не са го оправили до прекрасният му вид сега...

Както каза Джена, за социалното ни осигуряване и здравното за пенсионерите да не говорим, че там е...  ooooh! Затова и освен тези данъци всяка година 15% от доходите ни отиват в частен пенсионен фонд.

С две думи, не се кефя да плащам данъци, никак, като се има предвид за какво отиват, но... не мисля че другият начин ми е по-изгоден.

Хайде, мир за всички други - празници, хора, обичайте се, не се карайте  Crazy.

# 63
  • Мнения: 353
В Париж работа на черно има на всеки ъгъл.Повечето ни познати са на черно-някой за кратко,други от години.Аз самата гледах едно дете 10 месеца съвсем на черно с работа между 35 и 50 часа седмично за почти никакви пари+миниатюрно студио на 7 етаж.И не защоте не усещам,когата ме експоатират,а защото скъпата Префектура в Нантер ми издаде картата за пребиваване 9 месеца след подаване на досието.Направиха ме луда тогава-искаха ми какви ли не небивалици.По средата на първата учебна година ми искаха документ,че съм записана да продължа във втората и етц...А през това време не можех да напусна гадните използвачи,защото ако сменях адреса,трябваше да започна процедурата отново.Тук мизерните работи-бавачки,чистачки...са на черно.Много са малко коректните семейства.В ресторантьорството и хотелиерството също е така.А строителствито-виж тук
http://www.lexpress.fr/info/societe/dossier/arnaque/dossier.asp?ida=460468
И след като започнахме темата за социалната система на ФР и дали такава,каквато е,има бъдеще:
http://www.lexpress.fr/info/societe/dossier/arnaque/dossier.asp?ida=460462
http://www.lexpress.fr/info/societe/dossier/arnaque/dossier.asp?ida=460463
http://www.lexpress.fr/info/societe/dossier/arnaque/dossier.asp?ida=460465
http://www.lexpress.fr/info/societe/dossier/arnaque/dossier.asp?ida=460466
Това са статии от списание L'Express от 11/10/2007-наистина са интересни
А аз си мислех,че ФР държи здраво....НО се оказа ,че е разграден двор...тоест Богат разграден двор

Това е мой пост в нашата си френска тема.Цитираните статии са на френски,за съжаление нямам време да ги превеждам изцяло сега-извинявам се за което...
Да,съгласна съм,че за да функционира нормално една държава,нейните жители трябва коректно да си внасят данъците и дължимите плащания.
Обаче в някои държави социалната система е започнала вече да функционира " на магия" и не предразполага данъкоплатците към коректност.Освен това понякога дребния човек няма избор.Ти може и да искаш договор,ама като не можеш да си намериш коректен работодател.Или шефа ти е пич на място,но бюрото по труда отказва заверка на договора???
И аз бях започнала да си мисля,че проблемите ни са временни,защото сме чужденци и трябва да мине време,доката влезем в системата,но тези статии,който цитирам показват обратното.Няма по-големи нарушители на правилата от самите французи.
Накратко-наскоро избухна скандал,че на строежа на новия терминал на летище "Де Гол" са открити 15 китайци без документи...Няколко месеца по-късно откриха 5 нелегални на строежа на новото училище на жандармерията(една от статиите).Проект за милиони ,който спечелилата търга фирма преотдала на друга,тя на трета,после на четвърта...Петият предприемач наел строители на черно-за какво говорим ,а?
Тук ,ако са ти слаби доходите,службата по семейно подпомагане ти плаща част от наема.Някои оправни двойки,живущи  на семейни начала,  стигнали до там,че да си отдават под наем един на друг общото жилище с цел точно получаване на помощи... И още ,и още-държавата губи по 20 милиона на година-загубите,за които знаят и смеят да оповестят
Основния пропуск-бих го нарекла грях,на френската  социално система-всяко бюро функционира самостоятелно.Тоест във века на интернета и комуникациите ,те не обменят информация. Така(статиите) една фалшива мама на 4 деца е "заработила" 100 000 евро  от помощи от 23 каси за соц. подпомагане с едни и същи фотокопия (тук се работи с копия изпратени по пощата  Laughing)
Отклоних се от темата,но исках да ви дам представа за системата тук...
Работодателите плащат 70% от заплатата като осигуровки- ако ти получаваш 1000 евро заплата,работодателя ти плаща още 700 евро на държавата.Излиза,че му струваш 1700 евро  Laughing Е,при всеизвестната френска скръндзавиния колко работодатели искат да им работиш "на бяло".
Не знам какво получават децата при смърт на родител/и.Но тук има социална помощ наречена RMI-за съвсем бедните-тя е доживотна и започваш да я полуяаваш от навършване на 23 години. Laughing-около 450 евро-голяма част от французите я получават и си работят на черно  Laughingж
Услугите-ако дойде фирма ще платиш в пъти по-скъпо(приятелка се оръси 800 евро заради  теч в банята,застраховката покри една трета).На черно-полския ми комшия взима за тази услуга 150 и ти дава съвсем читава фалшива фактура  Laughing
Омега-този отговор удовлетворява ли те?
Feiam-рИторика и рЕторика са дублетни форми-както обИци и обЕци-и двете са правилни   bouquet(даскал съм)
Извинете за дългия пост-използвах,че бебчо спи  Hug 

