"Галено" vs "пълно" име или как и защо наричате децата си?

  • 44 367
  • 293
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 770
За мен няма проблем да наричат децата ми с умалени имена - Криси, Криско, Сиси, Сиянка и т.н.
Но когато им казват "БЛИЗНАЦИТЕ" ужасно много ме дразнят! Това са живи деца, а не някакви предмети!

# 31
  • София
  • Мнения: 518
Дъщеря ми се казва Карина и всички я наричат Кари,въпреки,че на мен Кари не ми харесва и предпочитам да я наричат с цялото й име,но и аз по някой път й казвам Кики на галено,но много рядко.Докато бях бременна много исках да си кръстя детето Александра или Александър,ако беше момче,но умишлено не я кръстихме така,защото не исках да й казват Сашка или Сашо,ако беше момче.Но и аз винаги съм харесвала целите имена,а не галените Peace

# 32
  • Мнения: 5 391
И ние избирахме имена, които да имат и "гален" вариант.
Това съвсем не значи, че не ги наричаме и с целите им Grinning

# 33
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Майка ми така някога държеше да ни наричат с целите ни имена. Брат ми се казва Адриан (мн хубаво име според мен), а в детската градина се опитаха да му викат Ади, майка ми им направи забележка и от тогава всички го наричат с цяло име.
Сина ми се казва Николай. Обръщам се към него или с Ники или с Николайче.
Наистина има много хубави имена, които като им се измисли съкращение им се губи красотата Peace

# 34
  • Мнения: 55
Аз пък съм фен на кратките имена и затова кръстих дъщеря си Тея-така не може да й се казва различно нещо,всеки й вика ТЕЯ.Някой път дори го удължавам,казвам й Теичка,но това е рядко... Peace

# 35
  • Мнения: 4 668
Името на синът ми е избрано освен защото ни харесваше и защото има хубав гален вариант .
Не го кръстихме Давид ,/ въпреки че с мъжът ми харесваме много това име / , защото просто няма как да се обърнеш към него ...освен с Давид . Малко ми е превзето ... та затова . Аз исках да има съкратен вариант на името . Да не говорим ,че не мога да се изправя в градинката и да извикам " Мартин , ела тук ... " . Не звучи добре , нали ?

п.с. Аз се казвам Нели , няма вариант да ме нарече някой по - друг начин ... Това не попречи на мъжът ми да си ме кръсти Пипинка и почти да не използва името ми  Laughing

# 36
  • Мнения: 63
Сина ми се казва Радослав и всички му викат Ради!
Харесва ми Simple Smile

# 37
  • София
  • Мнения: 431
Обожавам галените имена. Обожавам и когато се обръщат към мен с галено име - възприемам го като особена проява на обич и привързаност. Затова и към детето се обръщам с галено име. В българския език по принцип има звателно обръщение (поне едно време беше така) и обръщения като Петър, Анна и др. без окончание все ми навяват някакво безразличие.

# 38
  • Мнения: 90
Наричаме ги с галени имена в къщи и когато си играем с тях.

# 39
  • София
  • Мнения: 408
Аз съм твърдо против галените имена. По-добре е тогава детето да се кръсти направо с галеното име.

# 40
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
Дъщеря ми е Теодора, а синът Александър. Но имат и галени имена, даже не едно и две. Специално избирах имената така, че да позволяват максимален брой галени обръщения. Чела съм, че колкото повече, толкова по-добре за детето - но не си спомням точното обяснение на разните му там психолози.

# 41
  • Мнения: 693
Синът ми се казва Кристиан но му викаме Крис за по кратко

# 42
  • София
  • Мнения: 275
Наричаме я Ива, или Иве. По-съкратено или по-галено от това, няма как да е! Laughing

# 43
  • Мнения: 2 197
Toчно по тези причини никога не съм харесвала дългите имена. Но пък и не мисля, че галените имена са излишни. Не ми се вижда нормално да наричаш детето с цялото му име, аз лично също го използвам само когато правя забележка на дъщеря си. Мисля, че и двете имена са важни, и всеки трябва да се съобразява с това как е галеното име, което човек си е избрал. За целта просто се пита. Примерно аз ненавиждам, когато ми кажат Боби. Избрала съм си име и всички ми викат така. По същия начин държа да се обръщат към дъщеря ми. Засега ние сме и избрали галено име, ако тя прецени по-късно може да си измисли друго, но се надявам винаги да бъде питана за него. Казваме и Миша. Засега.

# 44
  • София
  • Мнения: 6 011
Много обичам да наричам сина ми с галени имена и нямам нищо против и другите да го правят. Цялото му име му казвам когато ще се караме вече.

Общи условия

Активация на акаунт