Може ли да направим погачата на бебето преди 40тия ден?

  • 16 523
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 541
А как точно се броят 4те дни - от деня на раждането или от следващия?
аз от деня  на раждането броих(на 17 .10.родих на 25 .11 ходих на църква и месихме пита)

# 16
  • София - Дианабад
  • Мнения: 656
Аз знам, че ако е момиче може пред 40тия, но не и след, а ако е момче, може след 40тия, но е преди...А за молитвата - аз говорих с поп на 40те ни дни и понеже беше Коледа и беше много студено и пълно с народ по църквите и ми се стори абсолютно безумие да занеса беба в църкавата при тези обстоятелства, та той каза, че може и по-късно...Разбира се, най-добре точно на деня, но хайде, хайде... Wink
И аз така знам. И понеже имаме момиченце, я направихме преди 40-тия ден, а на "чиста молитва" отидохме точно на 40-тия ден.

# 17
  • Мнения: 134
нашия 40 ден се падаше на задушница и ходих да говоря с попа каза да идем след това така и направихме , и питката тогава направих ,първо го заведох на църква след това се събрахме ,много зависи от случаите ако се притесняваш иди говори с попа направо.

# 18
  • Мнения: 4 915
Аз знам, че погачата се прави или на 40-тия ден или след него.

 
Идеята  е, че чрез обичая ПОГАЧА бебето се "представя" пред обществото. Според църковния канон посещения при майката и бебето до 40-тия ден не се допускат.

Така че няма как да се спази обичая, като се прави погача преди 40-тия ден. Освен ако не се канят други хора извън семейството, но така също не е според същността на обичая.

А иначе сигурно има разни традиции и обичаи в различните краища на страната, но аз се придържам към църковните правила, не към народните интерпретации.

# 19
  • Мнения: 842
Аз знам, че погачата се прави ДО четиретдесетия ден и така съм я правила и при двете ми деца. Сега като чета колко различни мнения има по въпроса, най-добре е да питаш попа. 

# 20
  • Мнения: 4 915
Погачата - представяне на бебето пред света

Погача, питка или първа среща с бебето

Горните статии посочват, че погачата се прави след "очистване" на детето и майката в църквата.

А според долното мнение, самата погача не е обвързана с църковния ритуал, и явно се прави, когато родителите решат.

Трябва ли да се прави погача за малко бебе?

Аз като следвам моята логика, смятам, че най-правилно е погачата да е на 40-тия или след него ден, защото именно с нея се отпразнува представянето на детето пред Бога и пред света.  Wink

# 21
  • Мнения: X
На този въпрос попът ни отговори, че "питката", не е църковен ритуал и може да се направи, по желание във времето. Който е суеверен може да последва поверието и да "представи бебето в обществото" след чистата молитва. Самата тя е църковен ритуал и трябва да е точно на 40- ия ден, но питката- когато пожелаете!

Общи условия

Активация на акаунт