# 64
  • Мнения: 764
АбсолЮтно съгласна с вси4ко написано за Италия ConfusedДа добавя,само,4е ако си с пневмония и имаш нужда от снимка,може,нареждаш се на опашката и след 3 месеца те снимат,за аборт място има като ще си в 6тия месец,подобни са сроковете за по4ти вси4ки заболявания/вклЮ4ително злока4ествени/ нуждаещи се от анализи ако раз4иташ на здравната помощ,ако си платиш/не те питат 4ерни ли са ти или бели парите/вси4ко се прави утре Peace
Моми4ета,самият факт,4е вси4ки,непознаващи се и неживеещи на едно място мислим еднакво,би трябвало да ви говори нещо.Да говорим хубави приказки на теория можем,но практиката тук е доста разли4на Rolling EyesОт4тайте това,преди да давате определения Peace

# 65
  • Bristol
  • Мнения: 9 367
Като чуя "работа на черно" го свързвам с нелегална работа, поради причината че нямаш документи, а не с криенето на данъци  Thinking
Аз и мъж ми не сме крили данъци, нито в Бг, нито тук. Но в Кралството определено има възможност да се прави това, както и в България.
Обикновено това го правят хора с ниски доходи, които работят зле платена работа и разчитат на помощи от държавата, получават по-високи детски, живеят в общинско жилище и тн и тн.
Друга група хора, криещи данъци, са тези които имат собствен бизнес. Не случайно те ползват услугите на квалифицирани счетоводители с опит Wink
Третата група са хора с високи доходи. Те не разчитат на държавата, плащат частни училища, изцяло частно медицинско обслужване и имат банкови сметки в други страни, така че да не засекат доходите им.
Държавното здравеопазване тук е безплатно, независимо от това колко данъци са платили пациентите, държавните пенсии са мизерни  Rolling Eyes
Ако официално имаш ниски доходи, тук ще имаш проблем с вземането на кредити и ипотека. Бедните живеят в държавни жилища и не им пука, а богатите просто ги плащат каш. Така че най-много данъци плаща средната класа  Crazy

# 66
  • Мнения: 1 294
Абе ясно е едно. Ако изкарваш много пари на черно, бяло или какъвто и да е там цвят ще се оправиш. Въпроса е, ако не изкарваш чак толкоз много и вземеш да се разболееш и да не можеш хич да работиш, тогава какво?
Но съм съвсем съгласна, че различните държави не могат по никой начин да се сравняват. Скандинавия е известна с добрата си социална полотика, в която нещата в никой случай не вървят на магия. Злоупотреби има, но те явно са в рамките на това което системата може да понесе.
Между другото, на тази тема в САЩ наптаво не мога да ви мисля. Там май и с осигуровки и без, ако не изкарваш, така че да скътваш сам, можеш само да се молиш нещо да не ти се случи...Еле пък като гледам за какви милиарди бюджет отива за войни. Все това се чудя, как може здравната осигуровка да се прави, чрез застрахователна полица? (нали е така, или се лъжа?) Една застрахователна фирма иска да даде колкото може по-малко пари, а не да харчи, как тогава може да разчиташ, че ще ти покрият медицинските разходи безпроблемно?

# 67
  • Мнения: 176
Палачинка, това е проблема със застраховките - гаранция няма че ще ти покрият всичко. Да чукна на дърво, аз лично проблеми съм нямала освен няколко кратки разправи по телефона след което всички "грешки" (как веднъж не сгрешиха в моя полза?) се поправят. Но какви ужасии съм чувала...

