Нуждая се от съвети и мнения и ...

  • 1 445
  • 22
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Варна
  • Мнения: 4 818
С една дума - твърдо, ама съвсем твърдо съм решена, че не мога да продължавам така с това кърмене и тряба да се отбие бедното създание. ooooh!
Хубаво, лошо - нямам сили и търпение, нямам желание, нищо не ми остана. Направо го намразвам това действие на моменти.  Embarassed
Угаснаха ми всичките надежди, че нещо ще се промени с настоящия режим на кърмене, който съвсем никак не ме устройва и ме депресира и невротизира. cry  Ужасно е досадно да се будиш минимум 3 пъти нощем, защото бебе пищи и да го успокояваш с цица. Неприятно ми е, че не мога да изляза с приятели след 23 30, щото около този час тя се започва да се буди и да иска гърда. Да имаше едно лесно да й ги оставя тия цицки, да си ги цока колкото иска...  Thinking
В същото време ужасно зъбоникнене ни спохожда. Ама то свикнах вече. Не ще да се храни, пък е гладна, върти главата и реве! Само солети не може да се ядат, течности пийва понякога, но категорично й отказах дневно кърмене преди повече от седмица сякаш. Клечи ми на рамото и цока пръст. Очевидно не е готова на отбиване, но аз не мога да продължавам да съм зависима до такава степен.
Надявам се едно отбиване да привнесе малко ред и спокойствие в нашите души.
Искам мнения на практикували мами по въпроса - колко са кърмили и на какъв режим, как са отбили и защо, и какъв е бил ефекта. Всичко!!
Дълго се чудих - но реших, че тряба да попитам препатили дали да рискувам този месец, преди лятото да правя отчаяни опити, да отбия доста кърмещо се бебе или да чакам есента, когато Мая ще бъде на 16 м и съвсем привързана към сученето...
Писах разни работи, дано сте ме разбрали. Невротизирана съм и уморена. Дали отбиването ще ми реши част от проблемите - вие ще ми кажете. Heart Eyes

# 1
  • Мнения: 485
Ами то децата като са по-малки по-лесно се отбиват,а явно като станат по-големи се сещат вече .Сигурно е доста по-трудно.И аз не знам и ние още се кърмим и незнам как ще се отбием след време.Макар че аз не се чувствам така както ти,но понякога ме налягат едни противоречиви мисли, за и против.И моя се приспива с цица,вечер също се буди по няколко пъти и изобщо не иска вода  и биберон, като започне да се опъва и започва едно такова гърчене и пищене.Само цицата е универсално лекарство.И аз се чудя до кога,ама като се замисля че ще трябва да давам друго мляко-кисело, пак ще ставам.Незнам.
Ами накрая ще стане така както казваше нашия даскал по хирургия-Яде кюфтета  и суче мляко!.   ooooh!
Може би трябва постепенно да отпаднат храненията с кърма и да ги заместиш с друго мляко,вода или сокове.Големия не съм имала проблеми да го отбия,но там нещата се развиха постепенно и беше по-различно и беше по-малък.Май не ти помогнах много,но дано другите и те кажат Grinning

# 2
  • София
  • Мнения: 18 679
Хм, милата Sad Да не те тръшка пролетна умора просто?Може пък да премине?Аз на твое място бих върнала дневните, а махнала нощните кърмения - това значително намалява умората, от опит ти казвам.Ники сега суче не повече от веднъж нощем, а преди 2-3 седмици  - по 7-8 пъти се будеше и не признаваше нищо друго, освен кърмене.Ужас и безумие Shocked Можеш ли да я оставиш за една седмица да спи с друг човек - майка, свеки, мъж?Иначе с тебе много трудно ще се откаже да суче, щото те подушва хиената Wink
А иначе съвсем за отбиване - не мога да ти дам конкретен съвет първо, защото нямам опит, второ, защото  не мисля, че е правилно за детето и трето, защото не ми се вярва да ти реши проблемите.
Успех, дано се оправиш скоро!Гадно нещо е депресията Sad

# 3
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Оф, голяма бедност ме тресе... Confused
Аз това нещо го мисля сигурно от 2 месеца... Crazy
Вариант някоъ друг да спи с бебе има след 15 май. Леко ще кукуригам още 2 седмици до тогава.
Да сменя нощни с дневни сучения - невъзможно.
Да заместя сученето с нещо друго, пак не става. Бебе рядко потребява вода, сок, чай,супи, буьон... Напоследък  и към манджарето проявява небивали претенции. Ама това напоследък ехей, май от десетия й месец започна и все чакам да отмине, примерно с появата на нов зъб. Трънки! #Splat
Голямо търпение значи.
Пробвах адаптирано мляко да дам със шише - бях оплюта и осмяна. Какъв позор само! Посегателство над личността на шошето! #Cussing out Чеше си зъбите в биберона.
Щом през деня може да не суче, а го правеше основно при заспиване, занчи и нощем може да се размине...
Хайде, чакам още коментарии... ooooh!

