Връщане в България

  • 28 580
  • 332
  •   1
Отговори
# 105
  • USA
  • Мнения: 559
snow_girl, дано да намериш това което търсиш в България!

tolumba, не мога да повярвам, че този те е ударил и всички са седяли безучастни!  Twisted Evil Не е нормално това. Хората вече ги е страх да бъдат човеци и да помагат. Всеки се прави на невидял...

# 106
  • Мнения: 847
snow girl и аз ви пожелавам късмет и успех, за много хора е добре тук, ама за други не е лесно, след като си видял какво е "законие" и да гледаш беззаконието... просто е много тъжно...
последна новина - спряха парите за България по евро програмата САПАРД, за какво друго - корупция... ooooh!
Да вярно е, ей това е най-фрапиращото,когато се върнеш ,безаконието което цари ... Tired

# 107
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 782
snow_girl  пожелавам ти успех с местенето. Ако мъжът ми каже тръгваме, ще спретна багажа за отрицателно време. Но ще поостанем още малко.
Biz не знам къде си живяла в САЩ, но тук си е огромна скука. Да не говорим, че като шофьори са уникални, не знам на какво се дължи- дали на тъпотия или безкраен мързел. В БГ съм нямала проблеми с карането, но тук... А за клюки и интриги, ще замълча. Преди да дойда тук си мислех , че българите нямаме равни в тези сфери, но тук ми скриват топките.
Някой неща в България ме дразнеха, след 1 година се прибрах, пак си ме дразнеха.
А корупция има навсякъде по света, не е български патент.

# 108
  • Мнения: 7 430

Но аз не се връщам заради някого, аз го правя за себе си - търсейки евентуално щастие и хармония. Незнам дали ще я намеря, но имам право да опитам нали?!? Все пак вместо да се оплаквам и да недоволнича предпочитам да направя нещо. За мен връщането е нещото, което поне си мисля, че би ме направило щаслива.....
Плюс това ми е омръзнало от хора, които се чудят по какви параграфи да оплюят родината. Болно ми е. А и виждам много хора, които също не са щасливи тук, но заради хороското мнение ли, заради някакви техни си причини се мъчат да стоят тук, сами и убеждавайки се колко е зле в Бг и се успокояват те колко са добре...Тук се сблъскавам с много самотни хора и ми е мъчно за тях...Но всеки прави избора си...
....Грешката може би е в мен, такава ми е нагласата, психиката и характера и не мисля че трябва да се извинявам за това...Вярно е има много хора, които им харесва където са. Изявили са се професионално, намират баланс и вътрешно удовлетворение. Радвам се за тях! Обаче аз не можах да го направя и не се чувствам виновна за това...Има си хора и хора. Всеки със своята индивидуалност и ценности.
.... И ако е рекъл Господ и имаме късмет ще успеем, ако не билета и обратно...Винаги човек има избор! Peace

По-добре не бих могла да го кажа... Peace
Преди година се върнахме и за миг не съжалявам за решението Ни (дано и занапред да е така  Praynig) Има си толкова минуси тук, но ...къде ли ги няма Confused

Ако един ден обаче решим отново да "излезем" навън - не бих отишла в Канада  Naughty Американската мечта не е за мен Tired

snow_girl - пожелавам ви безоблачно бъдеще в Родината Hug

# 109
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Нито съм искала, нито искам да се заяждам и не приемам коментарите ви за заядливи, напротив благодаря ви Grinning...Просто изказах мнение, и всеки има право разбира се. Аз говоря за моята действителност, за моето решение. Не искам да звучи като критика. Разни хора, разни идеали - както е казал Алеко.
Но аз не се връщам заради някого, аз го правя за себе си - търсейки евентуално щастие и хармония. Незнам дали ще я намеря, но имам право да опитам нали?!? Все пак вместо да се оплаквам и да недоволнича предпочитам да направя нещо. За мен връщането е нещото, което поне си мисля, че би ме направило щаслива. Тук не мога да осигуря нормален емоционален живот нито на себе си, нито на мъжа ми, нито на детето ми.
Плюс това ми е омръзнало от хора, които се чудят по какви параграфи да оплюят родината. Болно ми е. А и виждам много хора, които също не са щасливи тук, но заради хороското мнение ли, заради някакви техни си причини се мъчат да стоят тук, сами и убеждавайки се колко е зле в Бг и се успокояват те колко са добре...Тук се сблъскавам с много самотни хора и ми е мъчно за тях...Но всеки прави избора си...Съжелявам имам много неща за казване и за това съм неподредена и хаотична...
В началото се опитах да ми хареса, прехвалената Америка...Е верно е не успях да се интегрирам, но и желание нямам вече...Всичко ми е изкуствено и напудрено. Грешката може би е в мен, такава ми е нагласата, психиката и характера и не мисля че трябва да се извинявам за това...Вярно е има много хора, които им харесва където са. Изявили са се професионално, намират баланс и вътрешно удовлетворение. Радвам се за тях! Обаче аз не можах да го направя и не се чувствам виновна за това...Има си хора и хора. Всеки със своята индивидуалност и ценности.
Мъчно ми е също за беззаконието, и тн и тн в България. Не съм си сложила розовите очила и да се самозалъгвам, но както казах по горе, поне мога да се опитам да намеря щастие за себе си  и семейството си. И ако е рекъл Господ и имаме късмет ще успеем, ако не билета и обратно...Винаги човек има избор! Peace

