Защо на всяка цена в София?

  • 10 371
  • 257
  •   1
Отговори
# 30
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 833
Колкото до курсове, WEB дизайн и прочие - всичко това се прави по интернет, имам приятелче който си прави перфектн web дизайн, живее в Благоевград, печели си проекти от Щатите и София и си живее като цар там. Не мисли и да припари тук, само се оплаква че след всяко идване тук има ужасно главоболие.
Трудно ми е да уча португалски или норвежки по интернет. Камо ли уеб дизайн. То по тази логика и висше мога да завърша така. Има хора, които усе чат в домашни условия и стават по-добри и от вишисти, ноооо това с единици. Да ти кажа честно заплата от 1300 лв и наем 300...остават 1000лв...ами в малките градове, пък дори и в големите 1000 лв заплата дори и не се сънува. И там ще плаща ток, вода, парно и тук ще плаща същото.

Отделно от работа, учение и заплащане....има хора  които обичат големите градове, екшъна, многото заведения, магазини, забаления. И такива, които обича по-еднообразното и монотонно ежедневие. Въпрос на себеусещане.

# 31
  • Мнения: 192
Колкото до курсове, WEB дизайн и прочие - всичко това се прави по интернет, имам приятелче който си прави перфектн web дизайн, живее в Благоевград, печели си проекти от Щатите и София и си живее като цар там. Не мисли и да припари тук, само се оплаква че след всяко идване тук има ужасно главоболие.
Трудно ми е да уча португалски или норвежки по интернет. Камо ли уеб дизайн. То по тази логика и висше мога да завърша така. Има хора, които усе чат в домашни условия и стават по-добри и от вишисти, ноооо това с единици. Да ти кажа честно заплата от 1300 лв и наем 300...остават 1000лв...ами в малките градове, пък дори и в големите 1000 лв заплата дори и не се сънува. И там ще плаща ток, вода, парно и тук ще плаща същото.

Отделно от работа, учение и заплащане....има хора  които обичат големите градове, екшъна, многото заведения, магазини, забаления. И такива, които обича по-еднообразното и монотонно ежедневие. Въпрос на себеусещане.

Чак пък да не се сънува... а с 1000 лева тук като си плати бензина да ходи на работа като отчетеш и доста по високите цени на яденето, ако се ожениш и имаш деца пък не ми се мисли. С 1000 лева в малък град си цар, за какъвто тука ти трябват например 3000. За португалския и норвежкия - ОК, ама за WEB дизайна не съм съгласен... материали в нета бол.

# 32
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 833
В типа ресторанти, механи и пицарии, в които ходя във София цените са като във Пловдив (от където съм аз). Бирата в хипермаркета е с около 10 ст. повече. Явно разполагате с доста пари, че 1000лв ви се струват малко. Познавам много софиянци, които получават заплата под 1000лв и успяват да живеят добре със нормално замочувствие.  В София мъж и жена - 2 х 1000лв = 2000лв за тях и децата. Провинцията 2 х 400лв = 800лв за мъж, жена и децата. Общо взето високи заплати - високи цени. Малки заплати - по-ниски цени.  Whistling Не всички пътуват с коли....всеки си прави сметката. Темата е основно за идването в София. Но не само в София напират да идват. Всеки един областен град увеличава населението си ежедневно поради пределно ясни социални и икономически причини. И Пловдив не е такъв какъвто аз го помня от детинството ми. Но това е неизбежно.

