Работите ли на 4ерно?

  • 4 242
  • 75
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 761
Ами това е въпросът.На бяло голям смисъл не виждам заради данъците,на 4ерно не знам как то4но става,но ми е интересно.

# 1
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Ами това е въпросът.На бяло голям смисъл не виждам заради данъците,на 4ерно не знам как то4но става,но ми е интересно.

не, заЩото нямам професия, която да го позволява. но абсолЮтно бих, писна ми да плаЩам  ooooh!, да не говорим ако си на свободна практика к'во става  #2gunfire

# 2
  • Мнения: 2 761
Ами аз не говоря за професия,за6тото моята направо съм я за4еркнала ве4е.По-скоро не6то друго,което позволява работата на 4ерно и да ми позволява да управлявам времето си,както и не на последно време да носи някакво удовлетворение,освен пари.
Другия вариант е една ни6тожна 4аст на бяло,останалото на 4ерно.Не знам оба4е не е ли рисковано.

# 3
  • Мнения: 945
Не.
И въреки, че данъците и другите удръжки са 45% от zаплатата ми, няма да работя така. Искам да ми се внасят пълни осигуровки zа пенсия, искам да ми се води стаж, не искам да треперя дали сега данъчните ще ме сгащят, че им дължа още 500 евро или не.
А ичестно каzано с моята професия това е почти неосъществимо, освен да си направя една фирма... newsm78

# 4
# 5
  • Мнения: 3 521
Изключително трагично е невиждането смисъл в плащането на данъци. И на вън и в България.

# 6
Изключително трагично е невиждането смисъл в плащането на данъци. И на вън и в България.



като станем федерална република Италия, Ще по4на да виждам смисъл

# 7
  • Мнения: X
не, доста съм тъпа и си следвам принципите
даже съм твърдо против новия данък 10%, който се въвежда от догодина в БГ
за мен това е крачка назад и няма да доведе до нищо хубаво
докато пестим от данъци поголовно, БГ ще е д-ва 3-то качество
мое мнение

# 8
  • Мнения: 6 167
Няма как да стане. Трябва да се пенсионирам преди 100.

# 9
  • Мнения: 4 700
ДА. Преди съвсем на черно (даже нямах раzреШително zа работа), сега на получерно. Така Ще бъде поне докато zавърШа. Мъжът ми плаЩа в частен пенсионен фонд и zа двамата. Ако раzчитам на държавната пенсия по добре да живея от социални, пак съЩото Ще иzлеzе на края.

# 10
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Не.
И въреки, че данъците и другите удръжки са 45% от zаплатата ми, няма да работя така. Искам да ми се внасят пълни осигуровки zа пенсия, искам да ми се води стаж, не искам да треперя дали сега данъчните ще ме сгащят, че им дължа още 500 евро или не.
А ичестно каzано с моята професия това е почти неосъществимо, освен да си направя една фирма... newsm78

аз пък не искам пълни държавни осигуровки, искам да си реШавам за 4астни такива. не знам как е при теб, но в Италия, ако не дай си боже, си отида преди да съм навърШила пенсионна възраст, вси4ко платено до момента си остава на държавата. ай мерси  Crossing Arms


# 11
  • Мнения: 811







аз пък не искам пълни държавни осигуровки, искам да си реШавам за 4астни такива. не знам как е при теб, но в Италия, ако не дай си боже, си отида преди да съм навърШила пенсионна възраст, вси4ко платено до момента си остава на държавата. ай мерси Crossing Arms



И в Испания е така.
По въпроса..да,работила съм,докато  нямах разреШително.

# 12
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Изключително трагично е невиждането смисъл в плащането на данъци. И на вън и в България.

не, доста съм тъпа и си следвам принципите
даже съм твърдо против новия данък 10%, който се въвежда от догодина в БГ
за мен това е крачка назад и няма да доведе до нищо хубаво
докато пестим от данъци поголовно, БГ ще е д-ва 3-то качество
мое мнение

абсолЮтно съм съгласна... теорети4но... радетел на плаЩането на данъци съм, когато те се използват по направление, а не за да пълнят гуШата на политиците, както е при нас.

та за това съм (както обикновено) съгласна с това :


като станем федерална република Италия, Ще по4на да виждам смисъл

Няма как да стане. Трябва да се пенсионирам преди 100.

именно това по_лесно може да стане, ако си плаЩаШ 4астни осигуровки Laughing

# 13
  • Мнения: 3 521
 Практично. Аз не знам да има държава, в която президентът и депутатите да са в графата "средностатистически" приход и да се гъчкат в двустаен апартамент(примерно).
А защо мислите, че ако стане Р на ФР ще се промени нещо? Федерацията е обвързана със собствено правителство, парламент и много по-тежко управление, което няма да получава заплата от Космоса? Плюс същите на републиканско равнище. newsm78

Последна редакция: вт, 18 дек 2007, 16:47 от surfline

# 14
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Практично. Аз незнам да има държава, в която президентът и депутатите да са в графата "средностатистически" приход и да се гъчкат в двустаен апартамент(примерно).
А защо мислите, че ако стане Р на ФР ще се промени нещо? Федерацията е обвързана със собствено правителство, парламент и много по-тежко управление, което няма да получава заплата от Космоса? Плюс същите на републиканско равнище. newsm78


погледнах къде си (срам ме е, ама не помня пък и не винаги го гледам) и ми стана смеШно. ниЩо не мога да ти обясня без да превърна темата в полити4еска трибуна за ситуацията в Италия, а в момента нито имам време, нито желание.
говорим за коренно разли4ни предпоставки.
така 4е, оставам на моето "теорети4но", въпреки 4е споделям идеалното "практи4но".

всъЩност, бидейки на договор, нямам на4ини да избегна данъците, така 4е си хептен практи4но моето Mr. Green

# 15
  • Мнения: 2 032
Андрешковци. Не се излагайте.

Що за тема е това: ако мога да се скатая и изтарикатя, дали ще ми е кеф да скътам някой лев. С други думи. Ама хем на черно на някои им се работи, хем умрат да мръкат какво не им давала "системата".

Децата ви в какви училища учат? Къде се лекуват? Собствен влак ли си имате? Частна полиция ли сте си осигурили? Ако ви се запали къщата, лична пожарна ли сте цанили да дойде? Болклука собственоръчно ли си преработвате? Ако бирника не остане в блатото, а ви арестува, в частен затвор ли ще лежите?

Не ми се говори повече.

# 16
Андрешковци. Не се излагайте.

Що за тема е това: ако мога да се скатая и изтарикатя, дали ще ми е кеф да скътам някой лев. С други думи. Ама хем на черно на някои им се работи, хем умрат да мръкат какво не им давала "системата".

Децата ви в какви училища учат? Къде се лекуват? Собствен влак ли си имате? Частна полиция ли сте си осигурили? Ако ви се запали къщата, лична пожарна ли сте цанили да дойде? Болклука собственоръчно ли си преработвате? Ако бирника не остане в блатото, а ви арестува, в частен затвор ли ще лежите?

Не ми се говори повече.



Алиса, не минавай на икономика за втори клас Grinning. За съвсем друго неЩо става въпрос.

# 17
  • Мнения: 1 545
Споделям мнението на Джоя и Феям, то едва ли друго може да се направи тук в Италия.... Понеже няма друга държава в Европа с толкова високи данъци, толкова корумпирани управници и толкова нисък стандарт, няма как да го разберете що не искаме да плащаме данъци. Ама какво да правим?

# 18
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Андрешковци. Не се излагайте.

Що за тема е това: ако мога да се скатая и изтарикатя, дали ще ми е кеф да скътам някой лев. С други думи. Ама хем на черно на някои им се работи, хем умрат да мръкат какво не им давала "системата".

Децата ви в какви училища учат? Къде се лекуват? Собствен влак ли си имате? Частна полиция ли сте си осигурили? Ако ви се запали къщата, лична пожарна ли сте цанили да дойде? Болклука собственоръчно ли си преработвате? Ако бирника не остане в блатото, а ви арестува, в частен затвор ли ще лежите?