snow_girl, от колко време си там? от 4исто лЮбопитсвто питам, за да разбера колко време си си дала за свикване  Rolling Eyes
инак съм съгласна с теб, няма смисъл от мърморене, ако не се 4увстваШ на мястото си, е редно да се опитаШ да промениШ неЩо.
за разлика от другите моми4ета Ще наблегна не толкова не беззаконието, мръсотията, неуредиците, а на емоционалната страна на неЩата, която явно ти е болна тема.
хората са се променили много... няма да се впускам в подробности, недостатъ4ните ми ли4ни впе4атления се покриват напълно с описаното от zlatnata tolumba. надявам се, 4е не се влияеШ от минали спомени, които носталгията и лоШата адаптация украсяват в прекалено положителен аспект.  newsm78
естествено, желая ти успех... надявам се, 4е  евентуално "билета и обратно" е възможна операция  Rolling Eyes

# 110
  • Мнения: 1 783
snow_girl  пожелавам ти успех с местенето. Ако мъжът ми каже тръгваме, ще спретна багажа за отрицателно време. Но ще поостанем още малко.
Biz не знам къде си живяла в САЩ, но тук си е огромна скука. Да не говорим, че като шофьори са уникални, не знам на какво се дължи- дали на тъпотия или безкраен мързел. В БГ съм нямала проблеми с карането, но тук... А за клюки и интриги, ще замълча. Преди да дойда тук си мислех , че българите нямаме равни в тези сфери, но тук ми скриват топките.
Някой неща в България ме дразнеха, след 1 година се прибрах, пак си ме дразнеха.
А корупция има навсякъде по света, не е български патент.
не че да сравняваме България с чужбина пак, ама коментара ти за шофирането ме озадачава, но сигурно си права, ти си живееш там. но такива нервни шофьори, каквито в Б-я срещам не съм виждала в САЩ, малко по-голяма кола да имат и пътят е техен, ежедневно се разминавам на милиметри от катастрофи...

живяла съм в голям град в средна америка, което се счита на най-тъпото място, поне от хората от двата бряга  Mr. Green Ама все пак 3 милиона души си е добре като население и има бол забавления - театри, кина, музеи, концерти колкото щеш. Както казах, не познавам българи и може би това ме е подтикнало да се адаптирам повече, не знам... доколкото забелязвам, хората, които се движат в средата на сънародници, много трудно се адаптират, това важи за всички народности, добър пример са мексиканците, които са толкова не-интегрирани, че няма накъде повече, а не е като да няма възможности. Не визирам никого тук конкретно, това беше просто предположение, което изказах към сноу гърл, много е вероятно емоционалната страна при нея да е много по-силна от колкото при други. Но и на това влияят много фактори - според мен за интеграцията помагат обучение в местни университети или колежи и постоянна работа с хора с близко до твоето образование и интелектуално ниво. А например не е лесно, ако дойдеш, родиш едно дете и си останеш в къщи да го гледаш. Не е невъзможно, но е по-трудно, защото разчиташ само на контактите на съпруга/съпругата ти. Абе имигрантсвото не е песен винаги, аз не се чувствам на мястото си сега нито в едната, нито в другата страна, ама и не драматизирам, че тук не искам или само там искам. Вече съм стигнала такъм момент в живота си, когато се чувствам комфортно с факта, че съм различна и никога няма да бъда напълно интегрирана, че винаги ще имам акцент, че и дори ще изглеждам различно (там са все руси и високи Simple Smile). И ми е много по-лесно и с приятелства и работа, и бих казала че се чувствам повече българка от когато и да било, без да се гордея или срамувам. Каквато съм, таквато съм, каквото стане, таквото. Simple Smile  Peace

