Сериозно, за чалгата! Възможно ли е?

  • 10 491
  • 255
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 620
"Роднина, милиционер,роднина, милиционер..."
И тук- там по масите кучета- касички.

# 151
  • Мнения: 804
Няма да цитирам Лиска, за да не удължавам поста, но съм абсолютно на нейното мнение.
Няма такова нещо като "чалга за купон и забавление", чалгата си е чалга - проса, тъпа и ...
Черно БМВ, черни очила и чалга до дупка...

"... Отглеждат ни. Отглеждат си публика и избиратели. Отглеждат ни така, че вместо да ги притискаме да си вършат работата, да спорим силиконова глупачка или натурална простачка да вземат сто хиляди лева. Отгледаха ни по старата рецепта, по която се правят киселите краставички - слагаш ги в солена вода и няма как след време те да не станат кисели. Сложиха ни в чалгата - и кой по-късно, кой по-рано, кой повече, кой по-малко - станахме чалгари. Не само ни сложиха, потопиха ни. Наводниха ни, удавиха ни. Политиката ни е чалга, Черноморието ни е чалга, скандалите ни са чалга, коалицията ни е чалга, евроизборите ни са чалга. Толкова сме чалгисали, че взехме да си самодоказваме как народът с гласуването си предпочел майката и домакинята пред чалгарката. Като че ли Здравко и Здравковица са нещо по-различно от чалгата, щом не могат да пеят. Утре Здравко ще стане кмет на Приморско и това ще е такава чалга, че ДесиСлава ще изглежда пред него като първа симфоничка. Вдругиден Азис ще стане министър на културата и ....всъщност какво по-нататък? "

това е цялата статия, за който се интересува: www.novinar.net/?act=news&sql=MjI5MjsxMQ==

# 152
  • Мнения: 6 167
Радвам се, че все пак има 3-4 души , които разбраха темата.
Бабче  Hug

# 153
  • Мнения: 3 447
О, тук винаги ще се вмъкнат коментари: ми аз слушам и Моцарт, и Азис. Демек - имам мозък колкото п(П)ланета  Grinning

Да бе, егати... почти задължително вървят в комплект. Ще взема и аз да прослушам чалга, белким прослушам и класика покрай нея.

# 154
  • Мнения: 3 423
 
Въпрос на виждане Лисо, за теб е трудносмилаема, за мен други жанрове са трудносмилаеми, това прави ли те плиткоумна?
Кrisal , какво се пулиш бре моме, кой ти разказа, че емоционално се удовлетворява от чалгата?
Би ли обяснила по - нашироко и за ниско интелигентните хора, кое точно е пагубно за психиката  и възпитанието?
  По първия въпрос : А, щом не се удовлетворява емоционално или пък обогатява, защо тогава я слуша? Или просто му е кеф да го обливат с помия? И това го забавлява и го разпуска? Айде,бе...
  За другото: не мисля, че има нужда да обяснявам. Вече масово могат да се видят последствията. Примери няма да привеждам-няма нужда! Очевадно е просто. Само се огледай.

Много ясно, че не се обогатява или удовлетворява
емоционално. Слуша, защото е тъп и защото там,
горе, няма никой, който да проумее друг тип музика.
Погледнете текстовете. Всеки начинаещ чужденец
може да докара подобно изящество още на първия
месец след започване на курса по български. Вижте
музиката - повечето е гръцка, турска, циганска или
някаква там друга балканска тумба-лумба, но откъм
маанета леко поизчистена, за да бъде приета и от
гражданите (така наречени). И, Бубси, знаех си, че
няма как да разбереш какво пиша, защото текстът
ми не е чалга. И не, за мен чалгата не е трудна за
смилане, Бубси. Никак не е трудна. Елементарна е.
Бозава. Пошла. Постна. Плиткоумна. Нищожна.
Публиката обаче си я заслужава, така че, моля.

# 155
  • Мнения: 600
за мен чалгата и чалга-културата са нещо страшно.

проблемът не е в музиката и ритъма, а в ценностите, които насажда.

силикон.
танци върху масата с единия крак в чинията.
обичаш заради парите.  
пазаруваш в мола.
колата да е червена. или пък бяла. но да е мерцедес.
гащичките - прашки.
ноктопластика.
не е нужно да можеш да четеш, стига да хващаш ритъма.

не искам да изреждам повече. за мен е страшно.

не мисля, че детето ми може да слуша чалга някой ден. аз все още вярвам, че ще бъда основният фактор при възпитанието на детето си. не улицата. майка ми не излизаше с приятелки вечер, а си стоеше в къщи. така станах човек. най-добрата ми приятелка от основното стана чалгаджийка. не пее, но живее така. дрехите,колите, парите, мъжа, името да детето от латино сериал, запои до сутринта и танци в разни чалга-клубове. детето само в къщи. така и не й казах, защо спрях да й ссе обаждам. не ми е работа да бъда съдник. може би и тя не одобрява дийп пърпъл.

сега аз не правя кариера, а работя от 9 до 5. за да бъда вечер в къщи. проучиш яслите. е, има и родители чалгаджии, но са малко. проучих и бъдещата детска градина. ще избера и свястно училище, в което чалгаджиите не са преобладаващи.все още има такива. всичко това ми струва пари и време, но не бих преживяла такава култура в къщи. не ме е страх. ще се справя.

не съм сигурна защо чалгата ни залива. аз си имам теория за това какво става тук. не са ни виновни онези 500 години, робско ни е мисленето. малки сме в мислите си. големите напускат страната. затова на останалите тук(или поне на повечето) ни стигат жълтите теми. а животът е труден и как по друг начин да се разсееш, освен с леки мисли - за силикон, къси поли, коли. за нещата, които не те карат да мислиш.

# 156
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
О, тук винаги ще се вмъкнат коментари: ми аз слушам и Моцарт, и Азис. Демек - имам мозък колкото п(П)ланета  Grinning

Да бе, егати... почти задължително вървят в комплект. Ще взема и аз да прослушам чалга, белким прослушам и класика покрай нея.
А на телевизора два канала - "Планета" и "Mezzo". Party

# 157
  • Мнения: X
Лиске, верно ли по немско кючекът бил много популярен - на курсове ходели след работа немците, поклащали бирени коремчета, въртели ханшове? Четох някъде...бил много популярен, защото разтоварвал, отпускал нервите. Има ли нещо лошо?

Трябва ли задължително да си нискокултурен да правиш това? Трябва ли да си лумпенизиран, за да се забавляваш понякога по този начин?

Защо поставяте фалшиви граници, някакви рамки? Човек е свободен. Това не е заразна болест.
Обществото е болно. Не е чалгата виновна. Може би просто в Германия обществото не е толкова болно и затова не правят такъв проблем от това кой, къде и как друса кълки? Или правят?

# 158
  • Sofia
  • Мнения: 179
Не можеш да опазиш децата от чалгата, защото в къщи можеш да я забраниш, но навън - в училище сред приятели тя си е налице. Можем само да се надяваме да ги подмине или поне ако ги докосне, да е повърхностно...

Не може без чалга, просто защото българите като мнозинство са най-общо казано БУНАЦИ.
(надявам се детето ми, когато порастне да не е от мнозинството)

# 159
  • Мнения: 293
А, maya, не е същото, като не ти е у вас.
За германците чалгата (допускам, разбира се, не че съм стъпвала там) не изгражда култура, нито културата им поражда чалга-общество.
Нашето общество е болно, дето викаш.
Но за децата си мога само да теоретизирам, поради което, оценете, никога не пиша в Майки, ще се въздържа и тук.

# 160
  • София
  • Мнения: 4 423
Лиске, аз пак не разбрах.
Човек, който слуша чалга не може да слуша и да се кефи, релаксира на друга музика?
Той е тъп, плиткоумен, нищожен...
Нещо не разбирам, това е така, защото познавам много умни, интелигентни, сърдечни, добронамерени, състрадателни хора, които си позволяват да слушат и този жанр.
Оказва се, че форума както винаги е "китеник", тук можеш да се скриеш, да напишеш нещо, което никой не би видял, можеш да се правиш на г-жа Моцарт - никой не би заподозрял, че не си, просто удобно място на което можеш да се направиш на това, което никога не си , а просто ти се иска много.
Тук честния и открит човек, не е удобен.
Всяка истина е такава - неудобна.
Ще пусна тема, но по - късно.

# 161
  • Мнения: 804
Мнението ви за въпроса във втората част от подписа ми! Пускам темата сериозно, с огромната молба да се въздържате от първосигналните си реакции да се хванете за гушата! Защо чалгата и последствията от нея се приемат толкова несериозно, което пък е причината за съществуването й, освен парите, разбира се. Надсмешката, високомерието, не признаването на проблема са в основата на съществуването й. Съществува ли според вас този модел на възпитание и дали можем и как, да опазим децата си?
Позволявам си да ви напомня за какво ставаше въпрос. Може и аз да не съм схванала добре, но ми се струва, че авторката не е имала предвид само слушането на чалга, а по-скоро чалга-културата и чалга-живота ни.

# 162
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Лиске, верно ли по немско кючекът бил много популярен - на курсове ходели след работа немците, поклащали бирени коремчета, въртели ханшове? Четох някъде...бил много популярен, защото разтоварвал, отпускал нервите. Има ли нещо лошо?

Трябва ли задължително да си нискокултурен да правиш това? Трябва ли да си лумпенизиран, за да се забавляваш понякога по този начин?

Защо поставяте фалшиви граници, някакви рамки? Човек е свободен. Това не е заразна болест.
Обществото е болно. Не е чалгата виновна. Може би просто в Германия обществото не е толкова болно и затова не правят такъв проблем от това кой, къде и как друса кълки? Или правят?

Кючекът си е ориенталски танц  ...какво общо има с поп- фолка  Whistling   и аз бих се записала на кючек ... и нямам против музиката на сърбите, турците, гърците, циганите ...за друго нещо е темата , май

# 163
  • Мнения: 9 905
... и нямам против музиката на сърбите, турците, гърците, циганите ...

80 процента от българският попфолк е преводен, оригиналите са сръбска, турска и гръцка музика.

# 164
  • София
  • Мнения: 4 423
Бабче, разбрах темата, но не разбирам от чалга-живот.
Дори някой да слуша чалга, не виждам как това ще влияе на живота му, струва ми се прекалено.
Как влияе в живота примерно Мадона ( на тези, които я слушат)?

Общи условия

Активация на акаунт