Не ми се говори повече.


ако оби4аШ, спести си определенията, хайде няма нужда от светци.
принципен 4овек съм, изпълнявам си задълженията и смятам за нормално да о4аквам и от другата страна да ми се отговаря със съЩата монета.
в някоя друга тема бях писала и за добрите страни на държавата, в която съм и на какво се дължат.
АндреШковците тук са си много добре, работят си на 4ерно и използват съЩите облаги от държавата, които аз плаЩам, така 4е, позволи, 4е може и да ми писне и да кажа, 4е да, ако можех, Щях да ба4кам на 4ерно. с абсолЮтната яснота, 4е по този на4ин прогрес не може да има  Confused

# 19
  • NL
  • Мнения: 520
На черно се сещам все за работа която е доста ниско платена-чистене,в строителството,селскостопанска дейност и  подобни.Предпочитам на "бяло" въпреки всичките удръжки които ми се правят .

# 20
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Споделям мнението на Джоя и Феям, то едва ли друго може да се направи тук в Италия.... Понеже няма друга държава в Европа с толкова високи данъци, толкова корумпирани управници и толкова нисък стандарт, няма как да го разберете що не искаме да плащаме данъци. Ама какво да правим?

знаеШ ли, 4е преди седмица открих, 4е не са ни най_високи данъците? но са ни най_ниски заплатите ( мъ4а се да намеря статията  #Crazy) и както казах, данъците не отиват по предназна4ение.

оф : 4естита и лека  Laughing

# 21
  • Мнения: X
Споделям мнението на Джоя и Феям, то едва ли друго може да се направи тук в Италия.... Понеже няма друга държава в Европа с толкова високи данъци, толкова корумпирани управници и толкова нисък стандарт, няма как да го разберете що не искаме да плащаме данъци. Ама какво да правим?

аз имам предвид не само там, където живея сега, но и България напр, където положението не е по-розово
принцип просто
плащах 33% и в БГ и не съм се оплаквала от това
НО искам нещо срещу това
и ако 99% са андрешковци, то за съвестните пак няма

# 22
На черно се сещам все за работа която е доста ниско платена-чистене,в строителството,селскостопанска дейност и  подобни.Предпочитам на "бяло" въпреки всичките удръжки които ми се правят .
за Италиа допълвам:
зъболекари, гинеколози, нотариуси, адвокати .........
водопровод4ици, електри4ари, пло4каджии ....
ресторанти, магазини, занаяти....
и т.н.
 

# 23
  • Мнения: 2 761
Ами в Германия данъците хи4 не са малки.Освен това като знам,4е голяма 4аст отиват за глупости,не мисля да ги вземат от моя джоб.Мъжът ми нали работи на бяло и к'во-4уди се какво да прави тъй 6тото да не ги дава на държавата,ама по4ти няма как.
6то се отнася за пенсиите-я камилата,я камиларя.Предпо4итам да живея и хар4а на младини,а не да от сега да се 4увствам пенсионерка.

# 24
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
На черно се сещам все за работа която е доста ниско платена-чистене,в строителството,селскостопанска дейност и  подобни.Предпочитам на "бяло" въпреки всичките удръжки които ми се правят .

хм : електротехника, водопровод4ик, вси4ки строителни работи, вси4ки домаШни услуги, свързани с поправки, козмети4ка, с4етоводителка, Шива4ка...
хи4 не са ниско платени, по_скоро минават за не толкова престижни, ама аз от престиж съм се оперирала ве4е  Laughing, способности нямам Rolling Eyes

# 25
  • Мнения: 2 761
Хи4 не ми е за престижа.Да се работи не6то непрестижно си има много предимства-пове4е свободно време,има6 доста време да си помъл4и6 и да си мисли6 разни свои работи,не носи6 отговорност...
Нека ми е зле. Grinning

# 26
  • Мнения: 3 521
Започва да ми става все по-забавно! Дали с дружни сили не бихме могли да балканизираме Европа, вместо да европеизираме Балканите?
И кво ще правите с толкова много пари спечелени на черно? Ще си купите къща? Едва ли! Ще ходите всяко лято на Майорка? Дори 2 или 3 пъти годишно! Няма да чакате разпродажбите, за да си купите нови дънки с камъни Сваровски?
Правилно - има хляб в това да се правиш на по-глупав, отколкото си! Остава ти толкова свободно време, че чак се чудиш в тишината какво да си изоплиш от носа ooooh!

# 27
  • Мнения: 6 167
Италия може да е най-богатата страна в Европа, ако Църквата плаща данъци и ако туризма работи като хората. Слушах по радиото едно предаване -  двеста милиарда евро годишно би трябвало да плаща Църквата (ако плащат), което може реално да свали данъците на обикновените хорица с 50 процента.
Това е страната на чудесата. Сегашното правителство след големите обещания ( по-добри са от Българските политици, т.е по-нагли в общеанията) свали данъците само на кооперативите, за сметка на кого?  Twisted Evil  Казват, че в Италия има работа на черно за целия китайски народ.

# 28
  • Мнения: 2 761
Започва да ми става все по-забавно! Дали с дружни сили не бихме могли да балканизираме Европа, вместо да европеизираме Балканите?
И кво ще правите с толкова много пари спечелени на черно? Ще си купите къща? Едва ли! Ще ходите всяко лято на Майорка? Дори 2 или 3 пъти годишно! Няма да чакате разпродажбите, за да си купите нови дънки с камъни Сваровски?
Правилно - има хляб в това да се правиш на по-глупав, отколкото си! Остава ти толкова свободно време, че чак се чудиш в тишината какво да си изоплиш от носа ooooh!

АМи забавлявай се тогава.Всеки го може както знае.Аз къ6та няма да си купя,6тото имам доста ве4е.За какво 6те си хар4а парите не е нужно да уведомлявам.
Пък може да не знае6,оба4е от 4опленето на носа се стимулира мозъка.Тъй 4е не е 4ак толкова ло6о. Grinning

# 29
  • Мнения: 2 093
чудно ми е каква е тази черна работа, която ще ти позволи да я работиш когато ти скимне, да имаш много свободно време и да правиш много пари- освен продажба на наркотици, нищо друго не се сещам.
Прави ми впечетление че хората които са нелегално в страната имат подобна нагласа. Ако имаш легален статус, имаш много вьзможности и работа на черно е най-голямата глупост. Приятели имигрираха на скоро в Канада и се хванаха да работят на черно да разнасят диплянки и вестници. Отказали се на 2-я ден. Работата е да си навьн и да обикаляш за повече от 12 часа на ден при температура -20с.
Вярно е че данаците са високи, но според мен си трува защото социалната система е много добре уредена.Да не говорим, че ако правиш по малко пари, дьржава ти врьща пари от данаците.   

# 30
  • Мнения: 6 167
чудно ми е каква е тази черна работа, която ще ти позволи да я работиш когато ти скимне, да имаш много свободно време и да правиш много пари-

За много пари едва ли, но имам далечна позната, която разхожда кучета и почиства домове.
Момичето е с образование, италианка е и категорично иска да живее спокойно, без шеф и отговорности.
Оказва се, че клиенти за тия кучета има достатъчно, за да не ги и търси, почистването е 10-12 евро на час.
Докарва си пари, които я устройват, има свободно време лятото за плажовете и така.
Хора разни.

# 31
  • Мнения: 1 216
Да, това си мислех и аз. Тук трудно ще станеш човек с работа на черно, предполагам така е в уредените страни. Няма мърдане, има прости механизми, които те принуждават да бъдеш редовен. Друг е въпросът, че това е далеч по- безболезнено, когато виждаш резултат насреща. А е ясно, че никой не умира да плаща високи данъци и обикновения човечец, и големите риби и всеки следи за всички законови вратички за намаляване на данъците. Така че, възмутените- хайде, няма да ме убедите, че вие сте по-различни и давате допълнително за хазната с усмивка.