# 4
  • Мнения: 2 274
Ами ако  продължи да се буди през нощта, дори да го отбиеш? Тук явно си е до бебе (респ. характер), защото моят Дани, престана да се буди нощем като навърши 1 месец... Пък и (понеже днес правя генерално чистене) мисля, че бих полудяла ако освен всичко останало трябваше да приготвям и смеси, да мия шишета и т.н.
Що не му дадеш нещо по-засищащо за вечеря (само за този момент живея!!! Laughing )

# 5
  • София
  • Мнения: 18 679
Добре де, като не признавате бибероните/ и ние сме тъй/, ако я отбиеш какво мляко ще й даваш?Или по-скоро как?Щото то съвсем без мляко не може.....Евентуално адаптирано може в пюретата, ама и течности трябва Thinking А като не пие нищо друго Thinking
Оффф, аз хич не ти помагам, само те хвърлям в размисли май Sad Нали ми прощаваш Praynig

# 6
И аз си мисля ,че е до бебе моя не се буди нощем,изчакаи малко с отбиването или го направи постепенно,но ми се струва,че не е готова още и ще ти плаче нощем пробваи да видиш как ще е като пропуснеш едно кармене,ако реве много маи ще трябва да изчакаш.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Засищаща вечеря съм давала, ефекта е никакъв.
Обаче майка ми беше спала 1 или 2 вечери при нея и бебе се будела и се чудела къде е кравата и какво аджеба, прави тая баба в кревата й.  Mr. Green  Та затова си помислих, че ако няма за какво да се буди, що да не спи хубав сън? ПРиятни сънища да я споходят, дълготрайни!?
Тя като не суче, ще пропие повече течности. Аз й давам по цял ден лъжички (щото така пие, с лъжица) с вода и все нещо поглъща... Абе, аз ли сбърках, тя ли е в повреда... Какво хубаво си живяхме... Crazy

# 8
  • София
  • Мнения: 18 679
Нищо не си сбъркала..децата ни са си такива просто Confused Това за спокойния сън е голяма заблуда, да знаеш...Аз така се зарадвах първата седмица след като Ники спря да суче нощем - почти не се будеше - викам си - супер, това било значи....спря да яде и сега ще си спинка Wink Грънци Close Всичко трая 5-6 дни и после старата песен на нов глас.Нощес станахме дружно в 4.30 да си играем #Silly Преди като сучеше поне заспиваше веднага Confused Сега - един час си правихме туту с одеалото.Та и това го помисли..да не стане по-лошо откъм сън......

# 9
  • Мнения: 1 704
Цитат на: alma
Ужасно е досадно да се будиш минимум 3 пъти нощем, защото бебе пищи и да го успокояваш с цица. .....
Дали отбиването ще ми реши част от проблемите - вие ще ми кажете. Heart Eyes


Уф и аз все се дразня, че беба се успокоява само с цица в устата и почна да се буди нощем почти на всеки кръгъл час т.е поне 7-8 пъти да ме мляска (не да яде!) понякога по половин час докато си приспи пак, което вече ме докарва до нервна криза от недоспиване.. обаче не ми се мисли, ако не я кърмех и пак така си се будеше какъв зор щях да видя да я друсам на ръце по цяла нощ  Rolling Eyes  така че - незнам дали ще ти реши този проблем, но ако буденето е точно защото ни `надушват` може и да стане номера, ако я отделиш да спи с някой друг Confused знам ли.. аз още не съм пробвала.. двечките на едно легло сме, че иначе съвсем ще изперкам ако трябва и да ставам  Imp

# 10
  • Мнения: 280
Алма,извинявай,ама хем ми се плаче като виждам колко си изтормозена,хем ми е смешно.Толкова забавно се оплакваш.
Не знам какъв съвет да ти дам,з-о моята беба е на 5 мес. и още не мисля да я отбивам.Ама може би ще помогне,ако някой друг спи с нея,наистина.
Апък за лъжичките,щото и моето отроче не знае за какво служат биберните,аз ползвам от тези шишенца на Камера,които са с приставка лъжичка и ми е много по-удобно.Има такива и на Чико.

