Осми месец сме вече , но нека още си седи на топло МАРТенското ни човече!

  • 9 350
  • 282
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 63
Ангелче, май си права за помпата. Че то минимум 70-80 лв. да дадеш ей така не си заслужава

# 196
  • Мнения: 575
sladka_blondinka, наистина се консултирай с анестезиолог по-добре. А и няма нищо по-хбаво да си в съзнание, когато бебето ти излезе на бял свят. Този миг ще помниш цял живот, а не дали те е боляло глава или не. Поне така съм чувала от приятелки раждали секцио, че момента в който вадят бебето ти и то изплаква за пръв път е несравним и за нищо на света не бива да се пропуска. Но разбира се решението си е твое  Simple Smile
За покупките ние също имаме още доста да пазаруваме, козметика, аптечка, ваничка, спални комплекти и др. дребни неща. Иначе основните ги купихме - количка, легълце, столче за кола, дрешки, одеалца...
Сега по повод спането отворих д-р Спок и ще ви препиша какво казва той:
На гръб или по корем
От самото начало на голяма част от кърмачетата им е по-удобно да спят по корем, особено тези които имат колики: притискането на коремчето отчасти облекчава болката.
Други кърмачета отначало или нямат предпочитания или предпочитат да спят по гръб. Има две неудобства при спането по гръб. Ако бебето повърне, може да се задави. Освен това то си държи главата обърната винаги на една страна, обикновено към средата на стаята. От това едната страна на главата му може да се сплеска. Това няма да увреди мозъка му и главата му постепенно ще се оправи, но за това може да са необходими две години. Ако започнете от рано може да го свикнете да си обръща главата и на двете страни, като всеки път когато го слагате да ляга, сагате главата му там където преди това са били краката му. Тогава, ако обича да гледа към дадена част на стаята, то ще обръща главата си и на двете страни поравно.
***
Желателно е от самото начало да свикнете бебето да спи по корем, ако това му харесва. По-нататък, когато може само да се обръща то може да промени положението си.

# 197
  • Мнения: 12
Здравейте милички виждам,че доста често си говорите за тесен,широк таз а пък на мен доки вобще не ми е споменавала за това newsm78 ама и аз ще питам в сряда на прегледа. Да ви се оплача като си погледнах дупето в огледалото направо се ужасих сдобила съм се със гадни лилави стрии,а си въобразявах,че там няма да ми излязат и си мажех само корема  Sick. Ама нищо бебка да си е добре пък ще се мажеме с кремчета а сега вобще не искам да ме вижда мъжа ми и ще се преобличам на тъмно- доста ми е гадно. А за стрха хем ме е страх хем искам вече да си я гушкам и се настройвам за началото на 9-я месец пък после може и да удължиме така ми се струва,че остава по-малко време. Е мамчета весел ден и целувки на бебчетата newsm32 newsm32 newsm32

# 198
  • Мнения: 80
Здравейте мами мартенки  Hug,
Аз преведох френската статия за спането на бебчетата по гръбче и виждам, че е пробудила интерес и дискусии и при вас.

Понеже и аз доста се заинтересувах по въпроса и продължавам да се ровя по различни източници, включително форуми и всякакви статии, си позволявам да пусна и при вас няколко интересни неща, които намерих.

Като цяло френските мами също са леко скептични за спането на бебчето по гръб, но в страната текат страхотни национални кампании горещо препоръчващи (почти задължавайки) тази позиция и другите основни правила. Дават се примери как този вид поведение е възприето в страни като Холандия – от 1987 г., Австралия  и Великобритания от 1991 г., САЩ и Швейцария от 92 г., Германия, Австрия, Швеция от 1993 г. и Франция от 1995 г. Има и много реални статистики за намаляла смъртност от 50 до 75% за периода.

- На мамите, които се страхуват, че бебчето може да повърне и да се задави, ако е по гръбче, специалистите отговарят, че то има вроден рефлекс да се обърне настрани.

- За мамите, които се страхуват от деформиране на главичката при позиция само по гръб, се препоръчва въртене само на главата на ляво и на дясно.

- Относно спането настрани – на места категорично се отхвърля, на места се възприема, но най-категорично се забранява спането по корем без лекарско предписание, или без постоянно наблюдение от майката.

Усмихнат ден от мен и само положителни емоции на финалната права пожелавам!