# 32
  • Мнения: 1 216
чудно ми е каква е тази черна работа, която ще ти позволи да я работиш когато ти скимне, да имаш много свободно време и да правиш много пари-

За много пари едва ли, но имам далечна позната, която разхожда кучета и почиства домове.
Момичето е с образование, италианка е и категорично иска да живее спокойно, без шеф и отговорности.
Оказва се, че клиенти за тия кучета има достатъчно, за да не ги и търси, почистването е 10-12 евро на час.
Докарва си пари, които я устройват, има свободно време лятото за плажовете и така.
Хора разни.

Но това е за нейна сметка- нали. Нито пенсионно, нито здравно осигуряване, няма сигурност. А като си харчи парите- тя пак си плаща някаква част косвено.

# 33
  • Мнения: 3 241
Ми не, не работя на черно и не ми се ще да го правя, не го смятам за правилно.
Аз също се ядосвам, че доста пари се харчат за глупости, но това не се поправя с неплащане не осигуровки и данъци.

А по въпроса за това, кой колко данъци плаща, най-големите данъчни проходи на държавите с пазарна икономика са тези от ДДС; а не го си го плащаме всички безропотно Simple Smile

# 34
  • Мнения: 2 761
Ако имаш легален статус, имаш много вьзможности и работа на черно е най-голямата глупост.

Съвсем легално съм си от първия ми ден.Само 4е като гледам живее6 на друго място и не бих казала,4е може6 реално да прецени6 обстановката в други държави.

# 35
  • Мнения: 650
Коя е тази нормална и уредена държава в която да работиш на черно е плюс newsm78 Ами ако искаш да вземеш заем, да живееш по добре newsm78 Как точно ще стане? Ако е да си ден за ден може и да ти е изгодно. За дреболии и недокладвани доходи от разкарване на вестници, диплянки, пици примерно не оправат положението като цяло. Ама хич.

# 36
  • Мнения: 2 761
Коя е тази нормална и уредена държава в която да работиш на черно е плюс newsm78 Ами ако искаш да вземеш заем, да живееш по добре newsm78

А къде има нормални и уредени държави,ако не е тайна?Ако си пе4ели6 добре на 4ерно,не виждам смисъл да си взема6 заем.Пък като толкова иска6-на4ини много.
За пенсиите-ами като се замисля работи6 ли на бяло,голям % от заработеното отива то4но за пенсиите на сега6ните пенсионери.Нито те живеят добре,нито пък аз.И за6то е това?

# 37
  • Мнения: 2 907
Аз съм се заклела никога повече да не работя на черно. Никога!

И ще ви кажа защо.

Работила съм на черно. Въпреки че не съм имала нужда да го правя ( поради липса на документи или други алтернативи ). Докато студенствах винаги съм работила. И за съжаление все на черно. Съответно никога нямах реални права във фирмите, където бях назначена. Парите ми се даваха "под масата", аз си плащах отделно здравната каса и другите осигуровки. Само че като се разболях веднъж, касата ме отсече. Нищо че си плащах, водих се безработна и съответно не можеха да ми свършат еди какъв си сървиз.
Това е да речем бял кахър с касата. Хайде към по-сериозните неща.
Който работи на черно рискува всеки един момент да си изгуби работата. Било то да бъде спонтанно "уволнен", хванат от адекватните служби или недобронамерено изнуден от работодателя си. Може да му бъде наложено всичко, което си поиска по-горе сложеният. Без подписан договор = нула претенции и очаквания.
Оттам нула стаж, нула точки за бъдеща пенсия и най-важното - нула опит за евентуално бъдещо curriculum vitae.

Последната работа, която работих преди да забременея беше на полу-черно. Бях наполовина декларирана и бях заблудена, че съм на сметка.
Без да изпадам в подробности ще ви кажа, че след почти година и половина на пълен работен ден в тази фирма, аз нямах право на майчинство ( говоря за паричния еквивалент ) , нито на една друга помощ за родители, която тук във Фр. се изплаща на хора в моята ситуация. И защо? Защото легално ми  " липсваха" 2 ( !!!!!!!!) , ДВА мизерни работни часа , за да получавам 3 месеца след раждането по една средна заплата. Излишно е да ви казвам, че не са ми липсвали, та то аз бях тази, която работеше и извън работното време. Само дето аз бях елементарно проЗДа. Това да приема да работя при такива условия.

# 38
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 630
Не, работя на бяло, с трудов договор и данъци.
За мен нормалното е да работя по този начин, с всичките предимства и недостатъци. Лично мнение.
Свекърва ми е работила на черно, когато е дошла във Франция. Разказвала ми е. Не, благодаря.
Бих работила на черно само ако е въпрос на оцеляване.

# 39
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Започва да ми става все по-забавно! Дали с дружни сили не бихме могли да балканизираме Европа, вместо да европеизираме Балканите?
И кво ще правите с толкова много пари спечелени на черно? Ще си купите къща? Едва ли! Ще ходите всяко лято на Майорка? Дори 2 или 3 пъти годишно! Няма да чакате разпродажбите, за да си купите нови дънки с камъни Сваровски?
Правилно - има хляб в това да се правиш на по-глупав, отколкото си! Остава ти толкова свободно време, че чак се чудиш в тишината какво да си изоплиш от носа ooooh!


surfline, докато се забавляваШ, 4етеШ ли, или си упражняваШ риториката? (за у4ителите : да, с "и", така съм реШила)

чудно ми е каква е тази черна работа, която ще ти позволи да я работиш когато ти скимне, да имаш много свободно време и да правиш много пари- освен продажба на наркотици, нищо друго не се сещам.
Прави ми впечетление че хората които са нелегално в страната имат подобна нагласа. Ако имаш легален статус, имаш много вьзможности и работа на черно е най-голямата глупост. Приятели имигрираха на скоро в Канада и се хванаха да работят на черно да разнасят диплянки и вестници. Отказали се на 2-я ден. Работата е да си навьн и да обикаляш за повече от 12 часа на ден при температура -20с.
Вярно е че данаците са високи, но според мен си трува защото социалната система е много добре уредена.Да не говорим, че ако правиш по малко пари, дьржава ти врьща пари от данаците.   

изредили сме ти италианките куп работи, не криминални, а напълно легални.
никога не съм била нелегална, 20 години съм тук и си обясних при4ините, поради които мнението ми. ако искаме да обобЩаваме, не става, заЩото говорех конкретно за където съм аз. целият ти постинг е абсолЮтно невалиден за Италия, буква по буква.

Коя е тази нормална и уредена държава в която да работиш на черно е плюс newsm78 Ами ако искаш да вземеш заем, да живееш по добре newsm78 Как точно ще стане? Ако е да си ден за ден може и да ти е изгодно. За дреболии и недокладвани доходи от разкарване на вестници, диплянки, пици примерно не оправат положението като цяло. Ама хич.

какви заеми, бе жена, хората ба4кат на 4ерно, осигуровките за пенсия и здравеопазване си ги правят 4астни, вземат си и  каквото пуска държавата на вси4ки, или, оЩе по_добре, на АндреШковците (взе, 4е ми се стори много подходяЩо Laughing) и плаЩат в брой, за какво им е изплаЩане Shocked newsm78
за работата, пак пример нейде нагоре, 4е явно не се е про4ело.

Мистик, права си, но не говорехме за "на 4ерно" при фирма, а като свободна професия. тогава осигуровките, са си, естествено, за твоя сметка, а за стаж и curriculum vitae не ти пука. при това, смея да твърдя, 4е в Италия да търсиШ работа, обявявайки 4е до в4ера си бил на свободна практика, е определено авантажираЩо_показва, 4е си успял да се само администрираШ, издържаШ и т.н.


Омега, Лени  newsm10

за последен път казвам, 4е тук, италианската 4аст, говори за наШата реалност... тъжна е и трудна за вярване, ама е такава. и на най_4естния 4овек му писва в един момент.
за недо4елите, повтарям, смятам за задължение плаЩането на данъци, както смятам за задължително уважението на държавния апарат към мен, данъкоплатеца.
ако реципро4ност няма, не се 4увствам длъжна никому.

