Деца осакатяват деца

  • 5 704
  • 161
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 22 036
Джуди, понеже каза, че ти се иска мнение на родители, чиито деца са в училище ще ти напиша за една случка в класа на сина ми от съвсем скоро. Даже бях писала по темата в "първокласници". Та историята е тривиална - синът ми на няколко пъти се оплаква от едно детенце, което го удряло и бутало. Аз винаги съм се старала да го насърчавам да говори с децата и да не се саморазправя (виж баща му не е на това мнение),  така или иначе той не е агресивен и дори да го стимулираме да се бие той не би го направил - такъв му е темперамента. След тези оплаквания аз не съм правила разследване, но класната информира родителите, че има проблем с въпросното детенце и нещата се оказа, че има и други удряни. Тогава реших да поговоря с моя син и той сподели, че всъщност повечето от битите деца системно обиждат "агресора".
Моето решение беше да поговоря с детенцето и със сина си едновременно и да ги помоля да забравят разправиите и да не се обиждат или нараняват - това до момента действа, вече няколко месеца. После позвъних на майката на детенцето да я информирам, че съм разговаряла с него и да и се извиня, че е било без нейно разрешение. Жената беше много притеснена и според мен не е от типа родители, които стимулират децата си към такова поведение.
Като родители трябва да отчитаме стресът на който са подложени децата в училище и да приемаме агресивното поведение като защитна реакция понякога.
В конкретния случай, моето мнение е че в училище не желаят да се ангажират с подобни проблеми, а понякога родителите твърде късно научават за тях.
Най-лошото на бг-образованието е липсата на обратна връзка с родителя. Ще ти дам пример - преди време детето се разболя и аз докато търчах по лекари забравих да предупредя, че няма да ходи на училище. Те си влизат сами в училището и никой не следи дали след като са влезли няма да им щукне да си тръгнат. Та до обяд никой от училището не реагира, че едно дете не е там. Вярно сега сигурно ще ми скочат много мами, че аз съм била длъжна да предупредя - да така е, но ето случи се и забравих, а те са видели че детето го няма и на никой не му е хрумнало да ме предупреди.
Много дълго и объркано е като цялата ситуация с образованието, възпитанието и милионите гледни точки  Wink

# 46
  • София
  • Мнения: 1 752
Има и друг ГОЛЯМ проблем - една учителка много добре го формулира в "Сеизмограф" преди две седмица, ама не знам дали успешно ще го пресъздам: учителите вече не разполагат с никакви регламентирани механизми за овладяване на лошото поведение. Не могат да наказват, не могат да изгонят този, който се държи арогантно. Могат само да напишат забележка в дневника, та да се сезира класния, та той да отправи официална забележка на ученика. Абе, пълен алабализъм. Като добавим многото родители с мнение "моето винаги е право и невинно" + тези, дето се саморазправят с децата+мутрите, които ходят да бият даскалите, че писали двойка на тъпоумните им наследници (не преувеличавам, случките са действителни) и повечето учители, особено в горните класове, са буквално унижавани от децата и от професионалната им реалност. Еми, какво да очакваме от тези хора. Каква гражданска позиция или професионална отговорност?

Не вярвам някой от наборите около 30-те да отрече, че и в нашите ученически години е имало детско насилие (децата са си едни и същи), но не в такива размери и с такива прояви. А за отношението към учителите да не говорим. Бяхме по 36 лапета в клас и когато даскалът си бе на място, не смеехме да гъкнем. И не, че ни бе страх, просто му имахме уважението. Ама и вкъщи, вярвам, повечето от нас не са чували при поредния полицейски екшън по ТВ "Иииии, браво как го ритна по топките!" и други подобни...

В събота отивам да взимам дребния от ски-училище и един запъртък на не повече от 6год. слиза от автобуса, оглежда се и някак си естествено издига глас: "Да му е...а майката, наш'те пак ги няма!" и аз  Shocked Shocked Shocked

Офффф, отплеснах се, съжалявам. Ама, акълът ми не го побира как да се справим  Tired

# 47
  • Мнения: 15 219
Преди една година е имало подобна тема, започваща почти аналогично.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=174030.0

Вчера слушахте ли, че искат да въвеждат религия задължително от първи клас? И проблемът бил само, че нямало още учебници. Сигурно ще го смятат за начин да се ограничи агресията  hahaha

Това би било повече от наивно. Има една приказка "Господ помага, но в кошара не вкарва."
Докато няма ясни правила за реда и дисциплината в училищата и всички религии и философии да изучат ефекта ще е нулев.