# 11
  • Мнения: 3 161
Ето как е при нас: почти на 19 месеца е дъщеря ми, още суче и не мисля, че скоро щей писне. През деня може и без гърда (яде каквото има), вечер може и да заспи без гърда (ако ме няма), но нощем се буди и си иска. Понякога има периоди на твърд режим на будене в 3 и в 6; понякога пропуска нощното и се буди чак към 5-6 (но рядко), понякога на 2 часа, ако е неспокойна. Напоследък изкарва кътници и ми се случва и през час да ме буди някои нощи. Не ми харесва; ако не кърмех, може би щеше да ми спести някои от буденията, но пък какво щеше да прави при другите? Да давам залъгалка, вода? Има деца, които стават нощем и искат да си играят. На моя приятелка синът редовно е така, денем са като сомнамбули в работата. Нашето по-си ми харесва  Simple Smile.

# 12
  • САЩ
  • Мнения: 323
Мила alma, разбирам чувствата ти. Кърмих 2 г и 5 м. Тъй като денем бях на работа, кърмех вечер, нощем и сутрин. Детенце се отби с окуражаване от моя страна, но окончателно след прекаран стомашен вирус поради който близо седмица не и беше до сучене. Буденето нощем трая още няколко месеца след отбиването. Преди да изникнат всички зъби дори не помислях за отбиване, защото зъбоникнененто беше ужас, събуждане на всеки час, седмици наред. И все едно са ми подменили детето - една кисела, капризна, абе ужас. Като изникнеше зъбчето - съвсем друго дете.
Желания за излизане без нея никога не съм имала. На барове и дискотеки не ходя, навсякъде другаде и досега си я нося с мене. Чужбина братче, отде баби, няма такива екстри Grinning .
Колкото и да ти е трудно да кърмиш, помисли си колко трудно ще ти бъде да я успокояваш без кърмене. Базирано на собствен опит гледам скептично на идеята, че отбиване може "да привнесе малко ред и спокойствие". Когато съм се опитвала да я подтикна към нещо, за което не е била готова, резултата е бил регресиране. Та не е лесно, но ти си знаеш най-добре вашата ситуация.

# 13
  • Мнения: 1 194
Здравей. Знам колко е трудно да се даде съвет,всяко  бебе е различно, поне при мен съветите не действат... Confused
Ние успяхме да намерим една компромисна ситуация, която явно допада и на двете нис беба, иначе и аз щях да съм на твоя хал... Cry напълно те разбирам. Моята хубавица някъде на 8 месеца започна да губи интерес към дневните кърмения и използвахме този момент с баба и(всъщност стана случайно и непредумишлено, просто аз учех много за изпит и бях заета...)да премахнем дневните кърмения. Беше малка и стана съвсем лесно и безболезнено-тя май не разбра нищо или поне не показа признаци на страдание. Компромисната ситуация е , че я кърмя сутрин в 7 и после чак в 21-22, и веднъж през нощта. Всъщност проблема при нас е , че аз се чувствам виновна и си мисля, че нещо ще и стане ако я отбия, иначе ако исках можех тогава изцяло да я отбия. По-трудно беше за мен да изгубя рефлекса да давам цица през деня ако беба нещо мрънка, но веднъж изчезнал този рефлекс, положението ме устройва напълно. Просто за мен през деня дори идеята да кърмя не съществува. Давам бебешки кисели млекца от адаптирано мляко, млечни кремове, каши и разни сирена. Когато свеки беше тук и беба спа при нея една& седмица беше отказала дори и нощното кърмене, но като се върна при мен бързо си припомни за него(може би тогава трябваше да я сложим в отделна стая???)Дори и някои тук да казват, че децата като спят сами страдат и не знам какво си, моята като си спеше по цяла нощ мисля , че си беше много добре.
Това което мога да ти кажа е, че при така описаното кърмене с пауза от 15 часа все още имам кърма и няма изгледи да пресъхва. Денем мога да разполагам с времето си и да си върша работата, не сме взаимно зависими с беба и това ми помага да понеса остатъчните кърмения през нощта и вечер по-леко и без да се тръшкам кога и как да я отбия.
Първо си мисля, че трябва да работиш над собственото си чувство на вина свързано с отбиването и да не си казваш, че ако отбиеш бебе и ще настане края на света. Ако ще ти е по-лесно, можеш да си направиш нещо като план- график- на тази дата махам примерно вечерното кърмене, на тази сутрешното и тн, и да го спазваш "стриктно".
за лятотовече съм си казвала мнението по въпроса, не мисля че "забраната " за отбиване важи за големи бебета като твоето, а за малки които при неуспешно отбиване и отказ на ад. мляко могат да се обезводнят и тн... Размисли логично: ако я отбиеш сега, тя по-защитена ли шще е от чревни вируси, отколкото ако я отбиеш примерно юли? Мисля, че не. Даже юли ще има "остатъчен имунитет"... Не мисля, че лятото трябва да бъде пречка в плановете ти. Премахвай бавно и постепенно кърмения без да се съобразяваш дали сме май или юни...
За съжаление за нощното кърмене аз нямам разрешение на проблема. При нас метода със спане при бабата подейства, но временно. Трябва да се използва момента това да се затвърди и да не се допусне връщане към старите навици... Ама как, ще се радвам да чуя съвети...
Стана дълго, извинявай че ти досадих
Успех , каквото и да решиш. 99 процента  от децата ги отбиват майките все пак .и не чакат да станат "готови"..не ще да е чак толкова страшно