# 40
  • Мнения: 1 216
Коя е тази нормална и уредена държава в която да работиш на черно е плюс newsm78 Ами ако искаш да вземеш заем, да живееш по добре newsm78

А къде има нормални и уредени държави,ако не е тайна?Ако си пе4ели6 добре на 4ерно,не виждам смисъл да си взема6 заем.Пък като толкова иска6-на4ини много.
За пенсиите-ами като се замисля работи6 ли на бяло,голям % от заработеното отива то4но за пенсиите на сега6ните пенсионери.Нито те живеят добре,нито пък аз.И за6то е това?
Както си работиш щастливо и предоволно на черно и в един ден нещо се случи с теб, как мислиш да продължиш живота си? Откъде да дойдат парите за оцеляване за теб, за децата ти, на улицата ли да отидете? Всичко става в живота.

Нормални страни има много, идеални не.

# 41
  • Мнения: 2 761
Верно е,вси4ко се слу4ва в живота.Мога да работя на бяло,да ме блъсне кола и малее...къде 6те ми отидат пенсионните примерно.За това пуснах темата да видя разни мнения.И все пак всеки си ре6ава сам според нагласата и ситуацията до къде може да стигне.

# 42
  • Мнения: 3 521

Да, Фея, разбрахме всички колко сте зле в Италия и какъв невероятен полит-икономически капацитет си. Шапки долу! Форца Фея!

За протокола Омега- в Германия ако пукнеш преди да стигнеш пенсионна възраст, децата ти ще получават пенсия за сираци на база пенсионните ти застраховки ИЛИ социална докато навършат пълнолетие, също съпругът/съпругата получават половината пенсия на починалият партньор, ако нямат сключен втори брак, когато достигнат съответната възраст...и да ти сега плащаш пенсиите на днешните Рентнери, а твоите деца ще плащат твоята и дано те не пускат подобни теми, когато му дойде времето.

 ooooh!

# 43
  • Мнения: 1 216
Верно е,вси4ко се слу4ва в живота.Мога да работя на бяло,да ме блъсне кола и малее...къде 6те ми отидат пенсионните примерно.За това пуснах темата да видя разни мнения.И все пак всеки си ре6ава сам според нагласата и ситуацията до къде може да стигне.
Ще отидат за децата ти и мъжа ти, да не мизерстват.

# 44
  • Мнения: 1 593
В Щатите определено не е "рентабилно" да се работи на черно - всеки такъв тип работа си е чисто и просто ПО-НИСКО платен, отколкото би бил легално. (естествено има изключения)
Ако имаше как да не плащам данъци - нямаше. Всеизвестно е, че нашите федерални данъци не отиват за нищо "социално"  (медицински фонд няма, пенсионен - също), а за разни хора дето са решили да си играят на война.  Rolling Eyes

# 45
  • Мнения: 3 367
не;
често наемам ситери, на които плащам на ръка; не ми е съвестно защото не е всеки ден и е за малки суми;
намирам плащането на данъци за абсолютна необходимост и макар да ми отива там голяма част от дохода го приемам като цената която плащам за добри пътища,читава полиция,добро държавно образование и пр

# 46
  • Мнения: 4 399
Коя е тази нормална и уредена държава в която да работиш на черно е плюс newsm78

О, Германия е точно такава държава и никак не е чудно че авторката живее точно там. Та значи държавата си е нормална, даже малко по-социална от здравословното и е уредена. Ако някой отрече тези неща, значи не знае какво говори. И сега идва тънкият момент, че ако мъжът ти работи легално и е застрахован в държавна здравна каса (което не е никакъв проблем), ти и децата ти имате безплатна здравна осигуровка. Не стига това, ами и ще ти отпуснат някаква минимална пенсия най-вероятно, а ако много закъсаш няма да те оставят да умреш от глад или да спиш под моста. Това са идеалните предпоставки за зараждането на идеята 'що да плащам данъци, като може и да не плащам'. Как се финансира всичко това е ясно на всеки: от баламите дето работят легално и плащат безгранични данъци и чрез държавно задлъжняване. Докога обаче може да продължи това, не е ясно на никой. 

Омега, ти защо избра да живееш в толкова социална държава ако нямаш желание да плащаш данъци? Социалната държава се финансира от данъци, даже и от твоите.  Wink Ако толкова те дразнят данъците и ако не си в състояние да оцениш всичко което ползваш благодарение на тях, защо не отидеш в друга страна, където ще имаш избора да плащаш по-ниски данъци, но и ще получаваш по-малко от държавата?  newsm78

# 47
  • Мнения: X
... хората ба4кат на 4ерно, осигуровките за пенсия и здравеопазване си ги правят 4астни, вземат си и  каквото пуска държавата на вси4ки......

feiam, само едно нещо
ако човек без доход плаща пенсионни осигуровки тук, подлежи на съдебно разследване откъде има тези пари
да не говорим, че банката подава всяка година инфо до данъчните какво се случва с банковата ти сметка

омега, много се чудех къде си, то било Германия
и там ли намери да бачкаш на "черно?"
евала
да не говорим какъв пример даваш на децата си
как да го наречем  newsm78 - български почин, балкански манталитет, андрешковска хитрост, избери си сама

тук (Швеция, а и Дания) ако те хванат, че бачкаш на черно - "работодателят" дължи глоба поне 1000 евро на работник на месец, за поне 6 месеца
отделно се иска същото и от "работника"

та малко са тези, дето се осмеляват
обикновено си правят фирми, но и тогава плащат данъци

хайде лек ден и си плащайте данъците като бели хора
иначе - Африка е голяма, ще се намери място за всички с "идеи"

# 48
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124

Да, Фея, разбрахме всички колко сте зле в Италия и какъв невероятен полит-икономически капацитет си. Шапки долу! Форца Фея!

За протокола Омега- в Германия ако пукнеш преди да стигнеш пенсионна възраст, децата ти ще получават пенсия за сираци на база пенсионните ти застраховки ИЛИ социална докато навършат пълнолетие, също съпругът/съпругата получават половината пенсия на починалият партньор, ако нямат сключен втори брак, когато достигнат съответната възраст...и да ти сега плащаш пенсиите на днешните Рентнери, а твоите деца ще плащат твоята и дано те не пускат подобни теми, когато му дойде времето.

 ooooh!

изобЩо нямам такива претенции, нито такова образование. както вси4ки, имам някакво мнение, на базата на ситуацията.
и на базата на ниЩожните ми икономи4ески познания и на про4етеното от истински икономисти, смея да твърдя, 4е италианската данъ4на система има безброй трески за дялане.
за протокола : както по_назад съм написала, в Италия, при горния пример, за деца и мъж : ниЩо. ако си достигнал пенсионна възраст, тогава да.
за това казах, 4е предпо4итам 4астна осигуровка.

Feiam , ниЩо на "фея" нямам  Mr. Green



feiam, само едно нещо
ако човек без доход плаща пенсионни осигуровки тук, подлежи на съдебно разследване откъде има тези пари
да не говорим, че банката подава всяка година инфо до данъчните какво се случва с банковата ти сметка

хайде лек ден и си плащайте данъците като бели хора
иначе - Африка е голяма, ще се намери място за всички с "идеи"

и тук уж подлежи, жалко 4е такива проверки няма, или са насо4ени към дребните риби, те едрите и без това в ит. банки не си държат парите.
готвят се от следваЩата година да кръстосват банкови данни и данъ4ни декларации, ли4но нямам надежда да се осъЩестви това неЩо, те не можаха да кръстосат нотариални актове и данъ4ни...