# 33
  • Мнения: 838
Да бе да-заплати по хиляда лева?Ако имаше такива в провинцията населението в София ще падне моментално наполовина.Малак град и развитие-ДЕ ГО?
Идвам от град,в който навремето макар и малък можеше да се живее нормално,а сега:
закриха единственото лечебно заведение(мижава поликлиника)-недай си боже да ти потрябва спешна помощ от лекар,най-близката болница е на 20км,трябва ти нещо повече от личния лекар-отиваш още по-далече на 30км,отиваш сутринта и се връщаш чак привечер-има само 2-3 автобуса по дестинацията на ден.
Две аптеки на кръст-посмей да се разболееш Praynig.
Училище за детето-има две,ама преподавателите там:повечето са слабо или никак квалифицирани.Детската градина прилича на отдавна изоставена сграда(и отвън и отвътре).
Развлечения-само в домашни условия:киното го закриха в зората на демокрацията,приличен ресторант-няма,освен ако не се жертвате и влезете в няколкото налични-лоша храна и кофти обслужване(те си мислят,че ми плащат,аз си мисля,че им работя),персонала взема обикновено минималната работна заплата.
Единственото хубаво нещо е ,че не плащаш наем и чистият въздух,е да ама доколкото съм запозната повечето,които отказаха яденето и я подкараха само на въздух отдавна не са между живите.
Иначе мястото е страхотно и понякога ми липсва,ама само понякога.

# 34
  • Мнения: 838
А относно цените на основните продукти в София или страната,разликата е незабележима,дори много неща са по-скъпи на "село".

# 35
  • Мнения: 1 312
Във Варна цените на хранителните продукти са същите като в София.
Цените по заведенията са категорично по-високи.
И то не само през сезона.
Заплати от порядъка на 1000 лв в частния бизнес не се срещат често обаче.

# 36
  • Мнения: 192
Може би сте прави, всеки  сам за себе си.
Според мен обаче София е на границата на пренаселването си, а в провинцията все повече и повече ще се чувства нуждата от работна ръка, което естествено ще доведе до повишаване на заплатите там.

# 37
  • Мнения: 1 312
Мен ако питаш хич не е на границата.
Пренаселена е отвсякъде.
Наши познати-софиянци,с много добри заплати и престижна работа/в едно от министерствата/,сериозно обмислят идеята да се преместят да живеят във Варна.
Града е голям,модерен,бързо развиващ се,европейски..
В същото време е къде-къде по-спокоен за живеене от София.
По техните думи лудницата им идва в повече...

# 38
  • Мнения: 1 470
В София най-много пари отиват за транспорт,имам в предвид в сравнение със помалките градове...Примерно моят мъж на два три дена сипва за 50лв бензин,това на месец прави -500лв,освен това тъй като сме фирмаджии,и от времето също печелим или губим,като сложиш и задръствания минимум по 2часа на ден,за които губим средно още по 10лв,ето ти ги още 300лв,и какво става,ето ти 800лв вътре само от разстоянието...Това е само пример...Но доста показателен...Имам една позната която в градът си е царица,и всеки ден пътувала с такси,и ми се големее,но аз я питам колко и излиза таксито-2лв-отговаря ми тя,е да ама на мен до центъра ми е 5-6лв,а вече сигурно и повече...

Освен това ДА София всеки ден е в новините...Но с какво?!Колко са лошите,и колко хубавите новини?!

ДА има купон!!!Но истински купон се прави с приятели,а тук хората сая толкова отчуждени,и сиви,че дори не се и поздравяват вече,не се и познават...Да му се е случвало скоро на някой да помоли съседа си за половин чаша кисело мляко,или сол примерно?!

Истината е че не съм живяла в малък град,но имам приятелка която с разказите си,и искренната си любов към града си,ме накара да мечтая за това.Но както каза някой по на горе,от София измъкване няма...Но и азд поне успях да се преместя в периферията...

# 39
  • Мнения: X
Цитирам си мнението от темата за Карбовски.

Сбъркана ни е психиката на нас.
Още от време оно старанието да се издрапа до София е неистово и несломимо. Сега е същаа работа - учи, мам, стани студент в София и никога, ама никога не се връщай на село.