# 14
  • Мнения: 1 194
Цитат на: summer
гледам скептично на идеята, че отбиване може "да привнесе малко ред и спокойствие".


При нас отбиването от дневно кърмене внесе много ред и спокойствие без да доведе до проблеми

# 15
  • Мнения: 1 517
Уф, и аз съм много озадачена с това отбиване. И мен ми писна да кърмя от една страна, но от друга през нощта не знам как иначе да я успокоявам.  33uu То друг проблем като се замисля няма де... Денем вече почти не се кърмим, само по изключение някой път. Вместо това давам водичка, с биберон (макар че досега почти не сме използвали, лесно свикна с него). Нощем обаче ревне ли - какво друго да направя, освен да стана в просъница и да предложа цица. Не знам дали реве от глад или нещо друго, ама гърдата приспива безотказно. Друг начин и аз не знам.  Confused

# 16
  • София
  • Мнения: 2 952
Алма, ти сама ще вземеш решение как да постъпиш. Това, което аз мога да споделя е, че кърмено бебе и бебе на формула се гледат по много различен начин. Формулата наистина внася ред в живота и всеки сам решава дали предпочита това или кърменето. Аз изхождам от позицията, че кърменето си е преди всичко хранене и осигуряване на имунна защита. Общуването и гушкането са нещо различно. А и заради болезнената привързаност, която наблюдавах, как моя роднина изгради между себе си и дъщеря си година-две, преди да родя голямото си дете изпитвам един вид параноя да не направя същото. Затова в моето съзнание дългото кърмене води до такава привързаност. Нали знаеш, как всеки си има някакви лични и дълбоко стаени страхове, с които дори и когато знае, че са необосновани, не може да се пребори.
Затова аз нямах твоята дилема, когато се почувствах страшно изморена. Оставих само едно вечерно кърмене, когато дъщеря ми стана на 6 месеца. Имам предвид наистина ЕДНО за лека нощ. Смятам, че това, което направих е по-честно и за двете ни, отколкото да продължавам да кърмя насила. Това е лично моята история, а всяка майка с всяко свое дете изпитва различни чувства и съответни взима различни решения.
Както и да постъпиш ти пожелавам скоро да се почувстваш по-добре  Simple Smile

