Работещи мами, колко пъти месечно вземате болничен/отпуска?

  • 7 659
  • 62
  •   1
Отговори
# 45
  • Резерват "Северозапад"
  • Мнения: 2 366
Досега не ми се налагало - Рони тръгна на градина септември и когато се е поразболявала /нищо сериозно - само сополи и кашлица/ съм я оставяла при баба и.
Дано и занапред да е така Praynig.

# 46
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Почти всеки месец по два- три дни. Но само да има признаци и веднага го спирам от ясла, така не допускам да разболее други деца и той самия да не стига до тежки фази.

# 47
  • Мнения: 1 181
Различно, общо взето всеки месец ползвам, от 3 до 5 дена. Един път минахме и ЛКК за удължаване.

# 48
  • София
  • Мнения: 607
Миналата година ползвах 3 пъти по 5 дена за малкия и 1 месец за себе си, заради операция. По принцип нямам проблеми заради болничните с работодателя си.

# 49
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Най-вероятно личния не е разбрал Rolling Eyes
...

Няма начин да не е разбрал  Naughty Просто се прави на гламав и се опитва да те баламосва.

# 50
  • Мнения: 603
Синът ми често боледува. Но аз рядко взимам болничен - може би 4-5 пъти за една година и то обикновено за много кратко време. Досега на работа не са ми правили проблем, но ако отсъствам всеки път, когато е болен, сигурно ще им писне...
Другите пъти го гледат майка ми, или свекърва ми. Случвало се и мъжа ми да да си вземе отпуск и дори баща ми го гледа веднъж да половин ден..
Сега обаче съм в болничен - заради сина ми /с пневмония е/, но всички в къщи сме болни - лепнахме някакъв грип. Малко кофти започваме новата година. Но дано да ни е за последно

# 51
  • София
  • Мнения: 2 105
Честита Новата 2008 година на всички мами, дечица и техните близки. Да сме живи и здрави.
А сега по  темата. Повечето от вас са големи щастливки, че не им се налага да ползват болнични. Аз за миналата година от края на септември до средата на октомври бях непрекъснато в болнични, заради децата. През септември тръгнаха на детски ясли и започнаха много да боледуват - направиха две последователни пневмонии. Нямах проблеми с издаването на болнични - ЛЛ ми издава първо 7 дни, а след това ми издаваше направление, с което отивах на комисия да ми продължат болничните с още 10 или 15 дни. При това всеки път трябваше да водя и децата, та понякога ми се е налагало да ходя до поликлиниката по 2-3 пъти на ден. Процедурата се повтори n-броя пъти. Ограниченията са 40 дни болнични, които се издават от ЛЛ без комисия, разпределени на по 7 дни мах. Трябва да има прекъсване от 2 работни дни, за да може да се издаде нов болничен от мах 7 от ЛЛ. В прекъсването събота и неделя не влизат. Т.е. за продължаване на болничен след 7-ми ден или след надвишаване на 40 дни се ходи на комисия с направление. През това време от работата ме водят неплатен отпуск и чакам НОИ да ми изплати болничните. Ами чаках 2 м. и повече, защото работя на втори трудов договор. По новите разпоредби всеки, който работи на 2 или 3 (това е мах) болничните трябва да се издават сътветно в 2 или 3 оригинални екземпляра и всеки от работодателите ги носи в НОИ. Докато не се получат болничните от всички работни места и НОИ не ги изчисли, плащане няма. Споделям, защото това е пак някаква такава тънкост, която като не я знаеш, си патиш.

1.Защо точно 2 работни дни? Това никъде не го пише. Пише само прекъсване и да не е събота или неделя.

2.Как така те водят неплатен отпуск, това нещо не мога да го разбера? newsm78

Мерси за отговорите  bouquet

# 52
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Marleen, аз от моя личен лекар знам, че е достатъчен и един ден прекъсване, за да ми издаде нов болничен от по седем дни. Съвсем скоро(миналата седмица) си говорехме за това. Даже, ако искам и един ден прекъсване да няма, то може да смени диагнозата и или да го издаде на друг, например, ако първия болничен е бил за детето, то втория да е за мен или за другото дете и така не става прекъсване. Но това зависи от отношенията и доверието ви с личния лекар. При мен поне няма проблем, но и аз не прекалявам. Както писах вече - миналата година съм ползвала само два пъти от по 4 и 2 дни.

