Израел 3

  • 38 842
  • 265
  •   1
Отговори
# 90
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Добро утро,момичета!Днес се очертава един интересен и вълнуващ ден в темата........Винаги имате с какво да ме изненадате,чакам с нетърпение историята за царица Естер и празника Пурим! Hug

# 91
  • Мнения: 1 526
Кой каза Пурим  Laughing?!
Точно днес дъщеря ми се пазари колко кустюма да й купя, че се колебаела какво да бъде тази година!
А ето ги и миналата година:

# 92
  • Мнения: 2 952
 Mr. Green   цял ден немога да си вляза във  форума ....грешка ми показва и това е .... проблем е имало....

 Тали , какви са скици! Саги беше мече панда  hahaha Тая  година ще видим .....Да кажа - на празника Пурим както гледате децата се маскират , а и не само те , ами всички навитаци  Joy Моя мъж беше цар с корона , аз бях котка с ушички и мустаци ....аааа  и опашка .... черна хем  hahaha Майко мила .... Та на Пурим се чете книгата на Естер , това  е връзката....
 
 Щураците викат от хола - двата малките щурака , хем и големия с тях, ужасТ!  До скоро ! 

# 93
  • Мнения: 2 952
    Добро  утро! Започвам с  Естер най-после....малко за харемите и приготовленията на жените преди да влязат при царя .....екзотика от миналото и арабския  свят.

Цитати:

1 глава:

  "А в дните на Асуира, (оня Асуир, който царуваше от Индия дори до Етиопия над сто и двадесет и седем области), 2в ония дни, когато цар Асуир бе седнал на престола на царството си в столицата Суса, 3в третата година от царуването си, той направи угощение на всичките си първенци и на слугите си....
за дълго време, сто и осемдесет дни, показваше богатството на славното си царство и блясъка на превъзходното си величие. 5И когато се изминаха тия дни, царят направи седемдневно угощение на всичките люде, които се намериха в столицата Суса, от голям до малък, в двора на градината на царския палат, ;който бе украсил със завеси; от бял, зелен и син ;плат;, прострени на висонени и морави върви, ;окачени със сребърни колелца на мраморни стълбове, и със златни и сребърни канапета върху настилка от порфир и от бял мрамор, от алабастър и от черен мрамор. 7И наливаха им в златни чаши, (като бяха чашите различни едни от други); и имаше изобилно царско вино, както подобаваше на царя.....
  А и царица Астин направи на жените угощение в царската къща на цар Асуира. 10А на седмия ден, когато сърцето на царя бе се развеселило от виното, той заповяда ....да доведат царица Астин пред царя, носеща царската корона, за да покаже хубостта й на людете и на първенците; защото тя бе красива на глед. 12Но царица Астин отказа да дойде по царската заповед ....за това царят се разяри твърде много, и гневът му пламна в него....Царица Астин не е обидила само царя, но и всичките първенци и всичките племена, които са по всичките области на цар Асуира. 17Защото тая постъпка на царицата ще се разчуе между всичките ....Ако е угодно на царя, нека се издаде от него царска заповед,, според която Астин да не дохожда вече пред цар Асуира; и царят нека даде царското й достойнство на друга по-добра от нея...

2 глава:

"Тогава слугите, които слугуваха на царя, рекоха: Нека се потърсят за царя красиви млади девици....които да съберат в столицата Суса, в женската къща....4И девицата, която се хареса на царя, нека стане царица вместо Астин....5Имаше в столицата Суса един юдеин на име Мардохей....7И той отхранваше Адаса (която е Естир), чичовата си дъщеря, защото тя нямаше ни баща ни майка. Момичето беше прилично и красиво; и когато баща му и майка му умряха, Мардохей го взе за своя дъщеря....И тъй, когато се разчу заповедта и указа на царя, и когато бяха събрани много момичета в столицата...доведоха и Естир в царската къща....под надзора на Игая, пазача на жените. 9И момичето му се хареса и придоби неговото благоволение; и той побърза да й даде от царската къща нещата потребни за приглаждането й, както и нейния дял, също и седемте момичета, които подобаваше да й се дадат; и премести нея и момичетата й в най-доброто помещение на женската къща....(харем)....10Естир не беше изявила  рода си; защото Мардохей беше й заръчал да не го изявява. 11И Мардохей ходеше всеки ден пред двора на женската къща, за да се научава как е Естир и какво ще стане с нея..... 12А когато дойдеше реда на всяка девица да влезе при цар Асуира, след като беше стояла дванадесет месеца в женската къщаспоред нареденото за жените, (защото така се употребяваше времето на приглаждането им, шест месеца ;се мажеха; със смирнено масло, и шест месеца с аромати и с ;други; неща за приглаждане на жените), 13тогава така приготвена;, девицата влизаше при царя; всичко каквото поискаше даваше й се, да го занесе със себе си от женската къща в къщата на царя. 14Вечер влизаше, а заран се връщаше във втората женска къща ...тя не влизаше вече при царя, освен ако царят я поискаше, и бъдеше повикана по име.  (ето ви как е било в харемите  едно време ) ...15А когато дойде редът да влезе при царя Естир... царят възлюби Естир повече от всичките жени; и тя придоби неговото благоволение и милост повече от всичките девици; и той тури царската корона на главата й, и направи я царица вместо Астин....Тогава царят направи голямо угощение на всичките си първенци и на слугите си, угощение в чест на Естир; и определи ;деня; за празник на областите, и даде подаръци, както подобаваше на царя....В тия дни, когато Мардохей седеше в царската порта...поискаха да турят ръка върху цар Асуира.(заговор срещу царя) 22А това стана известно на Мардохея, и той го обади на царица Естир; а Естир обади на царя... 23И като се изследва работата и се намери, че беше така, и двамата бидоха обесени на дърво...."