Що се отнася до последната ти реплика... аз мисля, 4е идеите не са лоШо неЩо, няма да е зле да не ги праЩаме вси4ките в Африка  Peace

спирам по тази тема, не оби4ам думите ми да се вадят от контекста и смятам, 4е достатъ4но съм се обяснила.  Stop

# 49
чудно ми е каква е тази черна работа, която ще ти позволи да я работиш когато ти скимне, да имаш много свободно време и да правиш много пари-

За много пари едва ли, но имам далечна позната, която разхожда кучета и почиства домове.
Момичето е с образование, италианка е и категорично иска да живее спокойно, без шеф и отговорности.
Оказва се, че клиенти за тия кучета има достатъчно, за да не ги и търси, почистването е 10-12 евро на час.
Докарва си пари, които я устройват, има свободно време лятото за плажовете и така.
Хора разни.

Но това е за нейна сметка- нали. Нито пенсионно, нито здравно осигуряване, няма сигурност. А като си харчи парите- тя пак си плаща някаква част косвено.

не е съвсем така ... тук на здравна помоЩ имат право вси4ки, абсолЮтно равностойни са работеЩи, неработеЩи, плаЩаЩи, укриваЩи, нелегални ... вси4ки. това от една страна зву4и добре, но от друга в момента яко са го закъсали, заЩото нямат пари, та много 4есто именно на плаЩаЩите като мен им се налага да ползват 4астни услуги... (като понякога плаЩаме и на лекаря на 4ерно) зъболекарките например ги изкараха тотално от системата

за пенсиите: събраха ни преди известно време във фирмата  с консултант по пенсиите, който си ни каза, 4е ако раз4итаме на държавни пенсии, много Ще я закъсаме, да се спасяваме навреме с 4астни фондове (става въпрос за по_младите), много се надявам да е преувели4ил малко неЩата
не се оплаквам, просто констатирам факти, две мисли по въпроса ...
ина4е тук ако си на трудов договор, няма мърдане, които не са,  крият вси4ки... това е и работата на комер4алиста .... няма ниЩо балканско в това, просто са по_оШлайфани, имат на мнооого да го у4ат наШия АндреШко


# 50
  • Мнения: 1 294
Не работя на черно и нямам намерение да го правя.

Чувала съм и преди, че в Италия нещата са доста несправедливи и мога да се съглася, че ако гледаш как чинно се плащат данъци поколение след поколение, а те безследно изтичат в бездънния Юг (както съм чувала, че ставало) ще ти дойде до гуша съвсем оправдано.

В останалите държави обаче, където системата няма да те остави да гинеш и няма някакви драстични несправедливости, смятам, че си е директна проява на тарикатщина да се избягва плащането на данъци.
Отделно, дори и да смяташ, че си на кяр, рано или късно ти излиза през носа (поне тук е така). Пример: едни мои познати, които се късаха да се хвалят как работят на черно и как не плащат данъци, им се роди дете. Изневиделица, тя нямаше право на майчински извън социалната помощ подавана еднократно, която е в пъти по-малка ако си беше обявявала дохода. После имаха големи проблеми с това да получат място в детска градина, а после и да ползват каквито и да било социални услуги. Получаваха, но с безкрайни уговорки и проверки, без опция за промяна и напасване според конкретните им нужди и т.н. Просто общината си беше сърсем наясно, че са скътали данъци и им предложи точно на каквото си имаха право - абсолютния минимум. Е, тогава оплакванията изведнъж придобиха друг характер: били ги дискриминирали, не ги били уважавали, защо еди кой си бил получил пък те не били...

# 51
  • Мнения: X
да погледнем на темата от другата страна
вие лично бихте ли наели някой на черно от тези изброени по-долу



водопроводчик - ако е легално, той гарантира с квалификацията си че няма да имате проблеми
ако стане теч, поема ремонта
ако сте под наем, глобата е поне 2000 евро ако ремонт е правен без гаранция
а каква гаранция при работа на "черно"

ел.техник - същото
на "черно" = няма гаранция -> при проблем никакви пари от застраховката
застахователните компании плащат само ако ремонта е извършен на "бяло"

фризьор - същото
ако стане беля с косата ви, си плаща като поп

също и със зъболекар

детегледачка - ако ги декларираш, после ти връщат 50% от сумата

та не мисля че рисковете си заслужават

ама хора всякакви


...
за Италиа допълвам:
зъболекари, гинеколози, нотариуси, адвокати .........
водопровод4ици, електри4ари, пло4каджии ....
...

# 52
Не работя на черно и нямам намерение да го правя.

Чувала съм и преди, че в Италия нещата са доста несправедливи и мога да се съглася, че ако гледаш как чинно се плащат данъци поколение след поколение, а те безследно изтичат в бездънния Юг (както съм чувала, че ставало) ще ти дойде до гуша съвсем оправдано.


да това е другия момент
на Юг по4ти вси4ко е на 4ерно, ако не и откровено криминално
казвали са ми например, 4е пове4ето жени са в супер проблемна бременност и си стоят в къЩи през цялото време, както и имало цели села, които се водят инвалиди... и оЩе един куп потресаваШи реалности, та затова споменах федерализма: ако данъците, които плаЩахме в Ломбардия или поне една солидна 4аст от тях бяха предназна4ени за Ломбардия, Щяхме да сме много по_добре .....

# 53
  • Мнения: 2 761
Абе хора 6то все правите 4уждата сметка и давате оценки,направо недоумявам.Благодаря на вси4ки,които исказаха мнение на база ли4ен опит и говориха за себе си,за останалите-няма какво да си кажа с вас,6те си премъл4а коментарите.
Единствено да кажа само:

Верно е,вси4ко се слу4ва в живота.Мога да работя на бяло,да ме блъсне кола и малее...къде 6те ми отидат пенсионните примерно.За това пуснах темата да видя разни мнения.И все пак всеки си ре6ава сам според нагласата и ситуацията до къде може да стигне.
Ще отидат за децата ти и мъжа ти, да не мизерстват.

За моите не бери грижа,те няма да мизерстват.Но ако останат само на моите пенсионни-със сигурност.

Последна редакция: ср, 19 дек 2007, 11:08 от Omega

# 54
да погледнем на темата от другата страна
вие лично бихте ли наели някой на черно от тези изброени по-долу



водопроводчик - ако е легално, той гарантира с квалификацията си че няма да имате проблеми
ако стане теч, поема ремонта
ако сте под наем, глобата е поне 2000 евро ако ремонт е правен без гаранция
а каква гаранция при работа на "черно"

зна4и, тук системата е такава: вика се водопровод4ик, който или ти е познат или някой твой познат ти го е препоръ4ал, това ти е гаранцията. Той естествено е квалифициран, но малко се разсейва и забравя да отбележи на данъ4ните вси4ки кран4ета дето е поправил.
Цитат
ел.техник - същото
съЩото

Цитат
на "черно" = няма гаранция -> при проблем никакви пари от застраховката
застахователните компании плащат само ако ремонта е извършен на "бяло"

ако ми трябва за застраховка, Ще ми издаде фактура, но това са супер изклЮ4ения, тук не 4акай ниШо на застраховка...

Цитат
фризьор - същото
ако стане беля с косата ви, си плаща като поп

просто не ходя при аматьори

Цитат
също и със зъболекар
това пък си е направо нарицателно в Италия, обЩествена тайна е, 4е те крият най_много...
Цитат
детегледачка - ако ги декларираш, после ти връщат 50% от сумата
тук ниЩо не ти връЩат

Последна редакция: ср, 19 дек 2007, 11:16 от gioia

# 55
  • Мнения: 1 294
джоя да чувала съм примерно, за цял футболен отбор в които всички играчи получавали някакви пенсии включително за слепота, как става номера с футбола не знам... та на този фон си е абсолютно разбираемо.

Съгласна съм с Джоел за гаранциите, наистина тук нещата стоят точно по този начин. Моята логика е точно същата.

Омега, ако искаше само мнения съгласни с твоето, да беше казала от самото начало да не се хабим...