# 53
  • Мнения: 1 044
Аз съм през две седмици, три най-много в болничен. Разбихме се от вирусни инфекции. Така е от септември насам. Шефката е бясна. сега ми заяви, че повече не иска да боледуваме. Не издържала повече. И то си е гадно, тя поема работата ми, като ме няма. Ама такова нещо - да не се разболеем повече, не мога да обещая.

# 54
На мен досега не ми се е налагало да взимам болничен,защото има кой да го гледа,иначе отпуската си я взимам накуп лятото.

# 55
  • sofia
  • Мнения: 249
за 1 календарна година имаш право на 40 дена за дете и 40 дена за себе си. когато се из4ерпят имаш право на 3 месеца неплатен болни4ен. ако се наложи да се ползва пове4е от това се минава на телк.болни4ния се дава до 7 дни непрекъснат от лл,след това от комисия.

# 56
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
за 1 календарна година имаш право на 40 дена за дете и 40 дена за себе си. когато се из4ерпят имаш право на 3 месеца неплатен болни4ен. ако се наложи да се ползва пове4е от това се минава на телк.болни4ния се дава до 7 дни непрекъснат от лл,след това от комисия.
Тези 40 дни платени ли са?  newsm78
Аз за първи път чувам такова нещо!!!

# 57
  • София
  • Мнения: 676
Добре, аз не разбрах тези 40 дена годишно включват ли издадените с ЛКК болнични? Защото с третата си бременност имах проблеми и от петия месец си бях все вкъщи...

# 58
  • Мнения: 3 929
Сега ще се опитам да ви обясня ситуацията от позицията на човек, който ползва често болнични заради детето. Но ако искато по-точна информация, влезте в "Майчинството счетоводно" и там ще намерите отговорите на вашите въпроси.
Детето ми тръгна на ясла средата на септември 2007 г. и много често взе да боледува. на мен работата ми позволява да ползвам често болнични, защото работя на компютър и мога да я върша и от къщи. Та, имате право на общо, всичко 40 дни болнични в една календарна година, издадени от джи пи-то, и на 180 дни - от ЛКК. Когато детето или вие се разболеете, отивате при педиатъра на детето или при личния си лекар и той може да ви издаде първоначално само 7 дни максимум болнични и после ви назначава контролен преглед, на който преценява, дали имате нужда да ви бъде удължен болничния или не. Ако състоянието ви или това на детето не се е подобрило и имате нужда от продължаване на лечението, респ. на болничните, той ви издава направление за ЛКК - лекарска комисия. Вие отивате при ЛКК-то, които преценяват с още колко дни да ви увеличат или продължат болничния.
Друг вариант, без да ви изпращат на ЛКК, е първичният ви болничен от 7 дни да бъде прекъснат за 1 ден и после пак да отидете при джи пи-то да ве издаде още един болничен, който може да бъде отново максимум 7 дни. А за този един ден прекъсване обикновено ползвате платен или неплатен отпуск.
Значи...джи пи-то има право да ви издаде максимум 40 дни болнични в рамките на една календарна година, като болничните се броят в календарни дни, а не в работни, т.е. включват съботите и неделите, като максимум могат да ви дадат 7 дни, прекъсвате, и пак още 7 дни или по-малко, или ЛКК. А ЛКК-то могат да ви издадат максимум 180 дни в годината. Тези 40 дни включват болничните, издадени за ваше боледуване и за боледуване на детето общо, а не по 40 дни на вас и по 40 дни - на детето.
Ако не сте ме разбрали, питайте.

# 59
  • Мнения: 9 990
Николко.Когато децата имат леки неразположения ги "лекуваме" на крак.Ходи си на градина.Случвало се е да "клекне", но се случва петък примерно и до понеделник съм я вдигнала.Та-не съм ползвала болнични никога.Незнам бъдещето какво ще предложи.

Общи условия

Активация на акаунт