   После още - 10 глави са в тази книга , не е много....но с цитати е по-образно, съкращавам....Вижте що за богатство и величие е било .... приказка....

   Може да  говорим за други неща междувременно , няма нужда да чакате да свърша историята, тя ще си тече  едновременно с други неща.Приятно четене.Когато имам пак време ще пусна още за Естер.


   Лек ден на всички....  bouquet

# 94
  • Мнения: 2 952
Ето го царя -  по Рембранд



Това  е от филма "Естер" - http://www.prayerfoundation.org/movies/movie_54.jpg
http://www.prayerfoundation.org/movies/movie_51.jpg

Последна редакция: нд, 20 яну 2008, 22:16 от Дивиана

# 95
  • Мнения: 2 952
  Това е името на царя на иврит -  אֲחַשְׁוֵרוֹשׁ - Ахашварош.За произношението на името много се спори в различните езици.Може да бъде намерено и така - Xerxes , на български се използва Ксеркс в историята.Това  за тези , които четат повечко история и се интересуват.Аз ще използвам преводното име в  Стария  завет, както  до сега.

   

# 96
  • Sofia - TelAviv
  • Мнения: 1 062
Добро утро,
Та Пурим казвате а? Много готин празник, най-веселия и цветен.
Това е единствения празник в еврейската религия, а може би и по света  Mr. Green , където всеки вярващ има ЗАДЪЖЕНИЕТО да се НАПИЕ  Drunk newsm36 Misc Ghost ukliam1 afwitch
В ежедневния си живот израелците не пият много, изключая руските евреи които са доста тренирани  Mr. Green, ННННННННННОООООООООООООО на Пурим само саир да гледаш. Напиват се хората, до дупка купони, навсякъде костюми, малки и по-големи.
Задължението на всеки евреин е да се напие докато не си спомня за събития от разказа за Естер. Ядад се едни сладки, дето им се вика " ушите на Аман", а пък ние в къщи си правим една салата дето се казва" косите на Аман", въобще на този ден да ти стане аман от Аман.  Joy

айде лек ден    bouquet

# 97
  • Мнения: 914
Добър ден мамчета   bouquet

Какво  е значението за този празник според религиозна гледна точка  newsm78

Ние скоро след няколко дни имаме един пост за Деня когато Мойсей  спасява  еврейския народ от Египет  и става чудо морето се разтваря Та ние постим заради това божие чудо и от уважение към Мойсей като пророк

Имате ли някакъв празник там по това време  Thinking

# 98
  • Мнения: 2 952
   Малей....какво пиене бе , нашите хич не пият.....ххахаааааааааааааа   май е въпрос на навици....Ей на виж руските  евреи - мале мила ....как жулкат по 1 чашка водка все  едно е водичка,и тийнейджърите им си попийват по градиките вечер и без празник даже  Mr. Green момичетата и те  - биричка , това -онова ...пък после как ги гледат малко  странно такива като нашите например ....ей това не им го харесват........

  Няма специален празник за разделянето на Червеното море, но пък почти всички празници включват и споменават излизането от Египет.Песах (пасха) най-вече.На песах се четат всички язви , които са се струпали над Египет  при отказа на фараона да ги пусне да излязат на свобода.Песах е през  април.Тази година се пада на 20 -ти началото на празника, той е седмица.