# 56
  • Мнения: 1 049
Всичко до тук казано от gioia  е абсолютна истина и реалност.
Мога да допълня и строителни фирми, които ти правят цялостен ремонт на жилището на черно , тук при нас ги подгониха , правят проверки и глобяват, искат ти всевъзможни документи, че плащаш данъци и осигуровки.
В момента преди да почнеш какъвто и да било строителен обект трябва да го обявиш, да имаш документи за това, че си платил всички данъци и осигуровки. Това правило важи и при приключването на обекта , без този документ не ти плащат. При частните обекти данъчната полиция ходи по обекти , на място ако документите ти не са в ред си глобен, говорим от 4000 Евро на горе  Peace.
За зъболекарите няма застраховка, която да ти покрива тези разходи , а данъците ти опрощават някакви 10 процента ако не се лъжа от сумата,  която плащаш , а в същото време плащам 20 процента ддс .  Twisted Evil Това е простата сметка на всички услуги, които плащам на черно. Tired
Аз самата никога не съм работила на черно, но съм имала договори по проекти, в които болнични и отпуската не се заплащаха. Peace
Никога не съм го работила на черно, защото от първия ден са ме назначава ли, тук винаги гледат да имаш договор, който в повечето случаи е  по проект  Peace

Последна редакция: ср, 19 дек 2007, 12:25 от Zai4enze

# 57
  • Мнения: 1 593
цената която плащам за добри пътища,читава полиция,добро държавно образование и пр

Без да претендирам за дълбоки познания, но тези неща не са ли в значителна част state-funded и често заплатени от данъците, които плащаме за къщите си, акциз върху бензин, глоби за неправилно паркиране, sales tax...които си плащаме работейки на черно или бяло.
Щатските данъци върху дохода не са от такова значение, след като има щати, които са съумяли да живеят без такъв.    

Федералните данъци в САЩ се харчат за далеч не толкова "tangible" (съжалявам, но ми отбягва точния израз на БГ) цели и съдейки по огромния вътрешен дефицит, не се харчат и толкова ефективно.
soc sec е една друга тема  ooooh!

# 58
  • Мнения: 2 761
Омега, ако искаше само мнения съгласни с твоето, да беше казала от самото начало да не се хабим...

Не държа на мнения,които подкрепят моето,но хората наистина много се хабят напразно да раздават определния и непоискани съвети.Наро4но спестих доста от това,което исках да напи6а,определено съм сбъркала мястото за разисквания.

# 59
  • Мнения: 3 367
Dжена,за федералнита данъци съм зле информирана,вероятно си права;  друга част,от локалните, отива за пътища,стоп знаци и химикалки на децата,ходя на квартални сбирки и това е редовна тема;

# 60
  • Мнения: 3 521
за протокола : както по_назад съм написала, в Италия, при горния пример, за деца и мъж : ниЩо. ако си достигнал пенсионна възраст, тогава да.

Да пробвам дали съм те разбрала правилно - в Италия в случай на смърт на единия родител детето не получава помощ до навършване на пълнолетие? А частната пенсионна застраховка му осигурява някакъв приход?

# 61
  • Мнения: 392
Винаги когато има възможност работя и на черно, основно обаче на бяло. На черно съм работила като фотограф, а сега правя ремонт на дрехи в къщи. Осигуровките си вървят с пълна пара, а паричките от черното  са си чиста печалба.

# 62
  • Мнения: 176
Изчетох внимателно всичко и така и не разбрах защо спорите, при положение че живеете в различни държави... Нормално е да има такива различия в мненията при положение условията и държавните политики са толкова различни.  Thinking

По темата, и аз като другите Американски момичета не мисля че би било изгодно да се работи на черно тук - просто дохода ми няма как да стигне този който имам сега, с квалифицирана работа. Друг е въпроса че здравна застраховка на частно е безумно скъпо, докато с работодател ми струва $24 на месец за мен и съпруга ми.

За съжаление нашите федерални данъци отиват точно за война и много малко друго. (Ето го тук разпределението.)  Има не малко хора които отказват да плащат данъци именно за това - всяка година си попълват формичките на данъчните, но вместо чек прикачват писмо в което е обяснено "Моралните ми принципи не позволяват да спонсорирам насилие и военни действия."  Без майтап - лично съм разговаряла с такива, единия беше професор по Литература в много престижен универститет. Други хора пък нарочно си държат годишния доход под облагаемия за годината - говорих с един човек който с тази цел работи само 3-4 месеца в годината. (Не му е зле, впрочем.) Такива хора правят компромиси на които аз, примерно, не съм готова.

Колкото до щатските данъци, май зависи от щата. Бих била безкрайно щастлива ако парите ми отиваха за поддръжка на паркове и добри училища, но поне в НЙ отиват предимно за социални помощи на бедните в гетото... За пример, Сентрал Парк до 1970те е бил в полу-разрушено състояние, докато не са направили частен фонд и с дарения от обикновени граждани не са го оправили до прекрасният му вид сега...

Както каза Джена, за социалното ни осигуряване и здравното за пенсионерите да не говорим, че там е...  ooooh! Затова и освен тези данъци всяка година 15% от доходите ни отиват в частен пенсионен фонд.

С две думи, не се кефя да плащам данъци, никак, като се има предвид за какво отиват, но... не мисля че другият начин ми е по-изгоден.

Хайде, мир за всички други - празници, хора, обичайте се, не се карайте  Crazy.

# 63
  • Мнения: 353
В Париж работа на черно има на всеки ъгъл.Повечето ни познати са на черно-някой за кратко,други от години.Аз самата гледах едно дете 10 месеца съвсем на черно с работа между 35 и 50 часа седмично за почти никакви пари+миниатюрно студио на 7 етаж.И не защоте не усещам,когата ме експоатират,а защото скъпата Префектура в Нантер ми издаде картата за пребиваване 9 месеца след подаване на досието.Направиха ме луда тогава-искаха ми какви ли не небивалици.По средата на първата учебна година ми искаха документ,че съм записана да продължа във втората и етц...А през това време не можех да напусна гадните използвачи,защото ако сменях адреса,трябваше да започна процедурата отново.Тук мизерните работи-бавачки,чистачки...са на черно.Много са малко коректните семейства.В ресторантьорството и хотелиерството също е така.А строителствито-виж тук
http://www.lexpress.fr/info/societe/dossier/arnaque/dossier.asp?ida=460468
И след като започнахме темата за социалната система на ФР и дали такава,каквато е,има бъдеще:
http://www.lexpress.fr/info/societe/dossier/arnaque/dossier.asp?ida=460462
http://www.lexpress.fr/info/societe/dossier/arnaque/dossier.asp?ida=460463
http://www.lexpress.fr/info/societe/dossier/arnaque/dossier.asp?ida=460465
http://www.lexpress.fr/info/societe/dossier/arnaque/dossier.asp?ida=460466
Това са статии от списание L'Express от 11/10/2007-наистина са интересни
А аз си мислех,че ФР държи здраво....НО се оказа ,че е разграден двор...тоест Богат разграден двор