Между другото, като чета какво пишете за Италия, направо се чудя защо сте там. Казвам го със съвсем не лошо чувство и в никакъв случай за да се заяждам- просто наистина, ако се чака по 3 месеца за рентген (ако не си пукнеш до тогава) и от горе на това се плаща на черно - ами то значи не е особено по-добре от положението в България? Май имам много романтична престава за тази държава - много ми се ходи, и все си представям как всички там по цял ден хапват вкусна храна, пият хубаво вино и си разговарят на най-благозвучния език  Flutter.  Ама явно не е баш тъй  Peace

# 68
  • Мнения: 1 049
Трънче, омъжени сме за италианци, аз поне за това съм тук . Peace
Ето , мога да ти кажа,  за една екография държавната болница ми даде час от ноември за февруари, а на частно стана за една седмица и си платих 90 Евро . Живота тук определено не е цвете особено през последните години.  Peace

# 69

Между другото, като чета какво пишете за Италия, направо се чудя защо сте там. Казвам го със съвсем не лошо чувство и в никакъв случай за да се заяждам- просто наистина, ако се чака по 3 месеца за рентген (ако не си пукнеш до тогава) и от горе на това се плаща на черно - ами то значи не е особено по-добре от положението в България? Май имам много романтична престава за тази държава - много ми се ходи, и все си представям как всички там по цял ден хапват вкусна храна, пият хубаво вино и си разговарят на най-благозвучния език  Flutter.  Ама явно не е баш тъй  Peace

не ни жали, ако беШе лоШо, нямаШе да сме тук, не сме такива мазохисти, просто може и по_добре да бъде ... а ина4е стереотипи много за Италия има, както и за Щатите, ама ние нали сме над тези неЩа  Wink

# 70
  • Мнения: 176
Ми то такава драма, как да не му дожалее на човек. Не Андрешковци, ми Гаврошчета ми се въртяха из главата.  Crazy

(Шегувам се, разбира се.)

# 71
Ми то такава драма, как да не му дожалее на човек. Не Андрешковци, ми Гаврошчета ми се въртяха из главата.  Crazy

(Шегувам се, разбира се.)

няма драми, просто не сме на балканския принцип да викаме: няма проблеми, когато такива има

# 72
  • Мнения: 1 593
аа. gioia, не си права  Naughty
моите наблюдения за балканския принцип са - и да няма проблеми, пак се оплакваме...  Laughing

малко офф  Embarassed

# 73
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
В Париж работа на черно има на всеки ъгъл.Повечето ни познати са на черно-някой за кратко,други от години.Аз самата гледах едно дете 10 месеца съвсем на черно с работа между 35 и 50 часа седмично за почти никакви пари+миниатюрно студио на 7 етаж.И не защоте не усещам,когата ме експоатират,а защото скъпата Префектура в Нантер ми издаде картата за пребиваване 9 месеца след подаване на досието.Направиха ме луда тогава-искаха ми какви ли не небивалици.По средата на първата учебна година ми искаха документ,че съм записана да продължа във втората и етц...А през това време не можех да напусна гадните използвачи,защото ако сменях адреса,трябваше да започна процедурата отново.Тук мизерните работи-бавачки,чистачки...са на черно.Много са малко коректните семейства.В ресторантьорството и хотелиерството също е така.А строителствито-виж тук
http://www.lexpress.fr/info/societe/dossier/arnaque/dossier.asp?ida=460468
И след като започнахме темата за социалната система на ФР и дали такава,каквато е,има бъдеще:
http://www.lexpress.fr/info/societe/dossier/arnaque/dossier.asp?ida=460462
http://www.lexpress.fr/info/societe/dossier/arnaque/dossier.asp?ida=460463
http://www.lexpress.fr/info/societe/dossier/arnaque/dossier.asp?ida=460465
http://www.lexpress.fr/info/societe/dossier/arnaque/dossier.asp?ida=460466
Това са статии от списание L'Express от 11/10/2007-наистина са интересни
А аз си мислех,че ФР държи здраво....НО се оказа ,че е разграден двор...тоест Богат разграден двор