  Пурим , който е свързан с Естер  е въведен  след   историята, в която както казах по-горе по нейно влияние евреите са спасени и остават да живеят в Персия (днешен Иран) 2400   години след нея.Това се празнува , затова е весел празник.Ето сладките , за които Карол разказа -    че са типичнем символ на тоя празник, пълнят се с шоколад , сладко, фурми , какво ли не ....Изобщо историята на Естер  е от към 5 век преди  новата ера и празника също датира от тогава.Значението му - спасението от гибел както ще видите по-нататък в историята с Естер. .Това е едно нещо, което се върти и вдига много шум - Има ди в много разновидности ....децата ги връткат до лудост .....И в  синагогата на службата за Пурим всички си носят такива неща и на определени места при  четенето на книгата Естер (цялата)  се  вдига шум с това ....да не задълбавам....И четящият в този ден е с  шарена шапка или нещо весело.....Та дори на служба е весело.....има много деца , които затова идват....та чак вън в двора седят да  правят аларма  hahaha Mr. GreenНяма ред в тая работа .... JoyКупон - един ден в годината , в който децата в синагогата  могат да са непослушни и да  вдигат шум   Joy

  Ето 3-те стиха от книга на Естер, които се  свързват с този празник:

  Естер 9:1 - "1А в дванадесетия месец, който е месец Адар, на тринадесетия ден от същия, когато наближаваше ;времето; да се изпълни царската заповед и указ, в деня когато неприятелите на юдеите се надяваха да им станат господари, (но напротив се обърна, че юдеите станаха господари, на ония, които ги мразеха)"

  9:17 - ";Това стана на; тринадесетия ден от месец Адар; а на четиринадесетия ден от същия си почиваха, и го направиха ден за пируване и увеселение. "

  9:22 - "22като дните, в които юдеите се успокоиха от неприятелите си, и месеца, в който скръбта им се обърна на радост и плачът им в добър ден, та да ги правят дни за пируване и увеселение, и за пращане подаръци едни на други, и милостиня на сиромасите"
Да кажа , че на този празник се раздават кошове, торбички, нещо там с лакомства .....Ние слагаме за семейство ако е - една бутилка вино , бонбони, всякакви щуротийки....За деца се слагат вафли , шоколади и всичко нездравословно  Mr. Green hahaha Това е  задължително на този празник , да се даде!

  Тази година - 2008 (еврейската 5768)  Пурим се пада на  20 март - срещу 21 - вечерта е самия празник.

 

  Вижте и тука , това е  атмосферата -  http://search.aol.com/aol/imageDetails?invocationType=imageDetai … 94618081153777492

 

# 99
  • Мнения: 2 952
   Ето  продължението на изторията.Книга Естер.

Глава 3 :

"1След това, цар Асуир повиши Аман, .... въздигна го, и постави стола му над столовете навсичките първенци, които бяха около него. 2И всичките царски слуги.... се навеждаха и се кланяха на Амана; защото царят бе заповядал така за него. Но Мардохей не се навеждаше, нито му се кланяше....." ( на този Аман се наричат сладките "ушите на аман дето каза Карол....аман от Аман  Mr. Green и при споменаването на неговото име  в синагогата на празника при четене на книгара Естер  се  вдига шум , аларма) [color=orangered]....."И когато видя Аман, че Мардохей не се навеждаше, нито му се кланяше, Аман се изпълни с ярост. 6Но мислеше, че да тури ръка само на Мардохея ще бъде нищожно нещо; затова, понеже му бяха явили от кои люде беше Мардохей, Аман искаше да изтреби Мардохеевите люде,;сиреч;, всичките юдеи, които бяха в цялото царство на Асуира. 8Тогава Аман рече на цар Асуира: Има едни люде пръснати и разсеяни между племената по всичките области на твоето царство...9Ако е удобно на царя, нека се предпише да се изтребят; и аз ще броя десет хиляди таланта сребро в ръцете на чиновниците, за да го внесат в царските съкровищници...11И царят рече на Амана: Дава ти се среброто, тоже и тия люде, да направиш с тях както обичаш. ...13И писма се изпратиха с бързоходци по всичките царски области, за да погубят, да избият, и да изтребят всичките юдеи, млади и стари, деца и жени, в един ден....и да разграбят имота им.....И царят и Аман седнаха да пируват"

глава 4 :

"1А Мардохей, като се научи за всичко, що бе станало...2И дойде пред царската порта....И момичетата ....на Естир влязоха та й известиха за това; и царицата се смути много.....13Тогава Мардохей заръча да отговорят на Естир: Не мисли в себе си, че от всичките юдеи само; ти ще се избавиш в царския дом. 14Защото ако съвсем премълчиш в това време, ще дойде от другаде помощ и избавление на юдеите, но ти и бащиният ти дом ще погинете; а кой знае да ли не си дошла ти на царството за такова време каквото е това? ....15Тогава Естир заповяда да отговорят на Мардохея;...ще вляза при царя, което не е според закона и ако погина, нека погина....."