Това е мой пост в нашата си френска тема.Цитираните статии са на френски,за съжаление нямам време да ги превеждам изцяло сега-извинявам се за което...
Да,съгласна съм,че за да функционира нормално една държава,нейните жители трябва коректно да си внасят данъците и дължимите плащания.
Обаче в някои държави социалната система е започнала вече да функционира " на магия" и не предразполага данъкоплатците към коректност.Освен това понякога дребния човек няма избор.Ти може и да искаш договор,ама като не можеш да си намериш коректен работодател.Или шефа ти е пич на място,но бюрото по труда отказва заверка на договора???
И аз бях започнала да си мисля,че проблемите ни са временни,защото сме чужденци и трябва да мине време,доката влезем в системата,но тези статии,който цитирам показват обратното.Няма по-големи нарушители на правилата от самите французи.
Накратко-наскоро избухна скандал,че на строежа на новия терминал на летище "Де Гол" са открити 15 китайци без документи...Няколко месеца по-късно откриха 5 нелегални на строежа на новото училище на жандармерията(една от статиите).Проект за милиони ,който спечелилата търга фирма преотдала на друга,тя на трета,после на четвърта...Петият предприемач наел строители на черно-за какво говорим ,а?
Тук ,ако са ти слаби доходите,службата по семейно подпомагане ти плаща част от наема.Някои оправни двойки,живущи  на семейни начала,  стигнали до там,че да си отдават под наем един на друг общото жилище с цел точно получаване на помощи... И още ,и още-държавата губи по 20 милиона на година-загубите,за които знаят и смеят да оповестят
Основния пропуск-бих го нарекла грях,на френската  социално система-всяко бюро функционира самостоятелно.Тоест във века на интернета и комуникациите ,те не обменят информация. Така(статиите) една фалшива мама на 4 деца е "заработила" 100 000 евро  от помощи от 23 каси за соц. подпомагане с едни и същи фотокопия (тук се работи с копия изпратени по пощата  Laughing)
Отклоних се от темата,но исках да ви дам представа за системата тук...
Работодателите плащат 70% от заплатата като осигуровки- ако ти получаваш 1000 евро заплата,работодателя ти плаща още 700 евро на държавата.Излиза,че му струваш 1700 евро  Laughing Е,при всеизвестната френска скръндзавиния колко работодатели искат да им работиш "на бяло".
Не знам какво получават децата при смърт на родител/и.Но тук има социална помощ наречена RMI-за съвсем бедните-тя е доживотна и започваш да я полуяаваш от навършване на 23 години. Laughing-около 450 евро-голяма част от французите я получават и си работят на черно  Laughingж
Услугите-ако дойде фирма ще платиш в пъти по-скъпо(приятелка се оръси 800 евро заради  теч в банята,застраховката покри една трета).На черно-полския ми комшия взима за тази услуга 150 и ти дава съвсем читава фалшива фактура  Laughing
Омега-този отговор удовлетворява ли те?
Feiam-рИторика и рЕторика са дублетни форми-както обИци и обЕци-и двете са правилни   bouquet(даскал съм)
Извинете за дългия пост-използвах,че бебчо спи  Hug 

# 64
  • Мнения: 764
АбсолЮтно съгласна с вси4ко написано за Италия ConfusedДа добавя,само,4е ако си с пневмония и имаш нужда от снимка,може,нареждаш се на опашката и след 3 месеца те снимат,за аборт място има като ще си в 6тия месец,подобни са сроковете за по4ти вси4ки заболявания/вклЮ4ително злока4ествени/ нуждаещи се от анализи ако раз4иташ на здравната помощ,ако си платиш/не те питат 4ерни ли са ти или бели парите/вси4ко се прави утре Peace
Моми4ета,самият факт,4е вси4ки,непознаващи се и неживеещи на едно място мислим еднакво,би трябвало да ви говори нещо.Да говорим хубави приказки на теория можем,но практиката тук е доста разли4на Rolling EyesОт4тайте това,преди да давате определения Peace

# 65
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Като чуя "работа на черно" го свързвам с нелегална работа, поради причината че нямаш документи, а не с криенето на данъци  Thinking
Аз и мъж ми не сме крили данъци, нито в Бг, нито тук. Но в Кралството определено има възможност да се прави това, както и в България.
Обикновено това го правят хора с ниски доходи, които работят зле платена работа и разчитат на помощи от държавата, получават по-високи детски, живеят в общинско жилище и тн и тн.
Друга група хора, криещи данъци, са тези които имат собствен бизнес. Не случайно те ползват услугите на квалифицирани счетоводители с опит Wink
Третата група са хора с високи доходи. Те не разчитат на държавата, плащат частни училища, изцяло частно медицинско обслужване и имат банкови сметки в други страни, така че да не засекат доходите им.
Държавното здравеопазване тук е безплатно, независимо от това колко данъци са платили пациентите, държавните пенсии са мизерни  Rolling Eyes
Ако официално имаш ниски доходи, тук ще имаш проблем с вземането на кредити и ипотека. Бедните живеят в държавни жилища и не им пука, а богатите просто ги плащат каш. Така че най-много данъци плаща средната класа  Crazy

# 66
  • Мнения: 1 294
Абе ясно е едно. Ако изкарваш много пари на черно, бяло или какъвто и да е там цвят ще се оправиш. Въпроса е, ако не изкарваш чак толкоз много и вземеш да се разболееш и да не можеш хич да работиш, тогава какво?
Но съм съвсем съгласна, че различните държави не могат по никой начин да се сравняват. Скандинавия е известна с добрата си социална полотика, в която нещата в никой случай не вървят на магия. Злоупотреби има, но те явно са в рамките на това което системата може да понесе.
Между другото, на тази тема в САЩ наптаво не мога да ви мисля. Там май и с осигуровки и без, ако не изкарваш, така че да скътваш сам, можеш само да се молиш нещо да не ти се случи...Еле пък като гледам за какви милиарди бюджет отива за войни. Все това се чудя, как може здравната осигуровка да се прави, чрез застрахователна полица? (нали е така, или се лъжа?) Една застрахователна фирма иска да даде колкото може по-малко пари, а не да харчи, как тогава може да разчиташ, че ще ти покрият медицинските разходи безпроблемно?

# 67
  • Мнения: 176
Палачинка, това е проблема със застраховките - гаранция няма че ще ти покрият всичко. Да чукна на дърво, аз лично проблеми съм нямала освен няколко кратки разправи по телефона след което всички "грешки" (как веднъж не сгрешиха в моя полза?) се поправят. Но какви ужасии съм чувала...

Между другото, като чета какво пишете за Италия, направо се чудя защо сте там. Казвам го със съвсем не лошо чувство и в никакъв случай за да се заяждам- просто наистина, ако се чака по 3 месеца за рентген (ако не си пукнеш до тогава) и от горе на това се плаща на черно - ами то значи не е особено по-добре от положението в България? Май имам много романтична престава за тази държава - много ми се ходи, и все си представям как всички там по цял ден хапват вкусна храна, пият хубаво вино и си разговарят на най-благозвучния език  Flutter.  Ама явно не е баш тъй  Peace

# 68
  • Мнения: 1 049
Трънче, омъжени сме за италианци, аз поне за това съм тук . Peace
Ето , мога да ти кажа,  за една екография държавната болница ми даде час от ноември за февруари, а на частно стана за една седмица и си платих 90 Евро . Живота тук определено не е цвете особено през последните години.  Peace

# 69

Между другото, като чета какво пишете за Италия, направо се чудя защо сте там. Казвам го със съвсем не лошо чувство и в никакъв случай за да се заяждам- просто наистина, ако се чака по 3 месеца за рентген (ако не си пукнеш до тогава) и от горе на това се плаща на черно - ами то значи не е особено по-добре от положението в България? Май имам много романтична престава за тази държава - много ми се ходи, и все си представям как всички там по цял ден хапват вкусна храна, пият хубаво вино и си разговарят на най-благозвучния език  Flutter.  Ама явно не е баш тъй  Peace

не ни жали, ако беШе лоШо, нямаШе да сме тук, не сме такива мазохисти, просто може и по_добре да бъде ... а ина4е стереотипи много за Италия има, както и за Щатите, ама ние нали сме над тези неЩа  Wink

# 70
  • Мнения: 176
Ми то такава драма, как да не му дожалее на човек. Не Андрешковци, ми Гаврошчета ми се въртяха из главата.  Crazy

(Шегувам се, разбира се.)

# 71
Ми то такава драма, как да не му дожалее на човек. Не Андрешковци, ми Гаврошчета ми се въртяха из главата.  Crazy

(Шегувам се, разбира се.)