# 199
  • Мнения: 1 369
Аз пък продължавам да си спя непробудно нощно време. Напоследък започнах да ставам по веднъж до ОО и то когато положението вече стане много трагично. Такъм мързел съм станала, не мога да се позная. Вчера поработих малко и така се уморих,че после спах 2 часа следобеден сън. Колкото и да не искам, трябва да спра окончателно. Другата седмица и аз ще взема 45-дневния болничен и ще разчитам на НОИ #Crazy
 За секциото- аз предпочитам епидурална. Понеже вече знам какво е. И защото искам да чуя първия плач на бебка. Иначе има и отрицателни страни- малко гадно звучи,ама е така- присъстваш на собственото си заколение Mr. Green Аз нямах никакви странични ефекти след това- нито главоболие, нито повръщане, станах още щом ми позволиха и тръгнах без да ми се завие свят. За водата- хубаво е да сме заредени с онези малки шишенца от минерална вода с биберонче отгоре. Пие се мнооого вода- около 2-3 литра- за да няма главоболие.

# 200
  • София
  • Мнения: 3 123
благодаря ти ,Хриси!

Ането,аз на Спок много ,много не му харесвам идеите и са доста остарели.Пише примерно,че бебето трябва да се оставя да си реве и да не му се обръща внимание. Crazy
 За спането - според мен по гръб и само главичката да му се върти.

# 201
  • Мнения: 1 710
За помпите за кърма - до калкото знам във всички билници има такива, но и в Шейново, и в Тина Киркова, и в ІІ Градска е трудно да се доредиш до тях. Всичките ми раждали приятелки в първите дни се оплакваха от непоносими болки в гърдите и ужасно подуване. Към въпросната помпа ги включват по изключение, когато нещата станат нетърпими. Прибягваха до бабешки методи, за да си облекчат състоянието - горещи кърпи на гърдите или горещ душ, за да изтече част от коластрата и да спре да ги боли. За изцеждане не може дума да става, защото болката в първите дни е непоносима. Само една мама ми е казвала, че са й дали помпа в родилното, но тя не свършила никаква работа и тя се принуди спешно да си купи, за да се спаси от болката и подуването. Аз твърдо съм решила да си взема помпа преди това. Не е нужно да е скъпа, важното е да прави вакуум и да изпомпва, за да не се видя в чудо насред другите болежки.
Това е моята информация. Раждалите мами да помагат. Между другото майките, на които кърмата им спряскоро след раждането, също имаха такъв проблем в началото.

# 202
  • Мнения: 575
angels, и аз съм чувала че някои от идеите на Спок са неприложими в сегашно време, но въпреки това неговата книга си остава най-продаваната и в днешно време.
Аз не съм му привърженик, нито пък го отричам, просто не съм запозната още и нямам мнение.
За спането ще се доверя на инстинкта си, всяка майка усеща кое е най-доброто за бебето й, мисля че по гръб и с главичката настрани е добър вариант.
Обаче това дето казваш че бебето трябва да се оставя да реве не го намерих в книгата, напротив пише че едно малко бебе не може да бъде разглезено и че щом плаче значи има защо и да се търсят начини за спиране на плача, изброени са няколко.
Абе аз най-много информация намирам от форума. Книгата я отворих ей така да видя и неговото мнение какво е, че се заформи тук голяма дискусия за това спане Simple Smile

# 203
  • Sf
  • Мнения: 978
С голямото дете се цедих ръчно, включително и в родилното. Така ми се размина и разраняването на зърната.
Иначе мои приятелки са ползвали най-евтините помпи от аптеката - вършат същата работа като скъпите, а разликата в цената е съществена.


За спането - споделям мнението на Олимпия - спането на страна, като се редуват страните, оформя черепчето. Ако детето спи само по гръб, черепчето отзад се сплесква, което не е много красиво, особено за момиче.

# 204
  • София, Борово
  • Мнения: 1 773
Дея, моето мнение за помпите съвпада с твоето. Още повече се притеснявам кой е ползвал преди мен помпата и дали е стерилна. За мен това е голям риск.
Сега чета "Книга за кърменето" на Хана Лотроп. Всъщност там пише, че  е по-добре първите няколко дни да не се използва помпа, защото така се намесваме в работата на жлезите. По-добре било топли1 душ и масажите, а помпата само ако има повече кърма. Обаче аз без помпа за кърма в болницата не тръгвам.
Знам, че има и мами дето хич не ги е боляло и дано сме с техният късмет.