Последна редакция: чт, 13 мар 2008, 14:53 от Biz

# 111
  • Мнения: 1 783
ох и още нещо се сетих - отново без да обобщавам и без да давам конкретни примери от форума, обаче съм забелязала че по-често хора, които са спечелили зелени карти от лотарията по-трудно се интегрират, а тези, които са дошли да учат, останали са и са се мъчили да останат имат по-малко проблеми... може и да греша, но поне това е моето наблюдение, дано не засегна някого.

# 112
  • Мнения: 967
И при мен емоционалната страна беше решаваща, както и безмерната носталгия. Имах периоди, когато се стараех да се интегрирам, но после резултата не ми харесваше. Просто типа хора беше за мен непоносим, и когато се интегрирах, не се харесвах. Аз съм емоционална, пряма и много честна, комбинация, която караше австрийците да потръпват от мен, докато тяхната двуличност, прикритост и емоционална дистанцираност ме подлудяваха. Накрая никак не исках да се интегрирам, просто за да мога да запазя личността си. Мъжът ми например, изобщо не го дразнеха австрийците. Той работеше в международна фирма с много чужденци и имаше практически много малко колеги австрийци. Освен това, той самият е леко прикрит и му харесваше в Австрия.
Това, което овладях там перфектно- са ледените погледи. Тук ми е от полза, за да разгонвам просещите цигани по кръстовищата - само като ги погледна, изобщо не се приближават към мен.  Mr. Green.
Така че мога да си представя, че е до тип характер, дали ще се напаснеш на някое място или не! За САЩ съм чувала, че хората там са много повърхностни. Не знам дали е така, но мен например повърхностни хора грам не ме дразнят и това не би ми пречило да си живея спокойно с тях.
За България - беззаконието е факт, хаоса по улиците - също. Вече 2 години обаче, го възприемам по-скоро като свобода на действието. В Австрия човек не можеше да пръдне накриво без жалба срещу теб, постоянните глоби за неправилно паркиране (само като си застъпил с гумата бялата линия или ако си спрял за 2 мин. да си купиш цигари, или като съм спряла за 10 секунди, за да слезне детето от колата пред училище - там седеше направо полицай, който записваше номерата...). Правила разбира се е хубаво да има, но пък те го бяха превърнали в събиране на пари от всеки, който кихне накриво. И в голям град, където посмъртно няма къде да паркираш, не е лесно да си безгрешен.
Колкото за спирането на парите от EU - знак е, че нещата ще почнат да се оправят. Корупцията е трудна за преборвана - вижте италианците се бориха 20 години с нея, но като те пляскат през ръцете и ти спират помощи за стотици милиони - това боли. Почнаха да хвърчат глави,.... EU-то грам не се шегува  Mr. Green, ще ги строи българите набързо - според мен 5-6 години.

Това което ми харесва в България е - че в момента е страна на възможностите. Можеш да започнеш собствен бизнес или да работиш във фирма. В момента безработица практически няма. Аз се занимавам и с подбор на персонал и бих казала, че има недостиг. Вече има фирми, които плащат на току що завършили 1000-1200 лв., а шофьорите са 600-800 лв. Ако си имаш собствено жилище и двамата работят, съвсем добре става. Заведенията вечер навсякъде са пълни, а хората съвсем не са толкова променени както едно време. По-скоро са по-заети, вече работят по-съвестно и никой не очаква като отиде на работа да си клати краката.
Наистина не мога да се оплача от нищо, освен малко (всъщност доста) от бюрокрацията - в смисъл, че тук нищо не става бързо. Време си трябва...

# 113
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 782
Вярно е, персонал в България се търси много трудно.
А за бюрокрацията,ще ви разкажа следния пример: за един тест попаднах в офиса на един институт, вместо да си решавам теста се загледах в правилата на които се подчиняват. Беше казано: нищо, че ще знаете резултатите от теста след 1 час, кажете на кандидата, че ще ги знае след 3 дни, за да не е изненадан.Вие в същото време знаете, че той ще ги получи след 5 дни.
За едно нещо се чака с месеци, а си мислех, че в България отнема време.
Искам си резултатите от един тест(трябват ми за да се запиша в една програма и това им го обяснявам) и служителката ми казва 1 месец, след доста молби кандиса на 1 седмица.
Само че тук това го правят с усмивка.

