Строеж - къде, как, колко? тема за взаимопомощ

  • 41 700
  • 292
  •   4
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 556
Явно по-често мераклиите са мъжете  Confused

# 31
  • Мнения: 143
Явно по-често мераклиите са мъжете  Confused

И е така и не е така. Лично аз много исках да строя ( а и съм геодезист по професия). 
В повечето случаи жената иска къща, но не и се занимава със троежа, докато мъжа просто иска да направи нещо сам - прични много, но една от тях е, че създаването на дома в този вид е края на съзряването при мъжете.... темата е дълга за философстване.

Да се похваля до къде сме стигнали: Основи! Най-накрая. Не мислех, че ще се стигне до тук. бях се изнервила от тоновете документи и разпоредби. Но сега ме гложди друго - строителнат афирма ще приключи в каря на Март. И после започва мъката и разглеждането на другите теми в този подфорум - измазване, мазилки, обзавеждане, тавани...... УЖАС!

За етажите - на два етажа е като общата РЗП на цялата къща е 210 кв.м. /първи етаж около 120 кв.м., втори - 90 кв.м.
До момента ни е излязла грубо 80 000 евро /вкл. цената на местото и цялата какафония - документи, черпения на майстори, труд, материали, транспорт и т.н./. По наши изчисления ще ни трябват още около 20 000 евро, но живот и здраве да има и без тези пари може да се нанесем да живеем там защото отвътре е напълно завършена.
Майсторите които ползвахме бяха бригада от около пет човека и я вдигнаха /груб строеж/ за три месеца. Много сме доволни от тях и сигурно цял живот ще ги хваля - за разлика от останалите майстори, които влизаха да правят нещо по къщата след тях.

Къде сте строили, ако не е тайна?

# 32
  • Мнения: 455
Фъстък много щастливи мигове  Hug
Благодаря ти за инфото  Peace
Хич нямах мерак за тази къща ,  да си бяхме взели по един апартамент и да сме забравили  Whistling , ама мъж ми е брат му голями мераклии  ooooh!
С времето все по често се замисля, че е по добрия вариант / къща от апартамен/
При нас съпруга ми беше мераклията, но не без "навиването" от страна на майка ми. Тя така го запали по идеята..... та резултата е на лице.
Вече и аз съм на мнение, че е било по-доброто решение къщата в сравнение с апартамента /имаме и нов апартамент, но след като го дооправим ще го даваме под наем/. Със всеки изминал ден все повече губя търпение за пренасянето ни в къщата. Тук вече се задушавам. Може би е и въпрос на внушение, незная.....
А по въпроса къде сме строили - в с. Труд, на около 5-7 км. от Пловдив.

# 33
  • София
  • Мнения: 4 397
Да се похваля до къде сме стигнали: Основи! Най-накрая. Не мислех, че ще се стигне до тук. бях се изнервила от тоновете документи и разпоредби. Но сега ме гложди друго - строителнат афирма ще приключи в каря на Март. И после започва мъката и разглеждането на другите теми в този подфорум - измазване, мазилки, обзавеждане, тавани...... УЖАС!



Браво, само така и напред  Hug
колко време ви отне ваденето на документите след готов проект.
Ето ти и един интересен сайт
http://www.napravisam.bg/
и във форума има доста интересни неща, имаше и още ама са ми на другото PC което в момента не работи, иначе ние сме на проекта ама аз обзавеждам  Crazy

# 34
  • Мнения: 143
колко време ви отне ваденето на документите след готов проект.

Ние направихме нещата успоредно. Още когато закупихме мястото повикахме геодезист да заснеме терена и да направи вертикалната планировка. Седмица след, като купихме парцела извадихме скица на мястото. Виза за проектиране имахме чак след един месец, но с готовата геодезия отидохме при архитектите. Казахме им, че имат 2 месеца да направят всички части - Арх, Конструкции, Ел и ВиК. Останалите си ги направихме отделно. Поискахме копие на папка конструкции и архитектура предварително, преди да са станали всички части от проекта и го дадохме за сметки. И в деня, в който си подадохме заявленията за разрешително (30 дневен законов срок до издаването му) вече имахме купени част от материалите. Самия строеж започна няколко дни преди да е изтекъл 14-дневния предупредителен срок за съседите, че могат да оспорват нашето разрешително за строеж.
Събирайки всичко на куп от купуването на парцела до започване на строежа минаха точно 6 меса и 3 седмици.
Някои хора казаха, че сме се псправили бързо за условията тук, но като знам, че хората  вдруги държави си вадят тези документи за максимум 1 седмица и ми става лошо.

# 35
  • Мнения: 8 999
kimba77, Anneese, изпратих ви снимки по е-мейл /дано сте ги получили, че нещо съвсем се омотах/.

# 36
  • Мнения: 2 270
Побут!
Ние сме на етап "0+"  Laughing - пуснахме молба да ни извадят нови скици!
Каква е следващата стъпка?

# 37
  • София
  • Мнения: 4 397
baibibi получих снимките  Grinning , определено ми харесва  Peace
pretty след визата идва проекта и договори с ВиК и Електрото  Peace / това е при нас /

# 38
  • Мнения: 143
Прилагам линк към тема, в която има няколко полезни поста за интересуващите се какво да правят след като са си купили имота:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=257760.0

п.с. а ние наляхме първа плоча Simple Smile Grinning

# 39
  • Мнения: 143
Побут... Simple Smile

Случвало ли ви се е да се качите на плочата, да погледнете площта, да започнете да чертаете с тебешир по земята и да осъзнаете, че ... няма място.  Shocked
Вчера го изпитах. Хубавото беше, че бързо се усетих, че не си представям цялата картинка и нещата ще се променят до края.

Просто изпадам в паника - дали сме решили правилно къщата, достатъчно прозорци ли има, има ли място за всичко, това емпоре колкото и хубаво да е- там ли му е мястото...
май откачам Sad

# 40
  • Мнения: 984
Записвам се в темата, тази година и ние ще почнем със строежа. Ето интересна статия как да построим къща, всички тънкости.
http://estroi.bghot.com/proekt.php

# 41
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Anneese, случвало ми се е, само че в кооперация. Не се притеснявай, на плоча нещата винаги изглеждат по-малки. Аз като си видях плочата и се ужасих. Реално обаче не е така. Има си място за всичко. На проект изглежда че има повече място, отколкото реално, а на плоча - обратно  Wink

# 42
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Записвам се и аз. Голям мерак имам да строя къща. Даже вече съм си решила как ще изглежда горе-долу.

Засега разполагам с място, предстои ми първо да променя статута на земята, и чак след това да мисля за всичко останало.

# 43
  • София
  • Мнения: 12 229
  Записвам се и аз. Засега е само идея, но мисля че при желание можем да я осъществим  Simple Smile

# 44
  • Мнения: 132
Полезна и за мен тема! WinkЗапис!

Общи условия

Активация на акаунт