# 17
  • Мнения: 713
И моята не искаше и не иска да пие /на 23 мес е/ никакво друго мляко......нито да яде сирене допреди 2 седмици. Затова и я кърмих толкова дълго. Вода пропи активно след годинката като започнах да я храня с обща храна. Дневните кърмения си ги спря сама на 14 м.  Не си търсеше "мекце" или "цица" Grinning . Като беше на 16 мес сама се отказа от сукане при дискомфорт от страх, падане и удряне. Просто подадох утешението Grinning  и тя махна с ръка, че не иска. В края 16-тия мес уж тя сама се отказа и за 1 седмица не кърмих, мамите сигурно помнят, че пуснах тема. После се разболя и започнах пак, че не ядеше по цели седмици. Направо откачих с нейното боледуване - 9 пъти през последните 7 мес. Че и зъби. Как да я отбия!!! Сок пропи на около 18 мес. На 20 мес не искаше мляко през нощта като се будеше от настинка или зъби, искаше само да я гушна в леглото. Беше останало само сутрешното и вечерното кърмене. Спрях да я кърмя в края на 22-рия мес, след 2 ужасно стресиращи за мен дена, през които не ядох изобщо и пуших като идиот Embarassed . Казах и "вече не даваме цица и млекце защото си голямо момиче, мама ще си те гушка и обича както преди, ако искаш и повече" Grinning . То милото много не разбра и не протестира 1-2 дена. Но след това спря да ме целува за лека нощ и повече от месец ме е целунала само 2-3 пъти ако е била много щастлива от изминалия ден. Сега иска да пие сок вечер и сутрин като гледа да я гушна в позиция подобна на кърмене и си заплю една чашка с кръгла човка, не сплескана. Тип Flask дет му вика тукашното население Grinning . На мен ми се реве, но ако започна пак ще е по-лошо, какво е това иди си яла си. Мама значи не си отстоява решенията. А и започнах най-после диета за отслабване и мажа разни антицелулитни бърканици. А забравих - закуската и сутрин беше овесени ядки ситно смлени с вода и нещо като сметана от тукашните. Мъжът ми, който е един идиот и на когото кърменето му бъркаше в джигера, настоя да съм и правела закуската с мляко да свиквала. Известно време яде поридж с мляко, накрая повърна един ден и отказа да го яде. Тогава се сетих, че аз като дете не можех да понасям прясно мляко и също повръщах. Странно, че ядях овче, но от кравешкото особено със захар ми се повдигаше чак докъм 10-11 г. Та прояде сирене след като спрях кърменето. Сутрин яде препечена филия със нещо като сирене крема. Но мляко НЕ ПИЕ, плюе и не иска да пие повече нищо от чашата, в която съм и предложила мляко .
Алма, изписах го дългия ферман защото виждам някои общи неща при вас и нас. Кърменето си е много лично нещо и е по природа приятно. Спре ли да е за един от участниците, другия също не е happy. Решението го взимаш ти и при всички случаи ще е най-доброто за вас двете.
Поздрави от нас

# 18
  • София
  • Мнения: 2 249
Какво да ти кажа, аз не бих могла да отбия в момент, когато детето не е готово, но пък и никога не съм се чувствала като теб. Но със сигурност кърменето трябва да бъде приятно и на двете ви. Лично аз си мисля, че при положение, че се кърмите само през нощта, тази ситуация не би трябвало да продължи дълго, т.е, ако й дадеш шанс, може да се отбие сама преди да предполагаш, че ще стане. Мисля си също така, че това често събуждане през нощта може да е точно опит да компенсира лисващите й все още дневни кърмения (нали преди седмица си ги спряла?) Как се будеше през нощта когато се кърмехте през деня? Много деца реагират по подобен начин , например, когато майките им се върнат на работа и се опитват да си наваксат. И ако при вас е подобен случаят, едно отбиване в момента, може да доведе наистина до “регресия” при детето, както казва summer. Разбираш ли, то е свикнало да си винаги там, когато има нужда,  и една такава промяна е шокираща. Тези дневни кърмения наведнъж ли ги спря?
Принципът е постепенност и ти сигурно го знаеш. Опитай се и да погледнеш от друг ъгъл на нещата – сега ти се струва залепена за теб и се чувстваш вързана, но пък няма да усетим времето, когато тези малки души ще са толкова пораснали и независими, че само ще си спомняме с умиление и носталгия за точно това време сега. Просто Сега е времето, когато те са зависими от нас по този начин, когато имат нужда от почти непрекъснатото ни присъстие, допир, глас, гърда. А като си помислиш, това време е толкова малко като къс продължителност.

Я виж тук какви неща си писала Laughing :
Цитат на: alma
В последно време често се случва Мая да се пробуди в 6-7 сутринта и да плямпа разни небивалици, а също и да крещи. Проблем й създава зъбоникненето. И понеже аз заспивам много късно, а сутрин искам да хъркам до обяд, се случва да гушна бебе в този ранен, сутрешен час и да спим сладко 3 часа.
Понякога забравям целебното действие на спането с мама и бягам в спалнята, докато съкровището врещи и блъска играчки, друг път се опитвам да дремя в този шум. Най-доброто, което мога да направя в такъв момент е именно сутрешен сън заедно с бебето. Успокоява се моментално. Пък аз си доспивам и така всички са доволни. Не съм забелязала привикване към моето легло или спане с мен, често при нощното кърмене заспивам преди нея, будя се след час-два и я местя в кошарката...
Честно да Ви кажа, случвало се е да спим с Мая на едно легло и сънят й да е по-продължителен от обикновено. А колкото до мен - умирам от задоволство да гуша нощем бебчето, когато се наложи.
Така правим ние и много ни е добре.