глава 5 :

".....Естир се облече в царските си дрехи....и застана ....срещу царската къща....2И като видя царят царица Естир, че стоеше в двора, тя придоби благоволението му; и царят простря към Естир златния скиптър, който държеше в ръката си; и Естир, се приближи та се допре до края на скиптъра. 3Тогава царят й каза: Що искаш, царице Естир? и каква е молбата ти? Даже до половината от царството ще ти се даде. ....И Естир рече: Ако е угодно на царя, нека дойде царят, с Амана, днес на угощението, което съм приготвила за него.....6И като пиеха вино, царят каза на Естир: Какво е прошението ти? и ще се удовлетвори; и каква е молбата ти? и ще бъде изпълнена ....Рече ..... Аман: Даже и царица Естир не покани другиго с царя на угощението, което направи, а само мене; още и утре съм поканен у нея с царя. 13Обаче всичко това не ме задоволява докле гледам юдеина Мардохей ....Нека се приготви една бесилка петдесет лакътя висока, и утре кажи на царя да бъде обесен Мардохей на нея...казала жена му..."

глава 6 :

"1През оная нощ сънят побягна от царя....Кой е на двора? А Аман беше дошъл във външния двор на царската къща, за да каже на царя да обеси Мардохея на бесилката, която бе приготвил за него.....Да влезе. ....И като влезе Аман царят му рече: Що да се направи на човека, на когото царя благоволява да направи почест? А Аман помисли в сърцето си: Кому другиму; би благоволил царят да направи почест освен на мене? 7Затова Аман каза на царя: За човека, на когото царят благоволява да направи почест, 8нека донесат царската одежда, с която царят се облича, и царската корона, която се туря на главата му, и нека доведат коня, на който царят язди, 9и тая одежда и коня да се дадат в ръката на един от по-видните царски първенци, за да облекат човека, когото царят благоволява да почете; и когато го развеждат възседнал на коня през градския площад, нека прогласяват пред него: Така ще се направи на човека, когото царят благоволява да почете.....И Аман разказа на жена си ....14Докато още се разговаряха с него, царските скопци стигнаха и побързаха да заведат Амана на угощението, което Естир бе приготвила...." "

глава 7:

"Царят .....и Аман дойдоха да пируват с царица Естир...Какво е прошението ти, царице Естир?....3Тогава царицата Естир в отговор рече: Ако съм придобила твоето благоволение, царю, и ако е угодно на царя, нека ми се подари живота ми при молбата ми, и людете ми при молбата ми; 4защото сме продадени, аз и людете ми, да бъдем погубени, избити и изтребени....Противникът и неприятелят е тоя нечестив Аман. Тогава Аман се смути пред царя и царицата.....7И царят разгневен стана от угощението с вино и  отиде; в градината на палата...Аман стана, за да изпроси живота си от царица Естир, защото видя, че зло беше решено против него от царя...В това време царят се върна от градината ....а Аман бе паднал на постелката, на която беше Естир(моли за милост). И царят рече: Още и царицата ли иска да изнасили пред мене у дома?...Ето и бесилката, която Аман направи за Мардохея ...И рече царят: Обесете го на нея. 10И така, обесиха Амана на бесилката, която бе приготвил за Мардохея. Тогава царската ярост утихна."

глава 8 :

"1В същия ден цар Асуир даде на царица Естир дома на неприятеля на юдеите Аман. И Мардохей дойде пред царя.....2И царят извади пръстена си, който бе взел от Амана, и го даде на Мардохея. А Естир постави Мардохея над Амановия дом.... Ето, дадох на Естир дома на Амана; и него обесиха на бесилката, защото простря ръката си против юдеите.....А Мардохей излезе от присъствието на царя в царски дрехи, сини и бели, и с голяма златна корона, и с висонена и морава мантия; и столицата се радваше и се веселеше. 16И юдеите имаха светлина и веселие, радост и слава. "

глава 9 :

"И всичките първенци на областите.....помагаха на юдеите; защото страх от Мардохея ги обзе. 4Понеже Мардохей беше големец в царския дом, и славата му се разнесе по всичките области; защото човекът Мардохей ставаше все по-велик и по-велик...."