# 205
  • Мнения: 1 037
Diana,много си права,че това как ще понесеш упойката си е индивидуално,все пак различни организми сме.Док ми каза,че ако предпочета местна упойка трябва да отида седмица преди уговорената дата,за да разговарям с анестезиолога и да ми се направи алергичен тест.Ще си помисля още малко...така или иначе като нямам възможност за нормално раждане,поне да мога да видя бебчо в момента,в който го извадят.. Thinking

# 206
  • Мнения: 1 710
И аз мерси на Хриси, че даде разяснения.
Аз Спок не го чета, но имах такова намерение. Новите издания са доста осъвременени и са редактирани от уж добри специалисти. Зори, това което казваш, че се препоръчва да се оставя да реве и аз съм го чувала. Моя възрастна колежка, под възрастна имам предвид 56-годишна, веднъж ни разказваше, че благодарение на Спок, се преборила с непрекъснатия рев на дъщеря си. Тогава бях доста впечатлена, но наскоро четох, че било абсолютно погрешно схващането, че бебетата трябва да се оставят да плачат и нямало нищо вярно в това, че така им се развивали дробчетата. Така можело да се постигне само травмиране, чиито по-нататъшни прояви са перманентен стрес, склонност към насилие или прекалена затвореност и саможивост. От друга страна, друга моя колежка, излиза поне по 4 месеца в годината в болничен, за да се оправя с бронхитите и бронхопневмониите на детето си и лекарите, при които ходи за лечение са категорични, че се е стигнало до там, защото не го е оставяла да плаче. Като разбра, че съм бременна, първите й думи бяха да оставям бебето да плаче. При тези противоречиви данни смятам, че нито едната, нито другата крайност са полезни. Явно пак ще прибегнем до майчиния инстинкт, за да решим кое е най-доброто за децата ни.

Последна редакция: чт, 24 яну 2008, 13:52 от Дея*

# 207
  • Мнения: 1
Мамчета от кога се каня да пиша, аз чак сега успях. Вече добър ден да кажа, че утрото мина. Май темата от снощи още е на дневен ред. Аз си мисля, че майчинския ни инстинкт сам ще покаже как да се грижим за бебчетата, въпреки че е добре да се вслушваме и в съветите на специалисти и на вече минали по този път. Лошо става в случай като този, когато има много противоречиви мнения.
Както и да е. Скоро ще имаме възможност сами да се убедим.
За помпите и аз мисля да си взема след като усетя необходимост. Ще си избера модел и ще накарам мъжа ми да ми купи. Само да стигнем до там и всичко друго да е наред.

# 208
  • Мнения: 44
  Здравейте  и от мен!
  Да се включа и аз като вече раждала мама. Напълно съм съгласна с това, което казва Дея. Аз имах същият проблем с втвърдяването на гърдите, и ако нямах помпа под ръка просто загивах. Кърмата ми слезе на 2-я ден вечерта, топлите компреси не помагаха, единствено цеденето, наистина боли, но трябва да се изтърпи, иначе става по-лошо. Относно марката на помпите, ползвах и на авент и такава дето и казват тип спринцовка.Определено Авент е по-добрата, по бързо става, и ръката не ти омалява толкова бързо  Grinning
  Що се отнася до секциото, аз бях със спинална упойка. Ането е права, че няма нищо по хубаво от това да чуеш първият плач на съкровището, което си носил цели 9 месеца. При мен имаше леки неразположения в следствие на упойката, но според мен си зависи от организма, кой как ще я понесе. Така, че споко не се шашкайте толкова. Всичко се забравя и изтърпява.
  Относно спането на бебето, да ви кажа моята дъщеря никога не е спала настрани, слагах я но тя винаги успяваше да се извърти пак по гръб. Подпирала съм и гръбчето с пелена отзад, но не тя пак се изхлузваше по гръб.Главата и винаги беше на една страна. Така си спеше до 8,9 месеца докато не започна сама да се  обръща. В момента главата и има абсолютно правилна форма, не е сплескана отзад. И аз определено съм за това бебето да спи по гръб, но всяка майка сама ще прецени как да поставя бебето си.
И аз още не съм приключила с покупките, дрешките и количката са вече на лице, но остават още някой дребни неща.
Хайде спирам, че много дълго стана. Лек ден на всички!

Последна редакция: чт, 24 яну 2008, 17:06 от kokolina

# 209
  • Мнения: 82
    Mале,сега четох при февруарките и яко се изплаших,едната мацка е 1 седмица преди мен и довечера или утре отива да ражда!!!!Аз някак си не съм готова още,ако се наложи да родя след седмица #CrazyОсвен това си имат още едно бебче!

Общи условия

Активация на акаунт