Работещи мами, колко пъти месечно вземате болничен/отпуска?

  • 7 667
  • 62
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 4 371
На мен личният лекар ми каза, че не може да ми даде повече от 7 дни болничен за гледане на дете за една календарна година!

# 31
  • Варна
  • Мнения: 677
Дуци, това не е вярно. Да не би да не си го разбрала правилно? Може да ти дава много пъти по 7 /или по-малко, максимум 7 наведнъж/ дни, докато не станат 40 за една календарна година.

# 32
  • Мнения: X
Не взимам често, дъщеря ми не боледува по принцип. Имало е периоди от по 4 - 5 месеца да не ми се налага да вземам.
Октомври ползвах десет дни, защото Ния взе, че се разболя от пневмония и нямаше как, но като цяло не се оплаквам. От тогава не съм ползвала.

Сложно е със болничните и на мен не ми харесва идеята, но когато се налага има неща, по-важни от работата ми. Да са живи и здрави бабите и съпругът ми, помагат ми много.

# 33
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
На държавна работа съм и нямам проблем с взимането на болнични. Все пак се старая да не прекалявам  Wink Откакто малката тръгна на градина ми се е налагало да почивам два пъти  - първият път три дни, втория четири. Гледаме да се комбинираме с таткото, за сега не ми се е налагало да оставам в по - дълъг болничен.

Дуци, dima1 е права за болничните. Твойто джипи нещо те е преметнало!

# 34
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Дуци, няма такова нещо. Може да не си разбрала правилно. Може  само 7 дни наведнъж. За удължаване се ходи на комисия.

# 35
  • Мнения: 5 577
благодаря за разясненията ви.  Hug

а лл може ли да откаже болничен? - напр. аз не искам иван да ходи кашлящ, но той преценява, че може.  Crazy

# 36
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
а лл може ли да откаже болничен? - напр. аз не искам иван да ходи кашлящ, но той преценява, че може.  Crazy

предполагам, че да.

Нямам никави грижи с неходенето на работа по което и да е време в месеца и годината. Било с официален болничен, било щот' аз тъй искам.
Обаче това със седемте дни нещо не го приемам... Аз за м.г. имам 2 пъти по 9 дни болничен (официален) за гледане на дете, болно от шарка. И въобще ЛЛ не ми е споменавало за някакви ограничения...

# 37
  • Варна
  • Мнения: 677
Шани, 10 дни бяха през 2006г., през 2007г. ги намалиха до 7 дни. Ако са ти дали 9 дни през 2007г. без ЛКК, само от личния лекар, не би трябвало да ти ги признаят или пък може да ти ги признаят, но лекарят, който го е издал този болничен подлежи на санкция.

# 38
  • Мнения: 4 841
За цялата 2007 съм ползвала болнични 2 пъти х 5 дни. Нямам проблем да ползвам и повече, но слава Богу, не ми се налага.
Фирмата ни е частна, но трудовото законодателство се спазва на 100%, имаме доста майки, които ползват по-често, но никой не прави проблем за това. Болничните не са нещо, което можеш да планираш. По отношение на отпуска - през август цялата фирма излиза в платен отпуск, а през останалата част на годината ако ми се наложи ползвам неплатен - също нямам никакъв проблем, понякога си взимам по 1/2 ден, друг ден цял - зависи как го позволява натовареността ми.

# 39
  • Мнения: 436
През изминалата година съм ползвала по 5 дни болничен почти всеки месец. Силно се надявам тази година да не ползвам болнични, поне не толкова много. Praynig

Иначе от работа не ми правят проблем, знаят че не кръшкам за собствен кеф, а се налага. Няма кой да ми гледа детето, така че нямам голям избор, пък и отпуската ми е само 20 дни. Добре че ми е свестен шефа и разбира положението...

По принцип имаш право на 40 дни платен болничен за една година за гледане на едно дете. На един път можеш да вземеш най-много 7 дни болничен. За удължаване на болничния или за издаване на болничен за по-дълъг период трябва да се мине на лекарска комисия.
Поне такива са моите "сведения"  Peace

# 40
  • Мнения: 219
Честита Новата 2008 година на всички мами, дечица и техните близки. Да сме живи и здрави.
А сега по  темата. Повечето от вас са големи щастливки, че не им се налага да ползват болнични. Аз за миналата година от края на септември до средата на октомври бях непрекъснато в болнични, заради децата. През септември тръгнаха на детски ясли и започнаха много да боледуват - направиха две последователни пневмонии. Нямах проблеми с издаването на болнични - ЛЛ ми издава първо 7 дни, а след това ми издаваше направление, с което отивах на комисия да ми продължат болничните с още 10 или 15 дни. При това всеки път трябваше да водя и децата, та понякога ми се е налагало да ходя до поликлиниката по 2-3 пъти на ден. Процедурата се повтори n-броя пъти. Ограниченията са 40 дни болнични, които се издават от ЛЛ без комисия, разпределени на по 7 дни мах. Трябва да има прекъсване от 2 работни дни, за да може да се издаде нов болничен от мах 7 от ЛЛ. В прекъсването събота и неделя не влизат. Т.е. за продължаване на болничен след 7-ми ден или след надвишаване на 40 дни се ходи на комисия с направление. През това време от работата ме водят неплатен отпуск и чакам НОИ да ми изплати болничните. Ами чаках 2 м. и повече, защото работя на втори трудов договор. По новите разпоредби всеки, който работи на 2 или 3 (това е мах) болничните трябва да се издават сътветно в 2 или 3 оригинални екземпляра и всеки от работодателите ги носи в НОИ. Докато не се получат болничните от всички работни места и НОИ не ги изчисли, плащане няма. Споделям, защото това е пак някаква такава тънкост, която като не я знаеш, си патиш.

# 41
  • Мнения: 4 371
Най-вероятно личния не е разбрал Rolling Eyes
Защото винаги на мен ми измисля болест някаква, а сега декември ми даде болничен на името на мъжа ми(а все детето е болно).
Толкова пък да е неосведомен newsm78 То и аз, като се оставям да ме води за носа Embarassed Ще потърся сега в нета какво пише по въпроса, за да му го покажа следващия път Crazy

# 42
  • Варна
  • Мнения: 261
Честита Нова година на всички!
За миналата година не съм ползвала въобще болничен. Simple SmileНе че малкият не се е разболявал,но за щастие си имаме тати с доволно голяма отпуска и много компенсации.Не взима болничен,заради закъснението с изплащането и по-голямата разправия с документи.По-лесно му е да си пусне отпуска.Така че като се наложи се гледат двамата в къщи.

# 43
  • Бургас
  • Мнения: 10 822
Аз започнах работа ноември-5 дни ,декември 4+6 дни,като за 6те дни минах комисия.

# 44
  • Sofia
  • Мнения: 1 263
Направо ме е срам да кажа, че за почти 2 години не се е налагало. "Паднало" ми се е здраво дете. Пиша, за да успокоя някои майки, които се притесняват за това, записвайки детето на ясла или градина, че има и такива случаи. Направо не е за вярване, а в началото и аз много се страхувах от това, защото си е малко проблем да отсъствам от работа. Дано е все така здрава Praynig

Общи условия

Активация на акаунт