# 114
  • Мнения: 115
Отговарям на  feiam : Вече 5 г. съм в Сащ, мисля че не са малко. Явно не съм от хората, които ще свикнат. И чесно казано не ме интересува грешката в мене ли е или във средата. Просто така го чувствам. А аз лично за себе си съм решила да случам сърцето си!
 Biz  знаеш ли какви са моите наблюдения. Вярно е хората които идват тук да учат или на студенска бригата, уж се приспособяват по-бързо. Но повечето от тези хора остават нелегално тук, или полулегално ако мога да се изразя така. И когато борбата ти е с документите и с узаконяването ти престоя в Америка, някак като че ли забравяш да се питаш, харесва ли ти това, или онова...Усилията ти са насочени единствено в тази насока...И най-накрая като се узаконят тези хора (било с брак, спечелване на зелена карта или подписване на договор за работа и пр) и някак си като, че ли се успокояват и започват да си задават въпросите, които и мен ме вълнуват: "За Бога, какво правя тук, че то дори не ми харесва начина на живот, нито студените и лицемерни американци и т.н и т. н." И изведнъж тая цялата борба, всичките лишения, мизерии и самопотъпкването на самият себе си, губят смисъл. Това, което съм срещала аз.
 Също много хора ги е срам да си признаят, че и те мислят за връщане в родината и пр. Срам ги е да кажат, че са нещастни, самотни и пр...Но също така има и хора, които съвсем ги устройва живота в щатите. Те намират спокойствието, което търсят и са истински щасливи тук. Монетата винаги има 2 лица.  Доволна съм, че дойдох, видях, начих се на много неща и мисля че този опит не е само отрицателен, но има и своите предимства. Също така се научих да ценя, за които дори не съм се замисляла, че съществуват, просто защото са ми били даденост.
 И още веднъж искам да пожелая на всички ви щастие, независимо къде сте! И мерси за топлите пожелания. Дано!
И специално на Дидка КОДЖАБАШЕВА! Ще ти пиша на лични защо, надявам се да не се засегнеш или обидиш. Peace

# 115
  • Мнения: 1 169
Цитат
ох и още нещо се сетих - отново без да обобщавам и без да давам конкретни примери от форума, обаче съм забелязала че по-често хора, които са спечелили зелени карти от лотарията по-трудно се интегрират, а тези, които са дошли да учат, останали са и са се мъчили да останат имат по-малко проблеми... може и да греша, но поне това е моето наблюдение, дано не засегна някого.

 Peace

# 116
Който се е върнал от моите познати е съжалил, аз допреди половин година бях много против чужбина, но сега си промених напълно мнението,чак се учудвам на себе си.Бях твърдо за България, така че който има възможност нека отиде и опита в чужбина, хич няма да е лесно, но си струва!

# 117
  • Мнения: 3 611
Бих се вьрнала на драго сьрце, вьпреки всиЧките неуредици там...
Само трябва да сьм сигурна,Че Ще имам работа, Щото в БГ беz работа не се живее...
Наскоро иzпуснах страхотен Шанс zа меЧтана от мен работа... и ме е яд, яд...  Sad

# 118
  • Торонто/София
  • Мнения: 251
С голям интерес прочетох темата - много интересни коментари и много страни на въпроса сте обсъждали!
Ще споделя и моето скромно мнение - когато се преместих за първи път тук беше за около 2 години със семейството ми ...върнахме се в БГ но нещо все ни теглеше назад ....след прекарани 2 години в БГ се преселихме окончателно тук - аз завърших гимназия, университет, работа намерих, ожених се за българин който е тук вече 15 години и той със семейството си...купихме къща ...понякога ни избива на мечти ...ех да се върнем в БГ ама са си само това...мечти....за нас това тук е реалния живот...семействата са ни тук....не мога да си представя да живея отново в БГ...това обаче най вероятно се дължи на факта че половината си живот съм прекарала тук. На всеки където е най щастлив аз казвам. За мен е тук.

# 119
  • Мнения: 4 380
Направо те съжалих booboo...Каква обреченост! Sick
Сигурно и децата ти не говорят български. Sick

Общи условия

Активация на акаунт