# 48
  • Мнения: 838
... не ги и познаваме добре.
... Ние винаги сме прави.
Peace
Бих допълнила и "успокояващият" факт, че детето ни е от "биещите", а не от "битите", насаждането в малките им главици на "ти мъж ли си или..".
За някои родители е нормална реакцията на това когато някое дете обиди нашето - да му се отговори с юмруци, защото видите ли, така си защитавало достойнството.
Ние сме си виновни, а не образованието...
Каква полза, че съм възпитала дъщеря ми и на мравката да прави път...Няколко пъти се е прибирала понабита в къщи..
При нас положението е същото.  Close
Вие какво казвате на децата си, какво да правят, ако някой ги заплашва или даже удари?
Казвам й, че само глупаците разрешават споровете с бой. Че умните и интелигентни хора разговарят помежду си, а не се бият. Давам й примери с мен и баща й, с мои приятелки. Опитвам се да й повдигна самочувствието след претърпяното унижение.
само пример:
повече от година 14г момче системно тормози дъщеря ми(9г),когато излезе да играе пред блока,накрая ми кипна да повтарям  на майка му:направете нещо,те нямат общи интереси,ако има проблем нека се оплаче на мен,не да я бие!,и отидох и се оплаках в полицията,и опа,изненада,предавам думите на инспекторката от детска педагогическа стая:
Съставих протокол на родителите на момчето,ако продължи да я тормози ще си понесе наказанието,но ето и един за вас-задължавате се с подписа си дъщеря Ви да не го дразни,когато той е наблизо тя нека си стои у вас,все пак не може една пикла да му отговаря и той да не реагира.
Е сега кажете ми аз ли съм лудата-значи моето дете е тормозено,но то трябва да си стои у дома(то да е наказаното),за да се държи адекватно един хулиган?По тая логика да вземем ние да влезем в затвора,а да пуснем разбойниците навън ?
Е как сега да и обясня,че има справедливост?Че не трябва да се бие,нищо,че редовно е посинена от някой възпитаник на родител като на тази госпожа?

# 49
  • Мнения: 24 467
Мисля, че и аз точно "Сеизмограф" съм слушала, докато готвех, преди време, тъй като същите мотиви бяха изтъкнати от учител и ги приех действително като нещо реално- липса на права и начини на реагиране срещу недопустимо поведение на децата.
Това е другата възможност- да се въведат правила, дори не съм против и да се стига до узключване или поне преместване на ученици при много тежки провиненя. Считам, че и голямото количество допустими неизвинени отсъствия е нещо, което не бих определила като положително.
Не мисля, че изкуственото закрепване на отявлени терористи /защото някои мога да нарека с чиста съвест такива/ в клас и в училище за "едната бройка" ползва някого- такива субукти нито ще научат нещо /ако посещават училище се занимават с всичко друго, само не и с учене/, нито ще са полезни по някакъв начин за себе си, най- много да увредят нечие здраве, не дай си Боже да отнемат чужд живот /защото и това го има/.

Рogar, на твое място определено бих събрала някой друг свидетел /не е трудно/ и бих подала жалба срещу този "служител на реда".

# 50
  • Мнения: 9 052
погар, аz не мога да кажа така от дистанция кой крив и кой прав, но в един конфликт винаги има 2 ма участници ... Как да ти кажа, не можеш да наречеш чуждото момче хулиган, zащотто не се поняся с твоята дъщеря и да ходиш да го топиш в полицията, ако не е наистина хулиган, няма проблеми с други деца ... Как да ти кажа, ако майка му пиш? във форума не zнам как би описала историята тя  newsm78

# 51
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, бе! Когато един бие друг, да знаеш, че битият сам си е виновен. По твоите думи избиза, че битият взема активно, доброворно участие в боя.
Защо пишеш глупости?

# 52
  • Мнения: 24 467
Какъвто и да е конфликтът , недопустимо е изказване от рода на: "...когато той е наблизо тя нека си стои у вас,все пак не може една пикла да му отговаря и той да не реагира.", особено от страна на служител от този род.
Това е профанско, мачистко и тъпо, от всякаква гледна точка.