Това е мой пост в нашата си френска тема.Цитираните статии са на френски,за съжаление нямам време да ги превеждам изцяло сега-извинявам се за което...
Да,съгласна съм,че за да функционира нормално една държава,нейните жители трябва коректно да си внасят данъците и дължимите плащания.
Обаче в някои държави социалната система е започнала вече да функционира " на магия" и не предразполага данъкоплатците към коректност.Освен това понякога дребния човек няма избор.Ти може и да искаш договор,ама като не можеш да си намериш коректен работодател.Или шефа ти е пич на място,но бюрото по труда отказва заверка на договора???
И аз бях започнала да си мисля,че проблемите ни са временни,защото сме чужденци и трябва да мине време,доката влезем в системата,но тези статии,който цитирам показват обратното.Няма по-големи нарушители на правилата от самите французи.
Накратко-наскоро избухна скандал,че на строежа на новия терминал на летище "Де Гол" са открити 15 китайци без документи...Няколко месеца по-късно откриха 5 нелегални на строежа на новото училище на жандармерията(една от статиите).Проект за милиони ,който спечелилата търга фирма преотдала на друга,тя на трета,после на четвърта...Петият предприемач наел строители на черно-за какво говорим ,а?
Тук ,ако са ти слаби доходите,службата по семейно подпомагане ти плаща част от наема.Някои оправни двойки,живущи  на семейни начала,  стигнали до там,че да си отдават под наем един на друг общото жилище с цел точно получаване на помощи... И още ,и още-държавата губи по 20 милиона на година-загубите,за които знаят и смеят да оповестят
Основния пропуск-бих го нарекла грях,на френската  социално система-всяко бюро функционира самостоятелно.Тоест във века на интернета и комуникациите ,те не обменят информация. Така(статиите) една фалшива мама на 4 деца е "заработила" 100 000 евро  от помощи от 23 каси за соц. подпомагане с едни и същи фотокопия (тук се работи с копия изпратени по пощата  Laughing)
Отклоних се от темата,но исках да ви дам представа за системата тук...
Работодателите плащат 70% от заплатата като осигуровки- ако ти получаваш 1000 евро заплата,работодателя ти плаща още 700 евро на държавата.Излиза,че му струваш 1700 евро  Laughing Е,при всеизвестната френска скръндзавиния колко работодатели искат да им работиш "на бяло".
Не знам какво получават децата при смърт на родител/и.Но тук има социална помощ наречена RMI-за съвсем бедните-тя е доживотна и започваш да я полуяаваш от навършване на 23 години. Laughing-около 450 евро-голяма част от французите я получават и си работят на черно  Laughingж
Услугите-ако дойде фирма ще платиш в пъти по-скъпо(приятелка се оръси 800 евро заради  теч в банята,застраховката покри една трета).На черно-полския ми комшия взима за тази услуга 150 и ти дава съвсем читава фалшива фактура  Laughing
Омега-този отговор удовлетворява ли те?
Feiam-рИторика и рЕторика са дублетни форми-както обИци и обЕци-и двете са правилни   bouquet(даскал съм)Извинете за дългия пост-използвах,че бебчо спи  Hug 

не на мен трябва да го обясняваШ това Laughing
(но обЕци не бих написала, колкото и да ми го дават за дублетно, то аз и за ре/и/торика бих поспорила, ниЩо 4е не съм даскал, ама то си ми е в характера  Peace)

интересен постинг, заинтригува ме, предполагах друго за Франция  Rolling Eyes

Ми то такава драма, как да не му дожалее на човек. Не Андрешковци, ми Гаврошчета ми се въртяха из главата.  Crazy

(Шегувам се, разбира се.)

не е драма, трагедия е  Mr. Green


(и аз се Шегувам)

# 74
  • Мнения: 353
Feiam-това е ,което може да се каже за Франция по темата...от към черната страна,но тези случай все пак са изолирани...И аз имах друго мнение като дойдох  Laughing

Но това е държавата също,която помага и на чужденци-повече отколкото някои други държави помагат на съотечествениците си.
Всички студенти,когато си наемат квартира,имат право на помощ за наема.Имам здравна застраховка на 100% поета от държавата,защото не работя.Бременността-всички прегледи+три ехографии,  и раждането са поети като разноски пак от държавата... И тук чакаш поне около две седмици за среща с доктор,зъболекар...но когато е спешно могат да те вземат веднага...
Като сравнявам с Испания,Италия и САЩ стигам до извода,че тук има социална система и тя си действа добре.Все пак има и 60 милиона французи и огромен брой чужденци.Естествено сред толкова народ все могат да се намерят няколко хиляди некоректни и да се възползват от вратичките в системата.
И все пак говоря за Париж-мегаполис с 3 милиона жители в града и 15 милиона в предградията...
Все пак Чумби ти каза как стоят нещата в малките населени места,където хората все пак познават съседите си поне по лице...
Иначе работодател,наел работник на чернок, рискува до три години затвор и до 100 000 ?  глоба.
И много от работодателите се страхуват да ги вършат тия дела...

сори за офа

Общи условия

Активация на акаунт