няма драми, просто не сме на балканския принцип да викаме: няма проблеми, когато такива има

# 72
  • Мнения: 1 593
аа. gioia, не си права  Naughty
моите наблюдения за балканския принцип са - и да няма проблеми, пак се оплакваме...  Laughing

малко офф  Embarassed

# 73
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
В Париж работа на черно има на всеки ъгъл.Повечето ни познати са на черно-някой за кратко,други от години.Аз самата гледах едно дете 10 месеца съвсем на черно с работа между 35 и 50 часа седмично за почти никакви пари+миниатюрно студио на 7 етаж.И не защоте не усещам,когата ме експоатират,а защото скъпата Префектура в Нантер ми издаде картата за пребиваване 9 месеца след подаване на досието.Направиха ме луда тогава-искаха ми какви ли не небивалици.По средата на първата учебна година ми искаха документ,че съм записана да продължа във втората и етц...А през това време не можех да напусна гадните използвачи,защото ако сменях адреса,трябваше да започна процедурата отново.Тук мизерните работи-бавачки,чистачки...са на черно.Много са малко коректните семейства.В ресторантьорството и хотелиерството също е така.А строителствито-виж тук
http://www.lexpress.fr/info/societe/dossier/arnaque/dossier.asp?ida=460468
И след като започнахме темата за социалната система на ФР и дали такава,каквато е,има бъдеще:
http://www.lexpress.fr/info/societe/dossier/arnaque/dossier.asp?ida=460462
http://www.lexpress.fr/info/societe/dossier/arnaque/dossier.asp?ida=460463
http://www.lexpress.fr/info/societe/dossier/arnaque/dossier.asp?ida=460465
http://www.lexpress.fr/info/societe/dossier/arnaque/dossier.asp?ida=460466
Това са статии от списание L'Express от 11/10/2007-наистина са интересни
А аз си мислех,че ФР държи здраво....НО се оказа ,че е разграден двор...тоест Богат разграден двор

Това е мой пост в нашата си френска тема.Цитираните статии са на френски,за съжаление нямам време да ги превеждам изцяло сега-извинявам се за което...
Да,съгласна съм,че за да функционира нормално една държава,нейните жители трябва коректно да си внасят данъците и дължимите плащания.
Обаче в някои държави социалната система е започнала вече да функционира " на магия" и не предразполага данъкоплатците към коректност.Освен това понякога дребния човек няма избор.Ти може и да искаш договор,ама като не можеш да си намериш коректен работодател.Или шефа ти е пич на място,но бюрото по труда отказва заверка на договора???
И аз бях започнала да си мисля,че проблемите ни са временни,защото сме чужденци и трябва да мине време,доката влезем в системата,но тези статии,който цитирам показват обратното.Няма по-големи нарушители на правилата от самите французи.
Накратко-наскоро избухна скандал,че на строежа на новия терминал на летище "Де Гол" са открити 15 китайци без документи...Няколко месеца по-късно откриха 5 нелегални на строежа на новото училище на жандармерията(една от статиите).Проект за милиони ,който спечелилата търга фирма преотдала на друга,тя на трета,после на четвърта...Петият предприемач наел строители на черно-за какво говорим ,а?
Тук ,ако са ти слаби доходите,службата по семейно подпомагане ти плаща част от наема.Някои оправни двойки,живущи  на семейни начала,  стигнали до там,че да си отдават под наем един на друг общото жилище с цел точно получаване на помощи... И още ,и още-държавата губи по 20 милиона на година-загубите,за които знаят и смеят да оповестят
Основния пропуск-бих го нарекла грях,на френската  социално система-всяко бюро функционира самостоятелно.Тоест във века на интернета и комуникациите ,те не обменят информация. Така(статиите) една фалшива мама на 4 деца е "заработила" 100 000 евро  от помощи от 23 каси за соц. подпомагане с едни и същи фотокопия (тук се работи с копия изпратени по пощата  Laughing)
Отклоних се от темата,но исках да ви дам представа за системата тук...
Работодателите плащат 70% от заплатата като осигуровки- ако ти получаваш 1000 евро заплата,работодателя ти плаща още 700 евро на държавата.Излиза,че му струваш 1700 евро  Laughing Е,при всеизвестната френска скръндзавиния колко работодатели искат да им работиш "на бяло".
Не знам какво получават децата при смърт на родител/и.Но тук има социална помощ наречена RMI-за съвсем бедните-тя е доживотна и започваш да я полуяаваш от навършване на 23 години. Laughing-около 450 евро-голяма част от французите я получават и си работят на черно  Laughingж
Услугите-ако дойде фирма ще платиш в пъти по-скъпо(приятелка се оръси 800 евро заради  теч в банята,застраховката покри една трета).На черно-полския ми комшия взима за тази услуга 150 и ти дава съвсем читава фалшива фактура  Laughing
Омега-този отговор удовлетворява ли те?
Feiam-рИторика и рЕторика са дублетни форми-както обИци и обЕци-и двете са правилни   bouquet(даскал съм)Извинете за дългия пост-използвах,че бебчо спи  Hug 

не на мен трябва да го обясняваШ това Laughing
(но обЕци не бих написала, колкото и да ми го дават за дублетно, то аз и за ре/и/торика бих поспорила, ниЩо 4е не съм даскал, ама то си ми е в характера  Peace)

интересен постинг, заинтригува ме, предполагах друго за Франция  Rolling Eyes

Ми то такава драма, как да не му дожалее на човек. Не Андрешковци, ми Гаврошчета ми се въртяха из главата.  Crazy

(Шегувам се, разбира се.)

не е драма, трагедия е  Mr. Green


(и аз се Шегувам)

# 74
  • Мнения: 353
Feiam-това е ,което може да се каже за Франция по темата...от към черната страна,но тези случай все пак са изолирани...И аз имах друго мнение като дойдох  Laughing

Но това е държавата също,която помага и на чужденци-повече отколкото някои други държави помагат на съотечествениците си.
Всички студенти,когато си наемат квартира,имат право на помощ за наема.Имам здравна застраховка на 100% поета от държавата,защото не работя.Бременността-всички прегледи+три ехографии,  и раждането са поети като разноски пак от държавата... И тук чакаш поне около две седмици за среща с доктор,зъболекар...но когато е спешно могат да те вземат веднага...
Като сравнявам с Испания,Италия и САЩ стигам до извода,че тук има социална система и тя си действа добре.Все пак има и 60 милиона французи и огромен брой чужденци.Естествено сред толкова народ все могат да се намерят няколко хиляди некоректни и да се възползват от вратичките в системата.
И все пак говоря за Париж-мегаполис с 3 милиона жители в града и 15 милиона в предградията...
Все пак Чумби ти каза как стоят нещата в малките населени места,където хората все пак познават съседите си поне по лице...
Иначе работодател,наел работник на чернок, рискува до три години затвор и до 100 000 ?  глоба.
И много от работодателите се страхуват да ги вършат тия дела...

сори за офа

# 75
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Feiam-това е ,което може да се каже за Франция по темата...от към черната страна,но тези случай все пак са изолирани...И аз имах друго мнение като дойдох  Laughing

Но това е държавата също,която помага и на чужденци-повече отколкото някои други държави помагат на съотечествениците си.
Всички студенти,когато си наемат квартира,имат право на помощ за наема.Имам здравна застраховка на 100% поета от държавата,защото не работя.Бременността-всички прегледи+три ехографии,  и раждането са поети като разноски пак от държавата... И тук чакаш поне около две седмици за среща с доктор,зъболекар...но когато е спешно могат да те вземат веднага...Като сравнявам с Испания,Италия и САЩ стигам до извода,че тук има социална система и тя си действа добре.Все пак има и 60 милиона французи и огромен брой чужденци.Естествено сред толкова народ все могат да се намерят няколко хиляди некоректни и да се възползват от вратичките в системата.
И все пак говоря за Париж-мегаполис с 3 милиона жители в града и 15 милиона в предградията...
Все пак Чумби ти каза как стоят нещата в малките населени места,където хората все пак познават съседите си поне по лице...
Иначе работодател,наел работник на чернок, рискува до три години затвор и до 100 000 ?  глоба.
И много от работодателите се страхуват да ги вършат тия дела...

сори за офа

може и да е оф, ама  е много интересно  Laughing.
и тук на работодателя, 4овек на договор му струва горе_долу двойно към нетната заплата.
и това, което съм под4ертала е съЩото, както и каквото разказваШ в горния постинг за липсата на комуникация между институциите (но това запо4ва в последните 2/3 години да се променя).
у4удих се само на приликите... мислех, 4е Италия е безпрецедентен слу4ай  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт