Връщане в България

  • 28 604
  • 332
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 1 783
Ами simplyaven, сори, ама по дрехите не можеш да съдиш един човек колко е умен/културен/възпитан/добър и пр. И най-големия простак може да се облече в стилно Армани, ама две думи на кръст да не може да каже за операта, която гледа.
Аз в момента съм във Варна и преобладават кафенетата и магазините, не театрите и оперите и кината. Peace Не може и да се закачи на малкия пръст на това, което е в града, където живея в САЩ.

# 271
  • Мнения: 313
Реджайна или Монреал, Париж или Лондон ... - като не е това, което си очаквал града няма значение. Хората около теб няма да се променят за да станат такива, каквито ти би искала да бъдат. Те са живели по един начин години наред и си им харесва. Изводът е един - или ти започваш да ги харесваш, или сменяш обкръжението, града, държавата.

# 272
  • Мнения: 871
интересно ми е, какъв аджеба толкова културен живот се води в българия, че да се тръшкам по него и да не мога да го компенсирам с този в мюнхен.
е, пропускам концертите на азис, глория и разни девойки с кучешки имена, и естествено съм безутешна, но гледам да компенсирам с някое посещение в пинакотеката.
ще рече, че в българия всички изказващи се негативно относно културата в канада не са излизали ни от операта, ни от театъра.
и като се вземе предвид дивата чалга-култура, която в момента се вихри по родните ни места, явно цвета на нацията ни е заминал за северна америка.
просто оставам с впечатлението, че навсякъде по света цари дива простотия и едиствено нашата мила родина е останала бастион на културните ценности и традиции.
несериозно е. ние сме родени все пак в една държава с азис, мара отварачката и разни мили каки, за чиито концерти непродаден билет няма. за разлика от тези в софийската опера. там места винаги ще се намерят.

 hahaha

oooooooooooooo, за боклуците мога да напиша ода. и за пърженето на блажни мръвки по балконите.
например в ТАЗИ сграда в софия http://www.mirela.bg/offer-images/695/62695/1_1.jpg. който е бил наскоро в софия, знае къде е.
виждала съм как на балкона излиза засукана кака и изтърсва пликче с боклуци директно през парапета.
който иска да ми обясни, че софия е центърът на културния живот в българия, ще ме извини, ама няма да му повярвам.
софия е центърът на простотията, снобарията и селянията.

мръс и гнус. както впрочем и в повечето по-големи градове в страната. дойде демокрацията и възпитанието ни си пролича. и културата ни.
няма да забравя едно пътуване с автобус. влизаме след границата в милата ни родина, шофьора отваря прозореца и мята празна бутилка от кола в храсталака. пред нас лъскав мерцедес и оттам изхвърчава кутийка от спрайт.
самодоволната физиономия и коментара - тук си правя каквото си искам, щото съм си у нас, ме озтави безмълвна.
ще кажете, един шофьор не е нацията ни. верно, не е, ама явно нацията се състои предимно от подобни шофьори, след като навсякъде е заринато от боклуци.
къде я виждате тази култура и тези традиции, не знам. говорим все пак за средното ниво на живот. по магазините ли, по ресторантите ли, по градския транспорт ли, по улиците ли.
за какво ниво на образование говорим, след като децата от малки се учат, че могат да живеят в свинарник. каква ми е файдата да ходя на опера с официални дрехи и хората около мен да са с такива, след като пътят ми дотам е осеян с кучешки фекалии и пластмасови чашки.

тези, които говорят за липсващата им култура от родината явно или си създават идеалистични представи за живота там, или подобни неща не им правят впечатление. това е ежедневието в българия. не може да не ми направи впечатление. аз съм расла в друга българия.
не ходя всеки ден на опера и театър, но всеки ден ходя по улиците, магазините, учрежденията.
културата на една нация се познава по отношението и към инвалидите, децата, възрастните хора, към околната среда, а не по това как могат да си позволят да живеят една много малка част от преуспелите.

матакосмата, ти си ми любимка  Hug
Чудя се вече кой от постингите ти да цитирам, всичко е толкова ясно казано, всеки един ред е изпълнен с толкова истина ... преповтаряш мислите ми  bouquet

# 273
  • Мнения: 7 914

като спомена кината... да си кажа, че във Варна последният филм , който гледах беше Трой -  заведох специално мама да го гледа, понеже доста ми хареса... отидохме на кино"..."( бившето Република) и седнахме на последния ред... и през целия филм се разнасяше едно дунавско хоро( как не свърши за 2 часа не ми стана ясно) от прожекционната стаичка  ooooh!

# 274
  • T"A
  • Мнения: 2 515
На мен дискусията ми става все по-интересна!
Прави ми впечатление, че говорейки за култура, се влага различен смисъл в понятията.
Напр. това за облеклото при посещение на културни прояви - аз бих го отнесла към кодове за поведение (дори кодове за обличане), не го свързвам с нивото на култура или дори със степента на възпитание... Thinking

Мога да дам подобен пример от географските ширини, на които се намирам аз - тук не се става като се ръкопляска, изключително рядко срещано поведение в театрите е да стане някой от публиката (освен ако не си тръгва), докато в България съм знаела, че това е проява на уважение към актьорите. И така в България масово публиката се изправя на крака при аплодисменти, а тук е рядкост (на концерт имаше случай да станат, но в театрите - не). Но съм далече от мисълта, че тук не проявяват уважение към актьорите (може би действително имат по-малко традиции в посещението на културни събития от този тип), просто не го правят по познатия от мен начин.

Освен това харесвам тази непринуденост - това, че някъде може да се отиде в по-просто облекло, но все пак да се изживее момента.

@matakosmata, наслаждавам се на духовитостта ти! Simple Smile

Между другото - има неща, които ми липсват, напр. това да ми отварят вратата, когато влизам - винаги ме е е ласкаело Flutter! Но това няма да ме върне в България...

# 275
  • Мнения: 4 138
благодаря за комплиментите, но щях да се радвам, ако не ги бях пожънала. тъжно ми е, че е така. че една държава, която наистина макар и малка, беше населена със една средна ръка хора, които освен, че можеха да правят луканки от обрезки и страхотни туршии, бяха запознати и с класиците в литературата, гледаха сравнително стойностни филми и събота и неделя се грижеха за градинките пред панелките си. зимата се срещаха в мазето да претакат зелето и си говореха коя книга са пуснали и може да се намери под рафта.
това беше моята българия. за жалост обаче с погрешния строй. явно новодошлият също не е подходящ за народа ни.
не подсмърчам по социализма, ама и това, което е сега, не е работа. уморена съм и не съм вече първа младост. просто за мен връщане в тази българия на сегашния етап няма. не заради мен самата, аз съм си уплела кошницата. и тук и там съм и бих била добре.
жал ми е просто за хората и не мога да гледам безучастно как една цяла нация се изражда по пътя на прехода. тъжно ми е да виждам учителката си от началното училище да продава картички, за да не умре съвсем от глад. тъжно ми е, че едно поколение, което цял живот е работило, сега едва свързва двата края.
навсякъде хората обедняват, но поне не се усеща така драстично. говорим за тези, които са във втората половина на живота си. безнадежността за тях е това, което ме държи далеч от българия. и естествено, мръсотията. и липсата на елементарно съобразяване с ближния. все дребни неща, но именно те правят живота.
не обичам да живея в тъжна държава. за мен са много важни околните хора. не обичам изолацията.
та, връщането в родината няма нищо общо с родолюбието. именно защото обичам родината си, предпочитам да живея далеч от нея.
не ми говорете за култура и ниво. не и в българия. за мен е важно как живеят средната класа хора, а не горните десет хиляди. те нито са моят народ, нито са меродавни за нивото на култура на населението.

# 276
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 783
Мислих да се включа с коментар за културата, но се отказах. Наистина тази тема се обьрна в Канадска, защото от всичко изписано до тук става ясно че simplyaven и Titina мразят Канада и всичко свьрзано с нея, че скачат на абсолютно всеки, който се изкаже положително за страната. Явно изобщо не могат да си представят че на някой може да му хареса живота там, от което следва че целия спор е безумен.

Ако ми прочетеш внимателно постовете, ще видиш, че съм казвала, че това важи за мен. Темата е : Връщане в България и аз отговорих защо ще се върна в Българиш. Стремшла съм се да не квалифицирам другите, така, че моля не ме квалифицирай и мен. Това също е част от културата за кошто говорим. Само за твое сведение има и неща които ми харесват тук, но не това е темата.

# 277
  • Мнения: 391
не обичам да живея в тъжна държава. за мен са много важни околните хора. не обичам изолацията.
та, връщането в родината няма нищо общо с родолюбието. именно защото обичам родината си, предпочитам да живея далеч от нея.
не ми говорете за култура и ниво. не и в българия. за мен е важно как живеят средната класа хора, а не горните десет хиляди. те нито са моят народ, нито са меродавни за нивото на култура на населението.

Абсолютно се съгласявам.

# 278
  • Мнения: 3 034
вие съвсем изпуснахте парата  Crazy нямам намерение да си самоцитирам всеки постинг, та с две думи: не аз, а heureuse изхожда от видяното в един град - Монтреал, за да прави сравнения и да раздава квалификации. само че, Монтреал не е Квебек. като чуя с какво едно средно забутано квебекско градче превъзхожда такова в която и да било друга провинция, ще се съглася, че ти heureuse живееш в много хай провинция, защото моите впечатления от две такива градчета в Квебек и от хората в тях са много неприятни  Thinking дотогава ще те помоля да правиш коректни сравнения (провинция с провинция или град с град - по възможност от личен опит) и да се опиташ да четеш - написаното от мен няма нищо общо с това, което ти говориш непрекъснато! аз съм била там, за където коментирам. а ти?  Whistling

Chrisimommy , в тази тема стана въпрос за негативите на мястото, където живеем и съответно не сме изброявали позитиви. съвсем не мразя Канада, просто за мен не е това, за което самата страна се представя пред останалия свят. и преди да дойде heureuse - не, не говоря само за Реджайна! вече попътувах доста из страната - включително и в Квебек и мисля, че имам достатъчно впечатления. иначе има и неща, които ми харесват конкретно тук, където живея, но те са предимно материални и не биха ме задържали тук, в Канада като цяло. за мен и другото е важно, а тук не го намирам. това е, много е просто.

който има проблем с дипломатическите щерки, съжалявам искрено, такава съм. елитарното също ми харесва. личният ми живот е такъв, за да си остане личен. клюки не обичам и избягвам да ги създавам сама. а темата затъпя до невероятна степен, тъй че ви оставям да избистрите проблема с боклука. за мен София Е център на културата в България, заедно с градове като Пловдив, Трявна, Варна, Габрово и т.н. - НО тази София, в която аз съм израстнала и каквато я помня преди "гордите орди" да я пренаселят и оклепат  Stop

# 279
  • Мнения: 5 710
Мисля, че културата започва от доброто възпитание.
В този смисъл в София не знам за каква култура говорите.
Градът не е културна среда, там на власт е агресията, мръсотията и дивите селски прояви.
Хората, които имат някакви интереси извън мола се възползват от беден ( но интересен) културен афиш,
който не се различава  от никой такъв в малък европейски град.

# 280
  • Мнения: 323
Да си призная не очаквах,че Канада е бедна откъм култура-като цяло,нито че има такава голяма разлика между отделните провинции.
Понеже отскоро живея в чужбина мога да кажа,че напоследък в Бг има доста богат културен афиш.Докато работех с колегите доста често ходихме на културни мероприятия,най-различни.Нещата леко се промениха и то за добро.Аз не мога да се оплача Австрия е страна,която дава луди пари за култура и благодаря на Бога затова,НО тук например има доста извращения,които са малко нелогични за малка държава като нея.например сега масово се тиражира в медиите как баща в продължение на години е държал дъщеря си заключена в мазето и системно я изнасилвал.Тя му родила 6 деца.Сега въпросната жена е на 42 години и почти цяла Европа е потресена,няма да разказвам подробности,за мен даже майката на потърпевшата е знаела за тези извращения.Повярвайте отвратителна,гнусна история.Другия лудост на Наташа Кампуш-как майка и в последствие се разбра в продължение на 8 години на практика я продава като заложница.Да знаеш,че детето ти е затворено при простак,които едва ли не си прави каквото си иска,ами да как да приемеш това за нормално?Тук имаше коментар,че затворения начин на живот и прочие води до такива извращения.
как да ти си спокоен и да ти харесват някой неща?Тук бг.мамите са потресени,да не говорим отделно и за детските градини в,които от толеранс към турската общност децата и свинско не ядат.

# 281
  • Мнения: 871
Да си призная не очаквах,че Канада е бедна откъм култура-като цяло

няма нищо общо с истината

# 282
  • Мнения: 9 052
Да си призная не очаквах,че Канада е бедна откъм култура-като цяло

няма нищо общо с истината

много zависи къде си.

# 283
  • T"A
  • Мнения: 2 515
krisy, извращения има по цял свят, не само в Австрия - просто сега е нашумял този случай...
Затвореният начин на живот, може би, е допринесъл за това случая да не се разкрие толкова дълги години, но не и за наличието на този човек с толкова отвратително и гнусно поведение!
(подобна дискусия нищим и в "Актуални новини")

Никъде не се разчита само на чистата съвест на гражданите за спазването на закона  Wink
А точно България няма слава на място, в което ред и законност успяват да се спазват и да се следят на високо ниво...

Тук се правят доста обобщения - аз не бих повярвала на никой, който ми казва обобщено за страната дали има или няма култура в нея (няма значение дали става дума за Канада или за Монако). Crazy  За цяла държава да се каже от гледната точка на личния опит - за мен той не е показателен. Изследвания сравняват нещата по критерии - честота на културните събития, посещаемост, издаване и продажба на книги, и още много други. Освен това във всяка една държава човек може да постигне различен статус - в България може да си на някакво средно ниво и да можеш да си позволиш веднъж месечно да ходиш на театър, а в чужбина първите години изобщо няма да стъпиш в театър, докато не се установиш (примерно) - но след това да си посещаваш театър всяка седмица и дори - да имаш достъп до по-добри постановки, актьори и пр. И ако културата е определящ фактор къде да живееш - избираш според това какъв културен живот можеш да си позволиш да водиш в една държава...

или съответно какво ниво на здравеопазване/образование/социален живот/ можеш да си позволиш и т.н. (а не според това какво точно ти предлага държавата Х)

# 284
  • Мнения: 871
Да си призная не очаквах,че Канада е бедна откъм култура-като цяло

няма нищо общо с истината

много zависи къде си.

ти къде си, за да ти дам примери за културен живот там
все пак работя в тази област и това ми е силата  Peace

Общи условия

Активация на акаунт