Цитат на: alma
Четох си постинга от преди почти месеца. трябвало още тогава да си разпъвам легълцето, но пуст егоизъм!
От няколко дни спим с Нейно Бебочество изключително на моето разтеглено диване. Място има за целия китайски народ. Констатирам колко много по-удобно ни е като се размърка да протегна ръка и да я полюшна, докато се унесе или пък да я накърмя без ходене до креватчето и навеждане, щото някоъ път са ми залепнали клепките и ми тряба доста време докато разбера къде отивам и какво ще взимам.  
Търкул насам-натам... И ми е приятно да заспивам, докато я гледам как сладко кротува и издиша бебешки прелести.


А между другото също така, ако кърмиш само през нощта, на 16 месеца Мая няма да е по-привързана към кърменето, именно защото ще го прави несъзнателно (в съня си).
Така че, лично аз си мисля – дай й оше малко време, защото от всички неща, които съм чела от теб, все си ми се струва, че отбиването й би внесло повече смут в душата ти.
Ето и 2 теми по въпроса:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=24944
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=9127


mariakara, просто сте били достатъчно малки, за да не се “осъзнаете”, а и имате "дневни" кърмения (сутрин и вечер).

# 19
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Ей, обичам въ бе! Толкоз хубави писания сте ми написали!
Днес бутах каляската в дъждовното време и дримуцайки си мислех по тия  въпроси, дето съм ги изложила някъде нагоре, в началото на темата...
Ива, дневните кърмения ту ги имаше-ту ги нямаше. Сама си предлагах услугите, щото бебе мърмореше и така заспиваше бързо  и лесно. Иначе тя няма представа къде се държи точно млякото и не надига блуза или да цмока или примлясква, ако ме види гол. Което ме озадачава, но може би е в резултат, че  се кърмим само легнали. В последното изречение не виждам смисъл, но друго не можаф да измисля. Embarassed
И броя нощни будения няма разлика от мноого месеци насам. Минаха години... Остарях. Crazy
И благодаря, че си ми копнала стари помисли, тъй е - кърмачеството е едно грамадно блаженство, но с всеки изминал ден ми дотежава. Мисля си, дали не се чувствам гузна. Ами нормално е, обаче не виждам настоятелност голяма за сучене от Мая. Сега се сещам, че понеже започна да не се храни добре и я кърмех след това (денем), се разстроих и през следващите дни не й предложих гърда. Нито стон, ни вопли. Бебе си върши обичайните работи.
Абе, малко е поспалива такава, сънена. Ама тя май винаги си е такава. Ахъм, дали е нормално? Заплес сигур ще стане от нея. Или флегма?! Shocked  Sick Да е жива и здрава. То и аз съм една спокойна...
Изгубих си аз мисълта, а небето почерня.
Тъмна синева пристига, а детенце ми намига,
трябвало да си поляга, Сънчо щял да й избяга...
Значи, много ви благодаря за съветите, ама много съм ви задължена, успокоително ми действате. Мисля да оставя нещата както са, постепенно ще намалявам кърменето. То сутрешното вече почти си заминава... Тъй де.
Чувствам се  по-добре. По-сигурна в това, което правя.
Благодаря Ви. Heart Eyes Ако има нужда, пък ще питам.