# 53
  • Мнения: 315

Вчера слушахте ли, че искат да въвеждат религия задължително от първи клас? И проблемът бил само, че нямало още учебници. Сигурно ще го смятат за начин да се ограничи агресията  hahaha

по въпроса с религията съм много скептична.
1.ако в семейството са атеисти как детето ще гледа на религията?
2.в класа ни има християнчета ,мюсюлманчета и япончета/евентуално будисти!?!/-коя религия ще се изучава?
3.на християнски ценности трябва да ги научим вкъщи и дори да се изучава в училище ако примерът вкъщи не е добър нищо няма да се получи.
аз не съм вярваща/в моето семейство даже баба ми беше атеист/,но като се замисля излиза, че съм научена да спазвам божиите закони-просто не ги наричахме така.
до такава степен ми е втълпявано да не лъжеш,крадеш, и т.н., че в днешните условия даже ми пречи Laughing
синът ми попива нашите виждания за живота/за добро или зло/, но това ще е така независимо от това дали ще изучава религия или не.
отделно от това Българската православна църква съвсем е занемарила контактите с паството, за разлика от католическата.
погледнете само нашите попове и католическите свещенници-нашите са като бродяги/нечистоплътни,брадясали,направо страшни!/, а по онези всичко трепти. #Crazy
смятам, че моето поколение много трудно може да възпита вярващи-може би трябва да мине време...
а иначе, ако си вярващ се живее по-лесно-винаги намираш упование и надежда,което за един атеист е трудно в наши дни...

# 54
  • София
  • Мнения: 62 595
виж темите по въпроса

Тази сутрин по БНТ чух един като обясняваше, че щяло да е РЕЛИГИОЗНАНИЕ или нещо сурогатно.

# 55
  • Мнения: 9 052
Да, бе! Когато един бие друг, да знаеш, че битият сам си е виновен. По твоите думи избиза, че битият взема активно, доброворно участие в боя.
Защо пишеш глупости?

а ти от къде zнаеш така допбре каква е случката? В смисъл някаква непоzната пише , че 2 деца се карат ... нейното не е виновно, другото е престъпник, ОК, а ако ти си майката на другото?

# 56
  • София
  • Мнения: 62 595
И според теб какво е станало между едно голямо момче и малко момиче? Сигурно момичето е отишло да го рита по кокалчетата и си е изпросило заплахите?

# 57
  • Варна
  • Мнения: 2 268
погар, аz не мога да кажа така от дистанция кой крив и кой прав, но в един конфликт винаги има 2 ма участници ... Как да ти кажа, не можеш да наречеш чуждото момче хулиган, zащотто не се поняся с твоята дъщеря и да ходиш да го топиш в полицията, ако не е наистина хулиган, няма проблеми с други деца ... Как да ти кажа, ако майка му пиш? във форума не zнам как би описала историята тя  newsm78
Веднага ти отговарям, така, както нашите ми казваха навремето: "Ти си по- голяма, ти си виновна!"
Има много резон в това. Дори и малката да е дразнила баткото (в което се съмнявам, те се страхуват от големите), неговата реакция е неуместна и незряла. Никакво решение на проблема не е, тя да си стои в къщи, когато той е навън, даже си е дискриминация.

# 58
  • Мнения: 967
Точно там е момента, че дори едното дете да се заяжда с другото, физическата разправа е неуместна като реакция. Каквато и да е провокацията, този който вдига ръка е виновен.

Ето защо смятам, че трябва да се наблегне на техники за разрешаване на конфликти в образованието на децата и че родителите масово не могат да предложат такива, просто защото голяма част от тях самите са агресивни и смятат физическата саморазправа за валидно действие в един спор.

# 59
  • Мнения: 9 052

аz не раzбрах да става въпрос zа фиzическа самораzправа . Прави сте, не каzвам, чЕ той е постъпил правилно, но не е престъпник, при това случката не е една, явно непрестанно се случва, което покаzва, че или той непрестанно я търси (което много ме съмнява) или тя ходи да се бута между шамарите (сори zа иzраzа) но си спомням , че и пред нашия блок все се бутахме при по големите и беше голяма лиготия и драzнения ...

Общи условия

Активация на акаунт