В това по начало няма лошо. Винаги съм се възхищавала на хората, които сами, със собствени усили успяват да се развиват. Има много хора, които идват от провинцията, защото тяхното развитие може да бъде продължено само тук, защото заемат важни постове, които моат да заемат само тук, защото са значими личности. Такъв пример е баща ми - сирак, тръгнал от село, издигнал се до пост, който заемаше само в София, а после и в чужбина - нормалне ход на развитие на нещата, за хората, които се борят.

Има и други - хора, за които просто няма ивот в малките градове. Единици, за които работа просто няма и толкоз. И тях разбирам.

Но има една трета група, доста голяма група, която не мога да разбера.
Имат си хората сносен живот в някой малък или пък сравнително голям град - имат си и жилище, е заплатите им не са "софийски", но за техния град са добри, понякога много добри.
Обаче същите тези хора един ден се яхват и в София. Теглят кредит, който не е ясно ще изплатят ли, докато са живи, набутват се в някоя панелка метър на два из Люлин, най-често. Бутат се, като ненормални в градския транспорт, работят някаква посредствена работа, без кой знае какво развитие, изобщо водят един съвсем обикновен живот, но в пъти по-лош от този, който са водили преди, защото всеки месец се чудят как да си платят ипотеката, вкъщи се прескачат един друг, защото имат място само а легло за всеки инепрекъснато обясяват колко ужасна е тъпата столица.
Ей теи хора не разбирам - за чий им е тази промяна не към по-добро? За да кажат роднините, че са в София. Ч!удо голямо.

Аз обичам София, това е моят град и по-мръсна да стане пак ще си я обичам. Имах възможност да отида в чужбина да живея, но се отказах, защото нямаше да съм по-добре. Тук си имам всичко. Не искам да съм, като третата група, но в друга държава.

# 40
  • Мнения: 5 647
София стана отвратителен град за живеене. Мръсно, гадно и пренаселено. Не ми се говори, защото ме хваща яд. Накрая ще взема да отида да живея на село.

# 41
  • Мнения: 1 002
сега пък хората от провинцията са ви виновни ...
Глобализацията е един световно явление   , който не сме открили ние , просто го следваме ...
Колкото повече  капитали , ресурси , хора на едно място , толкова повече всички печелят  ,
това е естествен процес и хората  просто го следват , защото е най-ефективен ..

Преди 100-тина година Англия е била 13 млн. , сега само Лондон е над 8 милиона ,

ама то трябва акъл , за да организираш един развиващ се град , а не по тъпия комун. метод - няма човек , няма проблем , ... Laughing

# 42
  • France
  • Мнения: 726
Имаме малко производство в градче, в което са останали само цигани и турци. Наемаме роми да работят за по 15-20лв на ден, което е много за провинцията. Надяваш се, че ще работят съвестно и качествено, и че парите ще са стимул за тях. Уви, не е така. Наистина има проблем с работната ръка в провинцията, като визирам неквалифизирана дейност, която не изисква никакви умения. От 5 човека, само една жена успя да докаже, че иска да работи.
Друг неприятен факт- една от работничките крадеше. Уволнихме я. Оня ден идва в цеха, уж да ме види. На следващият ден, мъжът ми ме пита, къде му е крема за ръце..... newsm78
Но се забелязва промяна в начина на мислене на определена група от "малцинствата"- ясно им е ,че трябва да се работи и учи, че само с джамборета не става.

# 43
  • Мнения: X
Но истински купон се прави с приятели,а тук хората сая толкова отчуждени,и сиви,че дори не се и поздравяват вече,не се и познават...Да му се е случвало скоро на някой да помоли съседа си за половин чаша кисело мляко,или сол примерно?!
От има няма 15 години не ми се е случвало.

# 44
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
София не е онази София по тошово време... И вече не е някакъв супер престиж да кажеш, че живееш в София... дори, като че ли някак те съжаляват хората, като разберат къде живееш.

До 20-25г. в Бг ще останат няколко мегаполисни града... София, Варна, Пловдив и евентуално още няколко...
Другаде няма да има живо същество.
Край на цитата.

Общи условия

Активация на акаунт