# 20
  • Мнения: 6 206
Ъм, сватя, знаеш на един хал сме. Flutter
И аз мисля обмислям какво е положението и как да действам. При нас разликата е, че той много добре знае къде стои млякото и когато му трябва си го търси... Но е глупчо и се реди при който го гледа към момента - примерно баба му, леля му, онзи ден и при баща си търсил. Shocked  Рядко и не настоятелно е понякога, но друг път като е твърд и няма отвличане. Вика по някакъв много специфичен начин. Но аз почти не давам през деня, едно защото ме няма, друго да не развалям организацията.
И ми остават три критични момента:
21-22 часа - когато заспива. Мисля си, че той може да си вечеря нормално и да се приспи в количката, така през деня се приспива без проблем
03-04 часа - за това нямам идея. Може би и тук количката ще подейства, обаче как не посред нощ количка да бутам и песни да пея.
07 часа - ако не го кърмя, това означава сигурно будене. Иначе заспива докъм 9. Не мога още да се прежаля да ставам в 7.
И си мисля дали със количката няма да създам лош навик - така да се приспива и после от това да се отучваме.
Сложна ситуация. И аз не знам. Иначе ми е разбрано детето, но си и знае интересите и не знам как ще се разберем.
Бу ще ни съветва строго, че това е форум за кърмене, ние сме седнали за отбиване да се тюхкаме.  Mr. Green

# 21
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Цитат на: PoliaSp
И ми остават три критични момента:
21-22 часа - когато заспива. Мисля си, че той може да си вечеря нормално и да се приспи в количката, така през деня се приспива без проблем
03-04 часа - за това нямам идея. Може би и тук количката ще подейства, обаче как не посред нощ количка да бутам и песни да пея.
07 часа - ако не го кърмя, това означава сигурно будене. Иначе заспива докъм 9. Не мога още да се прежаля да ставам в 7.

Отбиването е част от процеса на кърменето Wink
Поля, и Мая търсеше от който й падне, но аз съм правила експерименти - като беше на 11м, се заглеждаше усърдно в деколтето на сестра ми - беше по летен потник фантазе, та я помолих да покаже цица - долази я, пипна я хитро и се нахили страшно - един вид, знам аз, че тука няма мляко... Сега понякога си играе така с баща си - "Тати, дай ам", докато се предаде и вдигне тениската - после се наведе, целуне го по гърдата и се закикоти.
Конкретно за теб - вечер може би ще го научиш да заспива без гърда, но какво ще правиш, все в количка ли ще го приспиваш?! Той расте...скоро количката няма да го побира на дължина, да не говорим, че най-вероятно категорично ще откаже да спи вече в нея - и този момент идва.
Аз мисля като повечето - особено ако не ви пречи много - да отбивате баааавно и постепенно, като последни се махат нощните кърмения. Просто за всичко си идва времето, та дори и инициирано от вас, а не от детето, отбиването може да протече безболезнено за майката и бебето.

# 22
  • Мнения: 385
Alma,

Поизнервила си се. И аз на моменти съм изнервена, но още кърмя.  Мисля, че е по-добрия вариант, откокото да ми засмуче пръста и години така или пък нещо друго като компенсация, че е отбито не когато му е било времето.

Но от моя опит виждам какво може да помогне при постепенно отбиване. Ето нашият случай. Когато Павел е само с мен, не приема друга храна освен в редки изключения, някъде след 16-17ч. вечер, когато доста огладнява.  От 1г. 1м. сме го записали на детска кухня и по принцип яде такава храна, когато благоволи.  Ако изяде достатъчно от другата храна вечер, спи по 5-6 часа. Така че оставам само с едно хранене нощем. Понеже вече може да яде почти всичко, често го храни баба му през деня. Говорим за едно хранене. Аз гледам тя да не го натъпче все пак, че после от прехранване да не може да спи детето. Като цяло гледам през деня той да хапне 1-1,5 бебешко бурканче "храна" (както казва свекито), а не кърма. А иначе си кърмя, когато поиска.

От две седмици съм на работа до 12:30 и това помага за преминаването на друга храна. Но при нас е вече сигурно, че мен ако ме няма и е гладен, Павел яде друга храна с желание. Така до обяд, той яде малка закуска към 10:00 и обяд към 12:30. Аз се връщам и го кърмя за заспиване към 13:30. Прие промяната без проблем, нали се връщам и го приспивам.

Така че и при вас нещата ще се променят. Дай малко време на детенце, да си хареса и прояде някои други храни. И след това се опитай да включиш я таткото, я някоя баба за едно хранене, но пак трябва да си сигурна, че ще следват съветите ти. При мен това проработи. Е, още се кърмим, но мина периодът, когато ме будеше на 2 часа и бях се стресирала нещо. И то май беше точно, като бяхме на вашата възраст 11 м. Като направите годинка, ще може да яде повече храни и това също улеснява нещата. При нас колкото и да не вървеше захранването, не се отказвам да предлагам друга храна. Не преставай да предлагаш дори и да не нацелваш момента първоначално.

Общи условия

Активация на акаунт