Аман беше хвърлил ПУР (жребие) да ги погуби и да ги изтреби....ПУРИМ - името на празника.

" 31за да утвърди тия дни Пурим във времената им, според както юдеинът Мардохей и царица Естир им бяха заповядали, и както бяха постановили за себе си и за потомството си, в ;спомен на; постите и плача си. 32И тая наредба за Пурима се потвърди със заповедта на Естир; и записа се в книгата."

глава 10 :

"..... юдеинът Мардохей стана втори подир цар Асуира, велик между юдеите и благоугоден на многото си братя, като търсеше доброто на людете си и говореше мир за целия си род. "


КРАЙ, айде наведнъж да  свършим приказката  Simple Smile, няма какво да  я накъсвам и аз ......надявам се , че беше интересно   bouquet

# 100
  • Мнения: 323
Здравейте и от мен.Историята на естер е интересна,ама Пете тези истории са много дълги.Понеже в повечето случай знам за какво иде реч ги чета малко по диагонал и ако има неяо,което да ме интересува чета по-подробно пасажите.
Пете,чакам и малко рецепти за сладкиши.Сега чета на немски и се опитвам да разбера една книга за Ерусалим .Така е озаглавена от отдел география,вътре има много снимки и обяснения,ама аз повечето неща ги знам от вас,а другото си подълвам като знание.

# 101
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Добро утро ,момичета!  bouquetПетя,историята за царица Естер и причината за празника Пурим ,който празнувате са наистина вълнуващи. Благодаря на теб и всички момичета,които си правят труда да пишат и обогатяват темата със стойностни градежи!

# 102
  • Мнения: 558
Пурим на мен ми прилича на карнавала тук... Също се раздават лакомства, шишенца с ликьор , бонбони,вафли, шоколади,пуканки, цветя...всякакви щуротийки....голям кеф е не само за децата, но и за възрастните:
цък
пак
и пак
започва на 11.11. в 11:11h,а кулминацията е май преди началото на великденските пости..1 седмица (от четвъртък до сряда) по улиците и в заведенията са песни,танци, пияни шматки Wink



Последна редакция: пт, 18 яну 2008, 13:00 от pepelja6ka

# 103
  • Мнения: 2 952
  'Ми Криси , дълги са , но има и такива дето ги четат подробно  Mr. Green А повярвай  колко съм съкратила .....  Simple Smile

  А то наистина карнавали много , причини много , дати много по света..... общото е  лудницата и костюмите  Joy Пепеляшка, много веселяшко бе.... Grinning

 Понеделник вечер е  Ту Бишват при нас - пролетният празник , за който говорихме  във 2 -рата тема , тука  -  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=253573.40

       Шабат  шалом!   
   

# 104
  • Мнения: 2 952
  Криси, рецепти чакай от някой друг , който се включва , че  аз си правя най-вече български рула и сладки ...каквито си знам .... Simple Smile , не израелски.....Свекърва ми прави чийз кейк - торта  със  сирене за мазане , сметана , захар  и какво ли не ...става бял крем на  млечна основа, който се слага  върху тънко опечено тесто ....Отгоре се настъргва шоколад и кора от лимон по желание ....Вместо тесто може да се  намазват   бисквити на редове като бисквитена торта и да напоиш с малко  сладко вино бисквитите ....охо.....какво става .....Някоя мама от израелките мое да знае смеската на крема ...ако не  аз ще питам свекървата и ще ти напиша....Вярвам , че има разновидности пак .....Ще видим ...Тази торта  след 1  ден в хладилника е още по-вкусна. Wink

  Ето ви един клип от въздуха , сниман с камера на смолетче с дистанционно.....Видеото е от Ришон Лецион , моят град -

     http://uk.youtube.com/watch?v=vvp_AGrRmS0

  Тук има Аеро/Авио Клуб - http://uk.youtube.com/watch?v=-TBFgaMk6KY&NR=1  -  За тези , които обичат строенето на самолетчета , състезанията и аеро заниманията  Mr. Green

  Ето още едно въздушно  Mr. Green занимание   #Crazy- как се превежда на български незная - скай коустър  / sky coaster  http://uk.youtube.com/watch?v=PdqLqp1DS18&feature=related  -   Незабравима любов , а?Ама , че романтика и силни усещания.В моите тийнейджърски години малко по-земни бяхме  Mr. Green

   

 

Общи условия

Активация на акаунт